2014 KPSS güncel bilgiler

kissnookums

tut beni kuş olayım mamu <3
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
24 Nisan 2013
3.522
1.703
Merhabalar kızlar... 2014 için güncel bilgilerin paylaşımını burada yapalım.

Lütfen yorumlaşma olmasın. Sadece beğen tuşunu kullanalım.

Çıkabileceğini düşündüğünüz eski şeyleri de paylaşabilirsiniz. Ö; 2013 KPSS'sinde sorulan Orhan Pamuk'un Nobel ödülü konuşmasının başlığının 'Babamın Bavulu' olması gibi. Yalnız bunu yazarken cümlenin sonuna parantez içinde 'eski' yazarak ya da tarihini belirterek yazalım.

Ek konumuz hayırlı olsun...

-BM genel sekreteri; BAN Kİ MOON cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüştü. (Önceki BM genel sektereteri; Kofi Annan)

-CIA ilk kez Türkiye'yi gelişmiş ülke statüsüne aldı.

-Suriye'de "İslami esaslar" üzerinde birleşme kararı alan silahlı 10 muhalif grup, SMDK ve Geçici Hükümeti tanımadığını açıkladı...

Son düzenleme:
- Uluslararası olimpiyat komitesi Türkiye'ye Olimpiyatlarda en çok madalya kazandıran spor dalı olan güreşi 2020 Olimpiyatlardan çıkardı.

- Dışişleri bakanlığından yapılan açıklamada John Kerry'in Türk mevkidaşı Ahmet Davutoğlu'nun daveti üzerine 1-2 Mart tarihlerinde Türkiyeye yapacağı ziyaret sırasında Davutoğlu ile yapacağı görüşmelerin yanısıra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmesi öngörüldüğü belirtildi. Açıklamada ziyaret sırasında,ikili ilişkilerin yanısıra muhtelif bölgesel ve küresel konuların ele alınması planlanmaktadır denildi.

-Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benediktus kendi istifasıyla görevinden ayrıldı.

-5 mart 2013 Venezuela devlet başkanı Hugo Rafael Chavez Frias hayatını kaybetti.

2012 Olimpiyatları İngiltere'nin Londra şehrinde gerçekleşti
2016 Olimpiyatları 5-21 Ağustos 2016 tarihlerinde Brezilya'nın Rio de Janerio şehrinde gerçekleşecek.
2020 Olimpiyatları ise Japonya'nın Tokyo şehrinde olacak.

2013 yılında İsveç'te yapılan Eurovision yarışmasında Danimarka 1.oldu. Türkiye bu yarışmaya katılmadı.

2013 yılındaki G20 zirvesi Rusya St. Petersburg'da gerçekleşti.
2013 ylındaki G8 zirvesi ise Kuzey İrlanda'da gerçekleşti.

Almanya'daki genel seçimlerde sandık başı anketlerine göre Başbakan Merkel'in liderliğindeki Hristiyan Demokratlar yüzde 42'yle birinci oldu.

Merkez sağcı Başbakan Angela Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Birlik'ten seçilen ilk Türk ve Müslüman vekil Cemile Yusuf.

- G-8 zirvesi 2014'te rusya'da yapılacak.
- 2012 sonunda geçerliliğini yitiren Kyoto protokolü'nün sona erme zamanı 2020 yılı olarak tazelendi.
- Hırvatistan 2013 yılında Avrupa Birliğine 28. tam üye olarak katılacak.
- 2013 yılı UNESCO tarafından Piri Reis yılı ilan edildi.
- 2013 Avrupa Kültür başkentleri Fransa'nın Marsilya ve Slovakya'nın Kosice kentleri seçildi.
- Japonyada meydana gelen Fukuşima Nükleer Santral patlaması sonucunda Almanya 2022 yılına kadar bütün nükleer santrallerini kapatma kararı aldı.
- 2013 yılı Çin'de Türk yılı olarak kutlanmaktadır. (2012 yılı ise Türkiyede Çin yılı idi.)
- Türk lirasının yeni simgesi Tülay Lale'ye aittir.
- 3 haziran 2012 tarihinde Myanmar'ın Arakan bölgesinde Budistler ile Müslümanlar çatıştı.
- 2014 yılında yapılacak 22. Kış Olimpiyat oyunları Rusya'nın Sochi kentinde düzenlenecek.
- G 20 zirvesine 2015 yılında Türkiye, İstanbul ev sahipliği yapacak.

-İslam’da zaman birliğini sağlamak için, Diyanetin vakit hesaplama biriminden üç astronom ve Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Sacit Özdemir, 1434 Zilhicce Hilali’ni gözlemlemek üzere Güney Afrika’nın Cape Town şehrine gidecek.

-PAKİSTAN' da 7,8 büyüklüğünde deprem.

-Orhun Yazıtlarının dördüncüsü Moğolistan'da bulundu (Ulanbatur'un 400 km dogusunda)

-Savunma Sanayi İcra komitesi 4 milyar dolarlık füze savunma sistemi ihalesinde projeyi ÇİN'e verdi.

kızlar beni de topiğw ekleyebilir misiniz acep bende daha yeni başladım edirneliyim.dershaneyede gitmiyrm evde calışıyorum topiktekiler cok hızlı galiba yaa geirde kaldım bennn korkmaya başladım cokk :18:

Türkiye&#8217;nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde Yer Alan Eserleri; İstanbul&#8217;un Tarihi Alanları

Safranbolu Şehri (Karabük)
Hattuşaş (Boğazköy)-Hitit Başkenti (Çorum)
Nemrut Dağı (Adıyaman-Kahta)
Xanthos-Letoon (Antalya-Muğla)
Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası (Sivas)
Truva Antik Kenti (Çanakkale)
Pamukkale-Hierapolis (Denizli)
Göreme Milli Parkı ve Kapadokya (Nevşehir)

-Baskı sayısıyla rekora koşan 'Şu Çılgın Türkler' kitabının yazarı Turgut Özakman hayatını kaybetti.

-Eski IMF başkanları sırasıyla= Camille Gutt (Belçikalı), Ivar Rooth (İsviçreli), Per Jacobsson(İsviçreli), Pierre-Paul Schweitzer (Fransız), Johannes Witteveen (Hollandalı), Jacques de Larosière (Fransız), Michel Camdessus (Fransız), Horst Köhler (Alman), Rodrigo de Rato (İspanyol), Dominique Strauss-Kahn (Fransız). IMF'nin şu anki başkanı Christine Lagarde; ilk kadın IMF başkanıdır, fransızdır.

-Güneşe yakınlık sıralarına göre gezegenler (en yakından en uzaga); Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün, Pluton. Dünya'ya en yakın gezegen Venüs'tür.

-Dünyanın en yüksek şelalesi: Angel-Venezuela–1.000 m.

-Dünyanın en büyük nehri: Nil-Afrika

-Dünyanın en yüksek dağı: Everest-Asya–8.848 m.

-Dünyanın en büyük çölü: Büyük Sahra Çölü-Orta/Kuzey Afrika

-Dünyanın en büyük yanardağı: Tambora-Endonezya

-Dünyanın en büyük mağarası: Carlsbad Mağarası-New Mexico, ABD

-Dünyanın en büyük gölü: Hazar Denizi-Orta Asya–394.299 km²

-Dünyanın en büyük adası: Grönland-Kuzey Atlantik–2.175.597 km²

-Dünyanın en sıcak yeri: Al’Aziziyah-Libya–57,7 C

-Dünyanın en soğuk yeri: Vostock II- -89,2 C

-Dünyanın en kalabalık ülkesi: Çin–1.237.000.000 kişi

-Dünyanın en geniş ülkesi: Rusya–10.610.083 km²

-Dünyanın en küçük ülkesi: Vatikan–0.272 km².

-Dünyanın en kalabalık şehri: Tokyo-Japonya–26.500.000 kişi

-Dünyanın en uzun demiryolu tüneli: Seikan-Japonya–53,9 km.

-Dünyanın en uzun karayolu tüneli: St.Gotthard-İsviçre-16.4 km.

-Dünyanın en uzun kanalı: Panama kanalı-Panama–81,5 km.

-Dünyanın en uzun köprüsü: Akashi-Japonya–1.990 m.

-Dünyada en çok konuşulan dil: Çince (mandarin)-885.000.000 kişi

-Dünyanın en çok ülke ile sınırı olan ülke: Çin (15 ülke ile sınırı var)

-Dünyanın en yüksek yerleşim yeri: Webzhuan, Çin-Deniz seviyesinden 5.090 m. yukarıda

-Dünyanın en alçak yerleşim yeri: Calipatria, Kaliforniya, ABD -deniz seviyesinin 54 mt. Altında

-Dünyanın en uzun kesintisiz sınırı: ABD-Kanada sınırı.

-En geniş ülke Rusya - 10.610.083 km²

-En küçük ülke Vatikan - 0.272 km²

-En çok ülke ile sınır komşusu olan ülke Çin - 15

-En uzun kesintisiz sınır ABD - Kanada

-En kalabalık şehir merkezi Tokyo - 26.5 milyon

-En geniş alana yayılmış şehir Mt. Isa, Queensland, Avustralya - 25.427 km²

-En yüksek yerleşim birimi Webzhuan, Çin - deniz seviyesinden 5.090 metre yukarıda

-En alçak Calipatria, Kaliforniya, ABD - deniz seviyesinin 54 metre altında

-En kuzeydeki yerleşim birimi Ny Alesond, Norveç - 78.5 derece kuzey

-En güneydeki yerleşim birimi Puerto Williams, Şili - 55.1 derece güney

-En ıssız, yerleşim olmayan ada Tristan da Cunha - Güney Atlantik

-En çok dil konuşulan ülke Papua Yeni Gine - 869

-En kuzeydeki kara parçası Islet of Odaaq, Grönland açıklarında

-En güneydeki kara parçası Güney Kutbu, Antarktika

-Dünyada en şiddetli deprem 22 Mayıs 1960'da Güney Şili'de 9,5 Richter ölçeğinde meydana gelmiştir. Sekiz yanardağ patlaması olmuş, deprem sırasında oluşan tsunami, Pasifik Okyanusu'nu aşarak Hawaii ve Japonya'ya kadar etkili olmuştur.

-Dünyanın en zengin üç insanı Bill Gates, Warren Buffet ve Paul Allen'dir.

-Dünyanın en zengin üç ülkesi Kanada, Norveç ve ABD'dir.

-İlk bilgisayar 1835 yılında Charles Babbage tarafından icat edildi.

-Telefon Alexander Graham Bell tarafından 1876 yılında icat edilmiştir.

-Ampul Thomas Edison tarafından 1879 yılında icat edilmiştir.

-İlk kopyalama "Dolly" adlı koyun üzerinde 1997 yılında gerçekleştirilmiştir.

-Ay'a ilk ayak basan insan 20 Temmuz 1969 yılında Neil Armstrong'dur.

-19. Avrupa Gençler Tekvando Şampiyonası'nda millilerimiz, 10 madalya ile şampiyon oldu. Portekiz'in Porto şehrinde 20 sporcu ile şampiyonaya katılan ve toplamda 10 madalya kazanan Türkiye, en yakın rakibinden 3 fazla madalya kazanarak Avrupa Şampiyonası'nın en çok madalya kazanan ülkesi oldu.

-Ünlü yönetmen Ferzan Özpetek (Duvara karşı filmi, 2004.-54. Berlin Film festivalinde en iyi film dalında altın ayı almıştı) ilk romanını yazdı; İstanbul Kırmızısı

arkadaşlar ben bu sene radikal akademi'ye yazıldım.21 eylülde kursumuz başladı.kurs başlamadan önce bize seviye tesbit sınavı uyguladılar.matematikte 10 netin altına düşenlere yani ben gbilere:) 32 saat temel matematik eğitimi verdiler.haftada 4 saat matematik ve 4 saat tarih derslerinden birebir alma hakkımız var.bir hafta önceden randevu alıyoruz ve o saatte hoca ile başbaşa ders çalışabiliyoruz.bu özel dersler liderde haftada yarım saat yediiklimde haftada 1 saat:) bina çok modern ve yeni.kütüphanede tüm yayınların kitapları var.ben gerçekten çok memnunum umarım öyle devam eder.

-2009 Nobel barış ödülünü OBAMA aldı. Bu yıl adaylardan biri Vladimir Putin (Rusya Devlet Başkanı) olacakmış.

-2013 En değerli markalar sıralaması Apple, Google, Coca Cola. Coca cola 13 yıllık birinciliği Apple'a kaptırdı.

Türkiye’nin hileli oylama gerekçesiyle katılmayacağını açıkladığı ve eski kurallara göre yapılacak son 2013 Eurovision Şarkı Yarışması’na Mayıs ayında Danimarka ev sahipliği yapacak.

merhaba
bende 2014 kpss sınavına girmek istiyorum
hazırlık içinde bi kursa gitmeyi planlıyorum
ancak benim hiç bilgim yok
ben aöf 4 yıllık işletme fakültesi mezunuyum
smmm staj başlatma sınavına girdim kazandım
1 yıllık stajımı tamamladım kaldı yaklaşık 2 yılım
a grubunda mı gircem b grubunda
konular dersler nedir
lütfen yardımcı olur musunuz

-İngiltere Başbakanı David Cameron ekmeğin fiyatını bilemeyince eleştiri oklarından kurtulamadı. (Buna gülünür)

-Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere göderilmesi için hükümete verilen yetkiyi bir yıl uzatan Başbakanlık teskeresi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

-Bu yıl 50. si düzenlecek olan Uluslararası Antalya Altın Portakal film Festivali bugün (05.10.2013) başlıyor.

-Londra'da, Premier Lig ekiplerinden Chelsea'nin ev sahipliğinde düzenlenen "Futbolun Liderleri" zirvesinde Avrupa kulüplerini Galatasaray Başkanı Ünal Aysal temsil edecek.

-İstanbul büyükşehir belediye başkanı Kadir Topbaş 2010'dan beri yürüttüğü Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCGL) Dünya başkanlığı görevini 2006 yılına kadar sürdürmek üzere yeniden seçildi.

-ABD ve Fransız kuvvetlerine karşı defalarca zafer kazanan ve Vietnam'ın bağımsızlığının başkahramanı olarak görülen General Vo Nguyen Giap dün 102 yaşında öldü.

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…