2008 Aralık annelerinin öneri ve tavsiyeleri

edolina

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
24 Temmuz 2008
2.029
15
Sevgili Aralık anneleri;
Bebeklerimiz artık 6.aylarını doldurmaya başladı.
Bebeklerimizin hareketlenmesi,mama yemeye başlamasıyla birlikte bizim de sorularımız ve sorunlarımız arttı.
Sorularımızın cevapları belki ortak paylaşım başlığımızın altında ama hiçbirimiz dönüp de yüzlerce sayfanın içinden o cevapları,önerileri,tavsiyeleri okuyamıyoruz.
Şimdiye kadar bebeklerle ilgili veya anne olduktan sonra kendimizle ilgili daha önce paylaşmış olduğumuz,bundan sonra paylaşmak istediğimiz tavsiye ve önerilerimizi bu başlık altında paylaşmaya ne dersiniz?
Örnek:Bebeğimiz ateşlendiğinde neler yapabiliriz?
Elma lekesini nasıl çıkarırız?
Hangi dergi veya kitabı tavsiye ediyoruz?
vs....
Bu konuyu yorumlarla doldurmak yerine sadece tavsiye ve önerilerimizi yazalım.
Başkası aynı konuda farklı bir yöntem uygulamışsa o da paylaşsın.
Umarım hepimiz için faydalı bir bölüm olur.
Haydi Aralık anneleri!Önerilerinizi bekliyoruz alkisalkisalkis​

güzel başlık edoşum, aklına sağlık,

merak ettiğimiz bir konuda önerisi olan varmı diyede sorabilecekmiyiz pekii yerimseniben

ılk olarak ben birkaç tavsiyede bulunmak istiyorum.
Bebeğim ateşlendiğinde yaptıklarımı anlatmıştım.Tekrar yazıyorum.
Yatmadan önce ateş düşürücü şurup vermemiş olduğum için önce şurup içirdim ve üstündeki pikeyi açtım.ıslak havluyla kollarını,bacaklarını sildim.Havluyu biraz alnında tuttum.Bir süre üstünü örtmedim.Ateşi düştü.Ateşi düşmemiş olsaydı ılık suyla banyo yaptıracaktım.Yapılması gereken bu.(Fitil kullanmadım.Bu konuda ne kadar hızlı olduğunu bilmiyorum açıkçası.)Yine düşmezse doğru hastaneye.

Oyuncaklarından çok çabuk sıkıldığı için bütün oyuncaklarını ikiye böldüm.Bir yarısıyla oynamaktan sıkılınca,onları kaldırıp diğer yarısını veriyorum.Daha keyifli oynuyor.Sanki her seferinde yeni oyuncak veriyormuşum gibi.yerimseniben

güzel başlık edoşum, aklına sağlık,

merak ettiğimiz bir konuda önerisi olan varmı diyede sorabilecekmiyiz pekii yerimseniben

Sağol canım.Hepimize faydalı olmasını umuyorum.
Sor şekercim tabii ki.Neden olmasın?opuyorumnanaktan

bende birkaç tavsiyede bulunayım o halde;

ateşlendiği vakit önce ateşini ölçerim 37derecenin altında ise fitile gerek duymuyorum sadece sirkeli ılık su ile eklem yerlerini ıslatıyorummm olmadı ılık duş olmadı fitil

yemek yedirirken asla şaklabanlık yapmıyorum ve "alkış" vs kelimeleri kullanmıyorum ve gülmüyorum çünkü yemek yemeyi eğlence olarak algılamamalı...

uyku ve yemek saatimiz yok çünkü belirli bir düzene alışınca dışarı çıkmak yada o saatlerde dışarıda olmak işkence oluyor...

asla robot blendır kullanmıyorum sadece ya eziyorum yada rendeliyorum aman dikkat !!!!!

üzerini giydiriken asla kendime göre giydirmiyorum hava ısısı neyi gerektiriyorsa öyle giydiriyorummm

sevmediği bir tadı ısrar etmiyorum aç olduğu vakit tekrar deniyorummmm

son bişey bu efalarca tecrübe ettiğim birşeyyy kesinlikle annenin ruh hali bebeğe yansıyor o yüzden asla kendimi kasmıyorummm..atıyorumm o gün hava sıcak üzeri ince dışarıdayız aniden rüzgar çıktı...eyvah ya hasta olursa demiyorumda bunada alışsın canım ne varkiii diyorum

eğer bir kural yada benzeri türden birşeyi öğrenmesini istiyorsam "henüz çok küçük biraz büyüsün"demiyorummm(vaktiyle bu cümle başıma olmadık kötü tecrübeler yaşatmıştı bana)))

hmmm
çook güzel bir başlık olmuş
ve de lilyumcum
tecrübeli anne
hakikaten yazdıkların çook hoşuma gitti yazdım aklıma

tebrik ederim kızlar,çok güzel bi başlık olmuşalkisalkisalkis
ben de şu lekeleri sormak istiorum,özellikle elma ve kan damlası..neler yapıosunuz??

tebrik ederim kızlar,çok güzel bi başlık olmuşalkisalkisalkis
ben de şu lekeleri sormak istiorum,özellikle elma ve kan damlası..neler yapıosunuz??

Elma lekesi amonyakla çıkıyormuş.Annem söylemişti ama ben henüz denemedim.
Kan lekesinin üstüne kosla vanish veya domestos leke çıkarıcı döküp bekletiyorum.Köpürdükçe köpürüyor.bekletme süresi lekenin büyüklüğüne bağlı.kurumamasına dikkat ediyorum ve makinede yıkıyorum.Bazen tam çıkmıyor,aynı işlemi tekrar yapıyorum.
Daha önce internetten lekelerle ilgili bilgileri kaydetmiştim.Belki bunlar da işinize yarar:

Kan Lekesi
Hiç denememeniz gereken usul kan lekesini çıkartmak için sıcak su kullanmaktır. Lekenin pişerek daha fazla yerleşmesine yol açar sıcak su. Oysa bazı özel yollarla kan lekelerini kolaylıkla çıkartabilirsiniz.
-Beyaz kumaşlarda: Lekeyi oksijenli suyla ıslatın. Sonra sabunlu ılık suda yıkayın.
-Renkli kumaşlarda: Nişastayı suyla karıştırarak bir hamur yapın. Bunu lekeli yere sürerek kurumasını bekleyin. Sonra fırçalayarak temizleyin. Bir başka usul de aspirin tabletini azıcık suyla eritip lekeli yeri bununla örtmektir. İyice kuruyunca fırçalayarak temizlersiniz.
-Halıda kan lekesi: Lekeli yerleri beyaz sirkeyle ovuşturun.

MEYVA LEKELERI
Beyaz kumaş üzerindeki leke
Lekeyi amonyaklı suyla yıkayın. Çıkmazsa, çamaşır suyu ilave ettiğiniz sabunlu suya batırıp lekeli kısmı ovuşturun.
Renkli kumaş üzerindeki leke
-90 derecelik alkol, -Amonyak ilave edilmiş oksijenli su,
-Ekşimiş süt: İki-üç saat leke üzerinde bırakacağınız ekşimiş süt, meyva lekesini çıkartacaktır.
Renkli kumaş üzerindeki meyva lekelerini bu sıraladığımız malzemelerden elinizin altında bulunanı veya kolayınıza geleni ile temizleyebilirsiniz.
Sentetik kumaştaki leke
-Limon suyu -Beyaz sirke -Hafif amonyaklı su
Bu malzemelerden herhangi birisine batırdığınız bir pamuk parçasıyla lekeyi silin. Ancak bu işi yapmadan önce lekeli kısmın altına bir kumaş parçası koymayı unutmayın.
Yünlü ve ipekli kumaştaki leke
Lekeli kısmın altına su emen bir kumaş parçası yerleştirin ve Lekeyi beyaz sirkeyle silin.
Eldeki lekeler
Ellerinizdeki meyva lekelerini sirkeyle yıkar veya silerseniz kolayca çıkarabilirsiniz.

ben burayı yeni keşfettimm yazıcam bende bisürü şey aynen.. teşekkürler edolinammmmmmm kendi güsel avatarıı güsell kızı güsell kalbi güsel arkidişim a.s. ve bütün paylaşım yapanlar çook teşekkür ederin zemuszemus

Geçenlerde Alicim nezle olur gibi oldu hapşırmalar burnu falan akmaya başladı ben hemen naptım tabiki doktora götürmedim birsürü kimyasal ilaç yerine doğal yolu denedim nane limon ıhlamur her fırsatta içirdim kat kat giydirdim uyurken üstüne iki kat örttüm bir güzel terlettim 4 kere falan arkasını değiştirdim ayrıca bol suda verdim tabi ertesi güne kendini toparladı ama garanti olsun diye ogünde devam ettm ilerlemeden atlattı yavrum

Ben oglusuma bir sey ögreticeksem o seyi en az 5-10 defa tekrarliyorum ve gun icinde her firsatta tekrar ediyorum bu sekilde ögreniyo.
Mesela elimle gel gel isareti yapip ayni zamanda gel diyorum ve oda elini uzatinca elinden tutup kaldiriyorum, ögrendikten sonra gel dedigimde gulmeye baslayip elini veriyo bana
Bu sekilde bebislerimize bir cok seyi erkenden ögretebiliriz bence

buraya yazıyorum hala blendar robot vs ile bebeğini besleyen annelerrr..
katı gıdalara geçişte sorun yaşayacaklarrr
sonra demedi demeyinnnn!!!

ben de nedense konuşma konusunda aşırı hassasımdır.
lehçeli konuşmaları,yanlış anlatımları vs pek sevmem.

mesela daha gecen gün,3.5 yaşındaki elti cocuğundan;
elindeki kiri görünce;
"nolmuş benim elime la" cümlesini duyunca gözlerim pörtledi,
kızımdan böyle bir cümle duymak istemediği bir kez daha anladım.

hem bunun için,
hem de kızımın kelimelerin doğru hallerini,doğru anlatımları vs öğrenmesi için,
doğduğu günden beri onunla hep büyük insanlarla konuşur gibi konuşuyorum.
yani bebek dilini kullanmıyorum.
zaten dil gelişimi için bu oldukça önemliymiş.
çocuğa kelimenin doğrusunu söylemek gerekirmiş.

mesela hadi mama yiyelim yerine hadi çorbamızı içelim,meyvemizi yiyelim vs gibi..
atta gidelim demek yerine had gezmeye gidelm vs demek gibi..
yapıyosun,yerdesin,şeni gidi şeni vs gibi ifadeleri bozmamak...

ama şöyle de bir ayrıntı var ki,
bebekle konuşurken;
*daha yavaş ritimle ve uzatarak konuşmak
* daha yüksek sesle konuşmak
* sözcükleri tekrarlamak
* konuşmalarınızı basitleştirmek
*sesleri vurgulamak
* sözcükleri vurgulamak

bebek için faydalıymış
konuşma sırasında yapılan bu farklılıklarla bebek farklı sesleri algılar ve bazı kelimeleri daha çabuk öğrenir(miş).

okuduklarımın yalancısıyım henüz :kedi:

ayrıca(aklıma bölük bölük geliyor,kusura bakmayın),
aynı büyüklerle konuşur gibi konuşmalı,
mesela bir şey söyledik,
onun da tepki vermesi,ses cıkarması,mimik vermesi,el sallama,tekme gibi bi hareket göstermesi yani yanıtlaması beklenmeli,
sonra tekrar bir şey söylemeli..

aklıma gelenler bunlar..

Son düzenleme:
bhk cım süpersin canım. bu konuda paralel düşünüyoruz. Ayrıca ben de kızıma hikayeler, masallar anlatıyorum ve iş yaparken her ayrıntıyı ona da anlatıyorum. yalnız ben de okuduklarımdan yola çıkarak şunu söylemeliyim ki eger bebeklere masal anlatılacaksa günlük hayatta yapılabilecek, olagan şeyler anlatılmalıymış. yani fantastik masallar yerine bir bebek varmış adı ... mış. annesi varmış, babası varmış. filan falan işte uzun uzun masal anlattırmayın :)
ellerini kullanmayı çok seviyor kızım. el oyunları çok oynuyoruz. bi ara 1 yap kızım diyince parmağını 1 yapıyordu, şimdilerde ise gel gel gel babası gel gel deyince ve bileğinden tutunca o da gel gel yapıyor ellerini açıp kapayarak. çok muylu oluyor, bence parmaklarını kullanabilmesi çok önemli. tavsiye ederim..

buraya yazıyorum hala blendar robot vs ile bebeğini besleyen annelerrr..
katı gıdalara geçişte sorun yaşayacaklarrr
sonra demedi demeyinnnn!!!

yaa yemiyoo ki.. tükürmeyi bırak 1 öğün önce içtiği sütlerini bile geri püskürtüveriyoo şekerim.. napcam ısrarmı ediim bu sefer yemekten sogucak die korkuyorum. hiç yemio kilitlio ağsınıı duruom duruom deniom yine aynı sonuc.. tabi sebzede.. meyvede yiyo gibi.. ama kahvaltısı tatlı mesela ondada öğürüyoo pütür gelince CADIARZU napcam ben başka ne tavsiye edersin :uhm:

bhk.cim çook teşekkürler bilgi için bnm ağzım yazı dilinde çook bozuktur ama Allahtan bebişle konuşurken normalim :roflol: yani ona özel dikkat ediyorum ınşallah eşimede öğretmeye çalışıorum dikkat konusunu araba kullanırken maç izlerken haber izlerken aile içi muhabbett vs vs kafamçokkarıştı :jeyyar: malum erkek rol modeli baba delikafadulden

daha öncede yazmıştım :)) kendimin ve babasının fotografları vesikalık olarak ayrı ayrı cercevede duruyor.. önce bak bu anne diorum kendi resmimi gösteriorum. sonra aaa bak baba diyorumm babasının resmini gösteriorum.. sonra resimleri bıraktıgımda hani baba diyince babanın resmine uzanıo hani anne diiyince bnm resmimi alıo eline. uzakta olan aile ferdi varsa annane babanne dayı vs bnm gibi bu şekilde unutturmadan, yabancılaşması engellenebilir belki tanır ailenin diğer fertlerinide..

sonracıma gel gel olayı bisdede var gel diyince kollarını kaldırıyo artıkk tut diyince elimi tutup kalkıo. şimdilerde dön diyince dönsün istiyorum bakalım becerebilcesmi :))

kendi işimi yaparken bile mutfakta vs mutlaka onla konusuyorum şarkı söyleyerek anlatıyorumm.. gezdirirken bak bu agaç yapraklarr kedi köpekk insanlar gecio diee anlatıorum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…