Aile Planlaması 2 sorum var... Doğum kontrol hapı ve oğlumun durumu

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

maviduvar1

Ben beni bıraktığımda, sen beni bırakma ya' Rab...
Kayıtlı Üye
16 Eylül 2009
14.383
24.221
Merhaba kızlar
2 sorum olacak size. Ayrı ayrı konu açmak istemedim.
1. Yıllardır doğum kontrol hapı kullanıyorum. Sadece oğlumu sütten kesene kadar eşim korundu. 2. Bebeği çok istiyorduk. Fakat sağlık problemlerinden ötürü kapatmak zorunda kaldık o konuyu.
Ben 5 yıldır falan hap kullanıyorum ancak hap ben de son bir yıldır falan kuruluk ve isteksizlik yaptı. Ben de artık eşim korunsun diye bıraktım reglden sonra. Cuma yeni kutuya başlamam gerekiyordu. Başlamadım. Ve için hiç rahat değil. Kendimi de kondomla rahat hissedemşuorum. Yıllardır hapın verdiği rahatlığa ve güvene alışmışım. Siz nasıl korunuyorsunuz. Acaba diyorum yarın yeni paketi alıp cumadan beri almam gereken tabletleri alsam mı?

2. Oğlum 9 yalında. 3 yıl önce Hiperaktivite teşhisi kondu. Aynı zamanda üstün zekalı çıktı. Doktorumuz ritalin verdi. Tatiller dışında hep kullandık. Ve ben artık kullanmak istemiyorum. Çünkü nette yan etkileri ile ilgili dehşet verici şeyler yapıyor. I'leri de uyuşturucu bağımlısı bile olabilirmiş. Hapı almadığı zamanlarda aşırı derecede hareketli oluyor. Ödevlerini yapmak istemiyor. Ders dinlemiyor. Okumalarını etkileniyor. . Eşim hapı verelim diyor ben istemiyorum.
Bu konuda tecrübeli anneler var mı aranızda.
Çok teşekkür ederim.

5 yıl sonra mı isteksizlik yaptı ?
Başka marka deneyin
Cumadan beri almadığınız hapları içmeyin bi etkisi yok öyle
Başlayın kutu bitene kadar günde bitane için

Maaleaef ikisi hakkindada hic bi bilgim yok. Konu yukarilarda kalsin diye yorum yaptim. Cok gecmis olsun..
Çok teşekkür ederim.
5 yıl sonra mı isteksizlik yaptı ?
Başka marka deneyin
Cumadan beri almadığınız hapları içmeyin bi etkisi yok öyle
Başlayın kutu bitene kadar günde bitane için
Ben farketmeye başladım belki de. Yani yıllar öncesini pek hatırlamıyorum.
Hapları şimdi alsam da bu ay etkisi olmuyor. Ek koruma yöntemi gerekiyor. Ama gelecek ay aynı şekilde rutin devam etsem nasıl olur ki

benim kaynımın oğlunda da hiperaktivite var. yurt dışında yaşıyor. 5 senedir kullanıyor belki daha fazla almadığında o çocuk gidiyor başka çocuk geliyor. alırken herşey harika IQ su çok yüksek aşırı zeki o da. üstelik türkiyedeki ritalin 10 mg o norveçte 70 mg alıyor sabah akşam. yaşı 16. bence öle bir risk var mı yok mu uzun süredir kullananlardan öğrenmelisin. ayrıca herkeste bağımlılık yapacak diye bir şey yok korkma dr unuzla konuşmadan kesme derim ben

benim kaynımın oğlunda da hiperaktivite var. yurt dışında yaşıyor. 5 senedir kullanıyor belki daha fazla almadığında o çocuk gidiyor başka çocuk geliyor. alırken herşey harika IQ su çok yüksek aşırı zeki o da. üstelik türkiyedeki ritalin 10 mg o norveçte 70 mg alıyor sabah akşam. yaşı 16. bence öle bir risk var mı yok mu uzun süredir kullananlardan öğrenmelisin. ayrıca herkeste bağımlılık yapacak diye bir şey yok korkma dr unuzla konuşmadan kesme derim ben
Çok teşekkür edeim. Doktorumuz zaten yaz aylarında kullanmadığımızı biliyor. Ama o da yan etkisi yok diyemiyor.
Sonuçta çocuk bu hapı aldığında bambaşka bir çocuk oluyor. Duruluyor daha başarılı oluyor. Fakat etkisi 4 saat. Ancak ben ileriden korkuyorum. Ya kötü bir etkisi olursa. Uzun süre kullanan pek kimse bulamadım. Aslında bu hastalık da ülkemizde son 5 yıldır çok fazla görünüyor.
Tekrar teşekkürler

Doğum kontrol iğnesi, deri altı implantı vs de kullanabilirsiniz. Hapı devamlı kullanmayın bence bi süre ara verip vücudunuzu bi dinlendirin.

Doğum kontrol iğnesi, deri altı implantı vs de kullanabilirsiniz. Hapı devamlı kullanmayın bence bi süre ara verip vücudunuzu bi dinlendirin.

Ben de ara verip vücudundaki değişimleri gözlemlemek istemiştim ama rahat olamadım. Hapın verdiği güvene çok alışmışım yıllardır

canım binde bir olan şeyler, o kadar risk diğerlerinde de var zaten, kendini kasma rahat ol derim, zamanınında takarsa bişey olmaz
Zaman konusunda sıkıntı yok da ben alışamadım. Bir de o hormonları vücuduma almak istemiyorum artık. Yırtık delik patlak falan olmadıkça risk neredeyse yok. Yani mantıklı düşününce yok.

1. Prezervatif bence de hoş bir yöntem değil. Ayrıca doğum kontrol hapı çok rahat. Çünkü korumanın yanısıra tüylenmeyi, regl sancılarını azaltması, kist oluşumunu önlemesi, düzenli olması vb. çok güzel etkileri var. Eğer kuruluk yaptıysa tavsiyem başka bir hap deneyin. Bende hiç böyle bir problem olmamıştı. Cuma günü başlaman gerekiyorduysa bugün başlarsan koruyuculuğu olmaz onu da belirteyim. Öylesine içmiş olursun.

2. konuya gelince. ilacı kesmek yerine ilacı değiştirmek ya da doz ayarlaması yapmak daha mantıklı. ya da başka bir psikiyatristin görüşünü almak. çünkü hiperaktivite çoğu zaman ilaçla kontrol altında tutulması gereken bir rahatsızlık üzgünüm ama öyle. başka bir psikiyatriste gitmeyi ya da bu konuyu doktorunuzla konuşmayı deneyin. o gerekli açıklamaları yapacaktır (durumu değerlendirerek)

Zaman konusunda sıkıntı yok da ben alışamadım. Bir de o hormonları vücuduma almak istemiyorum artık. Yırtık delik patlak falan olmadıkça risk neredeyse yok. Yani mantıklı düşününce yok.

valla bende doğumkontrol hapı kullanamadım, bacaklarımda damarların akışını hissediyorudum, çarpıntı yapmasıda cabası, o derece bi kaç kişininden kalp krizinden öldüğünü okuyunca hepten vazgeçtim, hepsinin riskleri var işte

okuyanlar yanlış anlamasın illa öyle olcak diye bişey yok herkeste etkisi farklı

="Papatya, post: 37144734, member: 166305"]Merhaba kızlar
2 sorum olacak size. Ayrı ayrı konu açmak istemedim.
1. Yıllardır doğum kontrol hapı kullanıyorum. Sadece oğlumu sütten kesene kadar eşim korundu. 2. Bebeği çok istiyorduk. Fakat sağlık problemlerinden ötürü kapatmak zorunda kaldık o konuyu.
Ben 5 yıldır falan hap kullanıyorum ancak hap ben de son bir yıldır falan kuruluk ve isteksizlik yaptı. Ben de artık eşim korunsun diye bıraktım reglden sonra. Cuma yeni kutuya başlamam gerekiyordu. Başlamadım. Ve için hiç rahat değil. Kendimi de kondomla rahat hissedemşuorum. Yıllardır hapın verdiği rahatlığa ve güvene alışmışım. Siz nasıl korunuyorsunuz. Acaba diyorum yarın yeni paketi alıp cumadan beri almam gereken tabletleri alsam mı?

2. Oğlum 9 yalında. 3 yıl önce Hiperaktivite teşhisi kondu. Aynı zamanda üstün zekalı çıktı. Doktorumuz ritalin verdi. Tatiller dışında hep kullandık. Ve ben artık kullanmak istemiyorum. Çünkü nette yan etkileri ile ilgili dehşet verici şeyler yapıyor. I'leri de uyuşturucu bağımlısı bile olabilirmiş. Hapı almadığı zamanlarda aşırı derecede hareketli oluyor. Ödevlerini yapmak istemiyor. Ders dinlemiyor. Okumalarını etkileniyor. . Eşim hapı verelim diyor ben istemiyorum.
Bu konuda tecrübeli anneler var mı aranızda.
Çok teşekkür ederim.[/QUOTE]
Oglunun konusunda bi fikrim yok ama . Spiral taktira bilirsiniz baya rahat oluyor.

Şimdi tekrar okudum da ilaçlar bağımlı yapmaz.
Yapanlar vardır ancak psikiyatrist gözetiminde kullanıldığı takdirde yapmaz.
Psikiyatristinize güvenin ya da güvenecek bir psikiyatrist bulun lütfen.
İşin uzmanları konuşuyorken tatiller dışında kullandık ne demek?
Tatilde ilacı kesiyor musunuz?
Tabii ki yan etkileri göreceksiniz o zaman.
Öyle kafanıza göre kesip tekrar başlayabileceğiniz ilaçlar değil bunlar.
Vücudumuzun en komplike ve hassas birimlerinden biri olan beyni etkiliyorlar.
Lütfen doktorunuzun söylediği dışında bir şey yapmayın.
Büyük ihtimalle bu yan etkileri arada bırakıp tekrar başladığı için görüyor.
Yoksa ilk birkaç hafta dışında ilaçların yan etkileri kaybolur
Bir de muhtemelen o sizi yönlendirir ama mesela ilaç hareketli olmasına sebep oluyorsa sabahları alın ya da uyku yapıyorsa geceleri almasını sağlayın gibi ayarlamaları yapabilirsiniz.

1. Prezervatif bence de hoş bir yöntem değil. Ayrıca doğum kontrol hapı çok rahat. Çünkü korumanın yanısıra tüylenmeyi, regl sancılarını azaltması, kist oluşumunu önlemesi, düzenli olması vb. çok güzel etkileri var. Eğer kuruluk yaptıysa tavsiyem başka bir hap deneyin. Bende hiç böyle bir problem olmamıştı. Cuma günü başlaman gerekiyorduysa bugün başlarsan koruyuculuğu olmaz onu da belirteyim. Öylesine içmiş olursun.

2. konuya gelince. ilacı kesmek yerine ilacı değiştirmek ya da doz ayarlaması yapmak daha mantıklı. ya da başka bir psikiyatristin görüşünü almak. çünkü hiperaktivite çoğu zaman ilaçla kontrol altında tutulması gereken bir rahatsızlık üzgünüm ama öyle. başka bir psikiyatriste gitmeyi ya da bu konuyu doktorunuzla konuşmayı deneyin. o gerekli açıklamaları yapacaktır (durumu değerlendirerek)
PreZervatşf çok yabancı geldi bana. Hap ben de söylediğim etkiler dışında olumsuz bir etki yaratmadı. Şimdi bu kutuyu alsam da koruyucu etkisi yok ama bir dahaki ay aynı rutinle devam etmek içşn şimdi alsam mı dedim.
Oğlum hap aldığında durgun oluyor uyuşuyor ne zamana kadar kullanacak.
Doktorumuz bile kesin birşey söyleyemiyor yan etkileri konusunda. En iyisi sanırım onunla görülmek ama herkes hapı dayıyır çocuklara.

valla bende doğumkontrol hapı kullanamadım, bacaklarımda damarların akışını hissediyorudum, çarpıntı yapmasıda cabası, o derece bi kaç kişininden kalp krizinden öldüğünü okuyunca hepten vazgeçtim, hepsinin riskleri var işte

okuyanlar yanlış anlamasın illa öyle olcak diye bişey yok herkeste etkisi farklı
Ben ee böyle etkiler yaratması. Her bünyede farklı şeyler yapıyor sanırım.

Ustun zekalilarda dikkat daginikkiligina benzer davranis bozuklugu olusuyor ama dehb degil aslinda
Cobuk ogrendigi icin cabuk dsgilma
Ilk once bunun kesin ayirici teshisi konulmali
Sonrasinda ise ben ilac kullandirdim cocuguma toplamda 6 ay
Ve hayatimin kabusuydu
Yemiyor icniyor uyuyamiyor ruh gibiydi
Ritalinde consertada kullandik
Icime hic sinmedi ve biraktim
Evet ilaci alirkenki basarisi belki yok ama en azindan normal bir cocuk
Ve sunu belirticem bu bir sektor artik her cocuga bu teshis konuluyor ve 1 ayda 1.5 ayda bir psikiyatrik gorusmeyede cagriliyorlar
Yani gercekten ihtiyaci olanada ilaca gerek olmadan yasi ilerledikce gececek olana bile
Ayni muameleyle rant elde ediyolar
Yazik cok yaxik

PreZervatşf çok yabancı geldi bana. Hap ben de söylediğim etkiler dışında olumsuz bir etki yaratmadı. Şimdi bu kutuyu alsam da koruyucu etkisi yok ama bir dahaki ay aynı rutinle devam etmek içşn şimdi alsam mı dedim.
Oğlum hap aldığında durgun oluyor uyuşuyor ne zamana kadar kullanacak.
Doktorumuz bile kesin birşey söyleyemiyor yan etkileri konusunda. En iyisi sanırım onunla görülmek ama herkes hapı dayıyır çocuklara.

Ben ee böyle etkiler yaratması. Her bünyede farklı şeyler yapıyor sanırım.

Bir anne olarak endişeli olmanı anlıyorum.
Çocuğumun buna gerçekten ihtiyacı var mı diye kafanı kurcalıyordur eminim
Ama doktor tam teşekküllü muayene edip de yazdı ise vardır bir bildiği
Eğer İzmirde olsaydınız önerebileceğim psikiyatristler vardı
İstanbulda çok bilmiyorum açıkçası

Şimdi tekrar okudum da ilaçlar bağımlı yapmaz.
Yapanlar vardır ancak psikiyatrist gözetiminde kullanıldığı takdirde yapmaz.
Psikiyatristinize güvenin ya da güvenecek bir psikiyatrist bulun lütfen.
İşin uzmanları konuşuyorken tatiller dışında kullandık ne demek?
Tatilde ilacı kesiyor musunuz?
Tabii ki yan etkileri göreceksiniz o zaman.
Öyle kafanıza göre kesip tekrar başlayabileceğiniz ilaçlar değil bunlar.
Vücudumuzun en komplike ve hassas birimlerinden biri olan beyni etkiliyorlar.
Lütfen doktorunuzun söylediği dışında bir şey yapmayın.
Büyük ihtimalle bu yan etkileri arada bırakıp tekrar başladığı için görüyor.
Yoksa ilk birkaç hafta dışında ilaçların yan etkileri kaybolur
Bir de muhtemelen o sizi yönlendirir ama mesela ilaç hareketli olmasına sebep oluyorsa sabahları alın ya da uyku yapıyorsa geceleri almasını sağlayın gibi ayarlamaları yapabilirsiniz.
Ilacı sabah tek doz öğlen yarım doz alıyordu. Etkisi sabahtan 4 saat öğleden sonra 2 saat şeklinde. Yani ders şurasında uyuşturuyor. Durgun oluyor çocuk.
Doktorumuz yaz döneminde kullanmadığını biliyor. Bu konuda biZe birşey söylemedi. Doktorumuz yan etkileri konusunda net birşey söyleyemiyor.
Beyninin etkilenmesi bizi düşündürüyor. Facebookta Hiperaktivite ile ilgili gruplara iyeyim ve genelde tüm ebeveynler kullanmak istemiyor Yada kullanmıyorlar.
Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim

X