2 aylık gelişim maratonu: Hedef 2020'ye şimdiye kadar ki en iyi versiyonumuzla girmek

AngelicaPickles

Guru
Kayıtlı Üye
14 Şubat 2012
6.206
8.820
Hani her yeni yıla girerken kendimizi geliştirmek için bazı kararlar alırız ve sonra en geç Ocağın 2. haftasında bu kararları boşveririz ya. Bu yıl ben bir değişiklik yapmaya ve 2020'de olmak istediğim insan haline gelmek için şimdiden çalışmaya karar verdim. Sizde bana katılıp hayatlarınızdaki değişimi görmek isterseniz çok mutlu olurum. İnanın 2 ay hem sıkılıp vazgeçemeyeceğiniz kadar kısa hem de gözle görülür ilerlemeler kaydedilecek kadar uzun bir süre.

KİŞİSEL KASIM HEDEFLERİ

Birikim:
1060 tl
Okunacak Kitaplar:
-
Sapiens: Hayvanlardan Tanrılara
-Homo Deus: Yarının kısa tarihi
-Freud bu işe ne derdi
-Mindfullness for Dummies
-Böyle buyurdu Zerdüşt

Son düzenleme:
Kendi hedeflerimi nasıl belirlediğimden bahsederek başlayayım. Ben hayatımı nasıl geliştireceğim konusunda karar alırken yaşam çarkı ya da 'wheel of life' diye geçen bir yöntem kullanıyorum.
Capture+_2019-11-03-21-51-09.png

Kısaca şöyle işliyor. Bir daire çizip ardından hayatınızda yer kaplayan ya da kaplamasını istediğiniz her alan için daire içinde bir pizza dilimi çiziyorsunuz. Daha sonra sonra tüm bu alanları tek tek sizi tatmin etme miktarına göre 1-10 arası puanlıyorsunuz. Bir dilimin tamamını 10/10 kabul ederek puanınıza göre çarkınızı boyuyorsunuz. Mesela ben finansal açıdan 2 puanlık bir tatmin hissetmişim, finans diliminin küçük bir parçasını boyamışım. Ailede ise 8 puanlık tatmin hissedip 8/10luk bir alanı boyamışım.

Olduğundan daha karmaşık bir hale getirdim muhtemelen anlatırken ve basit bir hedef belirleme konusu için gereksiz bir tablo gibi geliyor olabilir. Ama hem hayatınızda aslında farkında olmadığınız tatminsizlikleri belirleme açısından çok başarılı bir yöntem hem de belirlenen sürenin sonunda çarkı tekrar yaptığınızda ne kadar ilerlediğinizi görmeniz açısından önemli.

Eğer sizde bu sistemi kullanmak isterseniz kendiniz çizerek yapabilirsiniz. Ya da çeşitli appleri kullanabilirsiniz. Ben life wheel diye bir app kullanıyorum. Kategorileri istediğiniz gibi belirlemek ve sonradan üzerlerine hedefler eklemek için çok iyi.

Yaşamımda en çok yer alan ve yer almasını istediğim konuları belirledikten sonra sonra sıra hedefleri belirlemeye geliyor. Kendine "Hayatımdaki hangi konuda tatmin seviyemi bir puan ilerletsem diğer konularda da ilerleme kaydederim?" diye sorup tek alana yönelik hedefler belirlemek de sık kullanılan bir yöntem ama ben her alan için ayrı ayrı hedefler belirlemeyi tercih ettim.

Zihinsel gelişim için seçtiğim hedefler:
- Yeni şeyler öğrenmek ( Özellikle yeni bir dil ya da müzik aleti öğrenmek beyin nöronlarını koruyup, geliştiriyormuş.)
- Odaklanma (Odaklanma için mindfullness çalışacağım. Elimde birtürlü zaman ayıramadığım Mindfullness for dummies diye bir kitap vardı. Yıl sonuna kadar kitabı okumuş ve içindeki meditasyon egzersizlerini denemiş olacağım.

Bedensel Gelişim hedefleri:
- Halletmem gereken birkaç doktor randevusunu bu hafta içinde tamamlamak
- Bol su içmeye ve sağlıklı beslenmeye çalışmak
- Gün içinde daha aktif olmak.

Ruhsal Gelişim hedefleri:
- Zayıf yönlerimi farkedip geliştirmek ( Bu konuyla ilgili elimde çok güzel bir çalışma var. Uzun uzun yazacağım birara )
- Şefkatli ve çözümcül bir iç ses edinmek

Ev ortamı/Fiziksel çevre hedefleri: Burada hedef genel olarak yaşadığımız ortamları kullanışlı ve keyifli hale getirmek.
- Bir tur daha Marie Kondo stili eşya elemesi yapmak (Marie kondo yöntemi benim hayatımı çok kolaylaştırdı. Eşyaları azalttıkça nereye baksan, neye elini atsan vazgeçemeyecek kadar sevdiğin birşeye denk geliyorsun. Sahip olduğun tüm nesneler sana mutluluk verenler oluyor. Ayrıca temizlik, kıyafet seçme gibi işleri inanılmaz kolaylaştırıyor)
- Tamamlanmayı bekleyen koltuk kaplama ve perde yenileme projelerini tamamlamak

Kültürel hedefler:
-5 film, 5 kitap ve 5 oyundan oluşan liste hazırlanıp yıl sonuna kadar tamamlanacak
- Yıllarca süreyyanın dibinde yaşadığım halde hiç kıçımı kaldırmaya zahmet edip de bir operaya gitmedim. Yıl sonuna kadar bir opera gösterisi izlenmiş olacak.

İyilik hedefleri: Bu aslında ruhsal gelişime katkı sağlayacağını düşündüğüm bir alt kategori
- Şuan bulunduğum şehirdeki gönüllülük organizasyonları 2 hafta içinde araştırılmış ve bağlantıya geçilmiş olacak
- Sosyal çevreme karşı daha iyi niyetli ve yardımsever davranacağım
- Seçimlerimi sürdürülebilirliği ve doğaya faydayı göz önünde bulundurarak yapacağım.

Finansal gelişim hedefleri
- Kariyer gelişimi konusunda çalışmalar (cv güncellemek, alanda uzmanlaşmak için eğitimler, network oluşturmak vs. vs.)
- Harcamalarımı dengelemeyi ve birikim yapmayı öğrenmek
-Kullanmadığım bazı eşyaları 2. El sitelerinde satmayı denemek.

Eğlence hedefleri:
-Daha çok gülmek
-Keyif aldığım aktiviteleri suçluluk duymadan yapabilmek için sorumluluklarımı ertelemeden yapmak
-Kendime zevk aldığım bir indoor bir outdoor hobi bulmak

İnanç hedefleri: Bu da yine bana göre ruhsal iyileşmeye destek sağlayan bir alan.
- Namaz kılmayı öğrenmek
- Şükretmek

Romantik partner hedefleri:
- Erkek arkadaşımın benimle beraber yapmak istediği birkaç faaliyet için zaman yaratmak ( Sevdiği bir diziyi beraber izlememiz vs.)
- Çocuğun devrelerini yakan şaşırtmacalı, pasif agresif tavırlara girmemek

Aile/arkadaş hedefleri:
- Haftada bir annemle birlikte birşeyler yapmak
- Ev işlerinde yardımcı olmak
- Eski arkadaşlarımın tümüyle yıl sonuna kadar iletişime geçmiş olmak

Bugünün planı:
-Kariyerimle ilgili bir kursa başlayacağım.
-Annemle aktivite.
-Akşamı full konsantrasyon erkek arkadaşıma ayıracağım.
-Doktor randevularımı alacağım
- En iki litre su içeceğim
- Kitap, film ve oyun listemi tamamlayacağım.
- Namaz kılmayı öğreten bir video izleyeceğim.

Bugünün planı:
-Kariyerimle ilgili bir kursa başlayacağım.
-Annemle aktivite.
-Akşamı full konsantrasyon erkek arkadaşıma ayıracağım.
-Doktor randevularımı alacağım
- En iki litre su içeceğim
- Kitap, film ve oyun listemi tamamlayacağım.
- Namaz kılmayı öğreten bir video izleyeceğim.
Dün kursa başladım +
Annemin organik gıda alışverişi için gitmek istediği bir köy vardı ona eşlik ettim ama pek iyi geçmedi. +
Doktor randevularımı aldım + Her zamanki doktorum özel muayeneye geçmiş randevu ücreti ×5 olmuş :KK43:
Sadece 500 ml su içtim -
Normalde yürüdüğümün 2-3 katı yürüdüm. Eve dönerken otobüs kullanmadım ekstra hareket için +
Ama yorgunluktan geri kalan hiçbirşeyi yapamadım eve gelir gelmez yatıp uyudum. Erkek arkadaşıma akşam buluşuruz diyip sonra tel.ini açmadığım için panik olmuş başıma birşey geldi sanıp. Sabah biraz söylendi -

Bugün:
- 2.5 lt su içilecek.
- Tüm gün sağlıklı beslenilecek.
- Kursa gidilecek
- Karar verme modelleri 4 ünite çalışılacak
- Dünden kalan liste + namaz videosu tamamlanacak
- Odamı toplayıp, çamaşırlarımı yıkayacağım.

Dün kursa başladım +
Annemin organik gıda alışverişi için gitmek istediği bir köy vardı ona eşlik ettim ama pek iyi geçmedi. +
Doktor randevularımı aldım + Her zamanki doktorum özel muayeneye geçmiş randevu ücreti ×5 olmuş :KK43:
Sadece 500 ml su içtim -
Normalde yürüdüğümün 2-3 katı yürüdüm. Eve dönerken otobüs kullanmadım ekstra hareket için +
Ama yorgunluktan geri kalan hiçbirşeyi yapamadım eve gelir gelmez yatıp uyudum. Erkek arkadaşıma akşam buluşuruz diyip sonra tel.ini açmadığım için panik olmuş başıma birşey geldi sanıp. Sabah biraz söylendi -

Bugün:
- 2.5 lt su içilecek.
- Tüm gün sağlıklı beslenilecek.
- Kursa gidilecek
- Karar verme modelleri 4 ünite çalışılacak
- Dünden kalan liste + namaz videosu tamamlanacak
- Odamı toplayıp, çamaşırlarımı yıkayacağım.

Dün aşırı verimli geçti. Planladığım herşeyi erkenden bitirebildim. Hatta akşam bir boşluğa düştüm yapacak birşey bulamayıp 😁

Bugün:
Tasarruf yapabileceğim konular üzerine düşüneceğim.
Kredi kartı borcumu kapatacağım.
Cvmi güncelleyeceğim.

Buarada dün yazmayı unuttum harika bir film okumaları programına denk gelip hemen kayıt oldum. Yaklaşık 10 hafta sürüyor her hafta dünya sinemasının farklı bir örneğini ya da sinemanın müzikle, mimariyle, siyasetle vs. vs. İlişkisini inceliyor. Bence bu hem aradığım indoor hobi sayılabilir hem de kültürel anlamdaki hedeflerime yaklaşmamı sağlar.

Bilmiyorum ama ben birşeye gerçekten niyet ettiğimde karşıma hep niyetimi gerçekleştirmeme yardım edecek araçlar çıkıyor. Bu film okulu konusu da öyle oldu biraz.

Dün pek ekstra birşey yapmadım ama çok keyifli bir gün geçirdim. Modum hep yüksekti.
Bugün kk borcumu ödedim.
Bir de oturup para harcadığım tüm alanları düşündüm ve nasıl tasarruf yapabileceğimi düşündüm.
1)Benzin + Ulaşım: Sanırım aylık 400-500 harcıyorum buraya. Şuan yaşadığım şehirde öğrenci kartı çıkartma imkanım var. Üşendiğimden birtürlü çıkartamadım ama onu çıkartsam, arabayı sadece acil ihtiyaçlarım için kullansam ve daha çok yürüsem ayda 300 tl buradan tasarruf edebilirim.
2)Sigara: Sigaraya 16*15ten ayda 240 tl harcıyordum. Son zamlarla birlikte bırakmayı denedim. Pek başarılı olamadım ama azalttım. Bu ay bir paketi 4 günde bitirip 120 tl buradan tasarruf etmeyi planlıyorum.
3)Dışarda yeme-içme harcamaları: En gereksiz harcama kalemim bu bence. Dışarda geçirdiğim her gün ortalama 30-40 tl boğazıma gidiyor. Üstelik sağlıksız şeyler yiyorum ve şuanda düzenim bütün öğünlerimi evde geçirmeye uygun. Bu konuda kendimi terbiye etmem lazım ama nasıl bilmiyorum. Şuan sadece hergün dışardan 2 kere su almak yerine yanımda 1 litrelik şişe taşımaya karar verdim. Buradan da 90 tl tasarruf edebilirim ve doğaya 60 pet şişe daha az zarar vermiş olurum.
4)Kitap-Kırtasiye: Eskiden süslü püslü defterlere, kalemlere, ajandalara da harcardım. Bu sene yanımda sadece çantama sığacak büyüklükte bir defter taşıyıp tüm notlarımı ona almaya. Eve gelince bilgisayarda temize çekmeye başladım. Hem evde bir sürü bitmemiş defter dolup sinirimi bozmuyor hem daha kolay organize oluyorum. Yaptığım herşeyi daha rahat takip edebiliyorum. Kitap harcamalarım hala fazla ama elimde bitiremediğim kitaplar olduğu için bu ay bu alanda hiç harcama yapmayacağım demek. Bu ay bitireceğim 5 kitap listesini de evdekilerden seçtim. Bu a 5x30dan 150 tl eder.
5)Kıyafet: Kıyafet konusunda uzun süredir uyguladığım tek bir kural var. Denediğin bir parça üzerinde eh işte duruyorsa, içinde kendini aşırı iyi ve aşırı güzel hissetmiyorsan alma. Bu gardolabımın tamamen aşık olduğum parçalardan oluşmasını, aldığım hiçbirşeyden pişmanlık duymamamı sağladı. Burdan devam.
6)Kişisel Bakım:Burada da kullandığım ürünleri sadeleştirerek bayağı rahatlattım kendimi. Koca bir kavanoz soğuk sıkım hindistan cevizi yağı aldım. Vücut kremi, tırnak bakımı, yüz, saç maskesi, saç kremi, peeling bazı, makyaj temizleyici vs. vs. hemen herşey için onu kullanıyorum. Yüz için ekstradan sadece madecassol, tonik ve cadı fındığı yağı kullanıyorum. Cilt için de kan dolaşımı hızlandırıcı at kılı fırça. Cildim saçlarım içinde ne olduğu belli olmayan çeşit çeşit ürün kullandığım zamanlardakinden çok daha iyi durumda.
7)Hediyeler: Bu ay 3 bebek hediyesi, 2 çocuk hediyesi 1 doğumgünü hediyesi almam gerek Hediye bütçesini 400ün altında tutarsam aradaki farkı tasarruf sayıcam.
8)Sağlık harcamaları: Kendi doktorum yerine devlet hastanesinden randevu aldım bu sefer. 400 tl oradan tasarruf ediyorum. Bi de kullandığım bazı suplementlerin muadillerine geçicem. Bildiğiniz ucuz ve etkili krill yağı ve probiyotik markası varsa duymak isterim.
Sonuç: Bu ay sonunda elimde fazladan 1060 tl ve üstü para olmasını planlıyorum. Ay sonunda ne kadar arttırabildiğimi yazacağım.

merhaba:) ben de katılabilir miyim, çok güzel bir başlık olmuş
:) Tabiki, ben kafama göre bir sistem oluşturdum. Ona göre kendimce bir kararlar listesi oluşturuyorum. Kafamdakileri uzun uzun yazıyorum toparlamak için filan ama sen hiçbirine uymak hatta okuyup düzenli takip etmek zorunda bile değilsin. Sadece Aralığın sonuna kadar neleri gerçekleştirmek istediğine karar verip yaz. Sonrasında canın ne sıklıkla isterse o sıklıkla ilerlemelerin hakkında bilgilendirmede bulunabilirsin topiğe. İlla düzenli aktif ol, hergün bildirimde bulun ya da konu dışına çıkma vs. tarzı kurallarım yok. Canın ne zaman ne yazmak isterse onu yazabilirsin. Sadece her pazartesi seni etiketleyip geçen hafta hedeflerine ulaşmak için neler yaptığını bu hafta neler yapmayı planladığını sorarım. O da motivasyon sağlamak ve ilerlemeni görünür kılmak için.

Programınıza bayıldım. Ben de hanidir kendime bir hayat müfredatı oluşturmak istiyorum, ancak bir türlü başlayamadım ve nereden başlayacağımı bilmiyorum. Başarılar...

Şu son iki gün benim için kötü geçti. Annemin tekrar anjiyo olması gerektiğini, sonuçlarının çok iyi çıkmadığını öğrendim. Babam uzun süredir rahatsızdı. O yüzden onun üstüne daha çok düşüyorum sanırım. Kırmamaya, yormamaya, bol bol şımartmaya, onunla hep güzel anılar biriktirmeye dikkat ediyoruz ailecek. Ama annemle ilişkim daha gerilimliydi. Bilmiyorum hayatımdan çıkarsa geride birsürü pişmanlığım olacağı düşüncesi beni çok korkuttu.Ama onu gerçekten çok sevsem ve hep göstermeye çalışsam da sürekli bam telime basmayı başarıyor. İlişkimizi nasıl daha iyi hale getireceğimizi bulamıyorum birtürlü.

Üstüne sanırım bir yıllık ilişkim bitmek üzere. İlişkinin bitmesinden çok elimden gelen harşeyi yapmamış olma düşüncesi rahatsız ediyor beni ama belki de en doğrusu budur. Bu topiği açarken hedeflerimden biri annemle aramı düzeltmek diğeri de ilişkide daha özverili olmaya çalışmaktı. Daha önce de yazdığım gibi ben birşeye karar verince hayatın bana kararıma yardım edecek araçlar getirdiğini çok kez gözlemledim. İçimden bir ses şuan canımı sıkan bu durumların hayatımın daha iyiye gitmesi için bir araç olduğunu söylüyor. İnanıyorum ki annemin sağlığıyla ilgili yaşadığım bu korku sadece bana onun değerini hatırlatmak için ufacık bir uyarı olacak ve eğer şuanki ilişkim biterse bu karşıma daha büyük, daha iyi bir aşk çıkması için olacak.

Haftasonu şehir dışındaydım. Çok keyifliydi. Uzun süredir görüşmediğim arkadaşlarımla görüştüm. Gitmek istediğim birkaç yere gittim. Anneme bu hafta için yeni bir doktordan randevu aldım. Erkek arkadaşımla da aramızı düzelttik. Sonuç olarak verimli bir haftasonuydu.

Yarın için kendime;
Sağlıklı beslenme rutinimin dışına çıkmama
3 lt su
2 konu ünite bitirme
Hedefi koyuyorum.

Bu hafta hiç hedef koyasım gelmedi kendime. Rutinimin dışında bir yoğunlukta iken rutin oluşturmak manasız olurdu zaten. Bu hafta domestik aktiviteler mecburen üzerime kaldı. Ve evet hedeflerimden biri ev işlerinde daha aktif olmaktı. Ben diyorum hep, birşeyi hedeflediğimde hayat öyle ya da böyle bir şekilde yolumu açıyor, istediğimi fırlatıyor mutlaka önüme diye :) Gelecek ay için daha spesifik ve kendime daha faydalı hedeflerde bulunacağım sanırım :KK48:

Merhaba. Sizin gibi bende bir hedef tablosu oluşturmaya karar verdim çünkü son zamanlarda aşşşırı tembelim ve hiçbir şey yapasım gelmiyor. Sanırım en kısa sürede hedeflerimi oluşturup bende buraya yazacağım. Sizinlede bilgi alışverişinde bulunmak iyi gelir gibi hissettim. 🤷🏻‍♀️🙈 Birde Sinema ile ilgili bir şey paylaşmışsınız. O uygulama ne acaba, söyleyebilir misiniz? 🙈

Merhaba. Sizin gibi bende bir hedef tablosu oluşturmaya karar verdim çünkü son zamanlarda aşşşırı tembelim ve hiçbir şey yapasım gelmiyor. Sanırım en kısa sürede hedeflerimi oluşturup bende buraya yazacağım. Sizinlede bilgi alışverişinde bulunmak iyi gelir gibi hissettim. 🤷🏻‍♀️🙈 Birde Sinema ile ilgili bir şey paylaşmışsınız. O uygulama ne acaba, söyleyebilir misiniz? 🙈

Merhaba, harika olur. Hatta gelin birlikte oluşturalım hedeflerinizi. Daha iyi olmak istediğiniz alanlar neler mesela?

Buarada bahsettiğim sinema atölyesinin linkini en alta bıraktım ama aynı şehirde değilsek işinize yaramaz. Youtube'da film okumaları diye aratırsanız filmleri alt metinleri ile inceleyen çeşitli kanallar var. Tufan Şimşekcan'ın kanalını tavsiye ederim mesela.

EDİT: Hatta youtube'de var mı diye bakınırken bahsettiğim sinema atölyesini verecek olan sinema yazarının 17 haftalık bir seminer serisini buldum film okulu diye. Muhtemelen hemen hemen aynı tarzda bir etkinlik olur benim katılacağım atölyede.
youtube.com/watch?v=3s8fW6amyLc&list=PLDyoQT-7lIDj6hn6tL4lpZuM-VdozKtfw

Son düzenleme:
Ruhsal gelişim konusunda zayıf yönlerimi farketme yöntemleri ile ilgili yazacağımı söylemişim daha önce. Bu konuda elimde iki ayrı materyal var.
İlki via karakter. Bu sisteme göre 24 ayrı karakter meziyeti var. Bu karakter özellikleri tıpkı farklı kas grupları gibi, hepsi hepimizde var. Kullanımımıza bağlı olarak bazı kas grupları gelişiyor bazıları ise daha zayıf kalıyor. Bu sistem karakterimizdeki farklı kasları da tıpkı spor yapar gibi daha çok kullanarak geliştirebileceğimizi söylüyor.

Mesela via character testine göre benim güçlü ruhsal kaslarım bakış açısı, merak, sosyal zeka, mizah, nezaket, yaratıcılık, sevgi. Zayıf ruhsal kaslarım ise, öz yönetim, azim, maneviyat, cesaret, yaşam coşkusu ve dürüstlük. Ki özellikle öz yönetim ve azim konusunda zayıf olduğum çok doğru.

Sistem zayıf ve güçlü yanlarınızı bir testle belirledikten sonra, her meziyet için ayrı ayrı bir geliştirme listesi sunuyor. Diyelim ki cesaret yönümüzü geliştirmeye karar verdik. Via character bize cesaret yeteneğini arttıracak çeşitli şarkılar, filmler ve aktiviteler listesi öneriyor.

Testi viacharacter.org'dan ücretsiz olarak çözebiliyorsunuz. bahsettiğim geliştirme listeleri ise bende var. Örnek olması için bir tane ekliyorum aşağıya. Başka bir ruhsal özelliği geliştirmek için olan listeye ihtiyaç duyarsanız da yardımcı olabilirim.
Capture+_2019-11-16-21-51-38.png

X