2.5 yaşında oğlumda konuşma gecikmesi

dusunenanneee

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
30 Temmuz 2024
8
1
42
Merhaba

Sizlere bir şey danışmak istiyorum. 2,5 yaşında oğlum var, konuşma konusunda akranlarının gerisinde. 250’den fazla kelimesi var, 2 kelimeli cümleler kurmaya başladı bir suredir ama öyle karşılıklı etkileşimi bol bir konuşma yok( konuşma terapisine mi gitmeliyim ? Bu konuda deneyimleri olan varsa paylaşabilirsemiz memnun olurum. Bu arada ekran 6 aydır hayatımızda .

Bizimde hemen hemen aynı, ikizler sizinkiyle aynı yaştalar. Konuşma terapistine gitme imkanınız varsa gidin, ben ne yapıyorum? Her gün parktayız ve ilerleme var. Sık sık babaanne, yengelerle bir araya getiriyorum faydası oldu. 2 ay öncesine kadar herkesten uzak bir şehirdeydik ve çok insan yoktu çevremizde sosyalleşmek gözle görülür fark yarattı. Benimle ya da babayla çok çabalamıyorlar ama yenge, babaanne onları anlamadığı için konuşmaya çalışırken epeyce ilerlediler

öncelikle cevabınız için cok teşekkür ederim. Aslında bu dediklerinizi biz de yapıyoruz. 2 aydır yarım gün kreşe gidiyor, akabinde park ve akrabalarla sık bir araya gelmek, olabildiğince uyarana maruz bırakmak iyi geldi gerçekten. Tüm renkleri biliyor söylüyor , ona kadar sayıyor , puzzle yapıyoruz çok komplex olmasa da ancak konuşma gecikmesi sadece ifade edici nir dil gecikmesinden mi ibaret yoksa başkaca temelimde yatan bir psikiyatrik sorun ( dikkat eksikliği , bilişsel gerilik) olabilir mi diye içime kurt düşüyor. Biz uzmana danışmak iyi olabilir ama bazen de bu işler kadar ticarete döndü ki be anne baba olarak çocuklarımıza olan sevgi ve endişelerimizin de sömürüldüğünü hissediyorum. Doktora gitmekten korkar olduk valla

Rica ederim, aslında normal değil mi yaşlarına göre anlattıklarınız? Benim ikizlerimde aynı anlattığınız gibi, geçen hafta doktor kontrolümüz vardı doktor normal dedi. Ben olsam önce çocuk doktoruna gidip hem rutin kontrolünü yaptırır hemde endişelerimi anlatıp yönlendirmesini isterdim, Google yorumlar bile malum artık satılık yorumlar, dediğiniz gibi sömürülmek bu konularda çok olası

Tecrübeli anne değilim karşılıklı konuşma nasıl oluyor bilmiyorum ama komşumuzun çocuğu 4 yaşında hâlâ tek kelime ile iletişim kuruyor, cümle kuramıyor yani. Örneğin banyo yaptım demiyor, banyo diyor sadece. Her çocuk aynı değildir kıyas yapmayın, doktorunuza danışın

Ya birşey soracağım 250 kelime var demişsiniz nasıl sayıyorsunuz çocuğun kaç kelime bildiğini ?

Evet bence de gidin . Oğlum 2 yaşında başladı 2,5 -3 yaşında tamamen konuşmaya başladı . Siz yine erkek çocukları geç konuşur lafına aldanmayın .

Ya birşey soracağım 250 kelime var demişsiniz nasıl sayıyorsunuz çocuğun kaç kelime bildiğini ?
Merhaba ben mot not aldım :)) gerçekten bunu yaptım . Bunlar söylediği kelimelerdir tabi .
Evet bence de gidin . Oğlum 2 yaşında başladı 2,5 -3 yaşında tamamen konuşmaya başladı . Siz yine erkek çocukları geç konuşur lafına aldanmayın .
ben aslında 24 ay biter bitmez psikiyatri nöroloji ve kbb ye gittim. Kulaklarda sıvı birikmesi vardı ( bir kulak hiç geçemedi işitme kaybını , diğeri 30% işitme kaybı vardı ) o nedenle 5 ay kadar önce tüp takıldı ) . Psikiyatr da dil gelişimde 6-7 ay geride olduğunu belirtti. Bu pek tabi sadece ifade edici dil değil alıcı dilde de geride olmasıydı. O nedenle önce oyun grupları, evde yoğun ilgi ve sonrasında alıcı dilinin geliştiği noktada yarın gün kreşe başladık 2 aydır. Aslında son 7 aydır çok yoğun bir süreçten geçtik ancak şu an ifade edici dilde hala gerideyiz. O nedenle abaca konuşma terapisi fayda sağlar mı diye sormak istedim , zira bunlar maliyetli süreçler , varsa benzer deneyimleri olanlar fikir almak istedim çok teşekkürler yorumlarınıza , hepsi çok kıymetli

24 aylıkken en az 1 tane ikili cümle bekliyor doktorlar . 2.5 yaşımda 300 kelime ve 2li 3 lü cümleler bekliyorlar . Elbet bir gün konusur derseniz zamana bırakın elbet konuşur . Ama yaşıtlarından geri kalmasın derseniz mutlaka terapiye başlayın

Merhaba , tüm yazışmaları okumadım kreşe gidiyor mu çocuğunuz ? Kızım 3 yaşına 1-2 ay kala yarım gün kreşe vermiştik anne ve Ayşe diyordu geri kalan her şey ıhh ıhh modunda :) 3. Gün almaya gittiğimde sen git ben gelmek istemiyorum dedi 12 sene geçti o şoku atlatamıyorum hala . Bence önce kreş deneyin ilerleme olmazsa konuşma terapisi desteği alın derim ben

merhaba 2 aydır yarım gün kreşe gidiyor. Faydasi oldu tabi

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…