14 aylık bebeğim komut almıyo

etp

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
18 Eylül 2024
2
1
31
Merhaba hanımlar Benim 3 oğlum var son çocuğum olan 14 aylık bir bebeğim var uzun süre ekranın maruz kaldı 1 yaşına kadar fark etmedim 1 yaşından itibaren ekranı komple kestim büyük bir ilerleme kat ettik önceden ismine bakmıyordu göz temasımız yoktu kelimemiz hiç yoktu bir şeyler çevirmeyi çok seviyor dönen şeyleri izlemeyi çok seviyordu yeni oyuncaklar aldım bultaklar eğitici oyuncaklar aldım arabaları aldım 3 aydır ekranı açmıyorum şu an ismiyle seslendiğimizde bazen bakıyor göz temasımız var ama komut almıyor kelimemiz hiç yok bay bay yapmaz alkış yapmıyor taklidimiz yok otizm mi ekran maruziyetimi anlamıyorum Tabii ki doktorlara da götürdük 18 ayından önce bir şey söylememiz zor dedi bu ay içinde tekrar götüreceğim doktora bir fikir verebilen olur mu aynı şeyi yaşayan var mı aramızda Gerçekten çok üzülüyorum 3 aydır ne yaşadığımı bilmiyorum yani😔😔😔

Saatlerce mi izlettiniz televizyon? Eğer öyleyse ekrandan dolayı olmuş olabilir ama yine de bay bay alkış yapıyor olmalı ve işaret parmağını kullanabilmeli.Yani bir şey söylemek zor ,çok ekrana maruz kalıp ihmal edildiyse de otizm gibi belirtiler verebiliyor.İki üç ay daha gözlemleyin ,TV hiç ama hiç izletmeyin,biraz sosyalleşmeye çalışın...Sonra bu alanla ilgilenen iyi bir özel eğitim ogretmeninden de fikir alırsınız...

• Beğen
Reactions: etp
Diğer çocukların okulu olduğu için ödevleri falan okula git gel yemeği yedi falan sıkıştıkça açtım televizyonu Çok maruz kaldı ama şu an hiç açmıyorum 3 ay oldu televizyonu hiç açmıyoruz Onunla oynuyoruz sürekli fiziksel olarak gelişiminde bir sıkıntı yok yeni yürüyoruz emeklemedik zamanında oturduk zamanında yürüdük diyebilirim sadece tırtıl gibi sürtünerek gidiyordu her yere o şekilde emekledi Hayır bir yere işaret etmiyor benden bir şey istediğinde Daha doğrusu bir şey de istemiyor Ben kendim su veriyorum ona komut almıyor Emziriyorum daha parmağı ile biyeri göstermiyo benim gösterdiğim yere de bakmıyor

Siz istediğini anlamamazliktan gelseniz,mesela susadi diye düşünüp suyunu vermeyin,ne istedin diye sorup onun anlatmaya çalışmasına da müsade edin...Kitap okuyun ama hep aynı kitabı(konuşmasına yarıyor aynı kitap) yaşıtlarıyla bir araya getirmeye çalışın,durumunuz varsa eğer özel eğitim aldırın isterseniz..Umarım istediğiniz gibi olur her sey..

• Beğen
İyi günler diliyorum bir çocuk doktoruna götürmenizi öneririm komut almaması tepki vermemesi bir öncül olabilir acı hissi gibi duyusal hislerinde bir kayıp varmı bunlarıda bir kontrol edin a tipik otizm olabilir dediğim gibi bir çocuk doktoru görsün bir durum saptarsa pedagoğa yönlendiri pedagog bir destek almasını uygun görürse sizi yönlendirir

• Beğen
X