14 aylık bebeğim asla ek gıda yemiyor öğürüyor kusuyor napmaliyim yardım edin arkadaşlar

ozgclk

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Kasım 2014
58
9
14 aylık oğlum var mamayla büyüyen bi çocuktu 6 aylik oldugundan beri ek gida icin her seyi denedim eline verdiğim gidalar oldu ama asla agzina alip yemedi hep öğürüyordu kilo alimi ay dönemine göre iyi diyor doktorlar zorlamasam da ek gida yemiyor çok istiyorum yemegi öğrensin ama hemen öğürüyor kusmaya çalışıyor bi donem yumurta yogurt muz gibi seyler yedirdim iyidi tam başardım diyordum ki bi hastalik gecirdik atesli hastanede yattik yine yemeden kesildu mamayla karisik yumurta yapıp biberonla iciyor mama ve su ağırlıklı besleniyor çok üzülüyorum geç kalindi el gida için ama cok uğraştım kusucak diye korkumdan bi sey veremiyorum şimdi ne yapmaliyim onerileriniz neler yardim edin bu yuzden de yürüme asamasinda emekliyor ama ayaga kalkamadi ek gida yemediginden de acaba?

mamayla başlayan çocuklar 4 aylık olduğundan başliyolar diye biliyorum.

Bir arkadaşımın oğlu böyle
4 yaşında ve hala sıvı besleniyor.
Çorbasında tane olduğu zaman istifar ediyor.
Doktoru yapacak birşey yok aklı erene kadar böyle devam edin demişti :KK66:

sizi çok iyi anlıyorum. o kadar psikolojim bozulmuştu ki o zamanlar. benim kızım mama almadı ama zor emen huzursuz bir bebekti 6. aya geçtik tam rahatladım derken daha da kötü oldu. çok bilinçli bir şekilde pütürlü ile başlamama rağmen her öğün kustu. hatta doktorumuz geri adım atma yoksa alışması daha geç olur dedi. çocuğum iyice yemekten soğudu. 1,5 yaş civarı yavaş yavaş atlattı. zaten yutmaya başladığı zaman Hacettepe üniversite yutma bozuklukları ünitesini keşfettik. keşke ilk zamandan duysakdık diye üzüldük. gerekli egzersizle önerilerle iyileşir bebeğiniz. onlar arka dişlerini ya da damağını kullanmayı bilmedikleri için böyle oluyormuş. hatta kızımın çiğnemediği için azı dişleri kısa kalmıştı o dönem. uzun yazdım kusura bakmayın :) çok zor bir durum olduğunu bildiğim için yazdım. geçmiş olsun.

Kızım ben emzirirken bile öğürürdü, öğürme refleksi çok güçlüymüş doktorun dediğine göre.
Katı gıdaya geçiş bizim için bir kabustu. 1,5 yaşında yeni yeni başlamıştı çiğnemeye. Günde 5 öğün kusardı. Şuan 3 yaşına az kaldı, taşı bile kemirip yer. Nasıl bu kıvama geldiğimize gelince, kızım yoğurdu çok severdi. Sevmediği şeyleri ezerek yoğurda karıştırıp verdim bir süre. Kıvamı gittikçe yoğunlaştırdım. Sabahları püre kıvamında kahvaltı hazırladıysam, önüne mutlaka peynir, yumurta gibi bir yandan mıncıklayıp, çiğneyebileceği yumuşak şeyler de koydum. Şekersiz kekler, bisküviler yaptım şekil şekil, koydum önüne, kah kustu kah yedi. Mevsimine göre yumuşak meyveler verdim bol bol. Şuan yaz, kavun karpuz verin eline, hem boğulma tehlikesi olmayan, hem de rahatlıkla kemirebileceği meyveler. Kısaca bol pratik yapın, kusmasını, öğürmesini kafaya takmayın. Bir de yememesinin, yürüyememesiyle alakası yok. Kızım bir yaşına gelmeden adımlıyordu. Çocuktan çocuğa değişen bir durum bu.

Geç kalmışsınız. Baştan başlamanız gerekecek sanırım. Sofraya beraber oturun mutlaka bu ilk adım olsun. Bogazindan kolay geçecek yiyecekler tercih edin ilk aşamada. Mesela parmak şeklinde kesilmiş haşlanmış patates, havuç, makarna. Önüne koyun. Eliyle yemeye çalışsın. Bu sürede alkislayin tempo tutun. Önüne küçük bir kasede yoğurt koyun mesela kaşığı verin. Döke saça yemeye çalışsın. İlk başta bir tane ya yer ya yemez. Pes etmeyin. Ortalık çok batacak. Mama sandalyesinin altına muşamba örtü serin halı batmasin.

14 aylık oğlum var mamayla büyüyen bi çocuktu 6 aylik oldugundan beri ek gida icin her seyi denedim eline verdiğim gidalar oldu ama asla agzina alip yemedi hep öğürüyordu kilo alimi ay dönemine göre iyi diyor doktorlar zorlamasam da ek gida yemiyor çok istiyorum yemegi öğrensin ama hemen öğürüyor kusmaya çalışıyor bi donem yumurta yogurt muz gibi seyler yedirdim iyidi tam başardım diyordum ki bi hastalik gecirdik atesli hastanede yattik yine yemeden kesildu mamayla karisik yumurta yapıp biberonla iciyor mama ve su ağırlıklı besleniyor çok üzülüyorum geç kalindi el gida için ama cok uğraştım kusucak diye korkumdan bi sey veremiyorum şimdi ne yapmaliyim onerileriniz neler yardim edin bu yuzden de yürüme asamasinda emekliyor ama ayaga kalkamadi ek gida yemediginden de acaba?
Öğürme reflekstir. Korkmayın. Kussa da verin. Baktınız kusması çok yoğun fışkırırcasına o zaman doktora danışın. Adım adım sıfırdan başlayın. Devam sütünü azaltın. Sabah kahvaltı da bulamaç şeklinde karışım kahvaltı hazırlayarak işe başlayın. Öğlenleri tel şehriyeli çorba tarzı yapın. Yemeğini biberon ile vermeyin. Yürümesinin alakası Yok ek gıda ile. Oğlum 12,5 aylık ayakta duruyor ama emeklemek kolayına geliyor. Lütfen pes etmeyin. 2 gün aç kalsın gerekirse ama inatlaşın alıştırın

Kızım ben emzirirken bile öğürürdü, öğürme refleksi çok güçlüymüş doktorun dediğine göre.
Katı gıdaya geçiş bizim için bir kabustu. 1,5 yaşında yeni yeni başlamıştı çiğnemeye. Günde 5 öğün kusardı. Şuan 3 yaşına az kaldı, taşı bile kemirip yer. Nasıl bu kıvama geldiğimize gelince, kızım yoğurdu çok severdi. Sevmediği şeyleri ezerek yoğurda karıştırıp verdim bir süre. Kıvamı gittikçe yoğunlaştırdım. Sabahları püre kıvamında kahvaltı hazırladıysam, önüne mutlaka peynir, yumurta gibi bir yandan mıncıklayıp, çiğneyebileceği yumuşak şeyler de koydum. Şekersiz kekler, bisküviler yaptım şekil şekil, koydum önüne, kah kustu kah yedi. Mevzimine göre yumuşak meyveler verdim bol bol. Şuan yaz, kavun karpuz verin eline, hem boğulma tehlikesi olmayan, hem de rahatlıkla kemirebileceği meyveler. Kısaca bol pratik yapın, kusmasını, öğürmesini kafaya takmayın. Bir de yememesinin, yürüyememesiyle alakası yok. Kızım bir yaşına gelmeden adımlıyordu. Çocuktan çocuğa değişen bir durum bu.

Çok güzel bir tavsiye olmuş.
Ayrıca sizi tebrik ederim, çok güzel bir yol izlemişsiniz.

Benim de tavsiyem yukarıdaki yorum ile aynı olacak.
Deneme yanılma yöntemleri ile ne sevdiğini bulun.
Sevdiği şeyin içerisine farklı gıdalar katarak deneyin.

İnşallah başarılı olursunuz. Yemek konusunda çok strese girmeyin.
Ayrıca, uzmanlara da danışabilirsiniz bu konuda, destek alın. Faydasını göreceksinizdir.

Üzülmeyin, çocuğunuz yürümüyor diye.
Her çocuğun yürüme ve konuşma zamanı farklıdır.
Ben 2 yaşında yürümüşüm mesela.
İlk oğlum 12 aylık olduğunda yürüdü.
İkinci oğlum ise 10 aylık yürüdü.

Çok güzel bir tavsiye olmuş.
Ayrıca sizi tebrik ederim, çok güzel bir yol izlemişsiniz.

Benim de tavsiyem yukarıdaki yorum ile aynı olacak.
Deneme yanılma yöntemleri ile ne sevdiğini bulun.
Sevdiği şeyin içerisine farklı gıdalar katarak deneyin.

İnşallah başarılı olursunuz. Yemek konusunda çok strese girmeyin.
Ayrıca, uzmanlara da danışabilirsiniz bu konuda, destek alın. Faydasını göreceksinizdir.

Üzülmeyin, çocuğunuz yürümüyor diye.
Her çocuğun yürüme ve konuşma zamanı farklıdır.
Ben 2 yaşında yürümüşüm mesela.
İlk oğlum 12 aylık olduğunda yürüdü.
İkinci oğlum ise 10 aylık yürüdü.
Çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi deneme yanılmayla doğru yöntemi buluyorsunuz aslında. Neyi sevdiği önemli, gerisi pratik yapmakla çözülüyor. Ben püreye tamamen karşı değilim, yani tamamen pütürlü yiyorsa yesin yoksa aç kalsın, zamanla açlıktan yer de diyemedim. Büyüme çağı, niye aç kalsın, aceleye gerek yok kafasındaydım. Belki desem daha kısa sürede alışırdı bilemiyorum. Ama böyle de yavaş yavaş olsa da çözüldü. Sonuçta şuan yaşıtlarından farklı bir beslenme alışkanlığı yok. Eminim konu sahibi de çözecek. Hayatı boyunca püre yiyen insan olmadığına göre, demek ki bir yerde çözüyoruz bu işi. =)

Yurumemesinin ek gıdayla alakalı olduğunu sanmıyorum. Benim oğlumda çok hareketli bir çocuk koltuk tepelerinden indiremiyordum tırmanıyordu her yere ama yürümüyordu. Zorlamadım yavaş yavaş destekledim 14 aylıkken yavaş yavaş babası ile benim aramda gelip gitti cesaretlendikçe 15. Ayindan itibaren kendi kendine yürümeye başladı. Şuan 16 aylık.

Önce püreyle mi başlasan Acaba? Ama tuhaf tuhaf tatlı tuzlu karışık verme. Bi muhallebisi tatlı biri tuzlu olsun sonra yavaş yavaş taneli yiyeceklere geçiş yapsanız?

ahhh ahhh aynı benim kızım.. 21 aylık suan ve hala yemek istemiyor varsa yoksa püre yogurt çorba ve MAMA!! ben bir de çalışıyorum. :KK43:

X