10bucuk ay ek gida isteksizligi

Isis19

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Ağustos 2020
708
348
Merhaba kizlar bebegim yemek yemek istemiyor 2-3 kasıktan sonra ancak oyunlarla ilgisini baska yöne çekerek yedirebiliyorum yemegi birakip bana gelmek istiyor emmek istiyor zaten öyle sacma bir duzenimiz var ki yemek oncesi ve sonrasi emmek istiyor bazen yemek arası bile emmek istiyor ben bebegimi nasil yemeye alistirabilirim bu sekilde olupta düzene giren varmi

Büyük kızım ek gıda döneminde sadece biraz yoğurt, Kayısı püresi ve ev yapımı irmikli muhallebi yedi. Diğer her şeyi 1 yaşına kadar reddetti. Çok ağladım. Zorladım, üzüldüm geri adım attım derken 1 yaşında kontrole goturdum. Boyu kilosu normalin üstünde, kan tahlilleri tertemiz hiç eksik yok. Doktora iştahsızlığını anlattım. Bana zaten ana öğününün anne sütü olduğunu, sütün yaradığını zamanla süt yetmemeye başladığında diğer besinlere ilgi duyacağını söyledi. Ve 1 yaşından sonra sebze çorbaları içmeye, azar azar köfte pilav yemeye falan başladı. Şuan 5 yaşında çoğu şeyi yiyen bir çocuk.
Ek gıda dönemini kendinizd zehir etmeyin. Boyu kilosu iyiyse yediği kadar yesin. Bazı çocuklar var bayaa iyi yiyorlar ama bu yapı meselesi. Önemli olan sağlığı gelişimi yerinde olsun.

Zorlamamanızı öneriririm siz o yemiyor diye stres oldukça o da sizin stresinizi emip aksi yönde davranacaktır. Henüz besinlerle yeni yeni tanışıyor. Genelde oluyor böyle bir iştahszılık dönemi ya da ek gıda istememe. Sevdiği şeylere ağırlık verin. Zamanla siz sakin kaldıkça düzelecektir. Şayet kgsu gelişimi iyiyse dert etmeyin lütfen🙏💕

Başlarda garip gelmişti ama şöyle yaptım mesela 4 adet pirinci verdim ağzına kaşıkla ..Ona başarabileceğini göstermek adına sabırla bekledim...sonra kaşık ucuyla yoğurt verdim...

Benim kendimce çıkarımım çocuk ağzında kolay çiğneyip yutma refleksini geliştirdiği zaman sanki açılıyor olay..

Şimdi yeni 1 yaşına girdi ve ne yersek yiyebiliyor ve doydugunda kafasını hayır gibisinden sallıyor...

Bunu neden yazdım bir arkadasım çok daha büyük kızı için yemek yemediğini söylemişti bende görüntülü görmek istemiştim tatlı kaşığını bocalama doldurmuş ve aç ağzını diyordu..Dedim napıyorsun sen dur...Azcık azcık sabırla demiştim..Onda da bu taktik işe yaramıştı...

Bi de çok takılmayın başka bir problem yoksa er ya da geç yiyorlar yani..

Sağlıkla büyüsün..

Başlarda garip gelmişti ama şöyle yaptım mesela 4 adet pirinci verdim ağzına kaşıkla ..Ona başarabileceğini göstermek adına sabırla bekledim...sonra kaşık ucuyla yoğurt verdim...

Benim kendimce çıkarımım çocuk ağzında kolay çiğneyip yutma refleksini geliştirdiği zaman sanki açılıyor olay..

Şimdi yeni 1 yaşına girdi ve ne yersek yiyebiliyor ve doydugunda kafasını hayır gibisinden sallıyor...

Bunu neden yazdım bir arkadasım çok daha büyük kızı için yemek yemediğini söylemişti bende görüntülü görmek istemiştim tatlı kaşığını bocalama doldurmuş ve aç ağzını diyordu..Dedim napıyorsun sen dur...Azcık azcık sabırla demiştim..Onda da bu taktik işe yaramıştı...

Bi de çok takılmayın başka bir problem yoksa er ya da geç yiyorlar yani..

Sağlıkla büyüsün..
Azar azar veriyorum cok verdiğimde zaten öğürmeye başlıyor ama çiğnemeye ilgili oldugunu düşünmüyorum çünkü yemek masasında en oyalandigi ilgisini çeken ekmek kocaman bir dilimi alip evirip cevirip arada kendi issirip yutuyor tam o aralarda ben yemek yediriyorum iste yoksa dediginiz gibi kafa sallıyor hayir anlamında ağzını acmiyor

Zorlamamanızı öneriririm siz o yemiyor diye stres oldukça o da sizin stresinizi emip aksi yönde davranacaktır. Henüz besinlerle yeni yeni tanışıyor. Genelde oluyor böyle bir iştahszılık dönemi ya da ek gıda istememe. Sevdiği şeylere ağırlık verin. Zamanla siz sakin kaldıkça düzelecektir. Şayet kgsu gelişimi iyiyse dert etmeyin lütfen🙏💕
Yani 1 ayda hic kilo almamış 9 aylikkende 9.500 du simdide sevdiğine kalırsam emmek börek ekmek bisküvi emsin yeter ona doysada doymasana sut gelsede gelmesede emiyor mesela et kiyma yediremiyorum oguruyor hemen arada sebze corbasi okadar

Büyük kızım ek gıda döneminde sadece biraz yoğurt, Kayısı püresi ve ev yapımı irmikli muhallebi yedi. Diğer her şeyi 1 yaşına kadar reddetti. Çok ağladım. Zorladım, üzüldüm geri adım attım derken 1 yaşında kontrole goturdum. Boyu kilosu normalin üstünde, kan tahlilleri tertemiz hiç eksik yok. Doktora iştahsızlığını anlattım. Bana zaten ana öğününün anne sütü olduğunu, sütün yaradığını zamanla süt yetmemeye başladığında diğer besinlere ilgi duyacağını söyledi. Ve 1 yaşından sonra sebze çorbaları içmeye, azar azar köfte pilav yemeye falan başladı. Şuan 5 yaşında çoğu şeyi yiyen bir çocuk.
Ek gıda dönemini kendinizd zehir etmeyin. Boyu kilosu iyiyse yediği kadar yesin. Bazı çocuklar var bayaa iyi yiyorlar ama bu yapı meselesi. Önemli olan sağlığı gelişimi yerinde olsun.
Yani ayına gore iyi ama bir aydir kilo almamış hic ben bu oyunla yemek yeme isini alışkanlık edincek diye korkuyorum istiyorum ki birseyler ilgisini çeksin tek birsey bile olsa istahla ağzını açsın yok bir iki aliyor bırakıyor gerisi oyunla hep şöyleki benimde küçükken yemekle aram yoktu zaman kaybı gibi gelirdi masada oturmak ağzıma doldurur bekletir oynarken falan yavas yavas yutardım hala keyifle sakin sakin yiyemem hemen bitsin diye bazen oyle yaparım ki cok rahatsiz edici bi durum alışkanlık kalır diye korkuyorum ondada bu gibi birsey

Yani 1 ayda hic kilo almamış 9 aylikkende 9.500 du simdide sevdiğine kalırsam emmek börek ekmek bisküvi emsin yeter ona doysada doymasana sut gelsede gelmesede emiyor mesela et kiyma yediremiyorum oguruyor hemen arada sebze corbasi okadar
Benim kızımda kıymaya tepkili köfte olarak tüketiyor ya da çorbasının içine atıyorum blendırla çekiyorum minicik kalana kadar bir şekilde giriyor vücuduna. İnstagramda güzel tarifler oluyor bunlara bakabilirsiniz. Bir de bazı doktorlar 9. Ayda bazıları ise 1 yqşta kan değerlerine bakıyor baktırdınız mı bilemiyorum ama baktırmanızda fayda var demir eksikliği kaynaklı iştahsızlık olabilir.

Kızım 20 aylık ve gerçekten yemeye son 3-4 aydır başladı. Köfte, balık, sebze her şeyi yiyor. Makarna pilav vs çok sevmiyor ama ekmek yiyor. Üstelik memeden kesmedim.

Kilo alımının durduğu aylar oldu ama doktor hareketlendi, kilo vermesi bile mümkün dedi.

Yurtdışında olduğum işin buradaki doktorlar biraz daha farklı ve bana 1 yaşında önce zaten anne sütü/mama temel besin olmalı dediler. Onu hiç zorlamadım. Hiçbir şey yemediği günler oldu. Belki bir kaşık yoğurt ya da yulaf ezmesi.

Öğürmesi yemek yemeyi öğrenirken çok normal. Farklı sertlikte ve dokuda olan gıdaların ne kadar süre çiğnenmesi gerektiğini öğürerek öğreniyor.

Düzene girecek merak etmeyin. Zorlarsanız sizin için stres kaynağı olur ve bebekler bunu hisseder.

Şu anda 20. Ayda hala bazen yemek istemediği oluyor ama mesela sebzeyi kesme tarzımı ya da köftenin boyutunu beğenmiyor😅

X