lütfen bilgilenip yapmayalım

krizantem

Guru
Kayıtlı Üye
21 Şubat 2010
11.020
2.474
Dilencilerin kucağındaki bebekler neden sürekli uyur?

Metro istasyonu yakınında yaşı tam olarak belli olmayan bir kadın oturuyor. Kadının saçı karışık ve kirli, başını kederli bir şekilde öne eğmiş. Yanında bir çanta duruyor. İnsanlar çantaya para atıyor.

Kadının kucağında uyuyan iki yaşında bir bebek var. Bebek, kirli bir şapka ve kirli giysiler içinde habersizce uyuyor.

Yoldan geçen sayısız insan ona para veriyor. Kötü bir niyeti olduğunu düşünmeden, her zaman cebindeki son kuruşu ve üzerindeki son kıyafeti hayırlı bir iş yaptığını düşünerek vermeye hazır olan insanlar.

Bir ay boyunca bir dilencinin yanından geçtim. Bunun çete kontrolünde bir aldatmaca olduğunu bildiğim için dilenciye para vermedim. Bir ay sonra dilencinin önünden geçerken aniden bir şey fark ettim…

Her zamanki gibi pis bir eşofman giydirilmiş bebeğe baktım. Sabahtan akşama kadar kirli bir metro istasyonunda bir çocuğun bu kadar sakin durmasını garipsedim. Bebek uyuyordu. Ağlamıyordu, hıçkırmıyordu veya bağırmıyordu, sadece başını annesinin dizlerine gömmüş uyuyordu.

Sevgili okuyucular, aranızda çocukları olan var mı? 1-2-3 yaşlarındaki bebeklerin ne sıklıkta uyuduğunu hatırlarsınız. İki veya en fazla üç saatlik( ardışık olmayan) öğleden sonra şekerlemesi yaparlar ve bu aralıklarla tekrar eder. Fakat ben bir ay boyunca dilencinin kucağındaki bebeği bir kere bile uyanık görmedim! Dilencinin dizlerine gömülü olan bebeğin yüzüne baktım ve içimde beliren kuşku daha da arttı. Gözlerimi bebeğe dikerek dilenciye sordum: “Neden sürekli uyuyor?”

Dilenci beni duymamış gibi yaptı. Gözlerini indirdi ve yüzünü perperişan ceketinin yakasına sakladı. Soruyu tekrarladım. Kadın tekrar yukarı baktı. Ardından arkamdaki bir yere iğrenmiş bir şekilde baktığını fark ettim. Bas git, diye mırıldandı. Ben adeta çığlık atar gibi “neden sürekli uyuyor?” diye sordum bir daha.

Arkamdaki kişi omzuma elini koydu. Arkamı döndüm. Yaşlıca bir adam, tasvip etmeyen bir tavırla bana bakıyordu:

“Ondan ne istiyorsun? Ne kadar zor bir hayat yaşadığını görmüyor musun?”

Eh… Cebinden biraz para aldı ve dilencinin çantasına attı.

Dilenci tevazu ve büyük bir keder ifadesi belirmiş yüz ifadesi takınarak istavroz çıkardı. Adam omzumdan elini çekti ve metro istasyonundan dışarı çıktı. Bu yaşlıca adamın eve gittiğinde, ev halkına metro istasyonunda gördüğü ruhsuz bir adama karşı fakir, perişan bir kadını nasıl savunduğunu anlatacağından eminim.

Ertesi gün bir arkadaşımı aradım. Bu arkadaşım zeytin gibi gözleri ile Romen uyruklu komik bir adamdı. Eğitiminin sadece üç buçuk yılını tamamlamayı başarmıştı. Eğitimini tamamlayamaması, onun pahalı ve yabancı arabalarla şehrin sokaklarında gezinmesini engellemiyordu. Arkadaşımdan bu işin bariz bir şekilde organize edilmiş olduğunu öğrenmeyi başardım. Kullanılan çocukların ailelerden “kira”landığını veya en basit deyişiyle kaçırıldığını öğrendim.

Bebeğin bütün gün uyuması için bu kişiler tarafından ona votka ya da uyuşturucu verildiğini de şaşkınlıkla dinledim. Tabii ki, çocukların vücutlarının böyle bir şok ile baş etmesi mümkün değildir, bu yüzden çocuklar genellikle ölür. En korkunç şey ise – bazen bu çocuklar “iş günü” içerisinde ölür. Ve sözde annenin akşama kadar kucağında ölü bir çocuğu tutması gerekir. Bu bir kuraldır. Yoldan geçenler torbaya biraz para atar ve bunun ahlaki ve doğru bir şey olduğuna inanır, bunun “yalnız” bir anneye yardım etmek olduğunu düşünür. Ama değildir.

Ertesi gün aynı metro istasyonunda yürürken gazeteci kimliğimle konuşmaya hazırdım. Kadın aynı yerde oturuyordu ve kucağında dünkünden farklı bir bebek tutuyordu. Ona bu çocuğun belgelerini ve dünkü çocuğun nerede olduğunu sordum. Cevap vermedi. Fakat yanımdan geçen insanlar neden çocuklu ve yoksul bir dilenciye bağırdığımı sorup aklımı kaçırdığım imasında bulundular. Bunun üzerine metro istasyonundan bir koruma eşliğinde zorla çıkarıldım. Yapmam gereken tek şeyin polisi aramam gerektiğini biliyordum ve aradım. Fakat polis geldiğinde ortada ne dilenci ne de bebek vardı.

Eğer siz de sokaklarda çocuklarıyla dilenen kadınlar görüyorsanız, para vermeden önce bir kez daha düşünün. Para vermediğiniz takdirde sektörleşmiş bu tür kötü niyetli işler bir süre sonra bitecektir. Böylece çocukların votka ve herhangi bir ilaç verilerek kullanılmasına ve sömürülmesine de engel olacaksınız.

Dilencilerin kucağında uyuyan bebeğe sakın şefkat ile bakmayın. Bu korkunç gerçeği görün!

İşte artık bu yazıyı okuduğunuz için dilencilerin kucağındaki çocukların neden sürekli uyuduğunu biliyorsunuz.

Yazıyı Berfun Çağinli Türkçeleştirmiştir.

bunu okuduğumda şok oldum lütfen sizde kanmayın o çocukların bu nedenlerden dolayı ölmelerine izin vermeyin

Son düzenleme:
asla boyle ınsanlara para vermedım vermemde....o bebeklere yazık degılmı...ALLAH cezalarını verır elbet.hayır boyle bı olay olmasa bıle o bebegın kucakta tasınıp dılendırılmek ıçın sokaklarda bırakılması nasıl ınsnaın vıcdanını sızlatan bırşey.ona ragmen kalkıp para verenler varsa yuhh artık ne dıyeyım.her kadın ıçınden kufredıyordıur ve bela okuyordur sadece bu resme
sadaka vereceksenız elı ayagı tutmayan engellılere verınız.o masumlara acımayan kara kışta yada o sıcakta dışarda dolaştrıp vıcdan yapmaya calışan vıcdansızlara degıl

sana kesinlikle katılıyorum sibelcim bunu okudumda okadar içim sızladı sizlerle paylaşmak istedim hiç değilse okuyalım artık yapmayalım diye cocuk dillencilerinden tutun başka başka zorla peçete su sattıranlardan yazık günah hepsine biz para veriyoruz diye bütün bu cocuklar insanlar bu zulmü cekiyor lütfen bilgilenelim artık

kesinlikle para vermiyorum dilencilere onun yerine mendil satanlara kekik satanlara para veririm

Dilencilere para vermemek gerektiğini nedense öğrenemedi bu insanlar. At 50 kuruşu bugünlük sevap point tamamdır mantığından ne zaman sıyrılıcaz. Televizyonlarda bas bas bağrıldı. Defalarca polisler çıktı vatandaşı uyardı bunlar senden benden zengin diye.

Soğukta karda kışta elinde bir şeyler satmaya çalışan yaşlı insanlara para veriyorum. Ancak işin içinde çocuk varsa asla! Okula gitmesi gereken çocuklar mendil satıyor. Herkes de çocuk diye üzülüp para veriyor. Ulan vermeyin işte vermeyin. Çocuğa vermeyin ki onları bu işe zorlayanlar da çocuklar para etmiyor diye vazgeçsin artık.

Bir de suriyeliler tünedi şimdi. Önlerinle açım suriyeliyim diye yazı asıyor. Böylece hasılat artıyor. Bunların yüzde kaçı gerçek suriyeli onu da bilmiyorum. Ankara Aşti'ye yakın zamanda giden varsa orada da görmüştür. Suriyelileri Aşti'ye yerleştirmişler geceleri orada uyuyorlar. Yastık,yorgan falan da vermiş birileri. Tuvalete girdim. İçeride bir kadın suriya suriya bir şeyler diyip elini uzattı. Çıktım görevliye dedim ki tuvalet parasını suriyelilere mi veriyoruz. Kadını çıkarın içeride rahatça işimi göriyim kapıya onu dikin. Adam da suriyelilere bir şey yapamıyoruz gibi bir cevap verdi. O da haklı hangi biriyle uğraşıcak. Onlara kapılarını açan zihniyet neden barınma ihtiyaçlarını düşünmez. İnsanlığımdan utandım sabahın 6sında onların yerlerde yorgan döşek uyuduklarını görünce.

Her neyse konu suriyeliler değildi. ama zaten var olan bir dilenci problemine yenileri eklendi. alkışlıyorum..

bende Ankara ya gittim en sonra otogarda keçiörene gidecektik eşimle kayınvalidemlerin evine bende gördüm yorgan döşek yatanlara içim acıdı onlara yerde yatarken görünce cocuklarda uyuyordu üzüldüm cok üzüldüm aklımdan gecti bir an para vermek ama işte daha sonra düşündümkü onlara yarar değil aslında bu şekilde zarar veriyoruz hem kendimize hem onlara yeter artık bilgilenelim yapmayalım

yuuhh artık yaa tüylerim diken diken oldu okurken
Allah cezalarını versin böylelerinin

içimin bam teline dokundunuz..

okuyunca o kadar kötü oldumki...

Dinimizcede yasak dilencilere para vermek...

vermiyorum,vermemde...

içimin bam teline dokundunuz..

okuyunca o kadar kötü oldumki...

Dinimizcede yasak dilencilere para vermek...

vermiyorum,vermemde...
Dinimizce dilenciye para vermek yasak değil
tüm sadakaların sevap kademeleri farklıdır.
bizim müslüman olarak gerçek ihtiyaç sahiplerini bulup vermemiz gerekir

Dilenciden kasıt bunu meslek edinmiş kimsedir. O nedenle yasaktır. Yoksa ihtiyacı olana para vermekten bahsetmemiş arkadaş..

Dilenciden kasıt bunu meslek edinmiş kimsedir. O nedenle yasaktır. Yoksa ihtiyacı olana para vermekten bahsetmemiş arkadaş..
o zaman arkadaşta anlaşılır şekilde yazsın
böyle kesin hükümle dilenciye para vermek yasaktır diye yazması doğru değil..

Dinimiz, çalışmayı emir ve tavsiye ettiği gibi, bunu üstün bir fazilet olarak görmüş, tembelliği ve buna bağlı olarak dilenciliği de o ölçüde kötülemiş ve yasaklamıştır.

Yoksulu doyurmak, isteyene vermek müslümanın görevidir. Fakat, insan şeref ve haysiyetini zedeleyen, kişiliğini yok eden, yardımsever insanların temiz duygularının istismarına yol açan dilencilik, çirkin bir iş olarak görülmüştür.

Peygamberimiz (s.a.s.) yalnız üç sınıf insan için istemenin helâl olduğunu bildirmiştir. Bunlar da; bir şahıs veya topluluğa kefil olup borçlanan ve borcunu ödeyemeyen, bütün malı bir felâketle yok olan, fakir düşen ve fakirliği onu tanıyanlarca kabûl edilen kişilerdir. Bunların dışında kalan ve bir günlük yiyeceği bulunup, çalışıp kazanabilecek güce sahip birisinin dilenmesi ise caiz görülmemiştir. (Müslim, Zekât, 109).

kızlarrrrrrr sonuçta ihtiyaç sahiplerininden bahsetmiyoruz zaten ihtiyac sahipleride kapıda kapı dolaşıp para verin de demiyorlar bizim anlatmak istedimiz şeyler dilenciliği meslek edinmiş insanlar oldunu ve sırf para kazanmak için bir mafya gib çalıştıklarını bunun ugruna bi cok masum insanları kurban verdiklerini anlatmaya çalıştımız için bu konular açılıyor kimse istemez sonucta bu tip insan olduklarını bile bile para versin yardımdan cok zarar veriyoruz çünkü :KK31:

Dinimiz, çalışmayı emir ve tavsiye ettiği gibi, bunu üstün bir fazilet olarak görmüş, tembelliği ve buna bağlı olarak dilenciliği de o ölçüde kötülemiş ve yasaklamıştır.

Yoksulu doyurmak, isteyene vermek müslümanın görevidir. Fakat, insan şeref ve haysiyetini zedeleyen, kişiliğini yok eden, yardımsever insanların temiz duygularının istismarına yol açan dilencilik, çirkin bir iş olarak görülmüştür.

Peygamberimiz (s.a.s.) yalnız üç sınıf insan için istemenin helâl olduğunu bildirmiştir. Bunlar da; bir şahıs veya topluluğa kefil olup borçlanan ve borcunu ödeyemeyen, bütün malı bir felâketle yok olan, fakir düşen ve fakirliği onu tanıyanlarca kabûl edilen kişilerdir. Bunların dışında kalan ve bir günlük yiyeceği bulunup, çalışıp kazanabilecek güce sahip birisinin dilenmesi ise caiz görülmemiştir. (Müslim, Zekât, 109).
bunları bende biliyorum hanımefendi
ama dilenciye para vermek dinen yasaktır demekte değildir bu
gerçekten muhtaç olup sokağa çıkıp dilenen nineler dedeler var ne yani bunlarada sadaka vermek yasak mı?

evet bunu meslek haline getirmiş insanların iyi niyetini sömürüm onları kandıranlara hiç bir şekilde yardımcı olmamak lazım zaten..

kızlarrrrrrr sonuçta ihtiyaç sahiplerininden bahsetmiyoruz zaten ihtiyac sahipleride kapıda kapı dolaşıp para verin de demiyorlar bizim anlatmak istedimiz şeyler dilenciliği meslek edinmiş insanlar oldunu ve sırf para kazanmak için bir mafya gib çalıştıklarını bunun ugruna bi cok masum insanları kurban verdiklerini anlatmaya çalıştımız için bu konular açılıyor kimse istemez sonucta bu tip insan olduklarını bile bile para versin yardımdan cok zarar veriyoruz çünkü :KK31:
aynen canım sana katılıyorum
ben dolaşırken bir dilenciyle karşılaşırsam muhtaç olup olmadığını anlayabiliyorum zaten
çok yaşlıysa veriyorum öteki türlü içimden vermek gelmiyor
helede genç ve özürsüz erkeklere hiç mi hiç veremem
çünkü yazıda da belirtildiği gibi bunlar mafya
ve birçok kişiden daha zenginler
arada olan küçük masum çocuklara oluyor ne yazık ki

Size tamamen katılıyorum, kaç kere para veren gördüm, biz verdikçe çeteler daha kuvvetleniyor, oof çok üzücü yaa
Ben çantamda çikolata bulunduruyorum, trafikte camımıza yaslanan bazı çocuklara içim gidiyor, üzülüyorum ve sadece bunu yaparım diyorum içimden..
Karnımı doyurmam lazım diyenlere en kötü bir simit alıp vermek en mantıklısı diye düşünüyorum..

bunları bende biliyorum hanımefendi
ama dilenciye para vermek dinen yasaktır demekte değildir bu
gerçekten muhtaç olup sokağa çıkıp dilenen nineler dedeler var ne yani bunlarada sadaka vermek yasak mı?

evet bunu meslek haline getirmiş insanların iyi niyetini sömürüm onları kandıranlara hiç bir şekilde yardımcı olmamak lazım zaten..

Anlaşılabilir bir şekilde anlattığımı umuyorum farkındaysanız eli ayağı düzgün çalışabilir kimselerin dilencilik yapmasından bahsediyorum ki evet dinimizcede bu yasak...

aynen canım sana katılıyorum
ben dolaşırken bir dilenciyle karşılaşırsam muhtaç olup olmadığını anlayabiliyorum zaten
çok yaşlıysa veriyorum öteki türlü içimden vermek gelmiyor
helede genç ve özürsüz erkeklere hiç mi hiç veremem
çünkü yazıda da belirtildiği gibi bunlar mafya
ve birçok kişiden daha zenginler
arada olan küçük masum çocuklara oluyor ne yazık ki

kesinlikle organ mafyaları nasılsa bunlarada o gözle bakmanızı istiyorum bir sürü cocugun yaşamasını ökumasını bir cok hakkı olan şeyler ellerinden alınıp zorla dövlerek esrar bağımlısı yapılarak bu şekilde çalıştırılıyorlar bende köşelerde cok yaşlı olan inlardan peçete almıyo değilim belli çünkü cok yaşlı amcalar neneler peçete satıyorlar ki her yerde dilenciler gibi yayılmamıslar bir alcama 3 tane 4 tanede aldıgım oluyor bazen 1 tane alıp daha fazla para veriyorum ama o sonucta dilenmiyor satmaya çalışıyor çalışmaya çalışıyor yaşlı dedeler nineler ama koca koca adamlar kadınlar cocuklar öldüm diye diye dilenmeleri ve bunlar yardım etmemiz kesinlikle yanlıs hiç birşey yapamazlar bie bir cok egitim gerektirmeyen alın teriyle kazanılan namuslu işler var ama dilenmek kolaylarına gelir çünkü biz asgari ücretle günümüz 30 lira veya orlatalaması 30 lirayla 40 tl arası çalışan arkadaşarımız var ama bunlar bütün gün 50 kişi 1 lira verse aya vurun kızlar bizden daha daha rahat gecinecek duruma geliyorlar ve ben bir kişiden bahsetmiyorum kocaman bir mafyadan bahsediyorum yazık günah

Size tamamen katılıyorum, kaç kere para veren gördüm, biz verdikçe çeteler daha kuvvetleniyor, oof çok üzücü yaa
Ben çantamda çikolata bulunduruyorum, trafikte camımıza yaslanan bazı çocuklara içim gidiyor, üzülüyorum ve sadece bunu yaparım diyorum içimden..
Karnımı doyurmam lazım diyenlere en kötü bir simit alıp vermek en mantıklısı diye düşünüyorum..

şimdi birde yeni moda cıkmıs yol param yok acım o gün sonunda gel dedim sana simit alayım yedireyim gidelim eşimle bilet alalım dedik yok para diye tutturdu kardeşim daha ne istiyosun biletini alıcaz yemek yedircez yok para da para eeeee ozaman nerde kaldı bunun ordan burdan gelmesi hastaneye gitmişmiş yol parası yemek parası yokmus para verin artık birde böle kandırılıyoruz kızlar

X