Yöresel Tarif Patates Aşkı ( Eşim Sponsorluğunda :))

Yöresel Yemekler

Genel değerlendirme puanınız ?

• 1 puan

OY: 0 0,0%
  • 2 puan

OY: 3 5,6%
  • 3 puan

OY: 1 1,9%
  • 4 puan

OY: 6 11,1%
  • 5 puan

OY: 11 20,4%
  • 6 puan

OY: 7 13,0%
  • 7 puan

OY: 6 11,1%
  • 8 puan

OY: 5 9,3%
  • 9 puan

OY: 3 5,6%
  • 10 puan

OY: 12 22,2%

• Ankete Katılan
    54

gevezek

hayat güzeldir:))
Kayıtlı Üye
30 Temmuz 2012
3.093
654
Merhaba arkadaşlar yarışmaları genellikle sonradan duyuyordum..
patates kategorisinde yemek yarışması olduğunu görünce sevdiğim bu tarifi sizlerle paylaşmak ve şansımı denemek istedim.
Buna benzer bir tarifi ben küçükken annem yapardı tarifin adını bilmiyorum havuçlu patates derdik:KK1:
misafirler gidince kalanların hepsini ben yerdim :KK56: o zamanlardan sevdiğim bi üçlüdür yoğurt havuç ve patates :KK56:
Yarışma için tarifi biraz değiştirdim,süsledim ve patates aşkı ismiyle sizlere sundum,
eşim de yemeğin püf noktalarını ve yapılış aşamalarını fotoğraflayarak bana sponsor oldu:KK16:
Eveeet haydi buyrun yemeğimizi hazırlamaya başlayalımmm :KK4:

$IMG_6572.jpg

Malzemeler (4 kişilik )
5 orta boy patates
4-5 havuç
5 dolu yemek kaşığı süzme yoğurt
Yarım su bardağı zeytinyağı
2-3 diş sarımsak
Süt göz kararı çok az ekledim ölçü olarak 1/3 çay bardağı diyebilirz
Bir yemek kaşığı tereyağ
Bir yemek kaşığı salça
tuz

Öncelikle patateslerimizi haşlıyoruz.Fotoğraf çekmeden ben iki patatesi soyduğumdan tencerede 3 patates kaldı :KK17:
$IMG_6578.jpg

Patatesin haşlanmasına yakın havuçlarımızı rendeliyoruz ve bol zeytinyağında hafif tuz atarak kavuruyoruz.

$IMG_6574.jpg $IMG_6576.jpg

Haşlanmış patatesleri derin bir kapta rendeliyoruz.. Bu aşamada bir püf noktamız var,

:KK28:Patateslerin ortasını açıp küçük bir parça tereyağ (kalan tereyağı sos için kullanacağız) ve çok az süt ekliyoruz .Bu püremizin daha kıvamlı ve lezzetli olmasını sağlıyor.

$IMG_6580.jpg $IMG_6581.jpg

Yoğurdumuzu da bir kaseye hazırlıyoruz isteğe bağlı sarımsak ekleyebilirsiniz , ben yoğurdu sulandırmadım ama çok yoğun kıvamdaysa krema kıvamında olması için hafif sulandırabilirsiniz .

Malzemeler hazırlandı sıra geldi yemeğimizi sunuma hazırlamaya, ben hazır kalıp kullandım şekil vermek için ama pilavda kullandığınız küçük bir kase de kullanıbilir. Ya da küçük kalplerde kullandığım gibi kurabiye kalıbı da olabilir..
Kalıbın tabanına kavrulmuş havuçları eklıyoruz , üzerine de patates püremizi ekliyoruz ..Burada bir püf noktamız daha var efenim
:KK28:malzemeyi kalıba koyduktan sonra konserve açar gibi bıçağın ucuyla kalıbın iç yüzünü dolaşırsak kalıptan daha kolay düşüyor..ben çok uğraştım böyle bi çare buldum en sonunda:KK1:
$IMG_6584.jpg $IMG_6585.jpg

Şekillerimiz hazır olmaya başladı sıra üzerlerini süslemede:21: Yoğurtları kaşığın ucuyla şekillerimizin üzerine ekliyoruz..
Püreniz az kalırsa farklı şekiller deneyebilirsiniz ben isme uygun olması için kalpli patates yaptım :KK16:
$IMG_6588.jpg

Bir yandan tavamıza tereyağını eklıyoruz ve kızdırıyoruz… kızgın yağı bir kaseye aktarıp,
aynı tavaya biraz daha yağ ekleyerek salçamızı kavuruyoruz…
$yemek yarýþmas.jpg

Önce tereyağını patates kalıplarımızın üzerine gezdiriyoruz veee son tadımız salçayı en üste ekliyoruuz :KK76:
$IMG_6594.jpg

Yemeğimiz sunuma hazıııır afiyetle yiyebiliriiizzz:KK56:
$IMG_6603.jpg

Yarışmaya katılan tüm arkadaşlara başarılar diliyorum KK'yı seviyorum. :KK16:

Çok güzel görünüyor elinize sağlık başarılarrrr :KK16::KK16::KK16::KK16:

Son düzenleme:
Ellerine sağlık canım.Sunum da çok değişik olmuş.Başarılar dilerim.:KK16:

Ben de bunun bir değişiğini yapıyordum.Seninkilerin sunumu bir harika:)) ve benim tariften daha lezzetli görünüyor. En kısa zamanda deneyeceğim.Yarışmada başarılar dilerim.Tüm kalbimle sonuna kadar destekliyorum:KK16:

Ellerine sağlık canım yarışmada başarılar.

elinize sağlık
yarışmada başarılar dilerim

güzel dilekleriniz için çok teşekkür ediyorum arkadaşlar :KK42::KK42::KK42:

Ben de bunun bir değişiğini yapıyordum.Seninkilerin sunumu bir harika:)) ve benim tariften daha lezzetli görünüyor. En kısa zamanda deneyeceğim.Yarışmada başarılar dilerim.Tüm kalbimle sonuna kadar destekliyorum:KK16:

canım benim çok teşekkür ediyorum denedikten sonra lezzet yorumlarını da bekliyorum , sunumu beğenmene ayrıca sevindim bazılarının yoğurt süslemesini bozmusum beyaz tabaktakiler en güzelleri :KK56::KK56:

X