Nevreste'nin Mutfağı

meraba kızlarr.... çilekli tarta baktım bayatlamayan puacaya baktım kolay su boregıne baktım sekerpareye baktım. baktım da baktım:KK53::KK53:

hepsı cok guzelller..bu topık benım cok ısıme yarıyor...tarıfler kolay basıt ve anlasılır....

yanlıs su kafama takıldı nevos..bu bayatlamayan sodalı puaca varya..o kalın olmuyormu yanı ust ustee koyuyorsunya hamur olmazmı ıcı???

bu hafta ıçi yapıyım dıyorum bende..:26::26::26:

meraba kızlarr.... çilekli tarta baktım bayatlamayan puacaya baktım kolay su boregıne baktım sekerpareye baktım. baktım da baktım:KK53::KK53:

hepsı cok guzelller..bu topık benım cok ısıme yarıyor...tarıfler kolay basıt ve anlasılır....

yanlıs su kafama takıldı nevos..bu bayatlamayan sodalı puaca varya..o kalın olmuyormu yanı ust ustee koyuyorsunya hamur olmazmı ıcı???

bu hafta ıçi yapıyım dıyorum bende..:26::26::26:

Teşekkürler canım:KK16:
Yok canım kalın olmuyor arkadaşların açtım sandılar:KK56::KK34:Yani yufka yapıp kesip şekil verdim sandılar öyle güzel oldu:KK34:Tavsiye ederim:KK9:

Teşekkürler canım:KK16:
Yok canım kalın olmuyor arkadaşların açtım sandılar:KK56::KK34:Yani yufka yapıp kesip şekil verdim sandılar öyle güzel oldu:KK34:Tavsiye ederim:KK9:

kesın yapayım o zaman..esım sever boyle peynırlı puacayı fılan..resmını yuklerım..bu hafta ıcı...:KK34:

bugunde arkadasımla kayserı mnatısı sıktık bana 5 beze..cokkk yorulmusum omuzlarım agrıdı...yarında sıkacaz bana..muhtemelen carsamba gunu yaparım...:KK1::KK1:

kesın yapayım o zaman..esım sever boyle peynırlı puacayı fılan..resmını yuklerım..bu hafta ıcı...:KK34:

bugunde arkadasımla kayserı mnatısı sıktık bana 5 beze..cokkk yorulmusum omuzlarım agrıdı...yarında sıkacaz bana..muhtemelen carsamba gunu yaparım...:KK1::KK1:

Canım inan çok kolay oluyor:KK56::KK34:Hiç yormuyor şunu belirteyim çok ama çok kabarıyor çok büyük yapma:KK56:

Canım inan çok kolay oluyor:KK56::KK34:Hiç yormuyor şunu belirteyim çok ama çok kabarıyor çok büyük yapma:KK56:

ıyı oldu bunu dedıgın..benım elımden hamur işleri cok asırı derecede kabarıyor...fısır fısır oluyor:KK1:

esım gelmek uzere..ben cıkyıım canım..sofrayı kurayım..malum karadayı var bugun kacırmıyım onu:KK1::KK1:

herkese ıyı aksamalr....

Kızlar başrolde yine Bim'in lavaşı var.:KK1:On dakikada açık kaşarlı,pastırmalı,yumurtalı pide yemek istiyorsanız tam size göre.Gerçekten güzel olmuştu.

3xjaF.jpg

PmhsM.jpg

0QWVq.jpg

Bu da Fransızların Briyoş adını verdikleri ekmek.Ne tatlı ne tuzlu.Poğaça gibi birşey.Tipsiz olduklarını kabul ediyorum.:KK1:Sabah kahvaltıda yerlermiş.Reçelle birlikte güzel gidiyor.

0S3A5.jpg

Son düzenleme:
Kızlar başrolde yine Bim'in lavaşı var.:KK1:On dakikada açık kaşarlı,pastırmalı,yumurtalı pide yemek istiyorsanız tam size göre.Gerçekten güzel olmuştu.

3xjaF.jpg

PmhsM.jpg

0QWVq.jpg

Bu da Fransızların Briyoş adını verdikleri ekmek.Ne tatlı ne tuzlu.Poğaça gibi birşey.Tipsiz olduklarını kabul ediyorum.:KK1:Sabah kahvaltıda yerlermiş.Reçelle birlikte güzel gidiyor.

0S3A5.jpg

Ellerine sağlık canım ikiside çok güzel görünüyor:KK56::KK16:

KATMER POĞAÇA
MALZEMELER

1 su bardağı süt

1 çay bardağı sıvıyağ
1 yumurta (akı içine
smilev.gif
sarısı üstüne)

Not :Yumurtanın beyazı ziyan olmasın diye içine konuluyor
smilev.gif

20 gr yaşmaya (veya 1 yemek kaşığı kurumaya)
2 çay kaşığı tuz
2 çay kaşığı tozşeker
Aldığı kadar un (yaklaşık 3
smilev.gif
5 su bardağı kadar)

Arasına; 75 gr tereyağ (oda sıcaklığında yumuşatılmış)

İçi : 100 gr beyaz peynir-maydanoz

YAPILIŞI

1 ) Mayayı çok az ılık suyla eritin.
2 ) Ilık süt
smilev.gif
sıvıyağ
smilev.gif
tuz
smilev.gif
şeker
smilev.gif
yumurta akı ve un ile ele yapışmayacak yumuşaklıkta hamur yapın.

3 ) Mayalanmasını beklemeden 8 parçaya ayırın.

Her parçayı tabak büyüklüğünde açıp
smilev.gif
üzerine yumuşak tereyağından ince bir tabaka halinde sürün

4 ) Hamurları üstüste dizerek
smilev.gif
her parçada bu işlemi tekrarlayın. En üsttekine yağ sürmeyin. Üstüste dizilmiş hamurları fazla ezmeden yavaş yavaş 60-70 cm çapına gelinceye kadar büyütün.

5 ) Sigara böreği sarar gibi kesip
smilev.gif
arasına peynir koyarak sarın (Bu kadar tombiş bir poğaça pişecek mi acaba demeyin bu aşamada =) ben dedim ama piştiler =) Bir de tavsiyem; çok sıkı olarak sarmayın yalnız Çok sıkı sarılınca kabarmayabiliyorlar)

6)30-40 dakika mayalandırıp
smilev.gif
üzerine yumurta sarısı sürün ve 180 derecede üzerleri kızarana kadar pişirin

AFİYET OLSUN........

Eki Görüntüle 672577 Eki Görüntüle 672578 Eki Görüntüle 672580 Eki Görüntüle 672581 Eki Görüntüle 672582 Eki Görüntüle 672583 Eki Görüntüle 672584 Eki Görüntüle 672586 Eki Görüntüle 672585 Eki Görüntüle 672587

slm herkese 7.8 tanesını ust uste koyuyoruz ve merdaneyle acıyoruz dımı cok buyuk olmuycak sekılde.7tanesı felan cok kalın olmaz mı 3 tane ust uste yapsak olmaz mı acaba?

Profiterol

Malzemeler
1 su bardağı su
1 su bardağı un
125 gr margarin
3 adet yumurta

Kremamız için Gerekli Malzemeler
2,5 su bardağı süt
3 yemek kaşığı un
1,5 çay bardağı şeker
1 adet yumurta
1 paket vanilya

Üzeri için Gerekli Malzemeler
1 paket hazır çikolata sosu

Profiterol Hazırlanışı

Ufak bir tencere ile margarine 1 bardak su koyarak kaynatın. Yağ eridikten sonra 1 su bardağı da un ekleyerek 2-3 dakika kadar karışımı sürekli karıştırarak pişirin.

Sürekli karıştırmanız yorucu olucaktır ama hamurun kaliteli olması için bunu yapmaya özen gösterin. Hamuru 2-3 dakika karıştırarak hazırladıktan sonra ocağı kapatarak 10 dakika kadar hamurusn soğumasını bekleyin.

Hamuru dinlendirdikten sonra 3 adet yumurtayı hamura eklemeniz gerekiyor. Burda dikkat etmeniz gereken şey 3 yumurtayıda kırıp hamura yedirmeye çalışmayın bu işlemde biraz yorucu olabilir ama profiterolun güzel olması için her yumurtayı hamura ayrı ayrı kırarak yedirin. Bu işlem tamamlandıkdan sonra yapışkan bir hamur elde etmiş olduk.
Hamurun kabarması için iyice karışmış olması gerekiyor, bu yüzden karıştırma işlemine önem gösterin. Bütün yumurtları kırıp hamura yedirdikten sonra 10 dakika kadar hamuru dinlendirirn.

Tepsimizi yağlarak kaşık yardımı ile hamurdan çeviz büyüklüğünde olucak şekilde aralarında en az 2 cm boşluk olucak şekilde paylaştırın. (Ben elimle yuvarladım çok zor oldu ama:KK9:) ve elinizle düzgün olması için şekilllendirmeniz gerekiyor
..Daha önce 180 derece ısıtılmış fırınımızda üzeri kızarana kadar ortalama 40 dakika pişiyoruz.Hamurlar hazır oldukdan sonra kremasını hazırlıyoruz. Vanilya dışındaki bütün malzemeleri bir tencereye koyarak kremayı pişiriyoruz, kremamız piştikden sonra üzerine vanilyayı ekleyerek iyice karıştırıyoz.

Profiterölümüzün pişen hamurunu ikiye bölerek hazırladığımız kremayı sıkma torbası ile dolduruyoruz.
Tüm profiterölleri doldurdukdan sonra üzerine çikolata sosumuzu gezdirin. Artık profiterollumuz servise hazır, afiyet olsun.

$1.jpg $2.jpg $3.jpg $4.jpg $5.jpg $6.jpg $7.jpg $8.jpg $10.jpg $11.jpg $12.jpg $13.jpg $14.jpg $15.jpg

slm herkese 7.8 tanesını ust uste koyuyoruz ve merdaneyle acıyoruz dımı cok buyuk olmuycak sekılde.7tanesı felan cok kalın olmaz mı 3 tane ust uste yapsak olmaz mı acaba?
Olur canım neden olmasın istersen 4 tane 4 tane yap:KK56::KK34:
yapacam dedım ve yaptım..nevosun bayatlamayan puacasından yaptım:KK53::KK53::KK53:

Eki Görüntüle 720054
Ellerine sağlık canım:KK56:
ellerine sağlık nevoşum ama çok zahmetli galiba hiç bana göre değil ama olsa yerim tabiki

Sağol ablacım zor değil ama uğraştırıcı:KK19:

X