Nevreste'nin Mutfağı

EV YAPIMI SUCUK
Benim çocuklar sucuğu seviyorlar ama hazır sucuktan hoşlanmıyorlar:KK1:Ben de kendim böyle yapmayı düşündüm denedim gayet güzel oldu..Haftasonları sucuk yumurta veya pizza yapımın da denedim çok güzel oldu:KK34:Pişirmeden 10-15 dakika önce buzluktan çıkartınca iyi oluyor..Çok bekletince keserken sorun olabilir..Buzluyken kesmek daha iyi oluyor:KK56:

MALZEMELER
Yarım kg yağlı kıyma
1 yemek kaşığı kimyon
1 yemek kaşığı yeditürlü(köfte baharatı)
1baş dövülmüş sarmısak
Tuz,pulbiber
Tüm malzemeler karıştırılıp 1 gün dolapta sarılı bir şekilde bekletilir... Sonra streç film ile şekil verip tek kullanımlık olarak buzluğa konur:KK56:

Eki Görüntüle 674689 Eki Görüntüle 674690 Eki Görüntüle 674691 Eki Görüntüle 674692 Eki Görüntüle 674693

Bidahaki kurbana yaparım artık:KK53:

Canım süt soğuk mu eklenecek? Ben soğuk ekledim irmik katılaştı, karıştırıp çözdüm ama umarım iyi olur:KK56:

Ben ılık ekledim canım, mesajını geç gördüm, naptın istediğin gibi oldu mu?

KABAK MÜCVERİ

MALZEMELER

4 ad. ortaboy kabak
4-5 ad. taze soğan
1/2 demet maydanoz
1/2 demet dereotu
2-3 ad. yumurta
1.5 su bardağı un (duruma göre artırılabilir)
tuz, karabiber, pulbiber
YAPILIŞI
Kabaklar yıkanıp, kabukları soyulduktan sonra rende ile veya robotta rendelenir. Soğanlar ,dereotu ve maydanoz ince ince kıyılarak ilave edilir, yumurtalar kırılır, tuz, karabiber, pulbiber, ve un ilave edilerek iyice karıştırılır.
Bir tavada kızdırdığımız yağa birer kaşık hazırladığımız harçtan konularak iki taraflı kızartılır, işlem böylece tamamlandıktan sonra kağıt havlu üzerine alınır (fazla yağını almak için) afiyetle yenir.

Eki Görüntüle 674683 Eki Görüntüle 674684 Eki Görüntüle 674685 Eki Görüntüle 674687

Kabak mücverine bayılırım bayılır :KK56::KK56: Halam ne güzel yapardı :KK5:Nur içinde yatsın :KK5:

SU BÖREĞİ

HAMURU İÇİN

4 yumurta
1kahve ficanı yoğurt
1 kahve fincanı sıvı yağ(zeytinyağı)
Tuz
Aldığı kadar un

İÇ MALZEME
Peynir ve maydanoz

DİĞER MALZEMELER
Tereyağı

YAPILIŞI
Yumurta,yoğurt,yağ,tuz,un karıştırılarak kulak memesi kıvamında hamur yapılır...Hamur 15-20 dakika yoğrulmalı..Sonra eğer tepsi büyükse 10 beze alınır..Daha küçükse 12 beze alınır...Bezelerin üzeri nemli bir bez örtüp 10 dk.Dinlendirdikten sonra açmaya başlıyoruz.....Açtığımız hamurlarımızı seriyoruz.Üstüste gelmesi önemli değil.Dağınık olarakta mutfak tezgahına veya sofra bezine serebilirsiniz.Bütün hamurları açtıktan sonra haşlamaya geçiyoruz..... Büyük bir tencerede kaynattığımız suyumuza 1 tatlı kaşığı tuz ve biraz yağ akıtıyoruz.Kaynayan suyun içine yufkaları atıp haşlıyoruz..Sonra haşlanan yufkaları soğuk su dolu bir leğenin içine alıyoruz.Elimizle yufkayı açtırıp suyunu sıkarak tepsiye alıyoruz. Yufkanın birisini tepsinin altına serip yufkayı yağlıyoruz.Üzerine haşladığımız 4 yufkayı aralarını tereyağı ile yağlayarak seriyoruz.Bu şekilde yufkaları döşedikten sonra tam ortasına içimizi yayıyoruz... Sonra geri kalan 5 yufkayıda haşlayıp aralarını yağlayarak döşüyoruz.En üstüne kuru bıraktığımız yufkayı serip üzerini yağladıktan sonra.Doğru fırına... Fırınımızın ayarını çok fazla yapmayın.Ağır ağır pişirin daha güzel olur.. Böreğimiz nar gibi kızardıktan sonra üzerine tepsi kapatıp 5 dk.dinlendiriyoruz.Sonra üzerini açıp dilimleyip servis yapıyoruz.....AFİYET OLSUN..........

$1.jpg
$2.jpg
$3.jpg
$4.jpg
$5.jpg
$6.jpg
$7.jpg
$9.jpg
$10.jpg
$11.jpg
$12.jpg

SU BÖREĞİ

HAMURU İÇİN

4 yumurta
1kahve ficanı yoğurt
1 kahve fincanı sıvı yağ(zeytinyağı)
Tuz
Aldığı kadar un

İÇ MALZEME
Peynir ve maydanoz

DİĞER MALZEMELER
Tereyağı

YAPILIŞI
Yumurta,yoğurt,yağ,tuz,un karıştırılarak kulak memesi kıvamında hamur yapılır...Hamur 15-20 dakika yoğrulmalı..Sonra eğer tepsi büyükse 10 beze alınır..Daha küçükse 12 beze alınır...Bezelerin üzeri
nemli bir bez örtüp 10 dk.Dinlendirdikten sonra açmaya başlıyoruz.....Açtığımız hamurlarımızı seriyoruz.Üstüste gelmesi önemli değil.Dağınık olarakta mutfak tezgahına veya sofra bezine serebilirsiniz.Bütün hamurları açtıktan sonra haşlamaya geçiyoruz..... Büyük bir tencerede kaynattığımız suyumuza 1 tatlı kaşığı tuz ve biraz yağ akıtıyoruz.Kaynayan suyun içine yufkaları atıp haşlıyoruz..Sonra haşlanan yufkaları soğuk su dolu bir leğenin içine alıyoruz.Elimizle yufkayı açtırıp suyunu sıkarak tepsiye alıyoruz. Yufkanın birisini tepsinin altına serip yufkayı yağlıyoruz.Üzerine haşladığımız 4 yufkayı aralarını tereyağı ile yağlayarak seriyoruz.Bu şekilde yufkaları döşedikten sonra tam ortasına içimizi yayıyoruz... Sonra geri kalan 5 yufkayıda haşlayıp aralarını yağlayarak döşüyoruz.En üstüne kuru bıraktığımız yufkayı serip üzerini yağladıktan sonra.Doğru fırına... Fırınımızın ayarını çok fazla yapmayın.Ağır ağır pişirin daha güzel olur.. Böreğimiz nar gibi kızardıktan sonra üzerine tepsi kapatıp 5 dk.dinlendiriyoruz.Sonra üzerini açıp dilimleyip servis yapıyoruz.....AFİYET OLSUN..........

Eki Görüntüle 675697 Eki Görüntüle 675698 Eki Görüntüle 675699 Eki Görüntüle 675700 Eki Görüntüle 675701 Eki Görüntüle 675702 Eki Görüntüle 675703 Eki Görüntüle 675704 Eki Görüntüle 675706 Eki Görüntüle 675705 Eki Görüntüle 675707
En sevdiğim börektir bitabak postalasan olmazmı :KK56:bir gün cesaretlenip acam bunu teyzemde yapar şu su olayı beni korkutuyor:KK17:

Postalayayım hemşom:KK19:Evet açması zor olmuyor haşlarken yırtılabiliyor ama tepsiye serilince sorun yok:KK56:Pişince emeğine değiyor:KK56:

Acabilirim canım sonuçta kışlık yufka acarım ama birkere teyzemle denedim su böreğini olmadı:KK50:
Ama deniyecem nevoş belki kedimi yarın iyi hisedersem yaparım:KK52::KK52:

ELMALI AY KURABİYESİ
malzemeler:
1 paket oda sıcaklığında margarin ( 250 gr )
1 su bardağı sıvı yağ
4 çorba kaşığı yoğurt
... 1 pk. kabartma tozu
1 pk. vanilya
2 tatlı kaşığı şeker
aldığı kadar un. yumuşak hamur olacak

İçi için:
3 adet orta boy elma
1 çay bardağı toz şeker
az tarçın
isteğe göre çekilmiş ceviz içi
üzeri için 1 çay bardağı kadar pudra şekeri.

YAPILIŞI

Elmaları rendeleyip pişirme kabumıza alıyoruz .Toz şekeri ekleyip suyunu çekene kadar kısık ateşd epişiriyoruz. Çekilmiş ceviz veya fındık içi az tarçın koyup soğumaya bırakıyoruz

malzemelerin hepsini bir kaba koyup yoğuruyoruz unu azar azar ekleyerek yumuşak bir hamur elde ediyoruz.

Ceviz büyüklüğünde parçalar alıp açıyoruz

iç malzemeyi yukarı köşesine koyup az kapatıyoruz bıçakla kalan kısmına çizikler atıp kendimize doğru rulo yapıyoruz. Ay şeklini verip tepsimize diziyoruz.

önceden ısıtılmış 180 derece fırında 25- dk. hafif pembeleşene kadar pişiriyoruz. Üzerine pudra şekeri serpip servis yapıyoruz:KK56::KK56:

vee sonrası da bu işte:KK1::KK1:

tamam hemen geliyor:KK1::KK1::KK1:

ELMALI AY KURABİYESİ
malzemeler:
1 paket oda sıcaklığında margarin ( 250 gr )
1 su bardağı sıvı yağ
4 çorba kaşığı yoğurt
... 1 pk. kabartma tozu
1 pk. vanilya
2 tatlı kaşığı şeker
aldığı kadar un. yumuşak hamur olacak

İçi için:
3 adet orta boy elma
1 çay bardağı toz şeker
az tarçın
isteğe göre çekilmiş ceviz içi
üzeri için 1 çay bardağı kadar pudra şekeri.

YAPILIŞI

Elmaları rendeleyip pişirme kabumıza alıyoruz .Toz şekeri ekleyip suyunu çekene kadar kısık ateşd epişiriyoruz. Çekilmiş ceviz veya fındık içi az tarçın koyup soğumaya bırakıyoruz

malzemelerin hepsini bir kaba koyup yoğuruyoruz unu azar azar ekleyerek yumuşak bir hamur elde ediyoruz.

Ceviz büyüklüğünde parçalar alıp açıyoruz

iç malzemeyi yukarı köşesine koyup az kapatıyoruz bıçakla kalan kısmına çizikler atıp kendimize doğru rulo yapıyoruz. Ay şeklini verip tepsimize diziyoruz.

önceden ısıtılmış 180 derece fırında 25- dk. hafif pembeleşene kadar pişiriyoruz. Üzerine pudra şekeri serpip servis yapıyoruz:KK56::KK56:

vee sonrası da bu işte:KK1::KK1:

Az önce resim görünmüyordu:26:Ellerine sağlık canım çok güzel görünüyor:KK56:

X