Bahçe Bakımı ve Çiçekler yeni orkidem :) bilgili olanlar baksın lütfen

esmergizmo

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
23 Ocak 2013
8.104
10.536
kızlar selam, orkide bakımı hakkında bilgim var, eskiden sevgilim almıştı 4-5 sene çok iyi baktım ama bir dönem ilgilenemedim kurudu gitti garibim.

şimdi tekrar almış :KK36: ama bazı sorularım var baya bilgili olanlar bu konuda yardımcı olursa sevinirim.

benim orkide için kuru ağaç parçaları toplamıştım, şu an ağacın türünü unuttum ama 4-5 senedir bekliyorlar tabi bi poşette, sizce sorun olur mu onları tekrar kullanmam? böceklenmiş midir içten acaba?

bir de orkide sulamak için suyu ve toprağı vardı onlar da duruyordu, acaba bozulmuş mudur? yeni mi almak lazım?

bauhause'dan temin etmiştim hep, o da kapandı burada, nereden alacağım bilmiyorum, koçtaş'da dediğim toprak, orkide suyu türü şeyler var mı? yardımcı olursanız sevinirim.

teşekkürler şimdiden.

kızlar yardım lütfen

evdeki diğer dandik orkidelerde varmış sanırım benim çiçeğime de geçmiş sanırım bitlenmiş

https://s24.postimg.org/p3i9ed251/Screenshot_20170120_134058.png

durum bu. görünüyor mu bilmiyorum sulama zamanında fark ettim suyun üstüne çıktı bitler hareketliydiler allahım iğrençler. video bile çektim. atma yolunu bulursam atarım.

şimdilik az miktar kolonya su karışımına oturttum bi yarım saat dursun dedim

ama çiçeğim kurtulur mu?

koçtaştan toprak ilaç vs almam lazım ama bikaç gün yoğunum gidemem şimdilik geçici bi çözüm olsun dedim

Bunlar için sanırım ısırgan otu kaynatılıp ılıyınca spreyle yapraklara püskürtülüyordu. Ama linki açamadım linkte sorun olabilir. Bunun dışında çiçekçiden ya da ziraat ürünleri satan bir yerden ilaç alabilirsiniz. İlaç istemezseniz ısırgan otu suyu :)

Bunlar için sanırım ısırgan otu kaynatılıp ılıyınca spreyle yapraklara püskürtülüyordu. Ama linki açamadım linkte sorun olabilir. Bunun dışında çiçekçiden ya da ziraat ürünleri satan bir yerden ilaç alabilirsiniz. İlaç istemezseniz ısırgan otu suyu :)

link açılıyor bende ama böyle ekliyim bir de

Screenshot_20170120_134058.png

ben baya su ile kolonya karıştırıp suda beklettim bugün bakalım ne olacak

ısırgan otu suyu süper olur deneyeceğim teşekkürler :)))

Yanlış cevap yazdım az önce geri de alamadım, rica ederim.. İnşallah ben de bir gün orkide bakacağım :KK68:

Evdeki çiçeklerde böyle boceklenme olunca , sirke spreyle sık demişlerdi , denedim iyilestiler.
Orkide için nasıl olur bilemedim.

Ilacta alabilirsiniz tabi.

Yanlış cevap yazdım az önce geri de alamadım, rica ederim.. İnşallah ben de bir gün orkide bakacağım :KK68:

aslında toprağını suyunu vitaminini ayarlayınca bakması çok kolay bazı taktikler var yazarım bi ara. benim önceki orkidem 5 sene çiçekler açarak yaşadı yazın bi ara evde değildim kurudu :KK43:

Evdeki çiçeklerde böyle boceklenme olunca , sirke spreyle sık demişlerdi , denedim iyilestiler.
Orkide için nasıl olur bilemedim.

Ilacta alabilirsiniz tabi.

aa bunu araştırayım. pratik gibi.

köklerine biraz da tarçın döktüm iyice çorba oldu çiçek :) inş kurumaz o kadar şeye :)

Bence o kadar karıştırmayın derim. En azından hangisinin işe yaradığını öğrenirsiniz.

Su kasesinde ne kadar süre bekletebiliyorsunuz ?

Bence o kadar karıştırmayın derim. En azından hangisinin işe yaradığını öğrenirsiniz.

Su kasesinde ne kadar süre bekletebiliyorsunuz ?

normal sulama zamanında mı? normalde 5 dk bekletiyorum kışın

ama alkollü suda yarım saat beklettim bir blogda öyle önermişler.

yapraklar az buruşmuş fazla geldi su bi de su değince dün yapraklara hoşlanmadı tabi

bakalım toparlayabilecek miyim caanım çiçeğimi

orkidem baya hasta haldeydi :KK43:

ben de bugün bir operasyon yapıp kurtarma çabasına girdim.

çiçekleri solmadan toprak değiştirmek istememiştim ama bugün dayanamadım artık.

önce tamamen çıkardım kabından, kabına çok küçük gelmiş ve köklerin %90ı çöp olmuş, hepsini çamaşır suyu ile temizlediğim makasla budadım önce.

sonra kökleri ve yaprakları dahil kolonyalı su püskürttüm olası kalmış parazit ve mikroplar için ve sonra ince su ile yıkadım banyoda. ne yazık ki köklerin %10u ancak sağlam.

sonra başka büyük bir şeffaf saksıyı aldım önce dibine delikler açtım (ısıtılmış çivi ile) sonra onu da çamaşır suyu ile iyice yıkadım.

bitkinin köküne süngerimsi bir şey koymuşlar sanırım seralarda bu iyi geliyor ama benim önceki çiçeğime de iyi gelmemişti evdeyken onda da çıkarmıştım, bunda da çıkardım tamamen sürekli ıslak tutuyor kökünü bu da çürütüyor bitkiyi

önceden orkide toprağım var idi zaten yedekte baya dibine ekledim zaten çok az kalan kökünü de en üste koydum yanlardan topraktan ekledim.

üstten 3-4 bardak su döktüm ki toprağı ile bütünleşsin biraz gübresi işlesin can suyu olsun diye

ama en önemlisi bir geniş yoğurt kasesini kesip kısaltıp içine çakıl taşları koydum ve içine taşların altında kalacak seviyede su ekledim. bu sürekli nem sağlayarak orkidelere çok iyi geliyor önceki çiçeklerimden gördüğüm kadarıyla.

evin tek güneş alan yerine koydum yaprakları çok gür ve yeşil bakalım kurtarabilecek miyim?

yarın da koçtaşa gidip orkide suyu almayı düşünüyorum spreyleme yapacağım onu da bikaç günde bir.

bakalım umarım kurtulur çiçekcikim.

çiçeğim kurtuldu,

yeni kökler, yapraklar çıkardı.

çiçekleri kuruyunca dallarının 2. boğumunun üstünden kestim yeni çiçek dalı çıkardı. bir sürü çiçekler açtı.

tabi "bu çiçek kurumadan döneceğim" diyen sevgilim benden ayrıldı.

bitli kuru çiçeği bile emeğimle düzelttim. çiçeği her gördüğümde yakasım geliyor sonra kıyamıyorum güzelliğine..

böyleyken böyle yani.

merhabalar, 15 tane orkidem var hepsine aynı ilgi ve özenle davranıyorum. fakat en son aldığım orkidenin bir anda çiçek sapı ve yaprakları yumuşayarak döküldü. kökleri yeşil fakat üzerinde minik beyaz benekler var. dün toprağından çıkartıp inceledim. içinde çok sıkı dikip plastik bir parça ile kökleri sıkıştırmışlar. şuan yanlış bir şey yapmamak için sizlerden fikir almak istiyorum. ne yapabilirim ?

X