Yeni İş, Hata yapma Korkusu..

SpamKutusu

Güzel şeyleri hayatıma bekliyorum 💞👩🏻‍❤️‍💋‍👨
Kayıtlı Üye
16 Mart 2019
1.475
3.113
Arkadaşlar merhaba. Uzun zaman sonra bir işe girdim. Burada biraz zor bir bölümde çalışıyorum ve çok stresliyim. İçim hep korku ve endişe dolu sanki her şeyi yanlış yapcam, hep hata yapacağım gibi. Cuma bir şey yaptıysam bütün hafta sonumu acaba hata yaptım mı diye düşünüyorum. Bu durum beni gerçekten çok kötü etkiliyor. Benimle aynı durumda olan ya da bir çözümü/tavsiyesi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum..

Mune Mune buraya kimse uğramıyor galiba🥺 konumun bdv ye taşınma ihtimali varsa taşır mısınız?

Arkadaşlar merhaba. Uzun zaman sonra bir işe girdim. Burada biraz zor bir bölümde çalışıyorum ve çok stresliyim. İçim hep korku ve endişe dolu sanki her şeyi yanlış yapcam, hep hata yapacağım gibi. Cuma bir şey yaptıysam bütün hafta sonumu acaba hata yaptım mı diye düşünüyorum. Bu durum beni gerçekten çok kötü etkiliyor. Benimle aynı durumda olan ya da bir çözümü/tavsiyesi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum..
Size işi gösteren biri var mı şu an rahat mısınız konunuzun üzerinden bayağı geçmiş ama ;(

Selamlar. bende neler yaşadınız merak ettim baya zaman geçmiş sorunuzun üzerinden. Bu sorununun kaynağı genelde yüksek standartlar oluyor. Yani mükemmel yapma isteği. ya mükemmel olmalı ya hiç yapmamalıyım duygusu. İnsan bu ikisinin arasında sıkışabiliyor. Kaldı ki yeni işe başlayan bir kişi için bunlar çok normal. İşi öğrendikçe ve hep benzer şeyleri yaptıkça insana o yapabilirim düşüncesi de geliyor.

Size işi gösteren biri var mı şu an rahat mısınız konunuzun üzerinden bayağı geçmiş ama ;(
Tabii ki de işi gösterenler var sağolsunlar. Ama sorunum kendimle alakalı hala çok stres yapıyorum ve korkuyorum korktukça hata yapıyorum.
Selamlar. bende neler yaşadınız merak ettim baya zaman geçmiş sorunuzun üzerinden. Bu sorununun kaynağı genelde yüksek standartlar oluyor. Yani mükemmel yapma isteği. ya mükemmel olmalı ya hiç yapmamalıyım duygusu. İnsan bu ikisinin arasında sıkışabiliyor. Kaldı ki yeni işe başlayan bir kişi için bunlar çok normal. İşi öğrendikçe ve hep benzer şeyleri yaptıkça insana o yapabilirim düşüncesi de geliyor.
Bilemiyorum hala aynıyım gibi endişe doluyum çalışırken. Belki de psikoterapi falan almalıyım bilmiyorum hiç özgüvenim yok iş konusunda

Tabii ki de işi gösterenler var sağolsunlar. Ama sorunum kendimle alakalı hala çok stres yapıyorum ve korkuyorum korktukça hata yapıyorum.

Bilemiyorum hala aynıyım gibi endişe doluyum çalışırken. Belki de psikoterapi falan almalıyım bilmiyorum hiç özgüvenim yok iş konusunda
Bende böyle bir yapıdayım , kendimizden emin olmak gerekir sanırım çözümü bu

Biraz geç oldu ama yinede sizd bir cevap vermek istiyorum. Size işi gösteren insanlar varmış. O zaman soru sormaya çekinmeyin (tamam, cevabınızı kendiniz bulmaya çalışabilirsiniz, ama olmayınca olmuyor) Bilmemek utanılacak bir şey değil. Bu işte galiba yenisiniz, tecrübeli insanlara göre daha fazla hata yapmanız normal. Önemli olan, aynı hatayı 40 defa yapmamak. Zaten, hata yapa yapa'da öğreniyor insan.
Yaptığın işi sorgula, "neden öyle değilde böyle yapıyoruz ?" gibi sorular sormaya çekinme. Bu hem senin işe olan merakını gösterir, hem işin mantığını daha iyi kavrarsın.
Ben yaklasik 4 senedir çalisiyorum (stajlarla birlikte). Ilk stajlarım çok kötü geçmişti. Peki neden ? Çünkü hata yapmaktan, soru sormaktan korkuyordum, iş arkadaşlarımın gayet anlayışlı olmasına rağmen. Bu benim daha fazla hata ve stres yapmama neden oluyordu. Bu yüzden ilk stajlarda neredeyse hiç birşey öğrenemedim.
Ama sonra kendime geldim, ve soru sormaya başladim, hata yapmaktan o kadar çok korkmamak ve utanmamak için kendimi eğittim. Ve profesyonel hayatım yavaş yavaş yoluna girdi.
Inan ki, iş dünyasında herkes mükkemel değil. Çalıştığım yerde, benden tecrübeli insanlar var ama sözde çünkü yaptıkları işten pek bişey anlamıyorlar ve hataları çok oluyor.
Sen kendine odaklanan. Sürekli kendini başkalarıyla kıyaslama. Bugün dünden daha iyi olmaya bak. Kat ettiğin yolları, bugüne gelmek için nelerden geçtiğini bir tek sen biliyorsun. Bu iş olmazsa bile, yeni işinde bunları yapmaya bak.
Ve en önemlisi, iyi bir iletişimin olsun. Bir işi bitiriğinde mesela şefine bir mail atabilirsin : "bana verilen.işi yaptım, şunları ve şunları yaptım, şu noktalardan emin değilim, kontrol edebilirmisin ?" tipinden. (Ne işte çalıştığınızı bilimoyorum, belki bu örnek size uymaz).

Ve çok samimi olmamakla birlikte, şirketeki insanlara (en azından kendi takımınla (eğer takım haliyle çalışıyorsanız)) sohbet etmeye bak, onlardan uzak durma. Bir iş yerinde, sosyaleşme'de çok önemli.

Bende böyle bir yapıdayım , kendimizden emin olmak gerekir sanırım çözümü bu
Benimde özgüven eksikliğim var, en kötü benmişim gibi hissediyorum. Ama elimde geldiğince bu tür düşünceleri kafamdan silmeye çalışıyorum. İş yerinde bazı insanlar (hiç iletişime geçmediğimiz kişiler) takındıkları tavırlar nedeni ile bize çok iyi iş yapan insanlar olarak gözüküyor. Ama gerçekler çoğu zaman başka oluyor. Bazı insanları gözümüzde boşuna büyütüyoruz

İlk olarak uzun cevabınız için teşekkür ediyorum ☺️

Size işi gösteren insanlar varmış. O zaman soru sormaya çekinmeyin (tamam, cevabınızı kendiniz bulmaya çalışabilirsiniz, ama olmayınca olmuyor)
Emin olun o kadar çok soru soruyorum ki aylar geçti ama yine hatalarım oluyor gözden kaçan, unuttuğum.
Yaptığın işi sorgula, "neden öyle değilde böyle yapıyoruz ?" gibi sorular sormaya çekinme.
Bunu da yapıyorum
hata yapmaktan o kadar çok korkmamak ve utanmamak için kendimi eğittim
Hata yapmaktan korkuyorum, sonra hata yapıyorum, sonra yine daha da korkuyorum ve yine hata yapıyorum ve döngü böyle ilerliyor…
Ve çok samimi olmamakla birlikte, şirketeki insanlara (en azından kendi takımınla (eğer takım haliyle çalışıyorsanız)) sohbet etmeye bak, onlardan uzak durma. Bir iş yerinde, sosyaleşme'de çok önemli
Neyseki iyi insanlar etrafımdakiler🧿 öyle olmasa daha da üzülürdüm

İlk olarak uzun cevabınız için teşekkür ediyorum ☺️

Emin olun o kadar çok soru soruyorum ki aylar geçti ama yine hatalarım oluyor gözden kaçan, unuttuğum.

Bunu da yapıyorum

Hata yapmaktan korkuyorum, sonra hata yapıyorum, sonra yine daha da korkuyorum ve yine hata yapıyorum ve döngü böyle ilerliyor…

Neyseki iyi insanlar etrafımdakiler🧿 öyle olmasa daha da üzülürdüm
Aylar geçmesine rağmen hatalarınızı devam ediyor olabilir ama belki daha az hata yapiyorsunuzdur, yani ilerleme vardır. Benimde unuttuğum şeyler oluyor, bazen insan hali olabilir. Ama bazende, bu dikkat eksiklkğinden kaynaklanıyor, bunu azaltmak için daha az stres olup işimizi daha rahat yapabilmemiz gerekiyor.
Hata yapmaktan korkmamak için, kendine herkesini hata yaptığını hatırlatabilirsin kendine. Sen diğerlerinde daha kötü değilsin, öğrenme aşamasındasın. Bir kaç sene sonra kendini daha rahat hissedeceksin.
(Önceden staj yaptığım bir şirkete, hissedarlardan biri (senelerdir bu işi yapiyor) çok önemli bir hatayı gözden kaçırarak bir rapor imzaladı. Ve bu şirketi çok zor duruma soktu : yani herkes hata yapabilir).

Etrafında ki insanların iyi olmalarına sevindim, herkese nasip olmuyor malesef 😊

Ve şunuda unutma (yazması kolay biliyorum) : hafta sonunu iş hakkında kaygılanman hiç birşeyi değiştirmeyecek. Bende senin gibiydim, ve halen arada sirada bu şekilde hafta sonları kaygìlanıyorum (ama eskiye göre çok az). Biraz zamana ihtiyacın var sadece, sen sabr et ve pes etme. 😊

Aylar geçmesine rağmen hatalarınızı devam ediyor olabilir ama belki daha az hata yapiyorsunuzdur, yani ilerleme vardır. Benimde unuttuğum şeyler oluyor, bazen insan hali olabilir. Ama bazende, bu dikkat eksiklkğinden kaynaklanıyor, bunu azaltmak için daha az stres olup işimizi daha rahat yapabilmemiz gerekiyor.
Hata yapmaktan korkmamak için, kendine herkesini hata yaptığını hatırlatabilirsin kendine. Sen diğerlerinde daha kötü değilsin, öğrenme aşamasındasın. Bir kaç sene sonra kendini daha rahat hissedeceksin.
(Önceden staj yaptığım bir şirkete, hissedarlardan biri (senelerdir bu işi yapiyor) çok önemli bir hatayı gözden kaçırarak bir rapor imzaladı. Ve bu şirketi çok zor duruma soktu : yani herkes hata yapabilir).

Etrafında ki insanların iyi olmalarına sevindim, herkese nasip olmuyor malesef 😊

Ve şunuda unutma (yazması kolay biliyorum) : hafta sonunu iş hakkında kaygılanman hiç birşeyi değiştirmeyecek. Bende senin gibiydim, ve halen arada sirada bu şekilde hafta sonları kaygìlanıyorum (ama eskiye göre çok az). Biraz zamana ihtiyacın var sadece, sen sabr et ve pes etme. 😊
Tekrardan teşekkür ediyorum gerçekten yazdıklarınız az da olsa iyi geliyor. Yine haftasonu geldi ve düşünmemek için kendimi zorluyorum 🥹🥲

Ben de yeni basladim sayılır, o yüzden seni anlıyorum.
Ama şöyle rahatlatabilirsin kendini (ki ben böyle rahatlatıyorum) henüz öğrenme aşamasındayım, bir şeyi eksik yaptıysam benden sorumlu kişilerin yapılacaklari net şekilde söylememesi ve beni denetlememesi yüzündendir.
Yani hata yüzde 25 benimse yüzde 75 onlarindir.
Sen de boyle düşünmeye çalış. İlk zamanlar yeni gelenin yaptıkları en azından şöyle bir kontrol edilmeli, çünkü sistemi bilmiyor , daha önce deneyimi olsa bile bu şirkete - işleyişe yabanci vs vs.

Bir de ben biri bana telefondan bir şey tarif ettiyse şöyle yap şunu et bilmemne, not almak yerine ses kaydı alıyorum, dinleye dinleye çözmeye çalışıyorum. Takildigin yer olursa , mesela sistemden bir şeyi nereye basıp girecegini,nelere dikkat etmem gerektiğini söylediler,not aldin ama karıştırdin. Tekrar anlatmalarını işte,bu sefer videoya alacağını belirt. O gösterirken tane tane çek, WhatsApptan kendine gönder.takildikca bakarsın🥰

Ekleme; aylar olmuş , yeni konu sandim

aylar olmuş , yeni konu sandim
Evet aylar oldu ama şöyle bir şey var benim yerim değişti ve tekrar bir öğrenme sürecine geçtim. yani burada uzun süredir çalışmasam da hala öğrenmeye çalıştığım şeyler oluyor
Ben de yeni basladim sayılır, o yüzden seni anlıyorum.
Ama şöyle rahatlatabilirsin kendini (ki ben böyle rahatlatıyorum) henüz öğrenme aşamasındayım, bir şeyi eksik yaptıysam benden sorumlu kişilerin yapılacaklari net şekilde söylememesi ve beni denetlememesi yüzündendir.
Evet bu konuda kesinlikle haklısınız. Ama işi sen yaptığın için ve seni denetlemesi gerekenler de mesela bu işi x şeklinde yap diyor ama yazılı bir şekilde değil de sözlü olarak söylüyor diyelim . Sonradan aslında öyle yapılmaması gerektiği ortaya çıkıyor ve maalesef işi yapan sen olduğun için hata da sana kalıyor.
Bir de ben biri bana telefondan bir şey tarif ettiyse şöyle yap şunu et bilmemne, not almak yerine ses kaydı alıyorum, dinleye dinleye çözmeye çalışıyorum. Takildigin yer olursa , mesela sistemden bir şeyi nereye basıp girecegini,nelere dikkat etmem gerektiğini söylediler,not aldin ama karıştırdin. Tekrar anlatmalarını işte,bu sefer videoya alacağını belirt. O gösterirken tane tane çek, WhatsApptan kendine gönder.takildikca bakarsın🥰
Evet bu da çok mantıklı bunu da karşı taraftan da izin alarak deneyebilirim 😊

Siz ne zamandır çalışıyorsunuz bu yeni işinizde? benim çok kısa değil ama hala aynıyım da neredeyse stres ve telaşı atamıyorum

Evet aylar oldu ama şöyle bir şey var benim yerim değişti ve tekrar bir öğrenme sürecine geçtim. yani burada uzun süredir çalışmasam da hala öğrenmeye çalıştığım şeyler oluyor

Evet bu konuda kesinlikle haklısınız. Ama işi sen yaptığın için ve seni denetlemesi gerekenler de mesela bu işi x şeklinde yap diyor ama yazılı bir şekilde değil de sözlü olarak söylüyor diyelim . Sonradan aslında öyle yapılmaması gerektiği ortaya çıkıyor ve maalesef işi yapan sen olduğun için hata da sana kalıyor.

Evet bu da çok mantıklı bunu da karşı taraftan da izin alarak deneyebilirim 😊

Siz ne zamandır çalışıyorsunuz bu yeni işinizde? benim çok kısa değil ama hala aynıyım da neredeyse stres ve telaşı atamıyorum
Benim dün ikinci ay doldu. Artık çoğu şeye alıştım ama her an bilmediğim bir şey çıkıyor. Benden sorumlu bir kişi var uzakta, o da hem hamile haftanın yarısi raporlu hem işi başından aşkın. Daha ben ABC ne bilmezken bana KLM diyor , öyle birisi:)
Telefonda ses kaydını alıyorum, binadaki sevdigim arkadaşlarıma soruyorum 'bunu nasıl yapicam' diye, sistemsel bir şeyse falan sagolsunlar yardımcı oluyorlar, öyle öyle el yordamıyla öğreniyorum:)))
Bir zamansiz ajandam var, benden istenen her şeyi not alıyorum. Yapınca yanına tik koyuyorum. O hafta bir sebepten yapılmadiysa yeni haftanın 'planlar' listesine ekliyorum, olmadiysa öteki haftaya... böylece gözümden kaçmıyorlar.
bu işi x şeklinde yap diyor ama yazılı bir şekilde değil de sözlü olarak söylüyor diyelim . Sonradan aslında öyle yapılmaması gerektiği ortaya çıkıyor ve maalesef işi yapan sen olduğun için hata da sana kalıyor.
En nefret ettiğim şey bu ya. Eski isimde yanimdaki kız hep öyle yapardı, bir şeyi bana asla söylemezdi mesela unuturdu. O konu patlayınca 'ben söylemiştim' derdi. Sonra şükür bir sebepten kizla konusmayi kestim, her şeyi ama her şeyi şirket skypeindan yazdım. O bana bir şey söylediğinde de 'tabii yaparım, skypetan tam olarak istediğini yazar mısın?' Dedim. Bunu yaptığımdan beri hiç 'ben demistim' diyemedi:) çünkü arasira kontrol ediyordum, yaptığım şeylere 👍 atıyordum, bir sebepten olmayan şeylere 👎 atıp alintilayip cevap veriyordum.
Keşke sen de böyle bir sisteme gecebilsen

Telefonda ses kaydını alıyorum, binadaki sevdigim arkadaşlarıma soruyorum 'bunu nasıl yapicam' diye, sistemsel bir şeyse falan sagolsunlar yardımcı oluyorlar, öyle öyle el yordamıyla öğreniyorum:)))
Bir zamansiz ajandam var, benden istenen her şeyi not alıyorum. Yapınca yanına tik koyuyorum. O hafta bir sebepten yapılmadiysa yeni haftanın 'planlar' listesine ekliyorum, olmadiysa öteki haftaya... böylece gözümden kaçmıyorlar.
evet aynen böyle ilerliyorum ben de . Ama maalesef bazen ne kadar yapsan da ya gözden kaçıyor ya da üstün o an okeyleyip sonradan olmadığını söylüyor. Ayy bilmiyorum ya gerçekten bu kadar stres beni mahvedecek galiba 🥹🥹

X