Yavru kedi sahiplendim, lütfen yardım.

genciza

annesinin sosisi o :)
Kayıtlı Üye
4 Mayıs 2007
4.158
142
42
Merhaba arkadaşlar 1.5-2 ay arası bir kedi sahiplendik.Daha önce hiç kedi bakmamistik. Size bir kaç sorum olacak

2+1 küçük bir evimiz var. Mecburen kum kabini normal banyoya koymam gerekiyor.Aslinda ebeveyn banyosu da var ama oranın kapısının hep açık kalmasını istemiyorum. Şimdi banyoda koku oluşmaması için tavsiyeleriniz neler.Kokuyu tamamen hapseden bir kum çeşidi var mı? Kumu ne kadar zamanda bir komple değiştirmemiz gerekiyor.

Sahiplendiğimiz kişi veterinere götürüp iç dış parazit ve kuduz aşısı yaptırmış.Diğer aşıları için ne zaman götürmem gerekiyor?

Bir de şimdi çip taktırmak gerekiyormuş sanırım.Nerede taktıracağım,ücreti nedir ?

Tırnaklarını evde kendim kesebilir miyim?

Mutfağa girmesini istemiyorum.Bu yüzden şimdilik kapısıni hep kapalı tutuyorum.Kapi açık olsa da girmemesi için bir yol yöntem var mı ?

Merhaba arkadaşlar 1.5-2 ay arası bir kedi sahiplendik.Daha önce hiç kedi bakmamistik. Size bir kaç sorum olacak

2+1 küçük bir evimiz var. Mecburen kum kabini normal banyoya koymam gerekiyor.Aslinda ebeveyn banyosu da var ama oranın kapısının hep açık kalmasını istemiyorum. Şimdi banyoda koku oluşmaması için tavsiyeleriniz neler.Kokuyu tamamen hapseden bir kum çeşidi var mı? Kumu ne kadar zamanda bir komple değiştirmemiz gerekiyor.

Sahiplendiğimiz kişi veterinere götürüp iç dış parazit ve kuduz aşısı yaptırmış.Diğer aşıları için ne zaman götürmem gerekiyor?

Bir de şimdi çip taktırmak gerekiyormuş sanırım.Nerede taktıracağım,ücreti nedir ?

Mutfağa girmesini istemiyorum.Bu yüzden şimdilik kapısıni hep kapalı tutuyorum.Kapi açık olsa da girmemesi için bir yol yöntem var mı ?
Merhaba 9 yıldır iki kedi sahibiyim. Kumu için sürekli değiştirmelisiniz koku yapmaması için. Günlük değişen kum kokmaz zaten. İnce topaklaşan kum almanızı öneririm. Kayıtlı olduğu veteriner aşılarla ilgili size zaten mesaj atar zamanı gelince. Çipi de aynı veterinerde taktırabilirsiniz. Kediler laftan sözden anlamaz o yüzden mümkünse kapınız kapalı durmaya devam etsin.

Merhaba 9 yıldır iki kedi sahibiyim. Kumu için sürekli değiştirmelisiniz koku yapmaması için. Günlük değişen kum kokmaz zaten. İnce topaklaşan kum almanızı öneririm. Kayıtlı olduğu veteriner aşılarla ilgili size zaten mesaj atar zamanı gelince. Çipi de aynı veterinerde taktırabilirsiniz. Kediler laftan sözden anlamaz o yüzden mümkünse kapınız kapalı durmaya devam etsin.

Kaka yapınca hemen alıyorum ama komple kum kabini her gün mü değiştirmem lazım 🙄

Diğer aşıları için biraz bekleyin özelliklede anne sütü almışsa diğer aşıları için epey bir zaman var cünkü ağır aşılar.
Kumunu her gün temizleyin kediler pis kumu sevmez. Değiştirmesini ise kumu azalınca azlıkları döküp sabunlu su, sirke karbonat ile kum kabını kesinlikle yıkayın.
Kokunun hapsolmasını sağlayacak kum çeşidi yok kakanın kokmaması icin kaliteli mamalar kullanmalısınız. Tozutmayacak kum çeşidi istiyorsanız bastet kedi kumu kullanabilirsiniz.
Tırnaklarını evde kendiniz kesebilirsiniz ama çok dikkatli bakarak kesin kimisi tırnağın altındaki deriyi görmeden kanatabiliyor. Fakat sürekli her uzadığındada kesmeyin strese girer. Sadece ön patilerini kesin ayak patilerini asla kesmeyin onlar zaten kalın ve oranın kesilmesinden hoşlanmazlar.
Çipi simdi taktırmaya gerek yok gelişince halledersiniz.
Kediler köpekler gibi uysal ve laf dinleyen hayvanlar değil başına buyruklardır o yüzden kafasına eseni yapacaktır kapıyı kapatmak yerine simdiden hayır, olmaz şşiit komutlarını öğretmeniz gerek. Öyle bağırarak kızarak değil.

Kaka yapınca hemen alıyorum ama komple kum kabini her gün mü değiştirmem lazım 🙄
Ben her gün komple değiştirmiyorum. Mesela günde sabah ve akşam olmak üzere 2 kere kumu süzerek temizliyoruz. Eksilirse üzerine ekliyoruz. Topaklandığı için zaten rahatça eleniyor. Tırnak konusunu da ben kendim kesiyorum evde ama vetoya gittiğinde onu da aradan çıkartıyor genelde. Bundan sonrası için aynı veteriner olacaksa yönlendirmeyi o mutlaka yapar zaten. Tüyleri kadar ömrü olsun ♥

Kücük bir ekleme yapayım, tr deki vetler diğer aşıları yavruluk dönemlerinde yaparlar fakat en çok önermeyeceğim şeylerden biri. Anne sütü almışsa özellikle aşılar geçersiz olur çünkü antikor üretmez süt aldığı için süt korur. Yetişkinlik dönemine yakın yaptırmanız çok daha sağlıklı olur hem gelişir hem bünyesi aşıyı kaldırır. Zaten karma ve lösemi aşıları çok ağır.
Lösemiyi önermiyorum.

6 aya kadar çip taktırabiliyorsunuz sınırı 6 ay sadece, biz geçen veterinerde 350ye taktırdık ama onun için il tarım müdürlüğünü arayıp giderseniz çok daha uyguna halledebilirsiniz 3de 1 fiyatına aramanızı tavsiye ederim randevu alıp gidebilirsiniz.
En önemli aşı karma aşı, tüm hastalıklara karşı koruyor 2 doz yaptırıyorsunuz önce ilk doz 2 hafta sonra ikinci doz şeklinde sonra da senede bir yenileniyor. Karma aşı için maksimum 3.5 aylık olduğunda gitmenizi tavsiye ederim.
Eğer agresif bir kedi değilse kesebilirsiniz 3 yaşında ve 5 aylık 2 kedim var bir kez veterinere kestirmedim çok diplere inmeyin yeter, kanaması riskli ki zaten hareketli agresif bir kedi değilse kendiniz çok rahat kesersiniz.
Biz terbiye ettik mesela ne perdeye asılır ne tezgaha çıkar ki bizim kapısız mutfak yani salonla birleşik mutfağımız var :) Tamamen sizin elinizde yavru olduğu için terbiyesi daha kolay olur her tezgaha çıktığında poposuna vurun suratına hayır hayır diyin sesli bir şekilde, cidden ses tonundan anlıyorlar. Hiç mi anlamadı, mutfak tezgahına koli bandı yapıştırın, kediler bantlardan nefret eder. Birkaç denemeden sonra vazgeçecektir :)

Topaklaşan kumlardan alıp düzenli temizlerseniz koku olmaz. Çipi 6 aydan küçük yavrulara zaten takmazlar. Mama seçimi tüy sağlığı ve kendi gelişimi için en önemli kriter. Benim önerebileceğim markalar: Royal Canin, ND, hills... Maddi imkan yüksekse orijen ve acana en iyisi. Ama market maması hiç önerebileceğim bir şey değil. Kediler başına buyruk canlılardır, mutfak konusunda sizi dinleyeceklerini sanmıyorum ama bu kuralı hayata geçirebilirseniz tebrik ederim.

Komple kumu 5 6 gunde bir değiştirmeniz gerekir, kokmaması için aktif karbonlu kedi kumu alsanız fayda görürsünüz. - kum kabı oturduğumuz odanın köşesinde duruyor koku vs olmuyor-

Çipi için kedi 5 6 aylık olana kadar vaktiniz var. Daha çok küçük hemen yaptırmayın en azından 4.5 aylık olana kadar bekleyin. (Yinede veterineriniz en doğrusunu bilir mutlaka danışın) Çip ücretleri her yerde farklılık gösterir.

2 ayda bir iç dış yapılması gerekir. Bunun yanında 'yıllık' karma ve lösemi aşışıda var. Evde tırnaklarını kesebilirsiniz ama çok dikkat edin ucundan biraz kesin yeter (kendi veterinerinize gittiğinizde ücretsiz keserler)
Ücret olarak her yerde değişir aşı fiyatları. Ama düz olarak yazıyorum, iç dış 350 400, karma 400 vs. Düzenli veterineriniz olduğunda onlar aşı günlerini bildiren mesajlar gönderiyorlar.

Son düzenleme:
X