Popüler Konu Verimli Rutin

Çocuğuma iyi bir anne olmaya çalışırken, kadınlığımı, insanlığımı unutmamak için kendimi beslemeye, kendime bakmaya, hayata sıkı sıkı tutunup, kürekleri çekmeye devam ediyorum. Hayattaki ana hedefim “Daha az tüketmek. Daha mutlu yaşamak.” olarak özetlenebilir. Bu hedefi gerçekleştirmek için günlük rutinimde, aşağıda belirttiğim konu başlıklarında kendimi geliştirmeye, yeni şeyler öğrenmeye ve bu öğrendiklerimi uygulamaya gayret ediyorum.
  • Sağlıklı Yaşam

• Mümkün Olduğunca İyi Annelik

• Düzenli ve Sade Bir Ev

• İyi Görünmek

• Verimli İş Hayatı

• Para Yönetimi

• Toplumsal Fayda
Burada paylaşacaklarım, bu hedeflere ulaşma yolculuğumun, 34 yılda öğrendiğim ve deneyimlediğim şeylerin bir dökümü. Ayrıca bir şeylerin konsantrasyonumu bozmasına izin vermeden “bugün”ü üretken, amaçlarım doğrultusunda ve keyifli geçirmek için gün içerisinde yaptıklarım.

Sadece gündelik hayatlarımızın değil, dünyanın da gidişatı gösteriyor ki sorgulamadan kabul ettiğimiz doğrular, belki de sandığımız kadar doğru değil. Doğrunun ve yanlışın ötesinde başka türlü bir şey isteyenler için temiz bir sayfa açabilmek umuduyla...
Baslığı takip ediyorum bir süredir. Biraz da inceledim bazı yorumları ve kendimi sorguladım. Neleri hayatima katmak isterim, neyi değiştirmek isterim diye. Deftere bugun notlar da aldım ama burda paylaşmaya su an icin zamanim olmayacak gibi 😊

Baslığı takip ediyorum bir süredir. Biraz da inceledim bazı yorumları ve kendimi sorguladım. Neleri hayatima katmak isterim, neyi değiştirmek isterim diye. Deftere bugun notlar da aldım ama burda paylaşmaya su an icin zamanim olmayacak gibi 😊
Vaktiniz olunca notlarınızı bizimle de paylaşın mutlaka, beraber burada çok yol aldığımızı düşünüyorum.

Başlangıcı gündemimle yapacağım. Hamilelik sürecinde aldığım kiloları vermek istiyorum. O yüzden sağlıklı beslenmeye, suyu fazla tüketmeye özen gösteriyorum. Bugün itibariyle 10-15 dakika bile olsa spor yapmaya niyet ettim. İnşallah başarılı olurum. Hedefim Ağustosun sonuna kadar 75'ten 60 kiloya düşmek. İnşallah başarılı olacağım.
"Hiçbir kul, kıyamet gününde, ömrünü nerede tükettiğinden, ilmiyle ne gibi işler yaptığından, malını nerde kazanıp nerde harcadığından , vücudunu nerde yıprattığından sorulmadıkca bulunduğu yerden kımıldayamaz."
Hayatın anlamı bu hadiste saklı bana göre. Yoluma bu sözleri rehber edinerek devam etmeye niyet ettim. Allah hiç unutturmasın.
*
"Rabbi la tec'alni minel gafilin (ya rabbi beni gafillerden etme)" bunu sıkça dilimle de kalbimle de söylemeye niyet ettim
*
Bu yıl sonuna kadar ezberimde olmayan sureleri- duaları öğreneceğim.
*
Okumam gereken iki dini kitap vardı. Onları ve Doğan Cüceloğlu'nun bir kitabını bitireceğim (yakın zaman içinde)
*
Maaş zamanı sadaka vermeye niyet ettim.

Sade yaşamımı daha da sadeleştirmek, kolaylaştırmak, pratikleştirmek istiyorum. Ağustos gibi tayin sebebiyle taşınacağız. Yavaş yavaş hazırlıklara başladım. Fazlalıkları elden çıkarıyorum. Tayin zamanı yükümün mümkün mertebe azalmış olmasını umuyorum. O yüzden ev için yada kıyafet konusunda alışveriş yapmıyorum.
*

Yeni düzenimizde kızım için de hayallerim var. Esnek bir vücut yapısı var. Doktor tavsiyesiyle jimnastiğe ve yüzmeye göndermeyi istiyorum. Yanı sıra -benim için en önemlisi- Kur'an Kursuna göndereceğim. Bu eşimle kesin kararımız. Bizim bu konuda cok eksiğimiz var. Biz bu eksiklerimizi giderirken kızımızın bu temelinin sağlam olmasını istiyoruz. Bu konuyla ilgili daha hayallerim var; fakat bunlar zaman isteyen şeyler. Zamanla buraya tekrar yazacağım 😊

Merhaba:)
2024 yılını neredeyse yarı yapmak üzereyiz, yaz dönemi izinler, tatiller vs derken bir bakarız yıl bitmiş. Verimli bir geçirmek için ara kontrollerimi yaptım bugün, bu sene neler yapmak istiyorum diye. Ayrıca bir köşe yazısında gördüğüm beğendiğim hayat mottolarını burada da paylaşmak istiyorum:
1- Hazdan kopma, keyfi bırakma, yüzünden gülümsemeyi ağzından kahkahayı eksik etme.

2- Stresten uzak dur, huzura odaklan. İşe evini, eve işini götürme.

3- Aileni ve sosyal ilişkilerini güçlü ve büyük tut. Arkadaşsız, dostsuz, komşusuz kalma.

4- Sağlık kontrollerini ihmal etme, gereksiz ilaç kullanma, manevi ve doğal şifaya da zaman ayır.

5- İncinme, incitme, eşine, işine, çocuklarına, doğaya ve duaya aşk ile sarıl.
İKİNCİ 5

1- Her gün yürü. Paslanmamak için 5 bin, yağlanmamak için 7 bin 500, iyi yaşlanmak için 10 bin adımı hedefle.

2- Uykundan asla taviz verme. Duasız ve dileksiz yatağa girme. Aynı saatlerde erken yatıp erkan kalk.

3- Az ve öz ye. Yaşın ilerledikçe lokmaları azalt adımları çoğalt.

4- Kilonu ve bel çevreni dikkatle izle.

5- Sağlık kontrollerini yaptırmayı ve su içmeyi unutma.

Merhabalar…

Yoğun eğitim hayatımda nasipse son düzlüğe girdim 😬 lisans/formasyon/ staj tam gaz devam ediyor ve şükür ki bitişe 4 hafta kaldı 😍 Artık özgürce kitap okuyabileceğim inşaallah.

Sağlıklı beslenme ve egzersiz konusu dengeli ilerliyor. İki öğün besleniyor, çok çiğniyor, sindirerek yiyorum . Güne koca bi bardak su ile başlıyorum. Gün içinde sirkeli/limonlu su içiyorum. Bir de mutlaka bir kupa yeşil çay.
Ben de polikistik over olduğu için ideal kilo aralığında olmak, spor yapmak benim için hayati bir öneme sahip. Adet düzenimi, hormonal dengemi çok etkiliyor.
O sebeple aralıklı oruç ve hareketli yaşam benim için olmazsa olmaz.

Ev düzen temizlik : herhafta süpür sil toz al wc banyo yıka gibi bir rutinim var. Haftaiçi her gün robot Açıyorum. Yemekleri önceden planlayıp hazır ediyorum.
Bu hafta bezelye akıp buzluğa attım.
Yaprak hazırlayıp buzluğa attım.
Silifke çileği alıp buzluğa atacağım nasipse.

Bu sura dışarda çalıştığım için bedensel olarak çok yoruluyorum. Erken kalkamıyorum.

Bugün kendimle başbaşa bir kaç saat geçirdim. Öncesinde sakin bir yürüyüş yaptım, bu esnada düşüncelere tefekkürlere daldım, ardından denizi seyrettim, ve saatlerdir de palmiye ağaçlarının altında rüzgarın tenimi okşaması eşliğinde kitap okuyorum.

Çok özlemişim.

Eklentiler

• IMG_3655.jpeg
    IMG_3655.jpeg
    162,5 KB · Görüntüleme: 17
X