Ulseratif kolit

huy84

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
11 Haziran 2023
8
1
29
Herkese merhaba burun ameliyati olduktan beş gub sonra ishal başladı günde zaman zaman 4 zaman 3 zaman zaman 2 şeklinde bende biraz panik olduğum için bursada bir gastroenteroloji doktoruna gittim. Kolonskoni endoskobi çekindim.dr hiç bisey görmedi temiz normal dedi beni gonderdi. Sonra iş değişikliği yaptım İzmire geldim. İshal devam edince burdaki dra göründüm. Buradaki doktor bur sürü kan testi tüm batin emarvve gaitada kalprotektin testi istedi.lalptotektin değerim 670 çıktı. Dr bana ulserstif kolit olduğunu koloniskobi çektirmek gerektiğini söyledi. Kolonoskobide tekrar ulsertif kolit dedi. Ve biyopsi aldı sonuçlarım cikmadi . Ama benim kanlı ishali yok.diski bazen suku bazen normal ve günde en fazla 4 şuan. Dr olac tedavisine başladı tablet verdi.lavmandq ama ben biyopsi sonucunu bekliyorum. 2 side uzman Dr. Ama durumlar böyle.ulsertif kolit distal dedi. Bu hastalık beni kafa olarak bitirdi.bu hastaligu yaşananlarla konuşmak istiyorum .nasıl bir hastalık.

12 yıldır ülseratif kolit hastasıyım. Çok şükür neredeyse hiç hayatımı etkilemeyecegi seviyeye getirdim çeşitli farkındaliklar sonrası bu rahatsizligimi. Artık geriliyor şükür. Nasıl bir hastalıktan ziyade spesifik sorularınız olursa seve seve yardımcı olurum.

Benim var kafam karışık dün asacol tablet ve osirece başladım. Ne bileyim başlayınca ishal oldum . Günde dün 3 kendi. Ilac kullanamdqn önce 2 . Ama ülser değilim diye diyemem pataolojide çıktı. Bu ilaçları kullanıp dra gidecem . Ama kendimi belki haksızlık yapıyorum ama defolu gibi hissediyorum. 40 yaşındayım. Ilac içmek bunlar yararlı mi zararlı belli değil. Cok yeniyim . Beslenme nasıl olmalı. Hasatligi nasıl kanullenmeli . Bide ben hiç kanlı ishal görmedim.kanda yok qma mesela kırmızı biber domates yedim .onlar olduğu gibindskiya geliyor. Bakıyorum kami diye qma değil.

Benim var kafam karışık dün asacol tablet ve osirece başladım. Ne bileyim başlayınca ishal oldum . Günde dün 3 kendi. Ilac kullanamdqn önce 2 . Ama ülser değilim diye diyemem pataolojide çıktı. Bu ilaçları kullanıp dra gidecem . Ama kendimi belki haksızlık yapıyorum ama defolu gibi hissediyorum. 40 yaşındayım. Ilac içmek bunlar yararlı mi zararlı belli değil. Cok yeniyim . Beslenme nasıl olmalı. Hasatligi nasıl kanullenmeli . Bide ben hiç kanlı ishal görmedim.kanda yok qma mesela kırmızı biber domates yedim .onlar olduğu gibindskiya geliyor. Bakıyorum kami diye qma değil.
Öncelikle kendinizi gozlemlemenizi öneririm. Hangi besinlerde rahatsızlık hissettiğimiz, ağrıniz olup olmadığını. Dokunan besinler kişiden kişiye değişebiliyor. Genel sağlık durumunuzu düzeltmeye yönelik şeyler yaptığınız takdirde bu hastalık da iyiye gidiyor. Çok kabullenmelik, uzulmelik bir şey olduğunu düşünmüyorum. Başta bize de öyle geldi, kolonoskopi, ilaçlar korkuttu. Uzun bir süre ne yapacağımı bilemedim, o süreçte yaşım da epey küçüktü. Doktorlar zorlama diye sporu da biraktirtmisti. Bağışıklık baskılayıcı immurana da başlanmıştı. Sonra çok kronik iltihaptan çektim, kullandığım ilaçlar da genel sağlığımı iyi etmedi. Sonra sonra anlamaya başladım. Mesela şeker. Sadece ülseratif kolit hastalarına değil, hiç kimseye iyi geldiğini, ya da zarar vermediğini düşünmüyorum. Rafine şekeri ve fast foodu kesince inanılmaz rahatladı vücudum. Artık tüketmiyorum. Iltihaba sebep olabilecek beyaz unlu ekmek, makarna, gibi gıdaları minimuma indirdim. Pirinçte nişasta oranı düşük basmati pirinci tercih etmeye başladım. Vitaminlerini aldım. Bazı doktorlar spor yapmamı biraktirtmisti, aksine spora döndüm biraz daha bilinçlenince. Orta seviye, zaman zaman da hafif sporlar yapmaya başladım. Yani vücudumun genel sağlığını düzelttim. Bunları yaparken bağışıklık baskılayıcı ilacı biraktim, şu anda günde iki asacol tabletle devam ediyorum, lavman da kullanmıyorum artık pek. Rahatsız hissedersem, bir şeyler olacak diye düşünürsem o gece önlem amaçlı kullanıyorum sadece. Hastalık kanamalı ya da kanamasiz seyredebiliyor. Benimki oldukça kanamaliydi. Çok şükür bu düzüne girdikten sonra iki senedir ne kanama var, ne gündelik yaşantımı olumsuz etkileyen bir durum. Aynı zamanda ulserlerin olduğu alanda da küçülme var. 1.5-2 yılda bir kolonoskopi ve 6 ayda bir kana bakilmak üzere kontrollere giderek takipteyim de. Yani sakin olun. Bu hastalık sizi genel sağlık durumunuzu düzeltmeye zorunlu kılıyor evet, ne kadar olumlu ne kadar olumsuz tartışılabilir bu durum.

Lavman yapınca sabahki wcde ilac çıkıyor ama bu mukusmu ben mukus olayını anlamıyorum.

İki kez üst üste kalpreotektin yaptırdım. Sedim bakildi kanda hwrsey normal denildi.bende ilac kullanıyorum. Gunde iki kez normal wc oluyor.

çiğ bişey yeme bunlar inanılmaz etkılıyor herşey haşlanmış olacak annemden biliyorum mercimek,nohut,kuru fasulye bunlar anneme dokunan gaz yapan içeçekler,yıyecekler,baharatlı bol yağlı herşey kızartmalar bunlar hepsi olumsuz etkiliyor hastalıgın alevlendiği zamanlar dikkat et çok kan kaybetmek iyi değil

X