Tesettur hakkında yardım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
bir de hiç sürdürülebilir değil. mesela kayınailem misafirliğe evime gelse çarşaf mı giymem gerekecek kayınlar enişteler var diye? içeride ve dışarıda ölçü belli işte, vücudu belli etmeden örtüyü genişçe bağlayarak.

Millet önce kendi kapısının önünü süpürsün.
Senin kıyafetine karışmak kimsenin haddi değil.
İsteyen açılır, isteyen çarşafa girer.
Ağır geliyorsa normal bol giyinebilirsin.
Sonuçta çarşaf farz olabilir birşey değil.

Çarşaf-ı şerif diye bir kelime uydurdular,buna da ciddi ulvi anlamlar yüklediler kendi kendilerine.Bunun dışında kalan her şeyi de reddedip küçümsüyorlar.Kur'an'da geçen "cilbab" çarşaf aslında diyorlar yine kendi kendilerine...Siyah bol ferace ve eşarp bile eksik onlara göre 🤦🏻‍♀️
Bir de sosyal mecralarda dolanıp herkese parmak sallıyorlar.Böyle bir misyon edinmişler 🙄

Dinimiz mutlu hissettiğin şeyleri yapmak değil Allah’ın emrettiğini yapmaktır güzel kardeşim. Siz nefse zor olanı başarmışsınız geri adım atmayınız çünkü cennet sevmediğimiz amellerle çevrilidir. Bu nefis bugün feraceye yarın başka bir şeye yönlendirir. Size tavsiyem tesettürü ve fikri sizinle uyuşan çevre ile vakit geçiriniz
arkadaşım kişinin imanı arttıkça nefsinin de derecesi değişir, sizin dediğiniz nefsi emmaredir. kalbi imanla dolu olan kimse zaten ibadet etmekten, Allahın emir ve yasaklarına uymaktan hoşnutsuzluk duymaz, dolayısıyla cennet sevmediğimiz amellerle çevrilidir ifadesi hem çok alakasız hem de dinden uzaklaştırıcı. Allahın bana yapmamı ve yapmamamı emrettiği her şeyde bir hikmet görüyorum ve bunları yapmak benim zoruma gitmiyor.

Kuranı kerimde çarşaf ile ilgili bir ayet yoktur.
Ferace ve o dediğiniz gibi bir örtünme stili de ayete uygun bir örtünmedir.
Dış giysi veya cilbab diye geçer. Ferace de buna uygun dış giysi yerine geçer. Kendinizi üzmeyin. Zaten farz olanı yapmış olursunuz.

çarşafla ilgili neden böyle bir algı var anlamıyorum. ayette belirtilen ölçüde kapanmak, yani bedeni belli olmayacak şekilde kapatıp örtüyü omuzlardan aşağı sarkıtmak neden yeterli olmasın?
Ayette de zaten böyle söylüyor. Meallerin bir çoğunda bu. "Dış giysi" "cilbab" ferace de buna uyuyor. Bol uzun örtü de buna uyuyor.

arkadaşım kişinin imanı arttıkça nefsinin de derecesi değişir, sizin dediğiniz nefsi emmaredir. kalbi imanla dolu olan kimse zaten ibadet etmekten, Allahın emir ve yasaklarına uymaktan hoşnutsuzluk duymaz, dolayısıyla cennet sevmediğimiz amellerle çevrilidir ifadesi hem çok alakasız hem de dinden uzaklaştırıcı. Allahın bana yapmamı ve yapmamamı emrettiği her şeyde bir hikmet görüyorum ve bunları yapmak benim zoruma gitmiyor.
Mutlu hissetmiyorum yazdığı için cevaben yazdım. Nefsi emmare kafirde olan nefistir. Cennet sevmediğin amellerle çevrilidir ise hadis i şerifdir. İnsanlar zaten dinden soğumak için bahane üretiyor. Allah da cehennemden bahsediyor Kur’an da. Eee bahsetmesin mi dinden soğuyacak diye

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X