Tarihte Bugün: Freddie Mercury doğdu.

shot

Hüseyin Şevki Topuz Fan Club
Kayıtlı Üye
6 Ocak 2014
10.686
26.444
freddie-mercury-e1409928440626.jpg

Bugün beyaz atlet ve bıyığın dünyada en çok yakıştığı efsane insan Freddie Mercury doğdu. Onu, 150.000 seyirciyi senkronize bir şekilde kontrol edip; koro şeklinde şarkı söylettiği, kendisi gibi efsaneleşmiş Wembley performansıyla anıyoruz.

http://theravemag.com/tarihtebugun-02/

Zanzibar doğumludur ve Parsi kökenli olan sanatçıyı birçok kaynak Hint kökenli olduğunu gösterse de, Hindistan’a göç eden Zerdüştlerin soyundan gelir.
freddie-mercury-child.jpg

İlk Asyalı Rock Star olarak adlandırılmasının yanı sıra, OnePoll tarafından Rock tanrısı adına ve…
01-freddie-mercury.jpeg

Rolling Stone dergisi “Tüm Zamanların En iyi 100 Şarkıcısı” sıralamasında 18. sırada bulunurken, birçok ödül ve sıfata da layık görülmüştür.
1-freddie-mercury.jpg

Ses aralığı 4 oktav, konuşma sesi bariton, şarkı söylerken ki sesi tenordur.
2-freddie-mercury.jpg

Ancak ses modüllerinde yumrucuk bulunduğu için pek çok konserde notaları düşürmüştür.
3-freddie-mercury.jpg

Queen grubu, Mercury önderliğinde; var olduğu süre içerisinde 300 milyon hasılat yapmıştır.
queen-freddie-mercury.jpg

Mercury teknik eğitim almamıştır. Buna rağmen Bohemian Rhapsody adlı şarkısında yaklaşık 60 akor bulunmaktadır.
4-freddie-mercury.jpg

Binlerce kişilik konserde vokal çalışması yaptıracak kadar yeteneğe ve özgüvene sahip birisiydi.
5-freddie-mercury.jpg

Bu duruma nazaran Kurt Cobain intihar mektubu olduğu iddia edilen mektupta şu sözleri söyler:
kurt-cobain-freddie-mercury.jpg

“Okurken veya yazarken müzik dinleme veya müzik oluşturma zevkini yıllardır hissetmedim. Bu konuda hissettiğim suçluluk duygusunu tarif etmeye kelimeler yetmez. Örneğin, sahne arkasında iken ve ışıklar sönüp de kalabalığın çılgınca haykırışları başladığında, bu beni Freddie’yi etkilediği gibi etkilemiyordu. Freddie bundan hoşlanıyordu, kalabalıktan gelen sevgi ve hayranlıktan tat alıyordu ki buna hep saygı duymuş ve kıskanmışımdır.”

Uzun yıllar boyunca Mary Austin adında çok yakın olduğu bir kız arkadaşı olmasına rağmen erkek sevgilileri ile daha çok nam salmıştır
mary-auistin-freddie-mercury.jpg

Seksi sevmesinin yanı sıra 70’li yıllarındaki bir röportaj’da “Bir nergis kadar geyim canım” demiştir.
6-freddie-mercury.jpg

83’de Jim Hutton, Mercury’nin yeni aşkı olmuş ve son altı ayında onunla birlikte geçirmiş, hastalığı boyunca ona bakmıştı.
freddi-mercury-jim-hutton.jpg

Freddie dişlerinden çok utanmış ve dişlek çene yapısını düzelttirmek istemiştir, fakat vakit bulamamıştır.
7-freddie-mercury.jpg

Böyle bir ameliyatın sesine de zarar verebileceğini düşünmüş ve gülerken sürekli ağzını kapattığı da bilinir.
8-freddie-mercury.jpg

1987 yılında Mercury’e AIDS teşhisi konmuştur fakat bu iddiaları yalanlamıştır.
9-freddie-mercury.jpg

22 Kasım 1991’de menajeri Jim Beach ile Kensington’daki evinde basın açıklaması vermiş ve AİDS olduğunu açıklamıştır.
10-freddie-mercury.jpg

Bu açıklamadan 24 saat kadar sonra yakın arkadaşlarının yanında 45 yaşında vefat etmiştir.
freddie-mercury-ist-dead.jpg

Öldükten sonra Şefine 500.000 £, kişisel yarımcısına 500.000 £, şoförüne 100.000 £ ve eşi jim Huttona’a 500.000 £ ,eski arkadaşı Mary Austin’e ise, malikânesini bırakmıştır.
freddie-son.jpg

Küllerinin nereye serpildiği kesin olarak bilinmemesiyle beraber Cenova Gölü olduğu tahmin edili.
11-freddie-mercury.jpg

Yakın arkadaşı Elton John ise Freddie’nin ölümünden sonra şu sözleri söylemiştir:
freddie-mercury-elton-john.jpg

“Tanrı en sonunda kare asını tamamladı dostum.. Janis Joplin, John Lennon , Elvis Presley ve sen…Arkadaşım olduğun için teşekkürler.. Seni her zaman seveceğiz.”

http://listelist.com/freddie-mercury-hayati/

Yazmadan geçemedim...
Doğumgünün kutlu olsu Freddie. İyi ki doğmuş, iyi ki bu dünyadan geçmişsin. Her şey için teşekkürler, seni hala seviyoruz.
Kaç kuşağın birden hala ortak zevki senin sesin, senin şarkıların ve o şarkılar dinlendiği sürece asla gerçekten ölmüş olmayacaksın.

İyi ki doğdun.

severim kendini. bir makalede ırkçı olduğunu yazmışlardı. işte o an umarım yanlış bilgidir dedim. umuyorum

severim kendini. bir makalede ırkçı olduğunu yazmışlardı. işte o an umarım yanlış bilgidir dedim. umuyorum
Irkı olduğuna dair soruları yanıtlamayıp "bunun cevabı bende kalsın" demiş ama hiçbir zaman ırkçı bir tutum sergilememiş veya söylemi olmamış. Hatta Afrika için düzenlenen Live Aid konserlerinde Wembley'de sahne aldılar.

Yazdım yazdım sildim ya, ne yazsam az gelecek bu adam için. Ne güzel bir sestir o...
Şarkısının içine "bismillah"ı bile alıp söyleyen ve söyleten bir insan nasıl ırkçı olabilir?
Bismillahı bile diyorum çünkü Avrupa'nın çoğu islamiyetten yaka silker halde, adam ama kaç kişiye söylettirdi. :KK48:

Yazdım yazdım sildim ya, ne yazsam az gelecek bu adam için. Ne güzel bir sestir o...
Şarkısının içine "bismillah"ı bile alıp söyleyen ve söyleten bir insan nasıl ırkçı olabilir?
Bismillahı bile diyorum çünkü Avrupa'nın çoğu islamiyetten yaka silker halde, adam ama kaç kişiye söylettirdi. :KK48:
Ya kavun o konuda çok güldüğüm bir şey var da özelden yazayım :KK53:

Hatta ben de bu örneğini genişleteyim.

Mustapha şarkısında da Allah, salam aleykum sözleri ve İbranice cümleler geçer.

Bilmeyenlerin de müzik kültürü gelişsin. Sadece müzik değil genel kültürdür aynı zamanda.
Paylaşımlara teşekkürler Hoppa

O okypete ben düşündüm hangi şarkıyı ekleyeyim diye, seçemedim aralarından :)

Killer Queen diyorum, Don't Stop Me Now eksik kalıyor. Crazy Little Thing diyorum, I Want to Break Free alınıyor. Another One Bites the Dust diyorum, You Don't Fool Me kenardan boynu bükük bakıyor. You're My Best Friend diyorum, Play The Game "hani bana" diyor. Tie Your Mama Down diyorum, Fat Bottomed Girl "beni beğenmiyor musun" diye alınıyor :KK70:

Dünyaya gelmiş en güzel seslerden biri,gökkuşağı gibi renk renk, duygudan duyguya sürükleyen...İyi ki doğdun Freddie,iyi ki muhteşem müziğini ve sesini bizlere bıraktın,umarım şu an her neredeysen mutlusundur

X