Smile ile Sağlıklı Beslenmeyi Yaşam Tarzı Haline Getirin. Sağlıklı ve Kalıcı İncelin!

Smiile

üçüncü hedef: 52 kg 💪🏻
Kayıtlı Üye
20 Eylül 2012
2.178
2.767
29
Merhaba hanımlar :-)

Ben Eda, 19 yaşında, üniversiteye hazırlanan, fazla kilolarıyla da huzursuz olan bir öğrenciyim.

157 cm boyundayım. Tartım olmadığı için şu an tartılamıyorumama 62 kg falan olmalıyım. 10-12 kg fazlalığım var ! Her genç kızın ve kadının en büyük kabuslarından biri !

( Peki neden kilo alıyoruz ? “ Karbonhidrat “ denen şeyi fazla kaçırdığımızda, metabolizma yavaşlıyor ve bunlar sindirilmeden hop yağa dönüşüyor. Biz karbonhidratı azaltıp, proteini artıracağız. Vücut proteini yakmak için çok fazla efor sarfeder. Karbonhidrat alım oranımız azalınca, vücut varolan karbonhidratları -yani yağları- yakmaya başlayacak. )

Aslında ben zayıf bir çocuktum, ama 14 yaşında, OKS’ye hazırlandığım dönem, doymak nedir bilmeden yemelerim başladı. Ders çalıştığım gecelerde abur cuburlar da güldür güldür gidiyordu. Derken lisede de bu devam etti. Bir şeyler yemeyi hep seven bir kız oldum. Bu da fazla kiloları beraberinde getirdi tabi.

1 sene öncesinde “Erginsena’nın topiğine”
geldim. Fakat iradesizliğim ve istikrarsızlığım yüzünden anca 3-4 kg verdim ve salınca hop diye geri aldım. Ama yine de o topik bana sağlıklı beslenme ile ilgili bir çok şeyi öğretti. İşte bu bilgilerimle hem sağlıkla inceleceğim, hem de incelmek isteyen herkese yardımcı olacağım.

Benimle birlikte sağlıkla incelmek isteyen herkesi bekliyorum ! :-)

Öyle şok diyetlerde olduğu gibi tek çeşit beslenmeyeceğiz.İstediğimiz her şeyden azar azar yiyeceğiz. Yani AÇ KALMADAN ZAYIFLAYACAĞIZ ! Sağlıklı beslenmeyi hayatımız boyunca devam ettirmeye çalışacağız.

Gelelim yapmamız gerekenleree ;

- PAZARTESİ günleri bizim kilo ve beden ölçüsü bildirme günümüz olsun. Her hafta kilo verdiğimizi ve görüntü olarak inceldiğimizi görmek, bizi motive edecek :KK66:

(Ben henüz tartılamıyorum, ama haftaya bildirim yapabilirim:KK66:

( Her gün tartılmak gibi bir hata yapmayın ! Çünkü kilomuz gün içinde bile sabit kalmazken, her gün değişebilir. Kilo aldığımızı gördüğümüzde motivasyonumuz düşer ve her şey mahvolur. Yine de “merak ediyorum amaa” diyorsanız, haftada 2 kez tartılın, fazlası zarar ! )

( Regl olduğunuz dönemlerde ödemden dolayı 1-2 kg fazlaçıkabiliyoruz, üzülmeyin :KK66:

- Zayıflamadaki ilk ve altın kuralımızı veriyorum : SU !!

Eriyen yağlarımızı ancak idrarla vücudumuzdan atabiliriz, bu yüzden de bol bol su içmeliyiz. ( Günlük 2 litreden az, 3 litreden fazlaolmamak kaydıyla ! )

En ideali 2,5 lt ( ben böyle yapıyorum) ama verilecek kilonuzun miktarına göre bunu da artırıp azaltabilirsiniz.Ve sabah kalkınca 1 bardak su içelim.

- GÜNLÜK 3 ANA, 3 ARA ÖĞÜN diyen uzmanları siz de duymuşsunuzdur. Az yemek, sık yemek ! Kesinlikle doğru.

Peki bu öğünleri nasılyapmalıyız ?

3 ANA ÖĞÜN

- Kahvaltı : En önemli öğün budur. Bitkisel ve hayvansal yağları birlikte almalıyız. Asla atlamamamız gereken ve sudan sonra 2. altın kuralımız bu öğündür. Peki neler yiyelim ?

* 1-2 dilim ekmek (kızarmış olsa daha iyi, karbonhidratmiktarını düşürür)
Tabi ki beyaz ekmekten uzak duruyoruz. Tercihimiz tam tahıllı, çavdar veya uno light ekmek olmalı. Bunları dönüşümlü olarak kullanabiliriz. Ve en önemlisi ekmeği sadece kahvaltıda tüketiyoruz !
( Kepekli ürünleri kullanmıyorum ve tavsiye de etmiyorum,kansızlık yapıyor. )

* Peynir

Peynir, süt, yoğurt gibi süt mamüllerini mümkünse yağsız veya yarım yağlı tercih etmeliyiz.

* Zeytin

(5 tanesi 1 ünite karbonhidrat içeriyor, yani gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz :KK66:

* Salatalık, domates, yeşillikler gibi kahvaltılık sebzeleri de kâfi miktarda tüketebiliriz.

* Yumurta !

Her gün yemeniz gereken muazzam nimet ! İnanılmaz tok tutuyor ve zayıflamada 1 numaralı yardımcılardan. Haşlanmış olanı 0 karbon,rafadan 1 karbon. Omlet de yapabilirsiniz tabi ki yağsız olarak :KK66:

* Tereyağı, margarin, reçel, şokella, bal, marmelat vs..
Veda etmeniz gereken şeyler. Çok canınız çekerse haftada 1 gün kahvaltıda çok az yiyebilirsiniz, bir çay kaşığı kadar :KK66:

* Sucuk, salam, sosis, jambon vs..

Bunları her gün olmasa da gün aşırı kafi miktarda tüketebilirsiniz, sakıncası yok.

* Çay, kahve, bitki çayı, form çaylar, yeşil çay
Sınırsız içebileceğiniz şeyler. Tabi ki içinde şeker olmamak şartıyla ! ( şeker baş düşmanımız ! )
( Çubuk tarçın bitki ve form çaylarla güzel gidiyor yalnızhaberiniz olsun tehlikesi de yok :KK66:

* Meyve suları -sek bile olsa-
Fazla karbonhidrat içerir, sık tüketilmemelidir.

- Öğle yemeği : Akşam yemeğinde mideye aşırı yükleme yapmamak için öğlen karnımızı sıkı doyurmalıyız.

* Önce 1 kase çorba. (banko, karnımız çoğunlukla doydu :KK66:

* Ardından et, tavuk, balık ve türevleri tercih edilmelidir.Yani protein..

* Yanında salata veya yoğurt yiyebilirsiniz.

* Et ürünleri tüketemediğimiz günlerde 1 porsiyon sebze yemeği tüketmeliyiz.

* Kuru baklagiller (pirinç, bulgur, mercimek, fasulye,nohut) çok karbon içerse de vücudumuzun buna da ihtiyacı var. Makarna ve patates de tehlikeli yiyecekler ama tüketilmeli. Haftada 1-2 kez sadece öğle yemeğinde bunlardan birini yarım porsiyon tüketebiliriz. ( Tabi bunları tüketince et ürünü yemiyoruz. )

- Akşam yemeği : en geç 19.00 da yenmeli. Çünkü akşam hareket etmemiz azalıyor ve metabolizma sabaha göre daha az çalışıyor. Yani ne kadar erken yiyip bitirirsek o kadar iyi. Tek çeşit beslenmemiz daha iyi olur.Ve akşam yemeğinden sonra yalnızca su ve 3. Ara öğüne yazdığım gibi yeşil çay tüketilmeli.

* 1 kase çorba

VEYA

* 1 porsiyon sebze yemeği

* Yanlarında salata veya yoğurt yiyebilirsiniz.

3 ARA ÖĞÜN
Neden ara öğün yapıyoruz ? Metabolizmamızın hep hareketli kalması için sık yemeliyiz. Vücut 3 saatte bir yemek ihtiyacı duyar. Zayıflıyoruz diye kendimizi aç bırakmıyoruz.

İlki kahvaltı ve öğle yemeği arasında,

İkincisi öğle ve akşam yemeği arasında,

Üçüncüsü akşam 21.00 gibi ( Yeşil çay tüketmeliyiz, bu bizim dostumuz :KK66:

Ara öğünlerde ne yiyip içebiliriz ?

Aşağıda yazdığım gruplardan birinden, yalnızca bir besin tercih edeceksiniz. İlk ara öğün ve ikinci ara öğün aynı gruptan olmamalı. Dönüşümlü tüketin :KK66:

- Kuruyemiş ( badem, fındık, antep fıstığı, ceviz, leblebi): nasıl tok tutuyor göreceksiniz tabi ki kâfi miktarda tüketiyoruz. 6 adet örneğin. Bence bu bize yeter. :KK66: ( Öyle kocabir tabak fındık doldurup, hepsini kütletip, zayıflamayı beklemeyelim :KK66: Leblebiyi bir avuç yiyebilirsiniz :KK66:

- Süt ve mamülleri : ( kahvaltıda da belirttiğim gibi yağsız veya yarım yağlı) : 1 bardak süt, 1 küçük kase yoğurt ( içine azıcık meyve dilimleyebilirsiniz) , 1 parça peynir. Activia yoğurtlardan da tüketebiliriz.

- Meyve : Kalorisi düşük olsa da karbonhidrat miktarları tavanda olan bu tatlı şeyler çok dikkatli tüketilmeli. Tüketimi de ihmal edilmemeli. Hangi meyveden yiyorsak 1 adeti geçmesin. Karpuz-kavun gibi meyveler 2-3 dilim, üzüm gibi taneli meyveler bir avuç.. İşte bu şekilde :-)

- Sebze ( özellikle salatalık. Tok tutucu ve düşük karbonlu :KK66:

- Müsli, nesfit, k-flakes.. : 1 küçük kase, yağsız veya yarım yağlı sütle

Bu mısır gevrekleri bazen kurtarıcı da olabilir. Örneğin öğlen fazla kaçırdınız. İkinci ara öğünüde bol çikolatalı profiterolle geçirdiniz. E o zaman size akşam yemeği yasakk ! Akşam bu gevreklerin birinden 1 kase tüketiyorsunuz bir zahmet :KK66:

- Çay, kahve, bitki çayı, diyet çayları, yeşil çay ( şekersiz olmak kaydıyla :KK66:

DİĞER AYRINTILAR

- Erken uyanıp, erken uyumalısınız ! Bu çok önemli..

- Regl dönemindeki tatlı krizlerini hepimiz yaşıyoruz evet..Bunu en sağlıklı şekilde atlatmanın yolu :
1 koca bardak ısnmış süte, 1-2 çubuk tarçın atıp içmek ! Yarım saatte tatlı isteğiniz kesilecektir :KK66:

- Hamur işi, tatlı şeyler canınız çektiğinde, haftanın 1 günü yalnızca kahvaltıdaki ekmeklerimizin yerine azıcık tüketebilrisiniz.

- Kilo çizelgesi yapalım. Her hafta o ibreyi ileri almak harika bir duygu :KK66:
( http://www.kadinlarkulubu.com/yeni-uygulamalar/156466-yeni-eklenti-kilo-cizelgesinin-eklenmesi.html)

- Her gün menülerimizi ve egzersizlerimizi burada paylaşıyoruz. Böylece hatalarımız varsa görüp düzeltebiliriz.

EGZERSİZLER

- Her gün yürüyebildiğiniz kadar yürüyün.

- Asansör yerine merdiven kullanın.

- Üşengeçlik yapmayın.

- Bölgesel incelme, leslie vs.. egzersizlerinize devamedebilirsiniz.

“ Motivenizi düşürmeye çalışan insanlar olacaktır etrafınızda. Hepsine kulaklarınızı tıkayın. Benim etrafımda çok fazla. Bacaklar incelmiyor ya, yok göbek zor eriyor bilmem ne… Sonuçta Allah bizi bir deri bir kemikten yaratıyor. Bunların etrafını saran yağlardan kurtulunca neden incecik olamayalım. “

İradeli ve istikrarlı diyetler, hoş sohbetler ve dostluklar kurmak dileğiyle :-)

:KK16:

Topıgı actım ama ıkı haftadır kuzenımde kadıgım ıcın ılgılenemedım ve dıyet de yapamadım halıyle.. Eve geldım ve tartıldım, 61.9 kg olmusum. Ama bunlar tıkır tıkır gıdecek bılıyorum :KK36:

Kılo Bıldırımı

baslangıc: 61.9 kg
hedef: sırayla 55, 52, 48
beden ölçülerı: 91-75-99

Menülerımı bugün yazamıyorum, çok düzensız oldu çünkü dıyet alısverısı yapmadım henuz, evde beyaz ekmek var sadece ve ara ögün ıcın de bır seyler alacagım.

Yarın menülerımı yazmaya baslarım. Kılo cızelgemı de yapıcam sımdı.

Sevgıler :KK16:

X