Sizce hangisi daha avantajlı ?

Tasarruf için yapmıyoruz ki . Kışın günler kısa iş okul var. Elimizin altında çok çeşitli kışlık hazırlık olunca büyük rahatlık. Ayrıca sağlıklı ve lezzetli de. Kapya biber küp küp doğra poşetle köy biberi doğra . Çorbalık kabuğunu soy küp küp domates doğra poşetle buzluğa at. Kışın pilav ve çorbalar kolayca oluyor. Domates doğra kaynat az tuzla sonra blender la sıcak sıcak kavanozla. Domates çorbası olur kışın. Patlıcan köz kAsya biber köz de iyi oluyor. Hemen salatasını yapıyorsun.ajvar sosu da harika. Nette var tarifi
Evet hem çok lezzetli oluyor ceycey gerçekten birde ben en çok bu kavonozda olanları seviyorum tadını değiştirmiyor. Bu sene ben kaldım 🤣 neyse annem biraz getirir biraz da kayınvalidem idare ederiz . Patlıcan domates biber de şakşuka tarzı yapıp kavonozlaninca o da çok güzel oluyor ya

Evet hem çok lezzetli oluyor ceycey gerçekten birde ben en çok bu kavonozda olanları seviyorum tadını değiştirmiyor. Bu sene ben kaldım 🤣 neyse annem biraz getirir biraz da kayınvalidem idare ederiz . Patlıcan domates biber de şakşuka tarzı yapıp kavonozlaninca o da çok güzel oluyor ya
Şu an patlıcan kurutuyorum küp küp doğradım küçük. Kışın haşlıyorum. Sonra zeytinyağında soğan biraz biber domates az da salçayla kavuruyorum. Üstüne sarımsaklı yoğurt. İster kahvaltıda ye ister akşam.

Maşallah ne kadar çok hazırlık yapıyorsunuz.
İyi yorulmuyorsunuz yani.

Domatesi,salçayı bilemem sağ olsun kayınvalidem veriyor da kış sebzeleri de güzeldir ya bir kaç paket yaz sebzesi bize yeterli oluyor.

Siz cok abartmissiniz bence. Salca yapmaya ne gerek var bir kasa domates konservesi yapin yeter boyle abartirsaniz altindan kalkamazsiniz ayrica bir iki ay domates yemezsenizde olmezsiniz :)

Malum yaz bitiyor kışlık hazirliklar tam gaz devam annem bahcesinden fasulye verdi sagolsun 15 poşet koydum nohutlarimi kurularimı böceklenmesin diye sisirip buzluga atarim attım maydanoz dereotu dogradim koydum dolma biber vs. Eskiden her sene kayinvalidemle domates sosu yapardık yarısi benim yarisi onun olurdu fakat kısin yine pazarlik alisveris yapilirdi hic gitmesen meyve almaya gidiyorsun "aa lahana varmis alayım ee havuc da alayim.marulu rokası derken az da domates" diyorsun ki o zaman daha uygundu her sey.Simdi onunla görüsmüyorum arti cocugum var cocukla bir seyler yapmak zor bir kasa domates 120 lira olmus yetsin dersem 3 kasa almam lazim tutarini siz hesap edin kaynatmasi şişesi sonra salcalik biber falan derken aşıyor bütceyi.Eşim da yapma bu sene pazardan alirız ya da köylü kadınlari satiyor salca falan onlardan alirız dedi.Sos makarnaya sebze yemeklerine corbaya kahvaltida kasarla her seye giriyor aslında bir de yanina salca kullaniyoruz illa ki sizce ikisi birden cok mu gereksiz ? Gecen sene annem yapip vermisti sagolsun bu sene yapamacak calısiyor kendim altından kalkabilir miyim bilmiyorum.Sizce domates sosu illa ki olmazsa olmaz bir şey mi ? Bu pahalilıkta neyi nasil yapsam bilmiyorum, gecenlerde sadece bir kasa visneye 200 lira verdim kim sorarsa köylük yerde yasiyoruz ondan 20 sişe cıkti mesela düşününce kışlık hazirliklara da para gidiyor bir misafir gelince visne var kola gazoz almam diyemiyorsun yine aliyorsun ayridan yine masraf.Masrafinda olduguma degilim sadece kis icin yapsan da sadece onu tüketmiyorsun ondan bahsediyorum.Velhasilkelam nereden arttırsam diye bakıyorum siz neler yaptiniz ?
Kolay gelsin Allah ağız tadıyla yemeyi nasip etsin. Ben de bu sene domatesi tek yaptım soyması kaynatması yordu. Benimkiler kavanozda yemiyor ben de soğuyunca çift kat olacak şekilde buzdolabı poşeti ile buzluğa atıyorum. Bence nohut kurufasulye yi daha az koyup domates biber koyun. 40 poşet yaptım ben domatesi, özellikle çorbaya kullanıyorum. Zeytinyağlı yemekleri de genelde domatesle yapıyorum bize yetiyor.

yapmak zor geliyorsa bir şey denmez ama yazın koymak her şartta daha kârlı geliyor bana. hem lezzetli domates, hem daha ucuz. konserve yapıldığında yemeğe sosa daha hazır oluyor. biz sıcak suya atip kabuklarını soyuyoruz, robottan geçirip kaynatıyoruz siseliyoruz. bir kez de dograyarak koyduk, öyle çok kullanışlı olmadı açıkçası. kvalidem robottan çekip, ağzı kapaklı kaplarla (dondurmacidan aliyormus kapları) buzluğa atıyor, öyle de gayet iyi oluyor bence. daha az kaynatirsaniz evet daha çok şişe dolar ama yoğunluğu daha az olur bu arada :)

biraz zahmete girip her yıl meyvemizi koyuyoruz. mis gibi sağlıklı meyve suyu yapip içmek varken kola almıyoruz. nbir yere giderken de yine meyve suyu konservesi vs götürürüm.

Nohut kurufasülye böceklenmesin diye içine tuz ve defne yaprağı atıp oda sıcaklığında saklayabilirsiniz. Domates için dipfrizde yer açılır.

Bir de meyve suyunu nasıl yapıp saklıyorsunuz hanımlar? Ağaçta çok fazla erik ve şeftalimiz car, reçelini yaptık ama meyve suyu yapmayı bilsek şahane olurdu.

X