şişmanken nasıl besleneceğimi bilmiyorum

VanessaRinki

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Ekim 2020
707
1.140
107 kiloyum ama yolum çok uzun günlük 1300 kalori alıyorum ortalama
siz sizce bunu azaltmalı mıyım veya artırmak mı lazımdır

107 kiloyum ama yolum çok uzun günlük 1300 kalori alıyorum ortalama
siz sizce bunu azaltmalı mıyım veya artırmak mı lazımdır
Profesyonel destek alın, buradaki insanların yönlendirmesiyle mi sağlıklı sonuca ulaşmaya çalışıyorsunuz? Elbette azaltmayın kaloriyi 1300 az bile zaten o ayrı. Ama diyetisyen desteği alın burası sizi yanıltır

Vanessa hanım diyetle değil de diyet konuları açarken zayıflayacaksınız ben ikna oldum buna 🤣

Ben 164 boyunda 62 kilo falan habire diyet yapıp spor yapıp kilo çok az yavaş veriyordum. Bu süreçte bı sebepten terapi almam gerekti . Hayır demeyi öğrendim. En başta kendime hayır diyemedigimi fark ettim. Öyle bir ayar çektim ki kendime öyle bı hayır dedim ki diyetsiz sporsuz 12 kilo verdim ama tabi sağlıklı olan sporla olması. Ben spor yapmayı sevmediğim için ama öğretmen olduğum için aktif ayakta kalarak hareket etmiş oldum. Yani işin beslenme kısmı kendiliğinden çözüldü hayır demeyi öğrenince. Paylaşmak istedim belki vkilo vermede psikolojik açıdan bir fikir olur 💙

Kan değerlerinde, -tiroidlerinde, insulinde, şekerde vs- sorun yoksa ekmeği kesin, karbonhidratı oldukça azaltın, bir de maydanoz kürü yapın haftada zaten ortalama 1 kg gider garanti. Sporla da desteklemek lazım tabii, bir de if.

Diyetisyen önerilerine katılıyorum

Ek olarak kendi adıma;
Lüzumsuz kalorileri olabildiğince azalttım. Abur cubur ve tatlı çok severim normalde. Tamamen bırakmak imkansız ama azalttım

Kahveyi sütlü aromalı severdim, artık sadece Türk kahvesi ve filtre kahve içiyorum

Dengeli yemeye çalışıyorum. Mesela kahvaltıda kaçamak yapıp simit peynir mi yedim, sonraki öğünde et ve salata yiyorum. Sürekli önceki öğünlerde ne yemedim, şimdi değişik ne yemeliyim diye düşünüyorum

Açlık atağı geldi diyelim. Eve girdim, açlıktan bayılıcam. Kendime yemek hazırlarken ağzıma lüzumsuz bir şey atmıyorum; bir salatalık ya da cacıkla bastırıyorum

Akşamları 6 dan sonra bir şey yemiyorum

Gerisi profesyonel öneriye girer.

Ama aralıklı oruç yaptığım da oluyor, diyetisyenlerden çoğu bunu onaylamıyor, kimi onaylıyor, ama yapacaksanız da bol su için

Ağır yaşamlar programındaki doktor nowzaradan obezlere günde 1200 kaloriden ve düşük karbonhidrattan oluşan bir diyet ve egzersiz veriyor
Alın bu bilgiyle ne isterseniz yapın arkadaşlar :KK70:

Bebişim kaçtır yazıyorum sana hareket et. 2 saat normal tempo yürüsen bile 500cal yakarsın.

Her şeyden önce kas kutleni artırman lazım, yaşın genç, hem hamur gibi olma hem kas çok kalori yakar.

Onun dışında 1300kal bana az geldi, yani çok az kalori yemek de kilo vermeye engel hem çok açlık çekersin diyeti sürdüremezsin hem de bazal metabolizman düşer kitlenirsin. bazal metabolizman ne kadardı? 100 kiloysan en az 2000 kaloridir diye tahmin ediyorum, senin yerinde olsam 1 hafta-10 gün 1500 kalori yer öyle bir tartılıp bakardım. Öte yandan diyet yap ya da yapma sağlık için mutlaka hareket etmelisin. zevkle yaptığın bir aktivite yok mu? tenis oynamak, zumba yapmak mesela? dediğim gibi en kötü ip atla, yürüyüş yap ama bana kalırsa adam gibi bir salona yazılıp direnç antrenmanı yapmaya başla mutlaka.

Ben haftada 2 gun kardiyo (duz kosu), 2 gun de agirlik antrenmani yapiyorum. Gencken zayiflamak isteyenler icin kardiyo ideal. Mutlaka kardiyo yap. tempolu yurume olur, zumba olur, crossfit olur ... kardiyo sec ve yap derim. Yapabiliyorsan agirlik kaldirma turu de yap imkanin yoksa da mutlaka kardiyonu yap.

Ben aralıklı oruçla bir ayda 7 kilo verdim . Akşam beşten sonra yememeye çalışıyorum . Dört beş kere tatlı da yedim hafta da bir gün abartmamak şartıyla izin günü yapın . Bu arada ben hem guatr hem de polikistik over hastasıyım ikisi de kiloya yatkınlık ve vermeyi zorlaştırıyor .ben verdiysem sen sağlıklı biri olarak hayli hayli verirsin . Aç kalmaktan korkma .

Ben aralıklı oruçla bir ayda 7 kilo verdim . Akşam beşten sonra yememeye çalışıyorum . Dört beş kere tatlı da yedim hafta da bir gün abartmamak şartıyla izin günü yapın . Bu arada ben hem guatr hem de polikistik over hastasıyım ikisi de kiloya yatkınlık ve vermeyi zorlaştırıyor .ben verdiysem sen sağlıklı biri olarak hayli hayli verirsin . Aç kalmaktan korkma .
5 erken bir saat değil mi..5 den sonra hiç acikmiyor musunuz..

Sağlıklı insanlar için aç kalmak yanlış bir strateji aslında, zararları çok fazla. Ilk olarak sürdürülebilirliği yok, max 2.haftanın sonunda açlık damarların açılır ölesiye yersin😁😁daha kötüsü metabolic adaptation denen bir durum var, sürekli az kalori yiuip aç kalınca bazal metabolizma düşüyor, az kaloriye vücudun adapte oluyor bir noktadan sonra ne yersen ye zayıflayamıyorsun. Aralıklı oruç bazı metabolizma problemleri olanlar için ideal, özellikle insülin problemlerinde normal insanlar için gereksiz, bosuna iskence saatlerce açlıkta az protein yersen kaslarını yakmak da cabası.

Kilo vermenin bilinen tek yöntemi var, kalori açığı. Onu da akıllıca, acele etmeden, çok kalori kesmeden yapınxa gayet oluyor. Konu sahibesi genç, az biraz kalori keser, biraz hareket eder, delice kilo verir. Kaçtır aynı şeyi yazıyorum, ama valla bir kez ne tepki verdi ne bir şey dedi valla bu kız akılsiz dediklerimi nizami yapsa zayıflar🙄🙄ikidir aynı konuyu açıyorum, ikidir yazıyorum 1300kalori 100kg biri için çok cok az açlıktan ölerek gezmesi normal, 1500 kaloriye çıkmalı ama nerdeee

X