Sigorta ve oks hakkında bilgisi olanlar??

bendemistim

bakın burası çokomelli.
Kayıtlı Üye
28 Kasım 2013
656
471
Selamlar, kafamın karıştığı bir konu hakkında bilgi almak istiyorum, çok fazla tecrübem yok ve izleyeceğim yol konusunda çok karışığım.

Yaklaşık 2 ay önce bir işe girdim, deneme süreci vs süreçler haricinde 1 aydır da sigortalıyım, 1 aralıkta başladı söylenene göre sigortam. İş ortamında diğer iş arkadaşlarımın maaşlarının 76 lira eksik yattığını öğrendim. Muhabbet dönerken işveren bunun bireysel emeklilik için bankanın kendisinin otomatik kestiğini, istersek iptal edip paralarını alabileceğini söyledi. Avantajlarını göz önüne alırsak kimse iptal etmek istemedi o günlerde.

Bugün ilk maaşımı aldım. Maaş ödemesi adı altında 76 lira eksik yatmıştı herkesinki gibi. Nişanlım da banka kesecek olsa maaş yatmadan kesemez dedi, bankanın uygulamasında giderler kısmında da bir kesinti yoktu maaş yattıktan sonra. Bankayı aradım beni anlaşmalı olduğu sigorta şirketine yönlendirdi, müşteri temsilcisi çalıştığım firmanın o şirketle bir sözleşmesinin bulunmadığını ve parayı işverenin ik'sı veya muhasebenin kestiğini o şekilde maaşları yatırdığını , o şirket haricinde 18 şirketin daha olduğunu ama eğer sözleşmem varsa e-devletten görebileceğimi söyledi. Sorun şu ki ne benim ne diğer arkadaşların e-devletinde otomatik katılım sisteminde bir sözleşme yok. Yani 76 liramız kesiliyor her ay emeklilik adı altında ama herhangi bir sözleşmemiz görünmüyor.

Sorum ise bu sistemle alakalı başka bilmediğim bir şey var mı? Para kesildiği halde e-devlette sözleşmsnin görülmemesi mümkün olabilir mi? İşverenimiz bizi sömürmeye mi çalışıyor? Herkes kafa karışıklığı içinde şu an ve eksik bilgileri tamamlamaya çalışıyoruz, izleyeceğimiz yol nasıl olmalı, ne tavsiye edersiniz? Bilgiai olanlar paylaşırsa çok sevinirim.

İyi geceler, teşekkürler şimdiden.

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi'nden bahsediyorsunuz. 45 yaş altındaki tüm çalışanları kapsar. Zorunlu bir sistemdir. Yani işvereniniz sizi bu sisteme dahil etmek zorundadır. Sizin adınıza anlaşmalı sigorta şirketine ödeme yapar ve maaşınızdan keser. İk'nızdan hangi şirket ile anlaşmalı olduğunuzu öğrenip o şirketi arayarak bilgi alabilirsiniz.

X