Sıcakta uyuyabilmek için ÖNERİLER

cmcmcns

_CanCu (: _
Kayıtlı Üye
12 Haziran 2007
534
0
38
Uzmanlar sıcak havada rahat ve sağlıklı bir uyku çekmeyenleri uyardı

Uzmanlar uyumadan önce aşırı sıvı alınmaması ve klimadan gelen havanın vücuda direkt temas etmemesi konusunda da uyarıyor

'Dün gece de uyutmadı şu sıcaklar! Klima, balkon, vantilatör nafile...' diye dert yananlar dikkat! Sıcak havada rahat ve sağlıklı bir uyku çekmenin sırrı iyi havalandırılmış ve sıcaklığı uygun hale getirilmiş mekânları tercih etmekte gizli. Acıbadem Hastanesi iç hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Koptagel İlgün, uyku bozukluklarının fizyolojik ve çevresel faktörlere bağlı olduğunu ve odadaki hava sıcaklığının yüksekliğinden dolayı oksijenin tükenmesiyle de kişinin uykusunda bozukluk meydana geleceğini söyledi. İlgün, oda sıcaklığını bir türlü 'uyunabilir' kıvama getiremeyenler için, aşırı sıcak havada uyumanın tüyolarını verdi:
• Terleme sonucu su ve sodyum kaybedilmesi de uyku bozukluğununu bir başka sebebi. Ayrıca kişi sıcakta uyuyamayacağı konusunda fazla endişeye sahipse uyku sorununu psikolojik boyutta da yaşayabilir.
• Odalar iyi havalandırılmalı.
• Klimalı ortamda klimadan gelen hava vücuda direkt temas etmemeli ve klima sürekli değil sık aralıklarla çalıştırılmalı.
• Sıcak günlerde daha çok sıvı tüketilmesi faydalı ama yatmadan önce fazla sıvı almamak
sağlıklı bir uyku için daha uygun.
• Sıcaklar damar gevşemesini arttırdığı için alkol sıcak günlerde, özellikle de geceleri tüketilmemeli.
• Yağlı yiyecekler yerine hazmı kolay olanlar tercih edilmeli.

Valla bizde klima da yok,olsa rahat rahat uyuycaz yani :dance: Ama bu kadar sıcak olabileceğini düşünmemiştik, çünkü bizim ev genelde serin kalıyordu fisfisfis

Belki de yatmadan önce hafif egzersiz yapmalı, yorulursun biraz.. Yattığın yerde kalırsın lülülülülülü

Tam içinde bulunduğumuz duruma uygun bir yazı olmuş zaten uyumakta güçlük çeken ben bu havalarda gece bir kaç kez uyanarak uykumu bölüyorum,klima dokunuyor baş ağrısı yaptığı için açamıyorum,camları zaten ikinci kattayız hırsız girer korkusundan açık bırakamıyoruz ve bu durumda hamam gibi oda da sauna kıvamında ter dökerek uyumak için binbir zahmet çekiyorum sadece yatmadan önce ılık hatta nerdeyse soğuğa yakın duş alarak bu konuda biraz rahat ediyorum başka türlü uyumak bu ara bana eziyet,tabi ertesi gün uykusunu alamamış ayakta uyur vaziyette iş yerinde dolanmakta cabası.

ben koynuma içi buzlu su dolu bir pet şişe alıyorum onun serinliği baya idare ediyor yoksa uyunmuyor ev çok sıcak...

X