Salladığı düdüklü tencere patladı, yüzü yandı

ema1

Hayat, sen plan yaparken başına gelenlerdlr
Pro Üye
10 Ağustos 2009
26.011
18.149
m.milliyet.com.tr/salladigi-duduklu-tencere-patladi--gundem-2256936/
Salladığı düdüklü tencere patladı,
yüzü yandı
Erzurum'da 'Dibi tutmasın' diye
salladığı düdüklü tencerenin
patlaması sonucu yüzü ve
vücudunda büyük yanıklar olan
Aygül Sökmen kabusu unutamıyor
Yayınlanma Tarihi: 04.06.2016
12:46
Erzurum'da, yemek yaparken "dibi
tutmasın" diye salladığı düdüklü
tencerenin patlamasıyla yüzü ve
vücudunda yanıklar oluşan 26
yaşındaki Aygül Sökmen, olayın
etkisinden kurtulamıyor.
İstanbul'dan 9 ay önce Erzurum'a
gelin gelen Sökmen, geçen hafta
Şükrüpaşa Mahallesi'ndeki evinde
yemek pişirirken "dibi tutmasın"
diye havası boşalmamış düdüklü
tencereyi salladı.
Tencerenin patlamasıyla Sökmen'in
yüzünün büyük bölümü ve
vücudunun bir kısmında yanıklar
oluştu. Patlama sesini ve Sökmen'in
çığlıklarını duyan komşuları, 112
Acil Servis ekiplerinden yardım
istedi. Sökmen, evdeki ilk
müdahalenin ardından Erzurum
Bölge Eğitim ve Araştırma
Hastanesine sevk edildi.
Aygül Sökmen, patlamanın
tencereyi sallamasıyla meydana
geldiğini söyledi. Yaşadığı korkuyu
unutamadığını anlatan Sökmen,
"Düdüklü tencere kaynıyordu. Dibi
tutmasın diye sallayayım dedim. O
esnada tencere yüzüme patladı.
Sonrasında bağırdığımı duyan
komşularım geldi. Ambulansı
aradılar. Tedavim halen Bölge
Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık
Servisi'nde devam ediyor." diye
konuştu.
"BEN YANDIM, KİMSE YANMASIN"
Düdüklü tencereyi sallamanın
mantıksız olduğunu, insanların bu
konuda dikkatli davranmasını
istediğini ifade eden Sökmen,
şunları kaydetti:"Ben yandım,
kimse yanmasın. Kesinlikle
tencerenin patlayacağını tahmin
etmezdim. İnsanlar duyarlı olsun,
düştüğüm yanlışa kimse düşmesin.
Kötü bir olay. Kimse yemek yapılan
düdüklü tencereyi sallamasın. Allah
kimseyi bu duruma düşürmesin.
Burada tedavim çok güzel
sağlanıyor. Doktorlar ve hastane
personeli çok ilgili. Yanık çok zor bir
durum. Alnım, yanaklarım,
gözlerimin etrafı hep yandı.
Yattığımda canım çok yanıyor.
Lütfen insanlar biraz daha dikkatli
olsun."

Ben de sallarım ama löngür löngür değil, hafifçe ama artık ellemem bile tutsun dibi banane, benim dibim tutmasın da...

Ayrıca düdüklü tencereyi kaliteli almak gerek, öyle bi milyoncu tarzı yerlerden alınan düdüklü=bomba...

Aman arkadaşlar düdüklüyü kesinlikle sallamayın, sonuçta basınçlı bir alet, birde düdüklü içine asla minik taneli şeyler konulmaz, misal buğday gibi.
Buğday ve benzeri kuru bakliyat ürünler düdüklünün iç haznesindeki siboba yapışıp gerektiğinden fazla basınca neden olup patlayabiliyor, yıllar önce annemin başına geldiği için tecrübeliyim, düdüklü resmen ocağın üstünden havalanıp tüm mutfakta ortalığı dağıta dağıta gezip patladı, biz şoka girip sinirden saatlerce gülmüştük, mutfağın hali içler acısıydı.

Düdüklü tencereyi yıllarca kullanırım ama sallamak hiç aklıma gelmedi , yemekler düdüklüde epey lezzetli ve ekonomik oluyor ama yeni evliyken bende korkudan kullanmazdım ama sonra korkuyu aşınca kullanıma geçiyor insan çünkü vakit dar olduğundan en çokta taze fasülye, mercimek çorbası,bamya, nohut hatta dolma
pişirende varmış ama denemedim
ben hanımların kullanmasını tavsiye ederim tabi sallamadan

Allah şifasını versin kadıncağınızın.. Benim bildiğim düdüklüye pişirme durumunda hiç dokunulmaz.
Bekarken annemlerin mutfakta 1 kez patladı, tavandan nohut kazıdık.. Düdüklü fobi gibiydi bir kaç yıl o olaydan sonra..
Kendim de kullanırım, 3 ayrı boy clipso olanlardan ve emniyet olarak en iyisi onlardır ve hiç sandığını duymamıştım düdüklünün..
Tıs fış gibi sesi gelir saate bakarım 5-10 dk sonra kapatırım, işim çok acilse bile 5 dk bekler suya tutarım.. Acelem yoksa kendi bıraksın diye beklerim..

Düdüklü tencereyi yıllarca kullanırım ama sallamak hiç aklıma gelmedi , yemekler düdüklüde epey lezzetli ve ekonomik oluyor ama yeni evliyken bende korkudan kullanmazdım ama sonra korkuyu aşınca kullanıma geçiyor insan çünkü vakit dar olduğundan en çokta taze fasülye, mercimek çorbası,bamya, nohut hatta dolma
Dolmayı dün pişirdim düdüklüde, fışırıdamaya başlayınca 10 dk içinde pişiyor :))

Çok kötü yaa. Hepimizin basına gelebilecek bi olaymış. Ben de bilmiyordum.

Denemek lazım genelde annede gördüğünü uyguluyor kızlar annemde hiç pişirmezdi ondan garipsedim
Benim annemde pişirmez, ben meraklı köfteci olduğumdan düdüklüde kek bile yapmışlığım var:KK70:
Dolma yaparken sos yaparsanız ilk başta suyunu sosunu yapıp kapatın, pişirin..
Sarmada da en fazla 10 dk..
Zaten kokusu çıkmaya başlayınca ki düdüklüde ilk 5 dk duyuluyor çabuk pişen yemeklerde, anlaşılır pişmesi.
Dışarı çıkacağım zaman herhangi yemeği, o pişmiş kokusunu duyunca altını kapatır, kendi içindeki buharı ile pişmesini tamamlarım..

Ben de düdüklüyle yemek yaparken mutfakta bile durmam bi ocağı kapatmak için giderim o kadar ki korkuyorum :KK17:

Ben de evlendim 3 sene öylece durdu, 2 kere kullandım korktum. Sonra nutricook aldım güvenli diye, şimdi onu kullanıyorum ama yine de ateş açıkken bırak sallamayı yanına bile yanaşamıyorum korkudan... :)) Bu arada ben de hep dolmayı düdüklüde pişiririm, tadı enfes oluyor....İşten gelince en geç yarım saat içinde bütün yemekler hazır oluyor düdüklü sayesinde keşke daha önce alsaymışım diyorum...

Ben altını kapatıp soğuk bir yere tencereyi taşıyorum hep, yapmasam mı?

Valla ben düdüklüden tırsıyorum ve hiç kullanmadım. Hatta çalıştığım dönemde kayınvalidem çok yadırgamıştı zamanın kısıtlı neden almadın çeyizine diye. Ama kalsın yavaş pişiririm ama içim rahat olur.

X