Evlat Edinme Sağlıklı olduğum halde evlat edinmelimiyim?

Evlat edinen annelerin paylaşım alanı. Prosedürler neler ? Neler yaşadık ? Neler yaşıyoruz ?
Ben çocuk sahibi olsam da olmasam da bir canı yuvadan kurtarmak ona anne baba olmak isterim. Ancak bu süreç hem aile hem çocuk hem de diğer kardeşler için pek kolay değil. Özellikle kız ve erkek çocuklar kardeş gibi büyüselerde haramlık helallik durumları var , ayrıca bu ciddi bir sorun da olabilir, bir çok yerden duyuyoruz akrabaları tarafından taciz edilen çocukları özellikle de kız çocuk alındığında etraftakilerin yaklaşımları bile endişe verici olabilir. Herkesi tabiki sapık olarak görmüyorum. Etrafımda böyle birşeyi yakıştıracak biri de yok ama üniversitedeyken bir yetimhanedeki çocukları haftasonu dışarı çıkarmak gibi bir proje yapıyorduk, 2 erkek ısrarla kız çocuğu almak istemişlerdi ve bu beni çok rahatsız etmişti. Sonra neyseki gruptan bir kız arkadaşla beraber alıyorlardı çocukları, hiç yalnız kalmamış o nedenle yanlış önyargılı yaklaştığımı farketmiştima ama yine de o olaydan sonra aklımdan çıkaramadığım bi durum oldu. Çok iyi analiz edilmeli.

Düşüncenizde çok haklisiniz. Bu ülkede koruyucu oldukları çocuklara tecavüz eden aile vakası vardı cok uzak değil iki yıl öncesi.

Gerekçeniz pek hoş değil, bana göre tabii. . .
Ben olsam edinmezdim.
Olaya helal haram bakımından bakıyorum o yüzden .
Bu konular da burda yasak zaten, hiç deyinmeyeyim.

Ama siz o düşünceyle hareket etmeyin bana kalırsa
Dediğim gibi evlat edinmek istememin tek sebebi doğumdan korkmak değil evlat edindiğim çocuğu seveceğime eminim ve bir çocuğu sevgiyle yetiştirmekle dünyanın en güzel şeylerinden birini yapmış olacağıma inanıyorum.

Ben biyolojik olarak dahi cocuk istemedigim icin yorumum ne kadar objektif olur bilemiyorum ama kesinlikle evlat edinmezdim. Vicdani ve merhamrt yönünden o cocuklar aile, anne, baba sevgisi tadacak ama diye dusunuyorum ama yinede olmaz. En fazla koruyucu aile dediklerinden olabilir. Ben kesinlikle istemezdim.

İlla ki "sağlıksız" kişiler evlat edinmiyor, düşüncenizden hoşlanmadım. Sadece kısır bireyler evlat edinebilirmiş gibi. Hem evladı "hmm benim çocuğum olmuyor/doğumdan korkuyorum bari böyle olsun" diye alacağınıza hiç almayın daha iyi. Evlat edinmek içten yapılır, annesi babası olmayan gariban bir çocuğa aile sıcaklığını tattırmak, onu topluma kazandırmak, şanssız başladığı hayatına yeni ve güzel bir başlangıç yapmasını sağlamaktır.

Düşünce tarzınızı yanlış bulduğum ve bu yanlış düşüncelerinizi evlat edineceğiniz çocuğa da aksettirme olasılığınız olduğu için evlat edinmenizi önermiyorum.

Son düzenleme:
Ayrica bazıları okadar iyi bakilmalarina ragmen kaljip evlatlik oldugunu ogrendiginde yada buyudugunde filan öz ailesini bulmanin pesine dusuyor filan. kimdir nedirler bilmezsin, ugraşamam acikcasi. Cocuk ama bunlar hep cocuk kalmiyor neticede buyuyorlar. Azcikta mantik

Türkiye de evlat edinmek çok zor zilyon tane kriteri var
Bir tanıdığımız istemişti ama olmamıştı halbuki durumları filanda iyiydi :KK43:

İlk doğumun zor geçti diye 2. De Öyle olacak değil. Bence hiç birini düşünme. Zaten daha bebeğin bir yaşındaymış.
Zaten bizden önce eşinin fikri önemli. Eminim onun bu düşüncenden haberi bile yoktur

Bu arada kadınlar unutmasaydın bi daha doğurmazdı der annem..
Çok doğru:) ama ben gerçekten çok travma yaşadım. Doğru dürüst uyuşturmadılar bile kesilip dikilirken hissettim resmen. Bağırmak istiyorum ama bağıramıyorum sessiz sessiz zorla konuşuyordum ama doktorlar duymuyordu:KK43: hala bazen gece yarısı uyanıp o masada gibi hissediyorum.

İlk doğumun zor geçti diye 2. De Öyle olacak değil. Bence hiç birini düşünme. Zaten daha bebeğin bir yaşındaymış.
Zaten bizden önce eşinin fikri önemli. Eminim onun bu düşüncenden haberi bile yoktur[/QUOTE eşimin düşüncemden haberi var ve evlat edinmeye çok sıcak bakıyor. Hatta benden daha hevesli.

Konu sahibi: Bu dusunce ile evlat edinme luften. Cocuguna kardes olsun diye de evlat edinme. Sen o cocuga annelik yapabileceksen evlat edin.

Yeri gelmisken sunu da sorayim. Bilen vardir belki.

Bekar kadinlarin evlat edinme kosullari neler.

http://cocukhizmetleri.aile.gov.tr/uygulamalar/evlat-edinme linkte evli olmayan kişilerin evlat edinmesiyle ilgili başlık da var, bir bakın isterseniz. bekar olup da evlat edinen anneler var bildiğim kadarıyla. Bu konuda Elif ada'nın annesi sayfasından destek de alabilirsiniz eğer soracaklarını varsa

X