Sağlıklı Beslenme Takıntım Olabilir mi?

herseyicokdusunenbiri

Üye
Kayıtlı Üye
20 Mayıs 2023
116
4
22
Merhaba , ben 21 yaşındayım kilo problemim yok ama sağlıklı beslenmeye karşı bi takıntım olduğunu düşünüyorum. Mesela 2-3 gün sağlıklı besleniyorum (ekmek yemiyorum süt ürünler tüketmiyorum abur cubur rafine şekerli şeyler yemiyorum ) ama sonra ya da gün içerisinde canım çekiyor ya da ne bileyim kahvaltıda herkes çıtır çıtır ekmekleri peynirleri yerken benim de canım çekiyor ama yemiyorum ve bu yüzden kendimi baskılamış hissediyorum dolayısıyla keyfim kaçıyor e bu her gün olunca bir yerden sonra iyi hissetmiyorum. Bu sefer diyorum ki tamam ye ama sadece canın istediğinde e yediğimde de pişmanlık duyup tekrar aralıklı oruç, ekmek yok şeker yok karbonhidrat yok . bu döngüden çıkamıyorum ve şunu fark ettim ben bu konuya odaklandıkça diğer ilgi duyduğum şeylere vakit ayıramıyorum ve hevesim de olmuyor. Ama bunu çok takmadığım zaman hani her şeyden yiyip abartmadığım zaman çok daha mutlu özgüvenli ve üretken oluyorum psikolojik açıdan iyi hissediyorum. Sizce ben abartıyor olabilir miyim bu beslenme işini ?

Son düzenleme:
Merhaba , ben 21 yaşındayım kilo problemim yok ama sağlıklı beslenmeye karşı bi takıntım olduğunu düşünüyorum. Mesela 2-3 gün sağlıklı besleniyorum (ekmek yemiyorum süt ürünler tüketmiyorum abur cubur rafine şekerli şeyler yemiyorum ) ama sonra ya da gün içerisinde canım çekiyor ya da ne bileyim kahvaltıda herkes özellikle ailem çıtır çıtır ekmekleri peynirleri yerken benim de canım çekiyor ama yemiyorum ve bu yüzden kendimi baskılamış hissediyorum dolayısıyla keyfim kaçıyor e bu her gün olunca bir yerden sonra iyi hissetmiyorum. Bu sefer diyorum ki tamam ye ama sadece canın istediğinde e yediğimde de pişmanlık duyup tekrar aralıklı oruç, ekmek yok şeker yok karbonhidrat yok . bu döngüden çıkamıyorum ve şunu fark ettim ben bu konuya odaklandıkça diğer ilgi duyduğum şeylere vakit ayıramıyorum ve hevesim de olmuyor. Ama bunu çok takmadığım zaman hani her şeyden yiyip abartmadığım zaman çok daha mutlu özgüvenli ve üretken oluyorum psikolojik açıdan iyi hissediyorum. Sizce ben abartıyor olabilir miyim bu beslenme işini ?
Ne yapsın aileniz? sizin takıntınız var diye çıtır çıtır ekmekleri peynirleri yemesinler mi canım o nasıl vurgu öyle🫠

Süt ürünleri neden tüketmiyorsunuz sağlığınız için çok önemli ayrıca şu beslenme konusunda lütfen bana da biraz bulaştırın bazen zıvanadan çıkıyorum

Ekmek ben de yemem ama bazı yiyeceklerin yanında olmazsa olmazımdır ekmek buna müsaade etmelisiniz örneğin kahvaltıda beyaz ekmek varsa yemek istiyorsam kızartırım

Kendinizi yemeden nasıl tutabiliyorsunuz lütfen bana da öğretin ciddiyim diyetteyim 4 kilom kaldı verilecek ama abur cuburdan bıktım tatlı pasta olayından bıktım

X