Roma Seyahati

citircerez

Üye
Kayıtlı Üye
29 Eylül 2022
249
371
Ekim ayında Roma'ya gideceğim, daha önce gitmiş veya orada yaşayan kişilerden tavsiyeye ihtiyacım var.

+ ekimin 2. haftası hava durumu nasıl olur?

+ kültürel yerlere gideceğim fakat bunun dışında mutlaka git dediğiniz restaurant/cafe öneriniz var mı?

+ toplu taşıma kullanmak mı daha mantıklı yoksa araç kiralamak mı?

Ben Roma’ya gitmiştim ama yazın gittim. İnanılmaz güzel bir şehirdi. Açık hava müzesi gibi.
Ekim ayında tahminim Türkiye’de İstanbul gibi olur. Aşağı yukarı aynı enlemdeler.
Roma demek Colosseum demek zaten. 😍
Toplu taşıma kullanmadım. Turla gittik biz.
Muazzam bir pizza yemiştik. Adını hatırlamıyorum. İnternetten araştır. Hırsızlık oranı çok yüksek. Ona dikkat et.
Sana iyi gezmeler. Bende inşAllah çocuklarımla tekrardan giderim ilerde 🙏🏻

Bence Roma’da her şey tabanvay güzel, Vatikan’a da metroyla geçebilirsiniz. 3-4 gün yeter Roma’ya aslında. Başka yere de geçecek misiniz? Öyle illa şunu yiyin bunu yapın diyecek bir restoran tavsiyem yok ama kesinlikle nocciola(fındıklı) dondurma yiyin. Zaten her yer müze gibi, keyifli tatiller.
Skip the line colosseum için almanıza gerek yok önceden bana kalırsa. O zamanlar aşırı dolu olmaz diye tahmin ediyorum.

-Roma çok sıcak oluyor. İlkbaharda gitmiştim. Orası kaynıyordu millet şortla geziyordu. İstanbula bir döndüm millet montla dolaşıyor. Düşünün aradaki sıcaklık farkını. Tam bir akdeniz iklimi hakim orda

-Araba kiralamanızın uygun olmadığını gidince göreceksiniz zaten. Oranın yerlileri kalabalık ve araç sorunundan dolayı iki kişilik araç kullanıyorlar

-two sizes diye bir yer var çok ünlü. Sadece tiramisu satıyor. Romanın en ünlü tiramisucusu. Fiyatı da uygun tavsiye ederim. Dondurma yemek için ise gelateria la romana dal 1947 var. 47den beri dondurma yapıyolarmış romada birden fazla şubeleri var. Hayatımda yediğim en güzel dondurmayı orda yedim.

Bir de mutlaka müze kartı alın roma pass miydi adı emin değilim öyle bir şeydi. Hem daha az para verirsiniz müzelere hem de bilet sırası beklemezsiniz.

Aklıma gelenler bunlar iyi eğlenceler 🥰

Oğlum gecen sene Ekim ayında gitmişti .Sweat tarzı kıyafet yeterli gelmiş en fazla .Hava gayet güzel ve gunesliymis. Airbnb den oda ayarlamislardi.3 günde gezdiler.Vatikan mutlaka ,collesium,aşk çeşmesi vs zaten yazmaya gerek yok.Acik hava müzesi gibi her yer.Otobuse binmişler Roma içinde.Mutlaka ugranmasi gereken bir pizzacı var merkezinde küçük bir dükkan.Dünyaca ünlü, adini unuttum.Oglum anlata anlata bitiremedi .Ogrenip yazarım burdan.Iyi eğlenceler şimdiden 🌸

Roma'da en guzel ulasim yuruyerek ulasim. En cazibeli sokaklari merkezdeki daracik sokaklar, oralar genellikle trafige sinirli alanlar oluyor, araba park etmek bir yana, arabayla giris bile cok zor olur. Araba kiralamaya bir carpi atmak istiyorum. Roma Avrupa'da gezmesi en kolay sehirlerden biri. İlk defa gidecek bir turistin gornek isteyecegi her sey yurume mesafesinde. İlk Roma deneyimi tabanvayla yapilir. Sonrakiler keyfekeder planlanir. Roma'nin guzel bir zamaninda gideceksiniz. Her sey yurume mesafesinde. Sizin yurume mesafeniz kisa olabilir ama Roma sokaklari sizi kendiliginden yurutur.
Bir sure Roma'da yasadim, yillar icinde ziyaretlerim oldu. Hicbir oneride bulunmayacagim. Roma'yi akisina birakmak gerek, oyle bir sehirdir. Klasik turist tavsiyeleriyle yola cikmayin. Surprizli ve spontane davranin, hic uzmez ❣️ Kasim'da yine oradayim, kalbimse her zaman Roma'da atiyor. İyi yolculuklar🥳🥳🥳

Merhabalar. Arkadaşların dediği gibi çoğu yere yürüyerek ya da metro ile gidiliyor. Biz ispanyol merdivenlerine yakın del corso caddesinde kalmıştık, sadece vatikana giderken metro kullandık, dönüşte de yürüdük.
Napoliye geçecekseniz tren bileti alın, hızlı trenlerin fiyatları artıyor.

Fettucinimalfredonun yapıldığı ilk yer olan Alfredo alla Scrofa Restaurant a kesinlikle gidin derim. Tripadvisor üzerinden rezarvasyon yapmıştık yüzde 25 indiirm olmuştu.
aziz petrus bazilikasını arkanıza alıp melekler kalesine yürürken solda küçük bir kilisenin yanında hediyelik dükkanı var en uygun fiyatlar oradaydı aklınızda olsun.

Ocak ayında bile fırıl fırıl gezdim hep öyle Türkiye’de ki gibi soğuğu yok..
Ekim de ennn harika zaman 😍 tayt kot ceket gibi bir havası var
Gitmeden YouTube da roma vlog yazarak izlemenizi tavsiye ederim
Şehir merkezinde araba kiralamaya gerek yok birbirine yakın ve metro var araba için park ve trafik sorunu var
Motor kiralayabilirsiniz ama onun yerine

X