Premature Bebekler Prematüre- Emme ve yutma refleksi

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Merhaba hanımlar inşallah bana yol gösterecek birisi çıkar.Bebeğim 27+3’te 900 gram doğdu şuan küvözde 94. Günümüz 2300 gram , gelişimi vb herşey iyi durumda çok şükür, yenidoğan yoğunbakımı da gayet güzel herhangi bir şikayet amacıyla yazmıyorum fakat emme ve yutma koordinasyonu için henüz bekleniyor yani 2500 gramdan sonra denemeye başlayacağız diye söylendi biraz damaklama yapmayı denediler 30 gram kilo verdi enerji sarfettiği için o yüzden bekleyelim gerilemesin dediler, emzik ve biberon da artık kullanılmıyormuş bebeklerde meme reddi çok fazla yaşadığı için, benim durumumu yaşayan var mı ya da benzerini yaşayan var mı? Emme ve yutma olunca hemen verdiler mi bebeğinizi ya da ne zaman verdiler?
Merhaba,Ben de görmüşken yazmak istedim.Aynı şekilde 27+3 1070 gr olarak mecburen aldılar bebeğimi.49 gün yoğun bakımda kaldı.35'inci günden itibaren benim girip emzirmeme izin verdiler.Oral beslenmeye şırınga ile başladı ancak sürekli kusuyordu.Çok sütüm olmadı.Ama emmek için de çabaladı.Her 3 saate 1 besledim.20'inci günden itibaren Biberon ile sağılmış süt verildi,Emzik verildi.Kendi kendine beslenebilme deniyor buna.Sonrasonda Sizin daha rahat olmanız için bu refleksleri edinebilmesi çok önemli.Uzmanı değiliz elbette ama gerçekten ben de refleks için emzik-biberon verilmesi gerektiğini düşünüyorum.Televizyonda anne kucağına oturttuğu bebeğin yüzünü görmeden biberon ile besliyordu,ben şok olmuştum.Çünkü gözüne bakmadan beslediğim saniyem yoktu,boğazında kalıyordu..Önce extübe olarak nefes almayı,sonra beslenmeyi ve vücut ısısını korumaya başladığında aileye veriyorlar bebeği. Çok zor biliyorum ama güvenmek gerek uzmanlara,ben bebeğimi 1840gr olarak aldım,her günü ayrı heyecan ve korku..Gram aldı diyorlar seviniyoruz,ertesi gün aldığının 2 katını vermiş oluyor...Oradakiler benden daha çok anne oldular bebeğime.Tez zamanda sağlıkla kavuşun yavrunuza,Tüm yazılanları okuyamadım,neredeydiniz bu arada ?

Merhaba ben de 27+3 te erken doğum yaptım oğlumun ciğerleri gelişmemişti gelişti bağırsaklarında iki kere mikrop çıktı daha sonra safra da çamur görüldü beyni kan topluyor dediler hepsini atlattı çok şükür sizde bu semptomların hepsini yaşadınız mı nasıl bi süreç doğum yapalı 25. Gün bugün ne kadar hastane de yattınız siz süreç nasıl işliyor acaba

Merhaba,Ben de görmüşken yazmak istedim.Aynı şekilde 27+3 1070 gr olarak mecburen aldılar bebeğimi.49 gün yoğun bakımda kaldı.35'inci günden itibaren benim girip emzirmeme izin verdiler.Oral beslenmeye şırınga ile başladı ancak sürekli kusuyordu.Çok sütüm olmadı.Ama emmek için de çabaladı.Her 3 saate 1 besledim.20'inci günden itibaren Biberon ile sağılmış süt verildi,Emzik verildi.Kendi kendine beslenebilme deniyor buna.Sonrasonda Sizin daha rahat olmanız için bu refleksleri edinebilmesi çok önemli.Uzmanı değiliz elbette ama gerçekten ben de refleks için emzik-biberon verilmesi gerektiğini düşünüyorum.Televizyonda anne kucağına oturttuğu bebeğin yüzünü görmeden biberon ile besliyordu,ben şok olmuştum.Çünkü gözüne bakmadan beslediğim saniyem yoktu,boğazında kalıyordu..Önce extübe olarak nefes almayı,sonra beslenmeyi ve vücut ısısını korumaya başladığında aileye veriyorlar bebeği. Çok zor biliyorum ama güvenmek gerek uzmanlara,ben bebeğimi 1840gr olarak aldım,her günü ayrı heyecan ve korku..Gram aldı diyorlar seviniyoruz,ertesi gün aldığının 2 katını vermiş oluyor...Oradakiler benden daha çok anne oldular bebeğime.Tez zamanda sağlıkla kavuşun yavrunuza,Tüm yazılanları okuyamadım,neredeydiniz bu arada ?
Merhaba ben de 27+3 de doğum yaptım 25. Günümüz bugün hastane süreciniz çok mu uzun sürdü kaç günde çıktınız hastaneden

Merhaba ben de 27+3 de doğum yaptım 25. Günümüz bugün hastane süreciniz çok mu uzun sürdü kaç günde çıktınız hastaneden
Merhaba,öncelikle çok geçmiş olsun.Bir an önce kavuşun yavrunuza,Ama ne kadar büyütüp verirlerse de o kadar iyi,ilk günler biraz zorlanabiliyor insan ama anneliğe çok çabuk adapte olunuyor.Ve gerçekten çok güçlü oluyorlar.Benim bebeğimin çok ciddi sıkıntıları olmadı,Dikkatle takip edip çıkacağı günü son 1-2 güne kadar söylemediler bile.49 gün kaldı yoğun bakımda

Merhaba ben de 27+3 te erken doğum yaptım oğlumun ciğerleri gelişmemişti gelişti bağırsaklarında iki kere mikrop çıktı daha sonra safra da çamur görüldü beyni kan topluyor dediler hepsini atlattı çok şükür sizde bu semptomların hepsini yaşadınız mı nasıl bi süreç doğum yapalı 25. Gün bugün ne kadar hastane de yattınız siz süreç nasıl işliyor acaba
Ciğerleri gelişmemişti,entübeydi zamanla extübe oldu,ciğerleri gelişti ufak enfeksiyonlar geçirdi antibiyotik verdiler geçti.Kusmaları olduğunda beslenmeyi azalttılar.Bradikardisi vardı zamanla o da iyileşip beslenmesi normale dönünce verdiler

Canim senin yaşadıklarını yaşamış bir anneyim 19+3de 1450gr bi oglum oldu 23 haziranda, 50gun yogun bakimda kaldi, öncelikle bebegin yogun bakımdan cikma şartları var, öncelikle kendi başına nefes alıp verebilecek, emme yutma refleksi oluşacak ve sarilik olmucak. Bu sartlar sağlanırsa kilo hic sorun deil bebek çıkar yogunbakimdan, diger konuya gelirsek emme yutma refleksi gelişmesi biraz zaman alıyor, ağzına verilen mamayi yutsa bile emmeyi öğrenmesi gerekiyor, yada emiyor ama yutamiyor bunlar aşamalı oluyor ve bu aşamalarda kesinlikle biberon cok onemli, oyle memeyi reddeder veya sonra almaz diye kesinlikle şırınga yöntemi kullandirmayin, cunku sizin çocuğunuzun önceliği bu refleksleri öğrenmek ve başka yolu yok, suan sizin memenizide tutmamaz cunku emmeyi öğrenmeden, erken doğan bebekler normal bebek gibi anne memesini degdirince almıyor ağzına önce öğrenmesi gerekiyor, siz aldığınız bir biberon veya yogunbakimlara biberonu vardır onu söyleyebilirsiniz, zaten bebek emme ve yutma refleksi geliştirince sizi bebegi emzirmek için cagaracaklar ve hemşire eşliğinde emzireceksiniz ki kendi başına uğraşanlara daha şanlı bu, zaten emme ve yutmayi yeni öğrendiği için boğazına kaçma riski oluyo hemsire bırakmaz yanliz, normal doğan bi bebegin ağzına ister şırınga ister neyle versen yutar ama bu premature hic unutmamak gerek, sorun olursa sorabilirsin ozeldende, suan oglum, kronik 9, 5aylik duzeltilmis 7ay bir haftalık, birde premature annesi olmayan bilmeyebilir dikkat edin lütfen

29+3 bu arada yanlış yazmışım, birde son olarak 30hafta alti ağır prematureya girer, 30hafta üstüyle cok fark oluyor bilgine

Kızlar selam 36+0 ile 1 kız 1 oğlum oldu, oğlum 2950, kızım 2450 doğdu. Oğlumu verdiler, çok güzel emiyor. Ancak kızım 10 gündür küvözde. Solunum sıkıntısı yok, ancak emme refleksi gelişmemiş. Kataterle beslenme yapıyorlar ve sık sık kusuyor. Acaba çıktığında emebilecekmi oğlum gibi? Çok endişeliyim. Tavsiyeniz varmı?

Canım benim şuanda 3 aylık -düzeltilmiş yaşına göre 2 ay- olan bebeğim var. Doğduğunda emme refleksi yoktu. Ben sütümü sağıp şırıngayla veriyordum ve hep boşa gidiyordu yutamıyordu genzine kaçma riski vardı. Hastane emzik ve biberona karşıydı. Benimki küveze veya yoğun bakıma girmedi. Eve geçtiğimizde ilk gün ben biberonla sütümü vermeye başladım. Kesinlikle daha güzel içti. Ve memeyi biberon sayesinde tutabilmeye başldı. Emziği ise 2.haftada verdim. Bebeğim şuanda emebiliyorsa kesinlikle biberon ve emzik sayesinde oldu. Asla meme reddi yaşamadım. Aylardır emzik biberon veriyorum, emziksiz asla yapamam. Ve bebeğim memeden emmeyi herşeyden çok seviyor. Memeden emmeyi ise 1.ayın sonuna doğru öğrendi. Şuanda 10 dkda iki memeyi de bitiriyor. Biberon tavsiyem philips avent 0+. Emzik tavsiyem ise nuk 0-6 aylık happy days ortodontik emzik.
Bebeğim 2240 gram doğdu, taburcu olurlen ise 2 kiloya kadar düştü. Şimdiyse 3 aylık ve 5600 gram. Başta mama destekli gittim ama şimdi sadece anne sütü. Emzirme konusunda sabırlı olun. Her beslenmede emzirmeyi muhakkak deneyin ardından diğer yolla besleyin. Ama memeden emmiyorsa sadece her beslenmede demeyin sonra diğerine geçin ki kilo kaybı olmasın. Şuanda öncelik bebeğin kilo alması.
Benim bebegimde 35 haftalik doğdu 14 gün kuvezde kaldı biberona çok alismis memeyi tutmak istemiyor ama emme refleksi var bende kuvezden çıktıktan sonra hep memeyi vermeyi deneyip öyle biberona geçtim ama makineyle sut sagmak sütümü azalttı şimdi silikon uçla veriyorum emiyor biraz sonra mecbur mamayla devam ediyorum acaba 1_2 aylık olunca normal alır mı ki

Benim bebegimde 35 haftalik doğdu 14 gün kuvezde kaldı biberona çok alismis memeyi tutmak istemiyor ama emme refleksi var bende kuvezden çıktıktan sonra hep memeyi vermeyi deneyip öyle biberona geçtim ama makineyle sut sagmak sütümü azalttı şimdi silikon uçla veriyorum emiyor biraz sonra mecbur mamayla devam ediyorum acaba 1_2 aylık olunca normal alır mı ki
Süt sağmak azaltmaz aslında. Bence mamaya çok alıştırmayın. Ben ilk ay hep sağılmış sütümü verdim nadiren mama verdim. Ama her biberon denemesinden önce meme denemesi yaptı 15 dk falan. 1 aylık olunca memeden emmeyi öğrenmiş oldu sabırla deneyin. Ama mama yoğunlukta verirseniz hem sütünüzü garipser hem de memenizi. Bir de biberon ve emzik kullanımı da emmeyi öğretti bence memeden. Benimki artık biberondan emse bile memeyi istiyor. Ek gıdaya başladık şimdi yine meme istiyor. Siz memeden caymayın her beslenme öncesi deneyin. Silikon uç bana hemşireler tavsiye ettiler ama ben kullanmadım kendi mememe alıştırmak istedim hep. Sütü artırmak için mutlaka o uyudukça uyuyun, bol bol su için, vitamin takviyedi alın, tahin-havuç-dereotu-yulaf-hurma yiyin

X