Davranış Bozuklukları Otizm diye düşünen anneler

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

Bir fikrim var

Ne olur Allah rızası için bı Ferrari🤑
Kayıtlı Üye
22 Temmuz 2019
879
566
34
Merhaba arkadaşlar ben zaten çok yazdım otizmle ilgili otizm şüphesi olanlar postunu da ben açmıştım. Yeni annelere orda çok yazdığımız için burda ki konuyu okuyup belki bı nebze de olsa umut olmak istiyorum. Kızım 15 aylık adına donmemesiyle başladı herşey sonra anladım ki göz teması da kısa..ara sıra dönen çocuk, 22 aylık anne diyen gittiğimiz her ortam da kimseyle göz teması kurmayan hiç iletişime geçmeyen bı çocuk çoğu insan da dedi niye bize bakmıyor niye kucakta durmuyor diyen bı çok insan.. utaniyordur diyen ben, bizimle hep kurardi ama kısa kısa ve bizimle de asla yakından göz teması kurmazdi. Çocuk doktorları nesne takibi var küçük daha diye üzerinde durmadilar. Nesne takibi dediğim de sağdan sola bı nesne gezdirip gözüyle takip etmesi. Psikiyatriye hiç goturmedim çünkü ben boşuna otizm tanısı alırız diye korktum kesinlikle verirlerdi. Özel egitim de öğretilen sayılar renkler, otizm de sosyalligin önemli olduğunu biliyordum tek bı öğretmenle sosyallesemez diye düşünürdüm. Bunu düşünmenin nedeni de algıları kısmen açıktı açık olmasa özel eğitim kesinlikle giderdim. Ama siz psikiyatriye gidin dediklerini de uygulayın. Çünkü bazı aileler gerçekten konduramiyor.

Şimdi 4 yaşında o gariplikler dikkat dağınıklığindan olduğunu söyledi pedagog yeni gittik daha pedagoga. Şu an herşeyi nerdeyse konuşuyor bazı yaşıtları kadar olmasa da baya bildiğiniz dikkatini toplarsa çok güzel anlatıyor sorular soruyor ve herkesle nerdeyse göz teması kurmaya başladı. Dikkat seti aldım bı kitabı iki günde bitirdi dikkatini topladığı anlarda çok basarili. Bu arada dikkat eksikliği ile dikkat dağınıklığı aynı şey değilmiş kızım da dikkat var ama çabuk dagilabiliyor bazen o kadar karışık cümleler kuruyor ki ama dert etmiyorum çünkü dikkatini topladigin da gayet akilli cümleler kuruyor. Çocuklarla artık oyun oynuyior. Misafirlerimiz gelince eğer dikkatini verirse baya konuşuyor geçen arkadaşla gezmeye gittik onun elinden tutucam diye bütün gün hem konuştu hem elinden tuttu. Resmen zincirlerinden kurtuldu. Zaten dikkat dağınıklığı olan çocuğum bir de uyarak eksikliği olmustu ne zaman ki sorular sormaya başladı aslında baya bı rahatladım. Ara sıra acaba gelse de arrik dikkat dağınıklığndan kaynaklı farklı davranışlar olduğunu çok net gorebiliyorum artık. Öğretmeni de iyi diyor iyi anlaşıyoruz diyor. Gerçi daha yeni başladı inşallah sonu da iyi olur. Dert etmeyin ilgilenin biz zor toparladık erken fark etmem ise mi yaradı yoksa zaten toparlarmiydi bilmiyorum ama toparlardi bence. Geç konusmanin biz de genetik olduğunu da bildiğim için biraz o konuda rahattım. Şu an herşey iyi en azından otizm olmadığı daha da ortaya çıktı. Hep o saçma gelen davranışlar hircinliklar meğerse küçük çocuk olduğu için mis boşuna fazla ehvam yapmisim. Ehvam yapmayın ilgilenin zaten en az sıkı 3 ay yoğun ilgi 6-7 saat sosyalleşmesi mi günlük yer bulun. Hiç sevmediğim insanlarla bil görüştüm arkadaş olmak için herkesle cirpindim ama değdi.

Şimdi 4 yaşında o gariplikler dikkat dağınıklığindan olduğunu söyledi pedagog yeni gittik daha pedagoga. Şu an herşeyi nerdeyse konuşuyor bazı yaşıtları kadar olmasa da baya bildiğiniz dikkatini toplarsa çok güzel anlatıyor sorular soruyor ve herkesle nerdeyse göz teması kurmaya başladı. Dikkat seti aldım bı kitabı iki günde bitirdi dikkatini topladığı anlarda çok basarili. Bu arada dikkat eksikliği ile dikkat dağınıklığı aynı şey değilmiş kızım da dikkat var ama çabuk dagilabiliyor bazen o kadar karışık cümleler kuruyor ki ama dert etmiyorum çünkü dikkatini topladigin da gayet akilli cümleler kuruyor. Çocuklarla artık oyun oynuyior. Misafirlerimiz gelince eğer dikkatini verirse baya konuşuyor geçen arkadaşla gezmeye gittik onun elinden tutucam diye bütün gün hem konuştu hem elinden tuttu. Resmen zincirlerinden kurtuldu. Zaten dikkat dağınıklığı olan çocuğum bir de uyarak eksikliği olmustu ne zaman ki sorular sormaya başladı aslında baya bı rahatladım. Ara sıra acaba gelse de arrik dikkat dağınıklığndan kaynaklı farklı davranışlar olduğunu çok net gorebiliyorum artık. Öğretmeni de iyi diyor iyi anlaşıyoruz diyor. Gerçi daha yeni başladı inşallah sonu da iyi olur. Dert etmeyin ilgilenin biz zor toparladık erken fark etmem ise mi yaradı yoksa zaten toparlarmiydi bilmiyorum ama toparlardi bence. Geç konusmanin biz de genetik olduğunu da bildiğim için biraz o konuda rahattım. Şu an herşey iyi en azından otizm olmadığı daha da ortaya çıktı. Hep o saçma gelen davranışlar hircinliklar meğerse küçük çocuk olduğu için mis boşuna fazla ehvam yapmisim. Ehvam yapmayın ilgilenin zaten en az sıkı 3 ay yoğun ilgi 6-7 saat sosyalleşmesi mi günlük yer bulun. Hiç sevmediğim insanlarla bil görüştüm arkadaş olmak için herkesle cirpindim ama değdi.
Merhaba ne zman farkettiniz bebeğinizdeki davranışları. Bn 2 bucuk aylıktı kızım memede bana bakmamasından farkettim. Şuan sadce yattığı yerden uzaktan bakıyor yakından bakmıyor. Kucakta hiç bakmıyor sağa sola çeviriyor başını. Agulamıyor. Haaa die ses çıkarıyor. Tebessüm edebiliyor ama anında kafasını çeviriyor. Sinirlenince kulağını asılıyo. Ve sürekli ağlayan huysuz bebek. Sizce nedir durumum normal gelişim göstermesini bekmemem hayal olur değil mi

Merhaba ne zman farkettiniz bebeğinizdeki davranışları. Bn 2 bucuk aylıktı kızım memede bana bakmamasından farkettim. Şuan sadce yattığı yerden uzaktan bakıyor yakından bakmıyor. Kucakta hiç bakmıyor sağa sola çeviriyor başını. Agulamıyor. Haaa die ses çıkarıyor. Tebessüm edebiliyor ama anında kafasını çeviriyor. Sinirlenince kulağını asılıyo. Ve sürekli ağlayan huysuz bebek. Sizce nedir durumum normal gelişim göstermesini bekmemem hayal olur değil mi
Yakından 3 yaşına kadar kurmadi göz teması kızım benimle bile. 1 yaşına kadar iki üç kez yakından göz teması kurmuştu sadece o. O kadar iyi hatırlıyorum ki o anları. Mama sandalyesi veya ayağımda sallarken bakardı kısa kısa bakardı hemen ceviridi hala da uzun uzun bakmaz otizm de sorulan 1-2 saniye olması zaten. Şimdi de uzun uzun asla bakmaz kizarsa falan anca uzun tutar. Kısa göz teması dikkat dağınıklığn habercisiymis. Akşam esimle oyun oynuyoruz kızım ya dedim bı odaklanmiyosun. Hiç te isine gelmiyo odaklanmak. Oyun biraz senaryoluydu hemen yakalmac oynayalım dedi işine gelmiyo odaklanmak kolayı seciyor. Ama otizm değil yaşı buyuyunce iyice ortaya çıkıyor sorunun ne olduğu. Devamlı soru sorar cevap verir. Okulda ne yaptığının kısa özetini anlatır unutuyo çünkü bu da dikkat dağınıklığnda olan bisey. Anca ben sorarsam bugün Ahmet varmiydi yoktu anne der ne yediniz dersem hatirlarsa cevap verir. Size şunu diyeyim kısa da olsa sık göz teması varsa biraz da olsa algıları açıksa bunlar dikkat dağınıklığnin habercisi oluyor. Bu dediklerimi boşa atmayın gerçekten otizm ve dikkat dağınıklığı çok karıştırılıyor kısmen aynı belirtiler oluyor. Kadir tuğcu diye doktor var o da bunu söyledi bana. Gerçekten de sorun bu çıktı.

Kaç yaşında eğer 2-3 yaş arası ise konuşmuyor ve agulamiyorsa psikiyatriye kesinlikle gidin. Benim kızım da geç konuştu hala da bozuk biraz konuşması ama bizde genetik yıllarca bu bize hep denildi kardeşim 7 yaşında harfleri cikarmazdi çok iyi hatırlıyorum. Şu an hiç susmuyorx geç konuştuğumuz için galiba :))bı de ilgi alaka çok fazla çok olmalı dediğim gibi sosyallessin diye nefret ede ede gotustukletim bile oldu

Merhaba. Faydali paylasim icin Allah razi olsun. Peki kiziniz iki bucuk ken ziplarmiydi ziplayabilirmiydi yada bu onemli bir detaymi otizmde bilgnz vrmi

Son durumunuz nedir cevap verirseniz çok sevinirim. Bende 2 aylıktan beri şüpheliyim. Kızım şu anda 6 aylık ismine bazen bakar bazen bakmaz genel olarak sessiz ve tepkileri az. Kucaktayken etrafa bakıyor göz teması kurmakta çok zorlanıyorum otururken ya da yatarken karşısında fırında göz teması kuruyor gülümsüyor. Şarkılı oyunları seviyor sesli kahkaha atıyor ama içimdeki şüphe geçmek bilmiyor.

X