Önalım hakkı ile ilgili yardım istiyorum

mommis

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
27 Mart 2019
169
209
40
Herkese merhaba, biz 8 ay kadar önce hisseli bir zeytinlik almıştık. Aldığımız kişi bize diğer hissedarların burayla ilgilenmediğini vs söylemişlerdi. Bizde köy muhtarına gidip bu kişilerle görüşüp eğer rızaları olursa kalan kısmı da almak istediğimizi söyledik. Fakat bu zeytinlik bir amcaya ait amca 1974 te vefat ediyor. Çocukları evlenmemiş hepsi vefat etmiş ve miras üst soya kalmış. Hisselerin intikali olmamış. Sadece birisine ulaşılabilir ama kendisi çok sıkıntılı birisi hiç bulaşmayın dendi. Bugün zeytin ağaçlarının bakımı için gittiğimizde önalım hakkından dolayı size dava açarlar vs dendi. Şuan nasıl hareket edeceğimizi bilemedik. Henüz mirasçılara intikalde olmamış. Bizim şuan ne yapmamız gerekir?

Keşke bu soruları zeytinlik hissesi almadan önce bir avukata sorsaydınız.
Mirasçılar paylarını üzerlerine almadılarsa ve hala tapu ölen kişinin üzerine görünüyorsa, siz zeytinlik hissesini resmi yoldan almamışsınız anlamı çıkarıyorum, adamın biri hissedarım demiş payımı şu kadara satıyorum demiş sizde kabul edip elden para verip almışsınız gibi sanki.

Bu şekilde yaptıysanız çok büyük hata yapmışsınız, paydaşlar zeytinliği üzerlerine geçirdiği anda işgalci durumuna düşersiniz, hiçbirinin satıştan da haberi yoktur Allah bilir, ki resmi yoldan satışta mirasçıların üzerine intikal etmiş olması, hepsinin elinde hisseli tapusunun olması gerekiyor, hissesini satmak isteyen paydaş tüm mirasçılara noterden önalım çağrısı yapıyor, çağrıya cevabın belli bir süresi vardı net hatırlamıyorum ama sanki 90 gün gibi kalmış aklımda, kimse hisseyi almak için yanaşmazsa 3. kişilere satış yapılabiliyor, ki tarım arazilerinde prosedür farklı olabilir, tarım arazilerinin bölünemeyeceğine dair bir kanun vardı galiba.

Bende birkaç tane hisseli zeytinlik sattım ama biz hepimiz tapularımızı çıkardık, herkes payını satmakta hemfikirdi, elbirliğiyle satışımızı verdik, her şey gayet kanuni ve nizami oldu.

Lütfen bir avukattan danışmanlık alın.

Yorumunuz için teşekkür ederim. Bizim elimizde de tapu var. Ödemeyi elden değil banka üzerinden yapmıştık. Dediğiniz gibi bir avukatla görüşmek en güzeli

Zeytinlik için durum çok farklı ozel şartları var. Avukat ile görüşün en doğrusu o.

Zeytinlik için durum çok farklı ozel şartları var. Avukat ile görüşün en doğrusu o.
İşte vaktiyle mirasçılar gerekli prosedürleri yerine getirmiyor sonra böyle içinden çıkılmaz hale geliyor, hisseli mülklerde 3. şahıslara satış yapılmadan önce tüm hissedarlara şufa hakkı için noterden çağrı yapmak gerekiyor, umarım konu sahibesi mağdur olmaz diğer hissedarlar satıştan haberdar değilse sıkıntı çıkarabilirler.

İşte vaktiyle mirasçılar gerekli prosedürleri yerine getirmiyor sonra böyle içinden çıkılmaz hale geliyor, hisseli mülklerde 3. şahıslara satış yapılmadan önce tüm hissedarlara şufa hakkı için noterden çağrı yapmak gerekiyor, umarım konu sahibesi mağdur olmaz diğer hissedarlar satıştan haberdar değilse sıkıntı çıkarabilirler.

Evet ztn zeytinliklerin bölünmesi mümkün değil diye biliyorum çok kıymetli ve çok uzun süre dayanıklı olduğu için yönetmeliği şartı farklı. Tapu var demiş ama en doğrusu profesyonel ilerlemek hisseli zeytinlik almak büyük cesaret

Evet ztn zeytinliklerin bölünmesi mümkün değil diye biliyorum çok kıymetli ve çok uzun süre dayanıklı olduğu için yönetmeliği şartı farklı. Tapu var demiş ama en doğrusu profesyonel ilerlemek hisseli zeytinlik almak büyük cesaret
Evet tarım arazilerinin, zeytinliklerin ayrı bir kanun var, parça parça satışı diye bir şey söz konusu değil.
Bence de, bizde zeytinliklerimizi sattık ama hepimiz satışta hemfikirdik, tapuya beraber gidip devirlerini yaptık.

X