Çocuk Hastalıkları oğlumun bitmek bilmeyen ateş nöbetleri... kahrolsun fmf hastalığı :(((

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

egeeninannesi

Üye
Kayıtlı Üye
6 Mayıs 2014
51
9
21 günle 25 gün arası atak geçiriyor oğlum :KK43::KK43::KK43: sürekli ateşli ateşi boğazına vuruyor ve kriptik tonsilit oluyor. çok acı çekiyor çoooook. titremeler kusmalar iştahsızlık... dayanamıyorum artık. varmı benim oğlum gibi fmf hastalığının sadece ateş nöbetini geçiren???

21 günle 25 gün arası atak geçiriyor oğlum :KK43::KK43::KK43: sürekli ateşli ateşi boğazına vuruyor ve kriptik tonsilit oluyor. çok acı çekiyor çoooook. titremeler kusmalar iştahsızlık... dayanamıyorum artık. varmı benim oğlum gibi fmf hastalığının sadece ateş nöbetini geçiren???

çok üzüldüm yaa:KK43:(cok geçmiş olsun rabbim şifa versin inşallah yaa.

Geçmiş olsun gerçekten sizin için zor bir durum.. Ben çocuk nefroloji bölümünde çalışıyorum böyle hastalar çok geliyor kolşisin ilacını düzenli kullaniyormusunuz? Sürekli tonsilit olan hastalara da ameliyat oneriyorlar düşündünüz mü?

Ben de FMF hastasıyım, aslında taşıyıcısıyım da atak ta geçiriyorum. Ama teşhis konulduğundan beri çok nadiren aşırı sıkıntılı olduğum dönemlerde geçirdim sadece ilaç kullandığım için. Sizin oğlunuz ilaç kullanmıyor mu? yani illa ki kullanıyordur aslında, dozu mu az geliyor acaba?

Arkadaşlar merhaba,
Ben de yıllardır Ateş, Göğüs ayrısı ve batma. Karın ağrısı kusma yaşıyorum Doktorlar ne olduğunu bulamıyorlar. En son dün oldu doktora gittim tahliller yapıldı ama kesin bir şey söylenemiyor. Fmf olan hastalar sizde atak sonrası ne gibi bulgular oluyor? ben de ağrı bir yerde kalıyor 2,3 güne kadar da geçmiyor. Geğirme istediği oluşuyor hep. Sizde de böyle mi?

Offf... Bende ve kardeşimde var FMF hastalığı. Benim ataklarım pasif geçiyor. Yani ağrım, sancım, ateşim olmuyor. Ama erkek kardeşim yıllarca çekti. Zaten genelde erkeklerde ataklar bu şekilde oluyormuş. Kardeşimi Gazi Üniversitesi'ne götürdük. Orada FMF ile ilgilenen bölüm Türkiye'nin en iyisi diyebilirim. Ataklar apandisit ağrısıyla karışmasın diye apandistini aldılar ilk olarak. Sonra ilaç tedavisine başlandı. Yavrum 15 sene boyunca bu hastalığı çektikten sonra bu tedaviden sonra düzeldi. Yaklaşık on senedir rahat. Hiç atağı olmadı. Ama ilaçları düzenli kullanmak şart. Hangi ilde yaşıyorsun bilmiyorum ama eğer şansın varsa mutlaka Gazi'ye bir göster oğlunu.

Arkadaşlar merhaba,
Ben de yıllardır Ateş, Göğüs ayrısı ve batma. Karın ağrısı kusma yaşıyorum Doktorlar ne olduğunu bulamıyorlar. En son dün oldu doktora gittim tahliller yapıldı ama kesin bir şey söylenemiyor. Fmf olan hastalar sizde atak sonrası ne gibi bulgular oluyor? ben de ağrı bir yerde kalıyor 2,3 güne kadar da geçmiyor. Geğirme istediği oluşuyor hep. Sizde de böyle mi?

FMF akdenizli ülkelerde çok görülen bir hastalık ancak belirtileri başka hastalıkların belirtilerine o kadar benziyor ki teşhisi oldukça zor. Ancak son on yıldır Türkiye'de FMF hastaları hastalıklarının bilincine vardılar. Hastanelerde FMF bölümleri açıldı. Siz de gidin tahlillerinizi yaptırın. Eğer teşhisiniz konulursa tedavinize hemen başlarlar. Dediğim gibi belirtileri çok fazla başka hastalığa benziyor o yüzden sizin yazdıklarınızla evet FMF hastasısınız ya da değilsiniz demek zor. Zaten teşhisi mutlaka doktor koymalı bizler değil. Mutlaka gidin bir hastaneye dediğim gibi.

FMF akdenizli ülkelerde çok görülen bir hastalık ancak belirtileri başka hastalıkların belirtilerine o kadar benziyor ki teşhisi oldukça zor. Ancak son on yıldır Türkiye'de FMF hastaları hastalıklarının bilincine vardılar. Hastanelerde FMF bölümleri açıldı. Siz de gidin tahlillerinizi yaptırın. Eğer teşhisiniz konulursa tedavinize hemen başlarlar. Dediğim gibi belirtileri çok fazla başka hastalığa benziyor o yüzden sizin yazdıklarınızla evet FMF hastasısınız ya da değilsiniz demek zor. Zaten teşhisi mutlaka doktor koymalı bizler değil. Mutlaka gidin bir hastaneye dediğim gibi.

merhaba, cevap için teşekkürler. Gitmediğim doktor ve hastane kalmadı diyebilirim. Merak ettiğim atak sonrası ağrı kalıyor mu? pazartesi kan sonucumun biri daha çıkacak sonrasında ramotoloji bölümüne gideceğim ağrılarım dayanılmaz oluyor çünkü.

merhaba, cevap için teşekkürler. Gitmediğim doktor ve hastane kalmadı diyebilirim. Merak ettiğim atak sonrası ağrı kalıyor mu? pazartesi kan sonucumun biri daha çıkacak sonrasında ramotoloji bölümüne gideceğim ağrılarım dayanılmaz oluyor çünkü.
Ben hiç atak geçirmedim. Benim ataklarım pasif yani.Ama kardeşimde oluyordu. Atak geçtikten sonraki gün de ağrısı bir süre devam ediyordu.

Arkadaşlar merhaba,
Canım çok geçmiş olsun, ben de şu anda gene atak geçiriyorum maalesef. Genelde benim ataklarım 3 gün sürüyor, ilk gün artarak 2. gün azalarak ilerliyor. Benim ateşim olmuyor ama Fmf ataklarında genelde ateş olur. Önceleri ataklarımda sırt ağrısı yaşıyordum, uzun süredir karın ağrısı şeklinde oluyor ve karnıma elimi batırınca ağrıyor ancak elimi hızla çekince daha çok ağrıyor. Genelde atak esnasında üşüyüp kat kat giyiniyorum. Yürürken iki büklüm oluyorum. Çok şiddetli olduğunda ağrısı sırtıma ve belime vuruyor kas ağrısı olarak. Bacaklarım ve ellerim genelde çok halsizleşip ağrıyor. Mübarek ağrımayan yerim kalmamış zaten :KK43:
Bazen bulantı oluyor, kusma ihtiyacı duyuyorum bu sefer 1 kere kustum mesela.
Bir de benim için mesela kesin olan birşey ilk gün ağrısından geceleyin kesinlikle uyuyamıyorum :KK43:

Ayrıca bu hastalığın kesin bir teşhisi yok maalesef, bir kaç tanıya göre karar veriliyor. En önemlisi de ilacın etkisi, ilaç sana fayda ederse FMF hastası olduğuna karar veriyorlar.
Allah şifa versin. İstanbulda yaşıyorsan Kartal Eğitim araştırma hastanesinde romatoloji bölümü var ve genetik testleri de yapıyorlar. Avrupa yakasında da Cerrahpaşada olduğunu biliyorum. Çok geçmiş olsun.

canım nasıl oldu oglun. Bi çözüm bulabildiniz mi. Benim de oğlum Aralıklarla ateşleniyor

Öncelikle çok geçmiş olsun bende fmf hastasıyım ve gerçekten çok zor çocuklarda ağrı daha fazla oluyor maalesef kendimden biliyorum bende. Teşhisi de zaten çok zor konuluyor annemler hastane hastane gezmiş ne olduğunu bulabilsinler diye iyiki de gezmiş yoksa hala bulunamayacaktı. 10 yaşımdayken konmuş ve 5 yıldır bu hastalığı çekiyorum. Oğlunuzun yaşı kolşisin hapı kullanmaya yetiyorsa mutlaka hergün düzenli kullanmalı. Düzenli saatlerde içmeli. Atak sinirlendiğinde ve stres olduğunda, istemediği birşey yapılmadığında ortaya çıkabilir. Ona sıkıntı verecek ortamlardan uzak tutmalısınız ve okulda verilen fazla ödevi oluyorsa onu çok sıkmadan eğlenceli şekilde ödevi yaptırmaya çalışın. Sık sık hava alması gerekiyor. Ayrıca atak geçirdiğinde ağrısı daha fazla artmadan seruma götürün ben hep serum yaptırırım.
Döndüğünde sıcak su torbası hazırlayın ona koltuğu hazırlayın ve film açın. Stresi azalsın veya en sevdiği yemekleri yaparak çocuğun psikolojisini düzeltmeye çalışın. Psikolojik durumu iyi olursa zaten ağrıları da fazla uzun sürmez. Yatağına da yamuk yatmasın düz şekilde yatsın yamuk yatarsa sabaha atak geçirebilir maalesef. Tekrardan geçmiş olsun umarım yardımcı olabilmişimdir 😊

X