Konuşma Problemleri Oğlum Kekelemeye Başladı

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

Whistle

Pearly
Kayıtlı Üye
20 Haziran 2013
70
0
4 Yaşındaki oğlum bi kaç aydır kekelemeye başladı.Zaman geçtikçe artıyor.Kekemelik merkezine sordum tedavi 9 yaşından sonra başlıyormuş.Babamda kekeme küçük kız kardeşimde de var.Annem kardeşimi hocaya götürdü günde 2500 kere bi dua var onu okudu 20 gün ama fayda etmemiş.Üzülüyorum oğluma çünkü söyleyemediğini farkettiğinde ağzını kapayıp fısıltıyla kendine söylüyor sonra bana söylüyor.Sadece cümle başındaki hecede takılıyor.Dün akşam NEDEN diyecekti NE hecesini 15 sefer tekrar etti.O sırada eşimle bakıştık.Sorun genetik olduğundan babamdan geldiğinden kendimi de eşime karşı bu konuda ezik hissetmeye başladım.O yüzden bu konu hakkında hiç konuşmadık.Oğlum büyümeden kekemeliği ilerlemeden çözüm bulmak istiyorum.
Nereye götürmem gerekiyor ne yapmam gerekir bilmiyorum.Kendisi ya da yakınlarından birinde bu durumda olanlar varsa yardımcı olabilirler mi?

Başka sorun varmı?
şöyle gibi , tek başına oyuın kuramama, gözlere bakamama sürekli aynı seylerle oynama , mısal yan yana dızdıgı oyuncaklardan bır tanesını aldıgınızda dunyası basına yıkılmıs gıbı oluyor mu?
benım oglum gecen sene bır donem kekeledı ve su ara gene sankı
ancak ben cok hızlı konusuyorum
onunda bazı seylerde takıldıgını dusunuyorum gecen sene hıc umursamadık yanı duzgun konus yavas konus yada o konusurken sozunu keserek onu sınırlendırmedım gozlerıne baktık dudaklarına degıl
gecmıstı o sorun
sımdıde aynı yontemle asabılecegımızı dusunuyorum Insallah

4 Yaşındaki oğlum bi kaç aydır kekelemeye başladı.Zaman geçtikçe artıyor.Kekemelik merkezine sordum tedavi 9 yaşından sonra başlıyormuş.Babamda kekeme küçük kız kardeşimde de var.Annem kardeşimi hocaya götürdü günde 2500 kere bi dua var onu okudu 20 gün ama fayda etmemiş.Üzülüyorum oğluma çünkü söyleyemediğini farkettiğinde ağzını kapayıp fısıltıyla kendine söylüyor sonra bana söylüyor.Sadece cümle başındaki hecede takılıyor.Dün akşam NEDEN diyecekti NE hecesini 15 sefer tekrar etti.O sırada eşimle bakıştık.Sorun genetik olduğundan babamdan geldiğinden kendimi de eşime karşı bu konuda ezik hissetmeye başladım.O yüzden bu konu hakkında hiç konuşmadık.Oğlum büyümeden kekemeliği ilerlemeden çözüm bulmak istiyorum.
Nereye götürmem gerekiyor ne yapmam gerekir bilmiyorum.Kendisi ya da yakınlarından birinde bu durumda olanlar varsa yardımcı olabilirler mi?

Üniversite hastanelerinin cocuk hastalıkları bölümünde konuşma terapistleri var oraya götürebilirsiniz ama sadece nefes egzersizlerinde yardımcı olurlar size cünkü kalan calışmaların coğu yazma ile okuma ile yapılıyor.

Onun dışında cocuk takıldığında sakın onu tamamlamayın sevgi ile yüzüne bakın ve bitirmesini bekleyin. Yüzünüzde sabırsız, endişe dolu bir ifade olmasın. En fazla "nefes al anneciğim" deyin düzgün nefes aldığında takılmadan konuşacaktır.

O takıldığında eşinizle bakışmayın normal konuşmaya devam edin onda endişe yaratacak seylerden de uzak durun. Yanında kavga etmeyin, onu germeyin.

Bir de bu takılmanın genetik bir durumu yokmuş. Bizim ailemizde hic kimsede yokken erkek kardeşimde olmuştu. Epey uğrasmıştık doktor doktor gezdik azimle hallettik. Simdi kocaman delikanlı oldu sular seller gibi konusuyor maşallah:nazar:

Dikkat ettiyseniz konuşmamın heryerinde takılma var "kekeme" değil. Bunu bize doktorumuz telkin etmişti, ona sakın kekeliyorsun demeyin, beynine empoze etmeyin her insan konusurken takılır deyin dedi ve biz basardık. Dilerim siz de halledebilirsiniz.

Bir de (ne cok bir de dedim :KK1:) eşinize bu durumun sizin ailenizden kaynaklı olmadığını söyleyin yoksa bambaska bir sorun daha yasmaayın.

buarada benım abımde kekelıyor sınırlendıgınde bendede kucukken olmustu ancak ben hocayla duzelmıstım
buarada bende doktor tedavı uygalamayacagını soyledıgınde gecen sene hocaya goturdum ve cocuk korkmus dedı gercektende uzerıne dolap dusmustu
o anda ben cıglık cıglıga ondan ıkı sonra baslamıstı koltuk altlarını vs cekmıstı bır su verdı ona dua okuduk ana baba olarak o suyla banyo yaptırdık ama suyu gıderken akıtmadık bı yerlere dokmustuk ama ınan suanda unuttum
bu ara gene takılacak gıbı gelıyor bana o yuzden onunla bazı konusma metınlerı calısacagım (cok yakın bır arkadası esımın rehabılıtasyon merkezınde otızmlı cocuklara egıtım verıyor o metinleri o iletecek bize bugun yarın)hem daha duzugn konusmasını saglıyacagım hemde kekeleme durumunu asacagız ınsallah
ama kesınlıkle o konusamadıgını fark edıyor fakat sız hersey cok olagan hatta mukemmel gıbı davranın

kız kardesınızdende etkılenıyor olabılır sızın ufaklık?
4 yasında olduguna gore gece korkuları baslamıs olmalı bunlarda etken olabılır

Başka sorun varmı?
şöyle gibi , tek başına oyuın kuramama, gözlere bakamama sürekli aynı seylerle oynama , mısal yan yana dızdıgı oyuncaklardan bır tanesını aldıgınızda dunyası basına yıkılmıs gıbı oluyor mu?
benım oglum gecen sene bır donem kekeledı ve su ara gene sankı
ancak ben cok hızlı konusuyorum
onunda bazı seylerde takıldıgını dusunuyorum gecen sene hıc umursamadık yanı duzgun konus yavas konus yada o konusurken sozunu keserek onu sınırlendırmedım gozlerıne baktık dudaklarına degıl
gecmıstı o sorun
sımdıde aynı yontemle asabılecegımızı dusunuyorum Insallah

Oyuncağını aldığımda kızar bana ama diğer söyledikleriniz yok oğlumda
internetten araştırdım biraz neler yapmam gerektiğini bakalım insallah geçecek.

Oyuncağını aldığımda kızar bana ama diğer söyledikleriniz yok oğlumda
internetten araştırdım biraz neler yapmam gerektiğini bakalım insallah geçecek.

Yok kızması degılde dunyası dagılır odaklanamaz takıntılı bır davranıstı sormam gereken mesela çamaşır makınesı basında saatlerce odaklanarak durması gıbı
hadı ınsallah gecırırsınız sızde bızde

öncelikle merhaba,

aynı durumu 2 sene önce yaşadık. oğlum o zaman 2 yaşındaydı köpekten korktu ve sonra başladı.
neyse asıl aşamalarını anlatayım. hemen çocuk dr gittim. doktorumuz önce bir çocuk nörolojisi görecek eğer hiçbirşey çıkmazsa çocuk psikiyatristi görecek dedi. bu arada eğitim araştırma hastanelerinin çocuk nöroloji bölümleri var. oradan randevu aldım. muayene olduk dr aile geçmişinde olmadığı için şanslı olabileceğimiz geçici bir durum olma ihitmalinin yüksek olduğunu ama çekilen eeg sonucuna göre yorum yapacağını söyledi. 1,5 ay sonrasına randevu aldık eeg için. günü geldi çektirdik sonuçlar temiz çıktı. bizi çocuk psikiyatristine yönlendirdi.gittik hala gidiyoruz psikiyatrist ne derse onu yaptık ve atlattık. lütfen sende vakit kaybetmeden bir çocuk nöroloji ile ya da öncesinde çocuk doktorunuz ile görüş...

çok geçmiş olsun......

Üniversite hastanelerinin cocuk hastalıkları bölümünde konuşma terapistleri var oraya götürebilirsiniz ama sadece nefes egzersizlerinde yardımcı olurlar size cünkü kalan calışmaların coğu yazma ile okuma ile yapılıyor.

Onun dışında cocuk takıldığında sakın onu tamamlamayın sevgi ile yüzüne bakın ve bitirmesini bekleyin. Yüzünüzde sabırsız, endişe dolu bir ifade olmasın. En fazla "nefes al anneciğim" deyin düzgün nefes aldığında takılmadan konuşacaktır.

O takıldığında eşinizle bakışmayın normal konuşmaya devam edin onda endişe yaratacak seylerden de uzak durun. Yanında kavga etmeyin, onu germeyin.

Bir de bu takılmanın genetik bir durumu yokmuş. Bizim ailemizde hic kimsede yokken erkek kardeşimde olmuştu. Epey uğrasmıştık doktor doktor gezdik azimle hallettik. Simdi kocaman delikanlı oldu sular seller gibi konusuyor maşallah:nazar:

Dikkat ettiyseniz konuşmamın heryerinde takılma var "kekeme" değil. Bunu bize doktorumuz telkin etmişti, ona sakın kekeliyorsun demeyin, beynine empoze etmeyin her insan konusurken takılır deyin dedi ve biz basardık. Dilerim siz de halledebilirsiniz.

Bir de (ne cok bir de dedim :KK1:) eşinize bu durumun sizin ailenizden kaynaklı olmadığını söyleyin yoksa bambaska bir sorun daha yasmaayın.

yukarıdakilerin çoğu doğru psikiyatristimizde bize bunlara yakın şeyler söyledi. ve biz hiç oğluma kekeliyor/takılıyor gibi davranmadık herkesi tembihledim herkese anlattım. asla yanında konuşturtmadım. bu sürecin gayet normal bir süreç olduğu onda sanki hiç böyle birşey yapıyor gibi değilde gayet normal bir davranış gibi davrandık. daha bir sürü dikkat edilmesi gereken şey. lütfen yukarıda yazanları da dikkate alın....

Evet dediklerinizi nette okudum yapıyorum.
Az önce bir merkezi aradım psikologla görüştüm.Yaşı küçük nefes alma tekniklerini,okuma yazma bilmediği için şuan tedavi için erken dedi.Ama size aile terapisini öneririm eşinize ve size yapmanız gerekenleri anlatıcaz çocuğa gerek yok onu etkilemeyelim dedi.Tek seans 150 tlymiş ve % 70 sonuç alırsınız dedi.Şimdi aklıma takılan psikolog bana sizin dediklerinizden ve nette okuduklarımdan farklı bişeyler söylemeyecekse 150 lira boşuna neden vereyim.Ama farklı şeyler öğretcekse 150 değil 300 vereyim.

Evet dediklerinizi nette okudum yapıyorum.
Az önce bir merkezi aradım psikologla görüştüm.Yaşı küçük nefes alma tekniklerini,okuma yazma bilmediği için şuan tedavi için erken dedi.Ama size aile terapisini öneririm eşinize ve size yapmanız gerekenleri anlatıcaz çocuğa gerek yok onu etkilemeyelim dedi.Tek seans 150 tlymiş ve % 70 sonuç alırsınız dedi.Şimdi aklıma takılan psikolog bana sizin dediklerinizden ve nette okuduklarımdan farklı bişeyler söylemeyecekse 150 lira boşuna neden vereyim.Ama farklı şeyler öğretcekse 150 değil 300 vereyim.

bak nette yazanların bazıları doğru bazıları her çocuk için geçerli değil. bu arada psikolog değil psikiyatriste gidin. ne olur ne olmaz. ayrıca eşinizle gideceksiniz oğlunuzun yaşı 4 olduğu için oğlunuzla birebir görüşecek psikiyatrist. eğer herhangi bir ilaç tedavisi birşey gerekiyorsa da onu size önerebilir. bir de psikiyatrist karşısında sizde eşinizde bulunacağız için siz eşinize durumu ne kadar anlatsanızda belki uygulama da aksaklıklar olabilir bu yüzden kontrollerde de sizin göremediklerinizi görebiliyorlar.

diyorum ya biz şimdi 2 seanstır 6 yada bir kontrole gidiyoruz. evet dediğiniz gibi ücretler fazla ama kalıcı bir hasar olmasından çok daha iyidir....

bak nette yazanların bazıları doğru bazıları her çocuk için geçerli değil. bu arada psikolog değil psikiyatriste gidin. ne olur ne olmaz. ayrıca eşinizle gideceksiniz oğlunuzun yaşı 4 olduğu için oğlunuzla birebir görüşecek psikiyatrist. eğer herhangi bir ilaç tedavisi birşey gerekiyorsa da onu size önerebilir. bir de psikiyatrist karşısında sizde eşinizde bulunacağız için siz eşinize durumu ne kadar anlatsanızda belki uygulama da aksaklıklar olabilir bu yüzden kontrollerde de sizin göremediklerinizi görebiliyorlar.

diyorum ya biz şimdi 2 seanstır 6 yada bir kontrole gidiyoruz. evet dediğiniz gibi ücretler fazla ama kalıcı bir hasar olmasından çok daha iyidir....

Buradaki eğitim araştırma hastanesinde çocuk psikiyatristi yada teparisti falan var mı ona bakayım o zaman.

Biz özele de gittik üniversite hastanesine de ama inanın üni hastanesinden daha cok memnun kalmıştık. İsterseniz bir seans görüşmekte fayda var ama bizim söylediklerimizden daha fazlasını söylemeyecekler.

ben araştırmıştım bu konuyu,
kızım bir gün çok korkmuştu 3yaşında ,
kekelemeye başladı biz konuştukça ben başkalarına anlattıkça çoğaldı
netten okuduğum kadarıyla,yanında konuşmayacakmışsın bu konuyla alakalı,kekeleyen birini gördüğündede olurmuş
ozaman bir dizi vardı onu izlerdik,o diziyi izlemeyi bıraktık,korkmaması için elimizden geleni yaptık, yanında konudan bahsetmedik
konuşurken gözlerinemi bakıyorduk yoksa bakmıyormuyduk öyle bişeyde var araştır çok üstünde durmamak gerekiyormuş,
bizim 2aydan sonra düzeldi şimdi çok korkarsa yada çok çok heyecanlanırsa o an oluyor sonra düzeliyor...

Ben de size bir üniversite hastanesini öneriyorum. Bir hoca anlamasa, diğeri koşturur. Bulunduğunuz şehirde üniversite hastanesi yoksa ya da yetersizse, ikinci tercihiniz özel hastane/klinik olsun.

Canınızı sıkmayın öncelikle, yaş küçük o yüzden nefes egzersizleri ile aşılmaya çalışılacak en başta. Belirli bir yaşa geldikten sonra-tam bilmiyorum o yaşı şuan yanlış bilgi vermeyim ama okuma yazması olması gerektiği için 6-7 diyelim- halen düzelmemiş olursa, bu sefer çeşitli tekniklerle düzeltilmeleye çalışıyor. Erken yaşta çalışılmaya başladığı içinde çok büyük oranlarla düzeliyor. Ama en başta yapılacak olan nefes egzersizleri dahi yeterli olabilir. Çocuk kekelemiyor, kelimeyi tamamlamaya nefesi yetmiyordur.

Kekemelik için çeşitli tanılar vs. koyulması gerek en başta. Tek başına çıkarımlardan kaçının. Ailenizde böyleleri var diye, oğlunuzun kekeme olacağı varsayımını yapamazsınız. Siz anneler, hemen en kötüsünü hissedersiniz!. :)

Bir de, çocuğun yanında evde dışarıda vs. sakın ola ki, kekemelik mevzunu falan açmayın. Bunu asla önermiyorum.

Son düzenleme:

Bende kekemeyim.
Kimi zaman o kadar artıyor ki utanıyorum.
Bazen sıfırlanmasa bile azalıyor.
Yaşadığım olaylarlada ilgili oluyor bu.
Mesela kötü şeyler yaşıyayım artıyor.
Ama kendime güvenim olduğunda azaldığını farkettim.
Bende 12 yıldır var.
Bi ara psikolojimi bozuyordu baya.
Konuşmaktan çekiniyordum.
İnsanlardan kaçasım geliyordu..
Şu aralar çok şükür azaldı inşALLAH artmaz.
Psikologa götürün anlatsın.
Birde o konuşurken kelimelerini tamamlamayın..
Yani mesela gidiyorum dicek ama gi gi gi gi der o zamanlarda siz gidiyorum diye tamamlamayın özgüveni sarsılır.
O anlatırken dinleyin sakin sakin.
Sık sık şarkı söyletin o anda kekelemez ve mutlu olur :)
Arkadaşları dalga geçer siz motive edin.
Ben ilkokuldayken kekeliyorum diye dışlanıyordum.
Söylediklerim kaale alan yoktu..
Ki bunlardan hala var..
Üzülüyordum ama aşmıştım artık.
Mantıklı düşünün lafıma geliceksiniz diyordum bişey diyen olmuyordu.
Özgüven meselesi yani birazda..
Şu andada biri dalga geçiyor sırf o yüzden ilişkimi kafamda sıfırlamıştım düşünün yani.

ALLAH yardımcınız olsun inşALLAH geçer gider bu sadece şimdilik olan bi durumdur

Doktor öneriniz var mı? Aynı durumu yaşıyoruz… :KK43:

X