Davranış Bozuklukları Oğlum hafif düzey mental

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

Angela08

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
1 Ekim 2021
3
1
31
Arkadaşlar benim 7 yaşında oğlum var hafif düzey mental yani zeka geriliği teşhisi konuldu ne yapcam bilmiyorum çok şükür sağlığı iyi ama insan üzülüyor işte benimle aynı sorunu yaşayan varsa yazabilir mi

Aynı sorunu yaşayan var mı diye yazmışsınız bu konuda kişisel tecrübem Yok ama rapor aldınız mı ve özel eğitim alıyor mu çocuğunuz? Yaşı henüz küçük özel eğitim alırsa ve sizin de yoğun çabanızla daha iyi duruma geçer.Yol biraz uzun ve meşakkatli ama çocuklarımızın hayata iyi adapte olabilmeleri için ekstra çaba sarfetmemiz gerekiyor. aspergerli bi çocuğu olan anne olarak yazıyorum size 😊

Aynı sorunu yaşayan var mı diye yazmışsınız bu konuda kişisel tecrübem Yok ama rapor aldınız mı ve özel eğitim alıyor mu çocuğunuz? Yaşı henüz küçük özel eğitim alırsa ve sizin de yoğun çabanızla daha iyi duruma geçer.Yol biraz uzun ve meşakkatli ama çocuklarımızın hayata iyi adapte olabilmeleri için ekstra çaba sarfetmemiz gerekiyor. aspergerli bi çocuğu olan anne olarak yazıyorum size 😊
Evet raporumuz var bu hafta özel eğitime başlayacak ama tecrübesizim ne nasıl oluyor düzeliyor mu bilmiyorum

Merhaba nasil süphelendiniz belirtiler tam olarak neydi neye göre karar verildi?Hafif mental reterdasyon egitimle normale yakin olabiliyorlar.Lutfen iyi arastirin gideceginiz merkezi bazilari sadece para odakli olabiliyor.Inşallah hakkinizda hersey hayirli olur

Arkadaşlar benim 7 yaşında oğlum var hafif düzey mental yani zeka geriliği teşhisi konuldu ne yapcam bilmiyorum çok şükür sağlığı iyi ama insan üzülüyor işte benimle aynı sorunu yaşayan varsa yazabilir mi
Merhaba teşhisin koyulmasında okul mu yönlendirdi? Siz farketmediniz mi? Keşke daha küçükken destek eğitim (rehabilitasyon, okul öncesi eğitim vs) alsaydı. Olabildiğince eğitimine önem verin, destek eğitim talebinde bulunun. Düzelir mi diyorsunuz ama bunu düşünmenizi tavsiye etmiyorum. Düzgün neye göre düzgün? Yapacağınız tek şey çocuğunuzu akranlarının seviyesine ‘EĞİTİM’ ile yetiştirme adına çabalamak. Yani normal bir çocukla annesi 4 saat ilgileniyorsa sizin (komple ailenin) 8 saat ilgilenmesi, günde 5 saat eğitim alıyorsa 10 saat alması gerekli ki aradaki farklılığa yetişebilsin. Bol bol konuşun evde dikkat çalışmaları yapın. Her gün dersten gelince dersleri tekrar edin. Bunu azaltmak da arttırmak da sizin elinizde.

Benim oğlum dehb hastasıydı zaten farklı bir doktora götürdük o şüphelenip yaptırdı testi tavsiyeler için tşk ederim. O kadar çaresiz kalıyor ki insan

Merhaba,

Benimde kızıma aynı teşhis konuldu. Kendisi 6 yaşında olup, 3,5 yaşından beli konuşamadığı için özel eğitim alıyorduk. Başka bir sorunumuz yoktu. Fakat zeka geriliği olduğunu öğrendik. Kafam bu konuda çok karışık. 1.sınıfa başlaması bu yıl zorunlu anasınıfına yönetmelikler nedeniyle olmuyor. Özel eğitim sınıfları mevcutmuş. Siz nasıl bir yol izlediğinizi anlatabilir misin?

Merhaba,

Benimde kızıma aynı teşhis konuldu. Kendisi 6 yaşında olup, 3,5 yaşından beli konuşamadığı için özel eğitim alıyorduk. Başka bir sorunumuz yoktu. Fakat zeka geriliği olduğunu öğrendik. Kafam bu konuda çok karışık. 1.sınıfa başlaması bu yıl zorunlu anasınıfına yönetmelikler nedeniyle olmuyor. Özel eğitim sınıfları mevcutmuş. Siz nasıl bir yol izlediğinizi anlatabilir misin?
Tam olara kaç aylık, raporu var mı? Çünkü 79. Aya kadar raporla birinci sınıf ertelebiliyor benim oğlumda konuşma terapisi alıyor bu sene anasınıfına gidecek ram ile görüştüm bu konuda...

Maalesef bizim Eylül ayında 79 aylik olduğundan erteleme yapamadık.
Bu okul yaş hesaplamasında Eylülü hesaba katmaları çok kötü oldu, oğlumda Eylül doğumlu 72 aylık sayılıyormuş ay sonunda doğduğu halde.
Konuyla ilgili bilgim yok ama isterseniz yeni konu açın belki bilen birileri vardır burada.

Merhaba,

Merhaba özel eğitime ne tanıyla başladınız

sakın üzülmeyin. öğretmen olarak size şunu söyleyebilirim. aile desteği ile yaşıtlarını yakalayan ya da farkı azaltan çok çocuğumuz oldu. öğretmenlerle işbirliği yaparsanız süreç size fayda getirecektir.

X