nişanlı çiftler bayramda ne alır

gelenek görenek dedikleri alınacaklar adetler yapılması gerekenler iki tarafta bir şey eksik kalmasın istiyor

Siz ne istiyorsunuz ? Uygulamak istedikleriniz: bundan 50-60 yıl öncesinde, nadiren bazı köylerde yapılmış şeyler. İnsanlar o dönemde hediye olarak şalvarlık kumaş veriyorsa; siz de şalvar diktirecek ve kullanacak mısınız ? Birisi sonradan bunu elbise almaya çevirmiş.

İnsanlığın başlangıcından bugüne kadar yapılmış, zamanla bazıları kaybolmuş adetleri öğrenip; içlerinden işimize gelen adetleri alıp, sahiplenmek çok mantıksız.

Sene 2023; ileri mi gitmek istiyorsunuz, geri mi ?

2 konunuz, 2 farklı zaman ve mekanda geçiyor adeta. En kısa sürede, günümüze dönmenizi umarım.

sormayın bende hiç uğraşmak istemiyorum inanın ki ama iki tarafda gelenek görenek diyor sürekli bir an önce evlensekte kurtulsak diyoruz
Sizin de biraz işinize geliyor sanki bu gelenekler. Nişanlınızı biraz salın yahu. Yok bizde kalmaya gelmiyor yok bana bayramlık almalı. Sanki bir de bunları insanlar size kafanıza silah dayayarak istetiyor gibi davranıyorsunuz. Farkında değilsiniz ama çok baskı yapıyorsunuz bu adama. Birgün patlarsa görürsünüz.

ayrıca bayramlık nedir Allah aşkına? Kıyafete ihtiyacınız varsa söyleyin adet çıkaran ailenize size kıyafet alsınlar. Zaten bayramlık dediğimiz şey çocuklara anne babasının kıyafet almasıdır.

Sizin de biraz işinize geliyor sanki bu gelenekler. Nişanlınızı biraz salın yahu. Yok bizde kalmaya gelmiyor yok bana bayramlık almalı. Sanki bir de bunları insanlar size kafanıza silah dayayarak istetiyor gibi davranıyorsunuz.

ayrıca bayramlık nedir Allah aşkına? Kıyafete ihtiyacınız varsa söyleyin adet çıkaran ailenize size kıyafet alsınlar. Zaten bayramlık dediğimiz şey çocuklara anne babasının kıyafet almasıdır.
kıyafetin alası var derdim o değiş çok şükür ailemde bir dediğimi iki etmez sadece ortaya sordum nasıl oluyor diye bilmiyorum böyle şeyleri elli kere evlenmedim daha önce de

kıyafetin alası var derdim o değiş çok şükür ailemde bir dediğimi iki etmez sadece ortaya sordum nasıl oluyor diye bilmiyorum böyle şeyleri elli kere evlenmedim daha önce de

Forumda da 50 kere evlenen biri yok zaten. Olsaydı, Guinnes Rekorlar Kitabı için; aday olurdu çünkü.

23 yaşında, üniversitede lisans düzeyinde eğitim almış, Antalya'da yaşayan bir kadınsınız. Konunuzda bahsettiğiniz gelenekleri uygulayan kimi görüp, duydunuz çevrenizde ?

Forumda da 50 kere evlenen biri yok zaten. Olsaydı, Guinnes Rekorlar Kitabı için; aday olurdu çünkü.

23 yaşında, üniversitede lisans düzeyinde eğitim almış, Antalya'da yaşayan bir kadınsınız. Konunuzda bahsettiğiniz gelenekleri uygulayan kimi görüp, duydunuz çevrenizde ?
çok kişi gördüm inanın bu gelenekleri uymadığı için bir şeyi ufacık bir şeyi almadıkları için kavga çıkarıp nişan atanını bile gördüm allahtan öyle bir derdim yok böyle şeylere takılmam çok

adetlere göre bayramda nişanlımın yada ailesinin bana bayramlık alması gerekiyormuş gelinleri olduğum için, benim aklımı kurcalayan bizimde nişanlıma almamız gerekiyor mu damat olduğu için nasıl oluyor bilen varsa beni aydınlatabilir mi
Adetlere göre olduğu için değil de iki tarafta içinden geliyorsa karşılıklı hediyeleşebilir. Bana ufaktan hissettirilen bir altın hediye etme durumu var. Sanırım bir takı hediye edecekler ve kıyafet alınacak. İlle de gerekli mi? Hayır değil. Onlar bunu yapsa da yapmasa da ben iyi bir gömlek hediye etmeyi düşünüyordum nişanlıma. Siz de güzel, kaliteli bir gömlek yahut gömlek+pantolon yapabilirsiniz. Olması gerektiği için değil de istenerek yapılması, mesela onu aldığım şeylerin içinde görmek beni mutlu ettiği için... Hepsi bu

Adetlere göre olduğu için değil de iki tarafta içinden geliyorsa karşılıklı hediyeleşebilir. Bana ufaktan hissettirilen bir altın hediye etme durumu var. Sanırım bir takı hediye edecekler ve kıyafet alınacak. İlle de gerekli mi? Hayır değil. Onlar bunu yapsa da yapmasa da ben iyi bir gömlek hediye etmeyi düşünüyordum nişanlıma. Siz de güzel, kaliteli bir gömlek yahut gömlek+pantolon yapabilirsiniz. Olması gerektiği için değil de istenerek yapılması, mesela onu aldığım şeylerin içinde görmek beni mutlu ettiği için... Hepsi bu
yok altın değil kıyafet olarak geline hediye anlamında alınırmış , bende sizin gibi gömlek alabilirim ona

yok altın değil kıyafet olarak geline hediye anlamında alınırmış , bende sizin gibi gömlek alabilirim ona

Eskiden bekar kızların doğru düzgün kıyafeti olmadığı için çalışma imkanları olmadığı için evlenileceği zaman kayın aile tarafından sık sık kıyafet alınırmış. Bi nevi gardrobu oluşturulmuş. Şimdi elinizin altında Trendyol açın alın ne istiyorsanız.

Damadın çikolatasını alıp size gelmesi hem usül olarak hem de duruş olarak daha hoş olabilir. Ben ne bileyim kendim aldım bana bayramlık alması garip gelirdi.Normal günde alsın da bayram için bana biraz tuhaf geldi.Tercih meselesi tabi

adetlere göre bayramda nişanlımın yada ailesinin bana bayramlık alması gerekiyormuş gelinleri olduğum için, benim aklımı kurcalayan bizimde nişanlıma almamız gerekiyor mu damat olduğu için nasıl oluyor bilen varsa beni aydınlatabilir mi
Maddi imkanınız kadar alın.Bir tişört veya gömlek olabilir.Benim ilk bayramında çeyrek altınlı bileklik geldi.Pantolon 2 bluz yemeni çorap geldi.babam var ona da.Tisort gömlek seccade tesbih geldi.

Bana çok küçük düşürücü geliyor duyunca ya, 23 Nisan çocuğu gibi, bayramlık nedir 😃
"Biz gelini tepeden tırnağa giydirdik" derler neme lazım, düşüncesi bile sinir oynatır.
Aile ziyaretine giderken karşılıklı alın tatlınızı, çikolatanızı. Olsun bitsin.

X