Nişan Nişan bohçası sorunsalı

Nişan Adetleri, Nişan Bohçası, Nişan Tepsisi

ogretmenhanim93

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
2 Temmuz 2019
27
7
30
Merhaba kızlar öncelikle burada yeniyim ve düşüncelerinizi çok merak ediyorum. Benim sorunum şu. Yakında nişanım var ve bu geleneksel olaylar; bohça, alışveriş vs. beni çok geriyor. Biliyorum büyükler için adet önemli ama ben gidipte kendime makyaj malzemesi veya gecelik tarzı şeyler aldırtmak istemiyorum. Mantığıma ters bir duruem biraz. Ama bunu söylersem alınırlar mı onu bilemiyorum. Arkadaşlarımda saçmalama alacaklar tabi vs diyor. Ama benim rimelimi neden alsınlar yani çok saçma geliyor bana. Sizler neler yaşadınız? Benim gibi düşünenler uygulayanlar oldu mu?

Nisan alisverisine esimle ikimiz çıktık. Bohcaya dair bir şey ikimiz de istemedik. Nisan zamanı lazım olacak şeyleri satın aldık beraber.
İstemiyordum ama sağ olsun eşimin annesi bir bohça getirmişti hem nisan hem düğün öncesi. Ama tamamen kendi gönlünden geçen şekilde hazirlamisti. Aileyle gitmek istemezdim ben açıkçası.

Merhaba kızlar öncelikle burada yeniyim ve düşüncelerinizi çok merak ediyorum. Benim sorunum şu. Yakında nişanım var ve bu geleneksel olaylar; bohça, alışveriş vs. beni çok geriyor. Biliyorum büyükler için adet önemli ama ben gidipte kendime makyaj malzemesi veya gecelik tarzı şeyler aldırtmak istemiyorum. Mantığıma ters bir duruem biraz. Ama bunu söylersem alınırlar mı onu bilemiyorum. Arkadaşlarımda saçmalama alacaklar tabi vs diyor. Ama benim rimelimi neden alsınlar yani çok saçma geliyor bana. Sizler neler yaşadınız? Benim gibi düşünenler uygulayanlar oldu mu?
Aman aldiriverin gitsin .. atla deve degil sonucta alacaklari seyler ..

Bencede bu devirde gereksiz bir adet ama adet yerini bulsun diyorsaniz nişanlınla veya görümceyle cikabilirsin alışverişe. Don aldirmak zorunda değilsin tabiki

Valla bana geceliği tarak fırça setini havlu terlik tülbent tespih seccade çorap örgü yelek lif bir ton bohça hazırlamışlardı. Yani 16-17 bohça vardı..
Makyaj için de küçük sandık almışlar, görümcemle bir gün nişanlık bakmaya çıktık, ordan beni bi kozmetikçiye soktu.. Seç beğen dedi, ne beğeneyim ki dedim. İşte makyaj filan ne kullanıyorsan dedi. Ben tabi bi Ruj bi kalem alınca el attı ten rengime uygun fondöten, far, far fırçası vs bişeyler seçti, bana hangisini beğendiğimi sordu ve istediğimi aldı yani alelacele oldu. Ama ne var ki yani? Bohça bu, konur zaten. Ben fazla aldırmadım. Sen de fazla aldırmazsın olur biter.
Makyaj yapmıyorum çünkü, 3 sene oldu hala duruyor o zaman alınanlar...

Yani sadece makyaj malzemesini seçtim, geceliği filan onlar seçtiler.. Ben bohça geldiğinde gördüm

Valla bana geceliği tarak fırça setini havlu terlik tülbent tespih seccade çorap örgü yelek lif bir ton bohça hazırlamışlardı. Yani 16-17 bohça vardı..
Makyaj için de küçük sandık almışlar, görümcemle bir gün nişanlık bakmaya çıktık, ordan beni bi kozmetikçiye soktu.. Seç beğen dedi, ne beğeneyim ki dedim. İşte makyaj filan ne kullanıyorsan dedi. Ben tabi bi Ruj bi kalem alınca el attı ten rengime uygun fondöten, far, far fırçası vs bişeyler seçti, bana hangisini beğendiğimi sordu ve istediğimi aldı yani alelacele oldu. Ama ne var ki yani? Bohça bu, konur zaten. Ben fazla aldırmadım. Sen de fazla aldırmazsın olur biter.
Makyaj yapmıyorum çünkü, 3 sene oldu hala duruyor o zaman alınanlar...

Yani sadece makyaj malzemesini seçtim, geceliği filan onlar seçtiler.. Ben bohça geldiğinde gördüm
16-17 bohça nedir yahu maşallah 😄 Ben biraz antika bir insanımdır ihtiyaç neyse o alınmalı diye düşünüyorum hatta çeyize dahi karşı olduğumdan anneme de yaptırtmadım. Yani havlu kenarıdır tülbent oyasıdır bu tarz şeyler. Çeyiz sandığı denen şeyin içinde duracak eşyayı ben ne yapayım işime yarasın diye düşündüm hep :halay:

16-17 bohça nedir yahu maşallah 😄 Ben biraz antika bir insanımdır ihtiyaç neyse o alınmalı diye düşünüyorum hatta çeyize dahi karşı olduğumdan anneme de yaptırtmadım. Yani havlu kenarıdır tülbent oyasıdır bu tarz şeyler. Çeyiz sandığı denen şeyin içinde duracak eşyayı ben ne yapayım işime yarasın diye düşündüm hep :halay:
Bende öyle
düşünüyorum evet :) ama yapmışlar, ben geldiğinde gördüm :)

Yalniz basimiza aldik alinacaklari. Gecelik ic camasiri felan aliyorsun zaten ihtiyacin olacak ama neden makyaj malzemesi alasin banada sacma geldi. Ben braz karsiyimdir boyle seylere sanki senin kiyafetn esyan yokmus gbi herseyi yeniden istemek mantiksiz gelir bana bu yuzden sadece ihtiyacm olacak seyleri aldim. Ustelik carsiya tek basimiza cikmamizi annem babam istedi. Kalabalikta alamazsin tek basina canin ne isterse al dediler

Kızlar her adeti elinizden geldiği kadarıyla yapın yaptırın.Ben nişanlanırken eşim başka memleketliydi. Hiç birşey sormadılar gereğini yerine getirirler diye bende birşey söylemedim. Nişan vakti geldi çattı ve ben şok.. 700 km uzaktan geldiler ve hiçbir şey yok ne çiçek ne çikolata, ne bohça, ne hediye, ne takı, bir kilo leblebi dahi getirmemişlerdi. Nişanlımla gizlice çarşıya çıkıp aldık çiçek çikolata tatlıyı. Hiç unutmam onu, düğünde de aynı oldu. Herşeyi kendi paramla yaptım eşim yeni atanmıştı birikmiş parası yoktu. Ailemin durumu iyi değil derdi ama bu kadarda beklemiyordum. Medine fakiri olsa insan küçükte olsa bir hediye getirir. Evcilik oynar gibi kendim çaldım kendim oynadım gibi oldu:KK43: Buda yetmezmiş gibi düğün sabahı abisi arayıp altınları istedi(Kendileri bişey takmadı). Kendi çevremde böyle birşey görmediğim için o kadar acayibime gittiki anlatamam. Hala aklıma geliyor onları gördükçe sinir oluyorum. Çok şükür eşimle iyiyiz 9 yıllık evliyiz evimizi arabamızı herşeyimizi aldık. Sağlık olsun napalım.

Ne kadar anlayışlıymışsınız kimseye sezdirmeden her işi halletmişsiniz.
Kızlar resmini yüklediğim yüzüklerden hangisi evlilik yüzüğü olarak daha güzel? Son iki yüzük aynı model.
Kızlar her adeti elinizden geldiği kadarıyla yapın yaptırın.Ben nişanlanırken eşim başka memleketliydi. Hiç birşey sormadılar gereğini yerine getirirler diye bende birşey söylemedim. Nişan vakti geldi çattı ve ben şok.. 700 km uzaktan geldiler ve hiçbir şey yok ne çiçek ne çikolata, ne bohça, ne hediye, ne takı, bir kilo leblebi dahi getirmemişlerdi. Nişanlımla gizlice çarşıya çıkıp aldık çiçek çikolata tatlıyı. Hiç unutmam onu, düğünde de aynı oldu. Herşeyi kendi paramla yaptım eşim yeni atanmıştı birikmiş parası yoktu. Ailemin durumu iyi değil derdi ama bu kadarda beklemiyordum. Medine fakiri olsa insan küçükte olsa bir hediye getirir. Evcilik oynar gibi kendim çaldım kendim oynadım gibi oldu:KK43: Buda yetmezmiş gibi düğün sabahı abisi arayıp altınları istedi(Kendileri bişey takmadı). Kendi çevremde böyle birşey görmediğim için o kadar acayibime gittiki anlatamam. Hala aklıma geliyor onları gördükçe sinir oluyorum. Çok şükür eşimle iyiyiz 9 yıllık evliyiz evimizi arabamızı herşeyimizi aldık. Sağlık olsun napalım.
Ne kadar anlayışlıymışsınız. Kimseye sezdirmeden her şeyi yapmışsınız.

Ne kadar anlayışlıymışsınız kimseye sezdirmeden her işi halletmişsiniz.

Ne kadar anlayışlıymışsınız. Kimseye sezdirmeden her şeyi yapmışsınız.
Bunlara karsin hala kendilerine kotu davrananlar korunup onlara kıymet veriliyor ya üzülüyor insan bu yaptıgı fedakarlıklara. Keske ben de kötü davransaymısım demekten kendimi alamıyorum.

haftaya nişanım olacak.. en başından ben kendi ailemle artık nişanlım diyorum :) o da kendi ailesiyle konustu.. nişan bohçası istemiyoruz diye.. çok şükür onn tarafı bişiy demedi arada adet olsun diye kızkardesı fln sorar , bohça istıysan yapalım söyledik istemedi modu olsun diye.. bi ara halam yeltendi bohçasz olmaz duymamazlıktan geldim yalan yok.. bu durum tamamen nişanlanacagınz adamla alakalı.. aynı kafadaysanz olay tamam.. ben nişanlmla bi gun sadece ikimiz gittik elbise ayakkabı iççamaşırı çorap gerekli olan şeyleri aldık.. ben öyle makyaj parfum vs aldırmadım düşünn çanta bile almadım.. dedim hepsi düğün alışverişi yaparken alınsın o zamanda kullandıgım ürünlerden istediklerimi aldırırm.. nişan bohçasını gereksiz bulanlardanım açıkçası..heee bi anlaşma yaptık nişanda takılan her şey benm adıma benm hesabmda bankada duracak dedim sonrasında laf söz olmasın dedim tamam dedi :) kimisi ortak hesap fln açıyo yada kv anne saklayayım fln oluyo o yuzden söyledim..

oda neymiş bee... kendi yapman bence en iisi olmuş o ayrı da en azından lafını edemezler ben yaptım herseyi dersinz. .
abisisnn altınları istemesine takıldım ben vermedinz dimi ? yuhhh yaa.. ben lafımı söylerdim ne yaptınız da ne istiyorsunuz fln .. peki eşiniz ailesi ile ilgili size bşy diyor mu? allah bozmasın sevındım mutlu olun ömur boyyu..

oda neymiş bee... kendi yapman bence en iisi olmuş o ayrı da en azından lafını edemezler ben yaptım herseyi dersinz. .
abisisnn altınları istemesine takıldım ben vermedinz dimi ? yuhhh yaa.. ben lafımı söylerdim ne yaptınız da ne istiyorsunuz fln .. peki eşiniz ailesi ile ilgili size bşy diyor mu? allah bozmasın sevındım mutlu olun ömur boyyu..
Ben ver bir kısmını dedım. Ama eşim onlar geri vermez biz kötü oluruz dedı vermedi. Eşim Allahtan benden yana. Ben hep ailem yuzunden kaybettim der.okurken bile eşime kuruş gondermıyorlardı. Altın vakasından sonra kaçç tane akrabası para altın ıstedı hatırlamıyorum:KK43: Yılda bir gideriz eşimin ailesıne kayınvalidem yerinden kalkmaz herseyı bizden umar. Bizden alıp yanındaki cocuklarına yedırmenın derdinde. 3 cocugum oldu bir corabını görmedim ama surekli isterler. Ben eski esyalarını degıstırdım gozum yok helali hos olsun. Ben pahalı esyalar ummuyorum inanın zaten alamazda kücuk bir hediye ne bilim çocuklara bir tişört al hiç birsey yok. Gecen hafta aramıs sankı pazardan domates al der gibi kardesine ev al diyor. Ben Kendıme ev almak için 6 yıl borç odedım. Sanki kolay alınıyor. Eşimin hatrıma sabrediyorum ama nereye kadar bilmiyorum.

Ben ver bir kısmını dedım. Ama eşim onlar geri vermez biz kötü oluruz dedı vermedi. Eşim Allahtan benden yana. Ben hep ailem yuzunden kaybettim der.okurken bile eşime kuruş gondermıyorlardı. Altın vakasından sonra kaçç tane akrabası para altın ıstedı hatırlamıyorum:KK43: Yılda bir gideriz eşimin ailesıne kayınvalidem yerinden kalkmaz herseyı bizden umar. Bizden alıp yanındaki cocuklarına yedırmenın derdinde. 3 cocugum oldu bir corabını görmedim ama surekli isterler. Ben eski esyalarını degıstırdım gozum yok helali hos olsun. Ben pahalı esyalar ummuyorum inanın zaten alamazda kücuk bir hediye ne bilim çocuklara bir tişört al hiç birsey yok. Gecen hafta aramıs sankı pazardan domates al der gibi kardesine ev al diyor. Ben Kendıme ev almak için 6 yıl borç odedım. Sanki kolay alınıyor. Eşimin hatrıma sabrediyorum ama nereye kadar bilmiyorum.
Eğer eşiniz sizden yanaysa şanslısnz bir de tam tersi olanlar var .. açıkçası bşy almamaları da ii umurunzda olmasın bunu kafayada takmayın boşverin siz kendi hayatınza bakın bşy vermesinler ki daha yüzsüzleşmesinler önemli olan istemeleri değil eşinzn bunu dikkate alıp almamsı bence. Eğer istediklerinde eşinz yapmıyorsa tamamdr size söylenen bşy olursa da cvbını verirsinz çok sesiszde kalmayın. Eşinizi de güzellikle uyarın istedijkerini yapmamalrı konusunda..

o zaman nişanda yapma, bi cafede başbaşa otururken tak yüzüğünü...olurmu , olmaz dimi... yani adetleri nekadar istemiyorum desende, mecburen bazılarına uymak durumundasın...kız isteme, kahve yapma, vb... şeyler hepsi örf ve adetimiz...yeni nesil kabullenmiyor örf ve adetlerimizi, ama toplumları güçlü kılan örf ve adetlerin unutulmamasıdır...başarılı ve gelişmiş ülkeler örf ve adetlerine sıkı sıkıya bağlı kalmış ülkelerdir...bence adetlerimizi görmezlikten gelmek yerine, tam tersi elimizden geldiğince uygulamalı, hatta çocuklarımızada öğretmeliyiz...tabiki güzel ve insanlara zarar vermeyen adetlerden bahsediyorum...

Eğer eşiniz sizden yanaysa şanslısnz bir de tam tersi olanlar var .. açıkçası bşy almamaları da ii umurunzda olmasın bunu kafayada takmayın boşverin siz kendi hayatınza bakın bşy vermesinler ki daha yüzsüzleşmesinler önemli olan istemeleri değil eşinzn bunu dikkate alıp almamsı bence. Eğer istediklerinde eşinz yapmıyorsa tamamdr size söylenen bşy olursa da cvbını verirsinz çok sesiszde kalmayın. Eşinizi de güzellikle uyarın istedijkerini yapmamalrı konusunda..
Eşim tek kuruş gönderirken bile söyler bana . Çoğu zaman o arada kalmasın diye hep tamam derim ama durumu abartmaya başladılar. Baktılar her istediklerinde geliyor istekler çoğalmaya başladı. Artık dur diyecem benimde çoluğum çocuğum var. Şimdi abisi evlenecekmiş beyaz eşyayı bize yıkmaya kalkıyorlar. Ben kaç yıl bekarlık beyaz eşyalarımı kullandım. Evlendiğimde sadece koltuk takımım yeni aldık oda en ucuzundan , yatak odasınıda babam aldı onun dışında tek yeni eşya almadım. Geriye baktığımda ben enayimiyim diye düşünmekten alamıyorum kendimi sinirlerim zıplıyor kinleniyorum onlara karşı. Haklısınız aslında bunlar böyle yapacak bişey yok eşim yanımda boşuna sinirlenip kendimi yıpratmaya değmez. Teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.

X