Bebek Çocuk Odası Dekorasyonu Montesorri Yatak ile Çocuk Odaları Daha Güvenli

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.731
27.161
48
kanz-sienna-montessori-karyola-kahve-1545x1500.jpg

Montesorri yataklar ile çocuk odaları artık daha renkli.Bu yataklardan bahsettmeden önce yatağa adını veren Montesorri felsefesinden biraz bahsedecek olursak bu yatakların özelliklerini daha iyi anlayabiliriz..

“Çocuğu çalıştım. Çocuğun bana verdiklerini aldım ve onları ifade ettim. İşte Montessori Yöntemi budur.” diyen İtalya’nın ilk kadın doktoru Pedagog Maria Montessori felsefesini bu şekilde açıklıyor.Bu felsefe çocuğun ihtiyaçlarını anlama ve ona uygun alan oluşturmaya dayanıyor.

Bu felsefeden yola çıkarak oluşturulan Montesorri yataklarında çocuğun uyku ve yatak ile ilgili sorumluluklarını tamamı ile kendisine veriyor.Çünkü yataklar çocuğun uykusu geldiğinde ulaşabileceği kolaylıkta yer yatağı olarak düşünülmüş ve uyandıktan sonra kendince toparlayabileceği kolaylıkta tasarlanmış.

Yere yakın bir yatak çocuğa özgür bir yaşam alanı tanır.Yataktan kendi kendine kalkabilme,kendi kendine yatabilme,yatağını toplayabilme gibi özgür bir yaşam...Ayrıca yere yakın olması düşme riskini ortadan kaldırabileceği için ayrıca güvenlidir de.

Peki Çocuk hangi yaşlarda Montesorri Yatak Kullanabilir?

Montessori yatakları, metodun gelişimi yönünde 0-6 yaş arası çocukların, ebeveynlerinden bağımsız olarak yataklarına girip çıkmalarına uygun şekilde tasarlanmıştır. Günümüzde bu yataklar bebek yatağı boyutunda da, tek kişilik yatak boyutunda da hazırlanabilir. Bu durumda 6 yaşından sonra da çocukların ve ailenin tercihine göre kullanımı devam edebilir.

Montesorri Yatak alırken nelere dikkat etmek gerekir?

-Bu yataklar ahşap malzemeden üretilir.Bu nedenle yatak alırken malzemesinin doğal ve sağlıklı olmasına dikkat edin

-Boyalar fazlası ile kimyasal içerdiğinden kullanılan boyanın bebek sağlığı için üretilen zararsız boyalardan olduğundan emin olun

-Seçeceğiniz yatağın rahatlığının yanında çocuğunuzun odasının şekline uygun olduğundan emin olun..

-Yatak seçiminde bebeğin sağlığı için en uygun özellikler seçilmelidir. Alerjik bileşen içermeyen, doğal kumaştan ve yapıdaki yataklar tercih edilir.

En güzel Montesorri yatak örneklerine gelin hep birlikte bakalım;

932018_104504.jpg
bed_redeles_70x140_tests.jpg
joy-in-montessori.jpg
lovel-decor-nordic-kids-house-bed-milo-colour-blue-colour-drawer-extra-sleep-without-drawer-ex...jpg
montessori-yatak-1200x650.jpg
montessori-yataklari-1200x650.jpg
montessori-yatak-pembe-3465-22358-34-B.jpg
pierre-cardin-alessi-montessori-yatak-catili-karyola-gri-114406.jpg
tree-house-white-wooden-pine-1.jpg
montessori-yatak (1).jpg
montessori-yatak-700x650.jpg
korkuluksuz.jpg
cadir2.jpg
catili.jpg
estensione-120x200-etto-one-.jpg
lettino-casetta-montessori.jpg