Lise tecrübelerinize, arkadaşlık tecrübelerinize ve önerilinize ihtiyacım var.

pokerface4

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
1 Mart 2013
10
0
Sizinle birkaç sıkıntımı paylaşmak istiyorum. Ben şuan 17 yaşındayım lise üçe gidiyorum. Sıkıntımda şu liseye başladığım birçok arkadaşım vardı lise ikide birçoğunu eledim ve kaybettim çünkü birkaçının aslında ne kadar çıkarcı oldugunu anladım ve arkadaşlığımı bitirdim. birkaçını da kaybettim diye düşünüyorum. Benim şuan tek bir arkadaşım var ona da gerçek ve samimi arkadaş diyebilirsek herşeyi onunla yapıyorum çünkü gerçek samimi oldugum kişi o kimse demesin başka birini bul diye insan anında biriyle kaynaşıp samimi olamıyor tamam tanışırsın konuşursun belki arkadaş olursun ama dışarı beraber çıkabilcek kadr samimi olamıyosun işte ya da ben öyleyim. Benim sournum şu ki yanımda ki insandan huzursuzum sürekli mutsuz yüzü gülmüyor. Ben de dışardan ciddi şımarık olmayan biri görünürüm ama alıştığım ortamda asla öyle duramam yani biraz canlıyım ama yanımda ki kişi öyle degil ve banada mutsuzluk yansıtıyor. Bir derdim olsa anlatsam salak salak yüzüme bakıyo iki çift laf et yani kendinden başkasını düşünmüyor! kendi sorunu olsa bşaımın etini yiyor ama ben dinlerim o olsun tanımadığım biri olsun şurdan biri gelip bana bi sıkıntım var desin geri çeviremem onu rahatlatmadan bırakamam ama yanımda ki anlayışsızın önde gideni! Sürekli arkadaş edinmemi kısıtlıyo kime iyi desem burun kıvırıyo kimsey begenmiyo. ya cıvıl cıvıl olsun demiiyorum kahkaya boğulsun demiiyorum dışarıya karşı öyle görünmesini falanda istemiyorum hiç umrumda değil ama yanına gittiğimde bi samimi davrandığında bana biraz sıcak ol sanki beni sevmiyorda zorunlu benimle onunda hiç arkadaşı yok olamazda zaten ona bir tek ben katlanırım heralde. Halbuki şuan o olmasaydı benim için herşey farklı olucaktı. Onun yüzünden mutsuzum. İnsan atamaz ya bi anda herşeyde aynı ortamdayız yuzune bakılmıcak hale gelemezsinki. beni çıkar ugruna kullanıyor. Açıkçası bende biraz öyleyim sırf bir o var hayatımda sanki kız ne yapıp ne etti çevremde ki herkes kayboldu ve şuan ona mecbur kaldım ama eğer eski arkadaşlarım olsa umrumda olmucak. yalnız takılmayı denedim bi ara dedim boşver olmasın biri ama insan istiyor işte bide böyle ciins cins bakan aayy sen yalnızmısın diyen tipler varsa. Salak sanki iki dakika yalnız bıraksan durabilicek. bu kız için herkesle kötü oldum resmen şimdi nasıl pişmanım. Allahım diyorum ne yaptım ben. Bana sıkıntı vermekten başka bir işe yaramıyor. KAsınıtının tekii! laflarımdan dolayı kusura bakmayın ama gerçekten doldum o yuzden biraz agır konuşuyorum ama bi yere yazmaya anlatmaya ihtiyacım var... Aileme diyorum kızım idare et bak seviyorki yanında yalan! anca ne zaman okul başlıcak arıyo o zaman yarın okula gelicekmisin diye neden? çünkü yarın gıtmezsem yalnız kalır kendını garantiye alıyor. Sonuçta çoğu kişi lıse yılında yanındaki arkadaşının gelmemesini istemez. Bana yarin gelmicem diyince eger gelmesini istiyorsam ya gel takılırız diyorum içim neyse dışımda öyle ben diiyince sen bilirsin ama bu normal sen bilirsin degil ben sana başka bi gun gösteririm dercesine kız benden intikam alıyor resmen! kızlar yalvarırım yardım edin üstümdeki yükten kurtulayım artık bunaldım omuzlarımda bi yük gibi. sizinde belki buna benzer yasadıgınız şey olmuştur öneriler verin belki yaşadıktan sonra neden bunu yapmadım demişssinizdir. Ama yeni arkadaslar bul falan demeyin zaten bu kız olmasa ben bulmuştum bulurdumda. ama benide kendine benzetti işte. beni çok sevenler şimdi yuzume bakmıyor. Tam da derdimi anlattım mı bilemiyorum ama işte.. ha birde lisede bana güya aşık olanlar falan oluyor olur ya hnai çıkma teklifleri mesela bu yıl bi kaç çocuk dedi arkadaşıma diyince hemen hayır konuşmucaksın onunla istemiyorum sevmedim diyor. ama aslında onu bırakıcagımdan korkuyor hatta ben denemek için birinin çıkma teklifini kabul ettim ve aglamaya başladı sonra ayyrıldım manyakmıdır nedir ya of. Bakın benım liseden öncede boyle samimi arkadaşlılarım oldu ama gercekten smaimiydik hep anılarımız vardır birbirmizi sevdigimizi belli ederdik. Ama buna bi seni seviyorum aşkım bebeğim diyemem hayatta midem kaldırmıyor anca kanka başka bişey yok lütfen bana akıl verin.. ve ben galiba insanları anlıyorum ne kadar çıkarcı olduklarını amaçlarını... ama ben birazda gerçek arkadaşlıklar istiyorum.. anlatıcagım dökecegim daha çook şey varr ama buraya yetmez hemde siz bunalırsınız artık ama gerçekten birini karşıma alıp bişeyleri dökmek istiyorum çıkardığım sonuçları paylaşmak isiyorum nerdee.. herkes kendi derdinde ama inanın ben bunu herkese yapıyorum daha dün bi çocuk karşı okulun dışında galıyodu ya benden küçük orta okula gidiyo ama dayanamam yemin ederim aldım konuştum rahatlattım bende rahatladım dinledim onu ya küçük bile olsa dogru düzgün birini bulsam keşke yemin ederim kimse umrudma degill

Merhaba guzel kardesım;
uzulerek soyluyorum kı yazının tamamını okuyamadım.
Ama konunun özünü kavradım.
İlk olarak sana sunu soyleyeyım yalnızlık korkusu ıle sacma sapan arkaslar edınmemelısın.
Unutma kı bulbul gule,karga copluge goturur.
Ayrıca senı kullandıgını hıssettıgın arkadasına bundan boyle fırsat verme.
Lıse arkadaslıkları zaten oyle uzun omurlu olmuyor genellıkle.
Sahsen benım lıseden halen gorustugum sadece 2 arkadasım vardır.
Ayrıca kalbını sebepsız yere kırdıgın arkadaslarının gonlunu almak ıcın gec kalmıs degılsın.Yenıden yanlarına gıdebılırsın,
bır ıkı selamlasmadan sonra onlarda sana yaklasacaktır dıye dusunuyorum.
Ama bunları yaparken halıhazırda kı arkadasına sırt donme kı gereksız dusmanlık ortamı olusmasın.
Ama mesafenı koru.
Koru kı senı daha fazla kullanamasın hos sende bır nevı onu kullanıyorsun.
Yalnız kalmamak ıcın ona sarılmıssın.
Bunlara canını sıkma kardesım derslerıne odaklan.
InsAllah ıstedıgın ortamı yakalarsın.

çok dogru söyluyorsunuz benim şuanki en buyuk sıkıntım yalnız kalma korkusu heralde kime desem çoğu bana öyle bir korkum yok diyor inanın bu korkuyu kendime yakıştıramıyorum utanıyorum kendimle bağdaştıramıyorum. bu korkuyu yensem galiba arkadaş pekte sorun olmucak

çok dogru söyluyorsunuz benim şuanki en buyuk sıkıntım yalnız kalma korkusu heralde kime desem çoğu bana öyle bir korkum yok diyor inanın bu korkuyu kendime yakıştıramıyorum utanıyorum kendimle bağdaştıramıyorum. bu korkuyu yensem galiba arkadaş pekte sorun olmucak

sen ınsanlara karsı ördugun duvarları bır kaldır bak bakalım yalnız kalıyor musun.
Herkese ılgılı ve samımı davrandıktan sonra arkadaslık kuramama gıbı bır sorunun kalmayacaktır zannımca.
Ayrıca yalnızlık ta oyle cok korkulacak bırsey degıldır.
Hem daha dur bunun unıversıtesı var ınsaAllah sen arkadaslık kurmak ıste yeter kı ortamlar daha cook olusacak.

insanlara samimi davranmakta zorluk cekmiyorum istersem davranıyorum yanlarına gidiyorum onlarda beni seviyorlar ama benim asıl istegim yalnız başıma kendime yetebilmek daha sonrası gelir.. ilginiz için bu arada teşşekkür ederim asıl derdimi ortaya cıkardınız galiba:)

Sana benden tuyo. Yalnız kalmayı dert etmemenin tek yolu kendinle uğraşmaktir. Arkadas grubuylayken herkes eğlenir. Mühim olan tekken eğlenceli olabilmektir.
Bunun artı bir getiriside Cool görünüşe sahip olmaktır. Al guzel bir kitap tak kulağına müziğini aralarda bununla takil. Özgür ol. Ben kendime yeterim çünkü ben cok degerliyim diye tekrar et surekli. Kendini sev. O zaman istemediğin kadar insan bu kız napiyo ne ilginç diyip etrafında bitiyor zaten

merhaba Gizemcim :)

seni çok iyi anlıyorum, yalnız vakit geçirmek gerçekten çok tatsız. bütün gözler senin üzerinde gibi hissedersin. yapman gereken iki şey var, birincisi arkadaşınla samimi bir şekilde konuşup bu sıkıntını anlamasını sağlayabilirsin. ama "sen hep mutsuzsun,senin yanında ben de depresif oluyorum" falan şeklinde değil de, "son zamanlarda hep mutsuz görünüyorsun,canını sıkan bir şey var sanırım,anlatırsan yardımcı olmaya çalışırım" şeklinde. gerçi bazı insanların mizacı böyledir,bende de var öyle bir tane, hayatı depresyon,hiç yüzü gülmez vicdansızın :) ödevi,dersi bahane ederek birkaç tanımadığın kişiyle iletişim kurmaya çalışabilirsin ikinci olarak da. yani kaynaşmanız hemen gerçekleşmez ama en azından zamanla arkadaş olursunuz.

yalnız şunu söylemek isterim, ne kadar çok arkadaş o kadar çok dert. ben şu ara hepsinden bıktım mesela. herkes kendi derdinde,herkes bencil.yani yalnız senin arkadaşın öyle değil canım.karşılarına aldıkları insanı akşama kadar kitleyip kendi sorunlarını anlatıyorlar.ben de senin gibi kıramadığım için hep dinlerim,ama insan bir süre sonra çok bunalıyor. o yüzden yalnız kalmaktan korkma.ileride buna çok ihtiyaç duyacaksın.

bir de son olarak şunu söyleyeyim, lisede lise son sınıfa kadar benim de öyle yediğimin içtiğimin ayrı gitmediği yakınlıkta arkadaşım yoktu.lise sonda çok yakın bir arkadaşım oldu(ki lise sonda bile o kadar yakın sayılmazdık), şu an üniversite bitti ve kardeşim gibidir. yani sıkıntı yapma kendine. güzel vakit geçirmene bak yeter.nasılsa bulursun kafana göre birini :KK34:

Son düzenleme:
Evet en guzeli bende kendi kendime mutlu olabilmeyi istiyorum tuyonuz icin cok tesekkurler bu ve buna benzer seyleri uygulayacagim:)

Aynen tercume oldunuz bana ama artik rahat olabilmeyi basarmam lazim birine kitlenip kalmamam gerek lise boyle bisey galiba kendi hayatima bakmam gerek zaten zamanla oluyor :)

Kusura bakma da yazindan anladigim kadariyla sen de pek iyi niyetli biri degilsin. Kizin her hareketinden her sozunden nasil da kotu kotu anlamlar cikarmissin, benim hayatta aklima gelmez "yarin okula geliyor musun" gibi basit bir cumleden boyle anlam cikarmak; dusuncelerin cok fesat kusura bakma. Acik soyluyorum, etrafimda senin gibi dusunen birini arkadas olarak istemezdim. Digerleri de seni farketmis de uzak duruyor olabilir mi? Arkadasin senin cevreni bu kadar etkileyemez, arkadassiz kalmana sebep olamaz. O yuzden kimsenin seninle konusmamasinin sucunu ona yukleyerek ancak kendini kandirirsin. Elbet anlattigin kadar masum gorunmuyorsundur diger arkadaslara, o yuzden istemiyorlardir seninle konusmak, bana bile internetten bile ne kadar itici geldi yazdilarin, uslubun.

Bu arkadaslik iliskisi cikar iliskisi olmus. O kiz senden ne cikari vardir bilmem ama sen gun gibi kendi cikarin icin o kizla takiliyorsun, sirf yalniz kalmamak icin. Neden sevmeyi midenin bile kaldirmadigi bir insanla bu kadar samimi olup arkasindan boyle laflar ediyorsun? Dupeduz ikiyuzluluk diyoruz biz buna.

Her arkadaslikta sorunlar olur, anlasilamayan seyler olur. Ama o kisinin arkasindan bu seviyede laflar ediyorsan bu noktada duracaksin iste. Arkadasligini bitireceksin o halde. Sevmeye midemin kaldirmadigi insanin yanindan bile gecmem, kaldi ki yalniz kalmiyim diye samimi olacam oyle mi! gercekten cok tuhafsin bana gore.

Kisiligin oturmamis gibi geldi bana. Yalniz kalma korkusu seni esir almis, tek kalmaya gucun yok, kendine guvenin yok. Illa yaninda biri olsun, camurdan olsun mantigindasin. Insanlar kendi kendine ayakta duramayan insani arkadas olarak da istemezler yaninda, fesat dusuneni istemezler, fesat dusunceler insanin disina da yansir sen farketmesen de , negatif enerji yayarsin etrafina. insanlar boyle insanlari sevmez, arkadasliga istemez. bunlari da aklinda tut. Arkadas bu yuzden kaybetmissindir, yoksa o kizdan dolayi degil.

Yoruma kizar misin sert mi oldu bilmem ama ben hatanin cogunu sende gordum, biraz oturup dusun, igneyi biraz da kendine batir.

Kusura bakma da yazindan anladigim kadariyla sen de pek iyi niyetli biri degilsin. Kizin her hareketinden her sozunden nasil da kotu kotu anlamlar cikarmissin, benim hayatta aklima gelmez "yarin okula geliyor musun" gibi basit bir cumleden boyle anlam cikarmak; dusuncelerin cok fesat kusura bakma. Acik soyluyorum, etrafimda senin gibi dusunen birini arkadas olarak istemezdim. Digerleri de seni farketmis de uzak duruyor olabilir mi? Arkadasin senin cevreni bu kadar etkileyemez, arkadassiz kalmana sebep olamaz. O yuzden kimsenin seninle konusmamasinin sucunu ona yukleyerek ancak kendini kandirirsin. Elbet anlattigin kadar masum gorunmuyorsundur diger arkadaslara, o yuzden istemiyorlardir seninle konusmak, bana bile internetten bile ne kadar itici geldi yazdilarin, uslubun.

Bu arkadaslik iliskisi cikar iliskisi olmus. O kiz senden ne cikari vardir bilmem ama sen gun gibi kendi cikarin icin o kizla takiliyorsun, sirf yalniz kalmamak icin. Neden sevmeyi midenin bile kaldirmadigi bir insanla bu kadar samimi olup arkasindan boyle laflar ediyorsun? Dupeduz ikiyuzluluk diyoruz biz buna.

Her arkadaslikta sorunlar olur, anlasilamayan seyler olur. Ama o kisinin arkasindan bu seviyede laflar ediyorsan bu noktada duracaksin iste. Arkadasligini bitireceksin o halde. Sevmeye midemin kaldirmadigi insanin yanindan bile gecmem, kaldi ki yalniz kalmiyim diye samimi olacam oyle mi! gercekten cok tuhafsin bana gore.

Kisiligin oturmamis gibi geldi bana. Yalniz kalma korkusu seni esir almis, tek kalmaya gucun yok, kendine guvenin yok. Illa yaninda biri olsun, camurdan olsun mantigindasin. Insanlar kendi kendine ayakta duramayan insani arkadas olarak da istemezler yaninda, fesat dusuneni istemezler, fesat dusunceler insanin disina da yansir sen farketmesen de , negatif enerji yayarsin etrafina. insanlar boyle insanlari sevmez, arkadasliga istemez. bunlari da aklinda tut. Arkadas bu yuzden kaybetmissindir, yoksa o kizdan dolayi degil.

Yoruma kizar misin sert mi oldu bilmem ama ben hatanin cogunu sende gordum, biraz oturup dusun, igneyi biraz da kendine batir.

Ne kadar moral bozucusunuz sabah sabah bunu okudum bende size bir oneri veriyim tam olarak bilmediginiz bi duruma bu kadar sert agir cevaplar vermeyin. ben dun onu arkadasimin birsey daha yapmasiyla artik bir sinirle yazdim. ama keske yasmasaymisim. okula geliyormusun basit cumle degil bi kere yasadigim biseyde degil kusura bakmayin iki yildir farkindayim beni tum tatil boyunca bi kere aramaz hep ben ararim ee bende bi sure sonra o aramayinca birakirim ne zaman yarin okul var dersane var yarin geliyosun dimi kacta geliceksin diye cumle kurar. arkadassiz falan kalmadim merak etme benim derdimde arkadassiz kalmak falan degil yalnizlik falanda umrumda degil benim tek istegim arkadasimdan nasil kopacagimdi 9 yildir arkadasim kusura bakmayinda mideninizin kaldirmadigi kisiyi son iki yilda farkina variyosaniz oyle yanindan gecmemek olmuyor kiz bbenim yanimda surekli ne yapayim cek git mmi diyeyim evet dun biraz abartmisim ben yaptigim herseyin farkindayim merak etmeyin kisiligimde gayet yerinde tanimadanda iki yaziyla iticilik anlasilmaz.

Canım ben de yaşamıştım benzer bir durum. Benim de böyle bir arkadaşım vardı ve acırdım ona benden başka arkadaşı olmadığı için. Her hafta başkasına aşık olan ve karşılık alamayan melankolik bi kızdı. Benden yalnızca aşık olduğu erkeğin önünden geçerken ayrılırdı. Beni sıkı sıkı tembihlerdi bak sen sınıfta otur o koridorda seni görmesin beni görsün, çünkü sen benden daha güzelsin diye. Yalnız senden farklı olarak benim çevrem gayet iyiydi. Yani o arkadaşımdan başka arkadaşlarım da vardı ve sorun hep bundan dolayı çıkardı. Onlarla konuşturmamalar, kolumdan çekiştirmeler vs. Sevgilim gibi her şeye karışırdı, bozulurdu. Benim sosyal olmam onu fazlasıyla kızdırıyordu ve bir gün bana öyle bir kazık attı ki kendi çapında. O masum benim acıdığım kızın içinden kapkaranlık pis bir ruh çıktı. Anında kestim ilişkimi diğer arkadaşlarımla çok güzel bi lise hayatı geçirdim. O kız da öyle uzaktan baktı. Yalnız lise arkadaşlıklarının %90'ı okul bitinceye kadardır. Yediğin içtiğin ayrı gitmeyen insanlarla senelerce bi telefonla bile konuşmaz oluyorsun. Bu yüzden fazla takılma bence bunlara, iyi bir üniversite kazan. İyi üniversite iyi bir ortam demek. Hayatın tadını çıkaracağın yıllar o yıllar işte. Yalnız kalma korkunu aş bence ve başkalarıyla takılmaya çalış ona rağmen.

Canım konuna çok yorum yazılmama sebebi , paragraf kullanmamış olman. Çok zorlanılıyor okunurken.

Hani bir cümle var ya klasik "bana arkadaşını söyle , sana kim olduğunu söyleyeyim". Lise dönemi hep böyledir.Yanında olumsuz negatif biri varsa insanlar senden uzaklaşır. Senide onun gibi görürler.
Daha çok gençsin.Önce kendini sev kendinle barışık ol , kendi kararlarını ver , sen kendine saygı duy ki başkaları da duysun.Ve bunları arkadaşına da söyle.İşine gelmiyorsa bırak gitsin arkadaşın olmasın.
İnsanlara acırsan sende acınacak duruma düşersin.

Ya ben kendimi biraz cok yalniz gosterdim o kadarda degilim benimde cevrem var hatta suan okuldayim onlarin yanindan ayrildim bunu yaziyorum bilmiyorum simdi dusundumde iyi kiz aslinda benide seviyo benim uzuntum ben simdiye kadar hep mutlu olsun diye biseyler yapmam ve hala olmamasi ama simdi arkadaslari topladim oda onlarin yaninda suan gayet mutlu belkide tek sorun biraz farkli ortamlarda olmak istiyodur belkide dediginiz gibi daha sonradan ogrenicem nasil biri oldugunu beni anladiginiz icin cok trsekkurler yardiminiz gercekten iyi geliyor umarim bunun sonunda mutlu olurum

Lise arkadaşlıkları özeldir,güzeldir ama çoğu zaman lisede kalır.
Lisede yediğim içtiğim ayrı gitmeyen arkadaşlarım vardı ama şu an en yakın arkadaşım değiller.
Daha çoook arkadaşların olacak:)

Lise dönemi,kişiliklerin henüz oturmadığı,kendini ispatlama çabası olan bir dönem.
Arkadaşlığın anlamı ve kıymeti de çok bilinmeyebiliyor.
O yüzden dediğin gibi bencilce tavırlar veya arkadaşını kıskanma halleri olabilir.
Belki anlaşamadığınızı kabul edip çevreni genişletmelisin.
Daha olumlu bakarsan,bu arkadaşını da tamamen dışlayıp yalnız bırakmayabilirsin.

Bugun arkadasimi yanima alip daha acik konustum ve bana ihtiyaci olduguna karar verdim ve yaninda olucam oda farkinda olmayarak yapisi gereginden dolayi yapiyor bazi seyleri en iyisi onu boylece birakmaktansa destek cikip yaninda olmak galiba

X