Lazer sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Buket93

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
11 Mart 2015
46
3
31
Merhaba arkadaşlar, lazere başladığımdan beri bu siteyi takip ediyorum ve arkadaşlarımın deneyimlerini okuyorum. Herkes ilk başladığında benim kadar endişeli ve meraklıymış. Lazerden sonra leke kalanlar, iz kalanlar yara olanlar olmuş, zaten benim de herkes gibi en çok korktuğum bunlar olmuştu. Lazerim artık 4.seansta ve çok şükür bi sıkıntı da yaşamadım. ilk seansımda doktorum Seval Karasatı bana lazer tedavisi sonrası bakım diye bi kağıt vermişti, onu dikkatlice okuyup uymuştum, çok da işime yaradı. o yüzden sizinle de paylaşmak istedim, umarım faydalı olur :)

LAZER TEDAVİSİ SONRASI BAKIMI
-Cildinizi UV ışınlarından koruyunuz (Güneşlenmeyiniz, solaryuma girmeyiniz)
-Güneşe çıktığınızda en az 2 hafta güneş koruyucu krem kullanınız.
24 saat boyunca lazer uygulanan bölgeyi kaşımayınız.
Parfüm uygulamayınız.
Çok sıcak su ile yıkamayınız.
Peeling veya aşındırıcı ürünleri 1 hafta uygulamayınız.

Uygulamadan hemen sonra izlenen kıl çevresindeki kırmızılık ve şişlik etkili uygulamanın etkisidir. Kısa süreli soğuk uygulaması ile geçecektir. Uzamış kızarıklıklarda kortikosteroidli kremler (prednol krem) 3 gün günde 2 kez sürülebilir.
Kılların çok sert ve kalın olduğu bölgelerde, cildi sivilcelere yatkın olan kişilerde lazer uygulaması sonrası o bölgelerde sivilceler ortaya çıkabilir, endişelenmeyiniz. Kıl kökü derin olan kıllar yandığı zaman vücut bunu atabilmek için yabancı cisim reaksiyonu vermektedir. Sivilceler bu nedenle oluşmaktadır. Kalıcı değildir. Sivilcenin ortasındaki kıl cımbız ile çekildiğinde 1-2 gün içerisinde kendiliğinden iyileşir, tedaviye gerek kalmaz.
Kılların dökülmesi;kılların bir kısmı (kalın ve yüzeysel olanları) uygulama sırasında yanarak dışarı çıkar. Kökleri daha derin olan kıllar ilerleyen günler içerisinde dökülecektir, siz bunları cımbız ile çektiğinizde tereyağından kıl çeker gibi gelir. Bunlar yanan kıllardır, bir bir çekebilirsiniz. Çektiğinizde kolayca gelmeyen kıllar yanmamış kıllardır. Büyüme döneminde olmayan kıllar lazerden etkilenmediği için bu kıllar başka seanslara ihtiyaç duyacaktır.Kolayca gelmeyen kılları çekmeyin ki diğer seansta yakabileceğimiz kıl kökü kalabilsin.
Lazer uygulamasından sonra büyüme dönemindeki kıllar yanar ve yok olur. Dinlenme dönemindeki kıllar lazerden etkilenmez. Dinlenme dönemindeki kılların büyüme dönemine geçmesi beklenip diğer seans yapılır bu yüzden birinci seanstan 4-5 hafta sonra 2.seansa gelmeniz gerekmektedir. 2. seanstan sonra kıllarınız çıktıkça gelmeniz gerekmektedir. Seans aralıklarını uzatmanız etkinliği azaltacaktır. Büyüme dönemindeki kılların oranı kişiden kişye, mevsimle, hormonal nedenlerle çok değişiklik gösterdiği için seans sayıları da kişiden kişiye değişmektedir.
Bir sonraki seansa gelene kadar kıllarınız uzar ise kesebilirsiniz. (makas, jilet, tüy dökücü krem) Ama cımbız, ağda gibi kıl kökünü alan yöntemleri uygulamayın ki bir sonraki seansta yakılacak kıl kökü kalsın.

bugün sordum estetisyenime aralarda tras yapma kesinlikle diyor jiletle bile olsa yapılmamalı diyo kime inanacağımı sasırdım :KK43:

Canım sen bilirsin ama bana bunu veren dermatolog doktor. Zaten traşlamayı da şöyle öneriyolar mesela tüylerin çıktı seansa gitmen lazım ama gidemedin ve almak zorundasın, o zaman kökten alma da traşlamayla gelene kadar idare et diyolar.

X