Çocuk Hastalıkları Kizlar acil yardımınız lazım

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

sebepsizbiri

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
20 Nisan 2024
3
0
21
1 hafta önce şehir dışı yolculuk yaptım Batman'a gitmem gerekti ve 7 aylık bebeğim var. Gittiğim yerde şehir sıcak iken köy serin ve esiyordu. Çocuk ise çok terleyen ve bronşiti var olan bir çocuk. Şimdi ise bu 1 haftadan sonra eve geldim. Geldim gelmesine ama geldiğin gün yani bu 2 gündür bebeğim aşırı öksürüyor ve kusuyor. Hiç böyle yaşamadım, 3 aylık iken rsv virisu geçirdi ve o zamandan beridir bronşiti var. Çok dikkat etmeme rağmen kalıcı oldu. O zamanlar bile kusmayan bebeğim bu 2 gündür aşırı kusuyor, kuru öksürük, balgam ve burun tıkanıklığı yaşıyor. Yardım edin bana ne yapabilirim. Hafta sonuna denk geldiği için hastaneye gidemiyorum. Hastane baya uzak goturemiyorum. Nolur yardım edin, ne yapabilirim. Burnu için aspiratör kullanıyorum ve serum fizyolojik var. Ama öksürük ve balgam ne yapicam bilmiyorum

Allah şifa versin. En iyisi doktora gitmek olacak sanırım. Ama biz öksürük için buhar kullanıyoruz evde fakat 7 aylık bebeğe bir bilgim yok. Birde bı öksürük şurubu özel var o . Doktor vermisti ikisinide .

Geçmiş olsun. Bebeklerde vücudun balgamı atması zor olabiliyor. Banyo yaptırırken burnunu ellerinizle burun kanatlarından aşağı doğru nazikçe çekin buharla yumuşayan sümükler gelecektir rahatlıkla. Yine banyoda ılık sudayken siz oturun onu baş aşağı gelecek şekilde dizinizin üstüne yatırın. Sırtına yukarı doğru nazikçe masaj yapıp yine nazikçe yukarı doğru pat patlayın. Yattığı odanın nemini kontrol edin mümkünse buhar makinesi çalıştırın gece öksürük krizi ya da burun tıkanıklığı olmaması için. Bol bol açık hava da olup odalarınızı havalandırın. Nebülizatörünüz varsa serum fizyolojikli su ile hava verebilirsiniz. Bir de ince ince doğradığınız bir sarımsağı pekmez ile karıştırıp üstüne limon sıkıp 1-2 tatlı kaşığı yutmasını sağlayabilirsiniz. Ya da doğal tereyağını tavada hafif eritip içine pekmez karıştırıp limon sıkıp verebilrisiniz. Bol bol burun temizliği önemli. İnek sütü vb şeyler veriyorsanız vermeyin daha da fazlalaştırır. Kusması neden acaba? Reflü tarzı bişey olabilir mi? Yoksa balgam çıkarmak adına çok öksürük mü kusturuyor?

1 hafta önce şehir dışı yolculuk yaptım Batman'a gitmem gerekti ve 7 aylık bebeğim var. Gittiğim yerde şehir sıcak iken köy serin ve esiyordu. Çocuk ise çok terleyen ve bronşiti var olan bir çocuk. Şimdi ise bu 1 haftadan sonra eve geldim. Geldim gelmesine ama geldiğin gün yani bu 2 gündür bebeğim aşırı öksürüyor ve kusuyor. Hiç böyle yaşamadım, 3 aylık iken rsv virisu geçirdi ve o zamandan beridir bronşiti var. Çok dikkat etmeme rağmen kalıcı oldu. O zamanlar bile kusmayan bebeğim bu 2 gündür aşırı kusuyor, kuru öksürük, balgam ve burun tıkanıklığı yaşıyor. Yardım edin bana ne yapabilirim. Hafta sonuna denk geldiği için hastaneye gidemiyorum. Hastane baya uzak goturemiyorum. Nolur yardım edin, ne yapabilirim. Burnu için aspiratör kullanıyorum ve serum fizyolojik var. Ama öksürük ve balgam ne yapicam bilmiyorum
Uyurken yan yatırın kusmuk genize kaçmasın. Ilık bir duş aldirmayi ihmal etmeyin. Buhar varsa evde buhar verin yoksa acilde verirler. Evde illaki öksürük şurubu vardır yoksa nöbetçi eczaneden durumu anlatarak ilaç alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Öksürük şurubu için henüz çok küçük minnaklar daha balgam ağızlarına gelsede çıkartmayı bilmedikleri için bu daha da çok öksürüğe sebep olabilir.

X