Kirik, çikik Ve Burkulmada Ilk Yardim

BenTulis

KURŞUN KALEM
Kayıtlı Üye
8 Mayıs 2007
719
6
GENEL ÖNLEM OLARAK.
1.Deride yara varsa üzerini steril bir pansuman yada mendil ile kapatın.

2.Yara içinde görülen kemik parçalarını çıkartmaya çalışmayın. Üzerine steril pansuman koyun. Bir bezi simit şeklinde katlayıp, delik olan kısmı ortaya gelecek şekilde yerleştirin. Üstüne pamuk yada sünger koyup sarın.

3.Kırık yeri oynatmayın. Tespit edin. Kullandığınız tahta yada kalın karton kırık yerin alt ve üst eklemlerini geçmelidir

4. Şoku önleyin. Kanamayı durdurun. Kırık yerin üzerine havlu sarılı buz torbası koyun.

5. Kırığı hangi pozisyonda bulmuş iseniz o konumda tespit edin.

6. Yaralıyı battaniye ile örtün. Dinlendirin

BURKULMALARDA İLK YARDIM
Bir eklemin etrafındaki bağların, eklem kapsülü ve diğer yumuşak doku yapılarını; eklemin normal hareket genişliğinin ötesinde zorlanmasına "BURKULMA" denir. Eklemde şişlik, ağrı, morluk olur. Bu yapılar normalden fazla gerilebilir. Hatta yırtılabilir. Hareketler ağrılıdır.

-Burkulmuş eklemi hareket ettirmeyiniz.

-O eklem üzerine yarım saat havluya sarılı buz torbası koyunuz.

-Burkulmuş ayağınızın üzerine basmayınız. Koltuk değneği kullanınız.

-Burkulmuş ayağınızın altına 4-5 yastık koyarak kalp seviyesinin üzerine kaldırınız. Burkulmuş yerinizi sarkıtmayınız. Şişlik, kanama ve ağrı olabilir.

-Burkulma kolunuzda ise kolunuz kalp seviyesi üzerinde olacak şekilde tülbentle kolunuzu boynunuza asınız.

-Kesinlikle sıcak havlu ya da termofor uygulamayınız. Şişliğin artmasına yol açarsınız. -Ovuşturmayınız. O ekleminizi dinlendiriniz.

-Elastik sargı ile sıkmayacak şekilde sarınız.

-Parmaklarınızı oynatarak kaslarınızı çalıştırınız. Böylece kasların pompalayıcı etkisi ile şişliğin azalmasına çalışınız.

-Her burkulmanın altından bir kırık ya da eklem bağı yırtığı çıkabileceğini unutmayınız.

-En yakın sağlık merkezine götürünüz.

EZİLMELERDE İLK YARDIM
Vücudun bir yerine örneğin kol ya da bacağa ağır bir cisim düştüğü ya da çarptığı zaman deri ve altındaki dokular kaslar ezilir. Yırtılabilir, kanama şişlik olur.

-Elastik sargı sarıp o yerinizi yüksekte tutunuz.

-O bölgeye havluya sarılı buz uygulayınız.

-O bölgenizi dinlendiriniz.

OMURGA KIRIKLARINDA İLK YARDIM

Yüksekten düşme yada Trafik kazası sonucu omurgadaki kırık ve bazen, içinden geçen omurilikte düzeltilemeyen yaralanmalar olabilir.

1.Yaralıya belinde, boynunda ağrısı olup olmadığını sormadan döndürmeyin. Ayağa kaldırmayın
Kesin tanı konmadan belinde ağrı olan yaralıyı kırık varmış gibi hareket edilmelidir.

3.Omurgada kırığından şüpheleniyorsanız yaralıyı hareket ettirmeden altına geniş bir tahta yada kapı yerleştirin
Baş ve boynunun her iki yanına ayakkabı, katlanmış ceket vb. koyarak boynunun hareketini önleyin. Alın üzerinden tespit edin.
4.Yaralıyı geniş bezler ile tespit tahtasına bağlayın. Böyle taşıyın
5.Yara varsa pansuman koyun. Şoku önleyin.

ÇIKIKLARDA İLK YARDIM
Çıkık olan eklemde ağrı, şişlik, hareket sınırlılığı vardır. Çıkık eklemi bükme ile eklemin tekrar eski çıkık durumuna geldiği görülür.

-Çıkık olan eklemi yerine koymaya çalışmayınız.

-Kırıkta olduğu gibi çıkık eklemi bir şekilde tespit ediniz.

-Çıkıktan şüphelendiğiniz zaman eklemde ve onun yanındaki kemiklerde kırığın, eklem bağında yırtığın da olabileceğini unutmayınız.

-Çıkık eklem üzerinde yarım saat havluya sarılı buz torbası koyunuz.

-Kalp seviyesinin üzerinde tutunuz.

-En yakın sağlık merkezine götürünüz.

X