Kedimin iyiliği için ne yapmam lazım?

Kaktus1

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
31 Mayıs 2020
109
85
Merhaba herkese. Biz haziranda küçük kardeşim çok istediği için erkek kedi sahiplendik. 1 aylıktı, annesi ölmüştü. Biz normalde apartmanda kalıyoruz, yazın yazlık evimiz var, oraya gidiyoruz. Ailemle yaşıyorum bu arada. Aslında kediyi sahiplenince amacımız onu yazlık evde büyütmekti. Biz eylülde apartmana dönünce kedimiz orada kalıcaktı.

Kedimiz bahçeyi çok sevdi, ağaçlara tırmanıyordu, kuş, böcek yakalamaya çalışıyordu.

Evler bir birine yakın olduğu için komşu bahçelerden kediler bizim bahçeye geliyordu, kedimiz de öğrendi komşu bahçelere gitmeyi. Arkadaş da edinmişti, o da kedimle aynı yaştaydı.

Kedinin geceleri dışarıda kalmasına izin vermiyorduk, bahçede küçük oda vardı, orada kalıyordu. Veterinere de götürüyorduk bu arada.

Eylülde yazlık evden dönünce onu orada bırakamadık, çok bağlandık. Annem ise tamamen karşıydı gelmesine. Evde kedi istemiyordu. Apartmana getirdik bi şekilde.

Gelelim konuya

Annem kedinin koridor ve mutfak dışında odalara girmesine izin vermiyor. Koltukların bozulmasını ve odalarda tüy olmasını istemiyor. Kedi de 4-5 aylık olduğu için çok haraketli. Masaya, mutfak tezgahına zıplıyor.

Odalara giremediği için kedi sıkılıyor. Hep pencere camından dışarıyı seyrediyor. Fazla uyuyor. Ben çok üzülüyorum. Kediyle oyunlar oynuyorum, ama yetmiyor sanki. Yatak odasına falan gizlice girince mutlu oluyor, mırıldamaya başlıyor. Odaların kapılarının önünde bekliyor açmamız için.

Annem onun evde olmasından çok rahatsız, yeniden yazlık eve göndermek istiyor. Yazlık evde ona her gün mama, su verecek biri var. Ama önümüz kış. O benim gibi kediyi her gün odaya koyamaz ki üşümemesi için. Yemek yedi mi yemedi mi diye takip etmez.

Nazıyla oynamaz. Yemeği başka kediler de gelip yiyebilir. Ne yapmam lazım? Ben gitmesini hiç istemiyorum, onsuz yapamam. O daha çok küçük. Kedimin sıkılmasını üzülmesini de istemiyorum. Bir taraftan da onu eve hapsedince çocukluğunu ondan çalıyormuşum gibi hissediyorum. Yardım edin lütfen.

Merhaba herkese. Biz haziranda küçük kardeşim çok istediği için erkek kedi sahiplendik. 1 aylıktı, annesi ölmüştü. Biz normalde apartmanda kalıyoruz, yazın yazlık evimiz var, oraya gidiyoruz. Ailemle yaşıyorum bu arada. Aslında kediyi sahiplenince amacımız onu yazlık evde büyütmekti. Biz eylülde apartmana dönünce kedimiz orada kalıcaktı.

Kedimiz bahçeyi çok sevdi, ağaçlara tırmanıyordu, kuş, böcek yakalamaya çalışıyordu.

Evler bir birine yakın olduğu için komşu bahçelerden kediler bizim bahçeye geliyordu, kedimiz de öğrendi komşu bahçelere gitmeyi. Arkadaş da edinmişti, o da kedimle aynı yaştaydı.

Kedinin geceleri dışarıda kalmasına izin vermiyorduk, bahçede küçük oda vardı, orada kalıyordu. Veterinere de götürüyorduk bu arada.

Eylülde yazlık evden dönünce onu orada bırakamadık, çok bağlandık. Annem ise tamamen karşıydı gelmesine. Evde kedi istemiyordu. Apartmana getirdik bi şekilde.

Gelelim konuya

Annem kedinin koridor ve mutfak dışında odalara girmesine izin vermiyor. Koltukların bozulmasını ve odalarda tüy olmasını istemiyor. Kedi de 4-5 aylık olduğu için çok haraketli. Masaya, mutfak tezgahına zıplıyor.

Odalara giremediği için kedi sıkılıyor. Hep pencere camından dışarıyı seyrediyor. Fazla uyuyor. Ben çok üzülüyorum. Kediyle oyunlar oynuyorum, ama yetmiyor sanki. Yatak odasına falan gizlice girince mutlu oluyor, mırıldamaya başlıyor. Odaların kapılarının önünde bekliyor açmamız için.

Annem onun evde olmasından çok rahatsız, yeniden yazlık eve göndermek istiyor. Yazlık evde ona her gün mama, su verecek biri var. Ama önümüz kış. O benim gibi kediyi her gün odaya koyamaz ki üşümemesi için. Yemek yedi mi yemedi mi diye takip etmez.

Nazıyla oynamaz. Yemeği başka kediler de gelip yiyebilir. Ne yapmam lazım? Ben gitmesini hiç istemiyorum, onsuz yapamam. O daha çok küçük. Kedimin sıkılmasını üzülmesini de istemiyorum. Bir taraftan da onu eve hapsedince çocukluğunu ondan çalıyormuşum gibi hissediyorum. Yardım edin lütfen.
Bakamıyorsunuz, sahiplendirin.zaten ev kesisi gibi değil sokak kedisi gibi bakmışsınsınız. Yazlıkta hayvan terketmek için mi sahiplendiniz hayvanı? Bıraksaydınız da doğru dürüst bakabilecek biri sahiplenseydi, heveslerinize kurban olmuş. Acilen iyi bir sorumluluk sahibine sahiplendirin

Bence zamanla annenizde alışır bırakmayın kedinizi sonra daha çok üzülürsünüz. Bir defa gelmiş eve anneniz kabul etmiş, alıştıkça oda sorun etmez inşallah

Ben olsam mutfağa sokmam da diğer yerlerde dolaştırırım. Anneniz tezgah ve masaya çıkmasına izin verip salona girmesine vermiyor bu çok garip değil mi :)
Tırnaklarını kestirin, tüy için furminatör tarak alın. Bir de tırmalaması için tahta alın. Bunlardan sonra annenizin mobilyalarına zarar vermez, salona sokmasanız da kendi odanıza alabilirsiniz

Kediler meraklı hayvanlardır. Bütün evi önlerine serin, küçük bı oda kapalı olsun oraya girmek için delirirler :)
Anneniz yeterince kedi sevmiyor demek ki, biz kedilerimiz yürüdüğünde onlara yol açıyoruz,bırakın kısıtlamayıb. Biri öldü gerçi :KK43:
Yazlığa göndermeyin, eğer anneniz sorun çıkarmayacaksa evde bakın. Sizin sevginiz yeter ona. Israrla yazlığa göndermek isterse başkasına sahiplendirin. O şekilde bakılmaz kedi.

Çok iyi anlıyorum seni evim küçük diye bile çok üzülürdüm eskiden kedim sıkılıyor diye… Önceliğin anneni ikna etmek olsun, o olmuyorsa belki sahiplensirmeyi düşünebilirsin. En son ihtimal yazlık gibi geliyor bana çünkü küçücük alanda kedi çok sıkılır gibi. Yine de sen yeteri kadar ilgilenirsen ve arada taşmayla vs gezdirirsen belki açık kapanabilir…

Ben olsam mutfağa sokmam da diğer yerlerde dolaştırırım. Anneniz tezgah ve masaya çıkmasına izin verip salona girmesine vermiyor bu çok garip değil mi :)
Tırnaklarını kestirin, tüy için furminatör tarak alın. Bir de tırmalaması için tahta alın. Bunlardan sonra annenizin mobilyalarına zarar vermez, salona sokmasanız da kendi odanıza alabilirsiniz
Tezgah ve masaya çıkmasına izin vermiyor aslında, çok sinirleniyor. Kediyi eğitmeye çalışıyorum masaya çıkmaması için.
Kendi odam yok maalesef. Kardeşlerimle birlikte kalıyorum. Onlar da kediyi odaya almak istemiyorlar.

Yazlık eve gönderebilirsiniz kedinizi kış gelmeden alışır. Karnı tok olduğu sürece bir şey olmaz korkmayın. Alışır. Bu şekilde ev hapsi gibi

Tırmanma tahtası alıp biraz da oyuncak alırsan sorunun çoğunu halletmiş olursun. Evde kediler sıkılır evet ama sokak onlar için daha tehlikeli. Annen zamanla alışır asıl sorun erkek kedi olması. Üç dört ay sonra kısırlaştırma yap ki annen kedinin bıraktığı sıvıya katlanacak gb değil belli ki. Benim evimde iki tane var. Tüy muy bahane. Hayvan sevmeyene hayvanın her şeyi batar. Evim dört odalı her yer onlarindir. Yatak odam bile. Bir tane bile mobilyami parcalamadilar. Ben evde onlardan daha çok sey kırdım mesela. Ama düzenli olarak onlarla oyun oynar severiz. Bazen fazla yorariz ki yorulup uyusunlar. Velhasıl yazlıkta bakmak için hayvan sahiplenilmez. Ya hiç almayacaksınız ya da aldınız ona uygun bir düzende beraber yasayacaksiniz

çözümü bilemem ama şuanki evde aşiri s tresli ortam bi kedi için. kediler kapalı kapılardan nefret eder. 2oda sayılmayacak bölgede gezmek onu kafese kapatmakla eşdeğer ki sokak kedisi gibi sürekli bahçede koşmaya alışmış bi kediyi o kadar kısıtlı alana sokarsanız hayvanı mutsuzluga itmekten baska bişey yapmazsınız. en azından 3ay kışı idare edin yazlık bölgesi ne kadar sert koşular bilmiyoruz bu yüzden en azından sıcak ortamda kışı atlatsın marttan sonra yazlıga götürün her türlü idare eder. işin aslı eve hiç getirmeseydiniz daha iyiydi en azından diğer kedicikler gibi sokak şartlarına alışır ve yaşamayı ögrenirdi. yalıtımlı bi yuva koyardınız alışırdı..

Bakamıyorsunuz, sahiplendirin.zaten ev kesisi gibi değil sokak kedisi gibi bakmışsınsınız. Yazlıkta hayvan terketmek için mi sahiplendiniz hayvanı? Bıraksaydınız da doğru dürüst bakabilecek biri sahiplenseydi, heveslerinize kurban olmuş. Acilen iyi bir sorumluluk sahibine sahiplendirin

Hey Allahım gece gece gördüğüm konuya bak cinlendim. Resmen yazlıkta oyalanmak için almışlar kediyi süs gibi.

X