Kedi kulak uyuzu

Meraklihatunnn

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Ocak 2021
1.029
1.019
Arkadaşlar british oglum var sureklj tekrarlayan kulak uyuzu var. Oridermyl verdi veteriner 21 gun boyunca kullandik. 3 kere boyle tedavi tamamladik ama suan 300 lira olmus onu almak durumumu biraz zorlar elbette mecbur kalirsam alırım ama sizlerin fayda gördüğü yontemler var mı? Kahve telvesi gibi kulak akıntısı var.

Eğer kesinlikle uyuz ise...

Serum fizyolojik ile temizlik + Thiocilline pomad (oridermyl muadili eczaneden alabilirsiniz 25 lira)

15 gün arayla 2 doz stronghold anti-paraziter damla (enseye)

Beta Glucan takviye

Yattığı yere havlu serilip her gün değiştirilecek, havlular yüksek ısıda yıkanacak.

Ayrıca internette mite-ex isimli spreyi araştırın. Yattığı koltuk tepesi, yatak vs gibi yıkanamayacak tüm kumaş kaplı yüzeylere ayda bir sıkın.

Bunları edinmeden önce, aşağıdaki sorularımı cevaplarsaniz daha net konuşabiliriz.

Uyuz kulağın dışında mi yoksa iç kanala doğru ilerledi mi?

Pisicik için sarımsaklı maya tableti vs gibi bir takviye kullanıyor musunuz?

Sorun ne zaman başladı ? Kaç yaşında?

Uyuz olduğuna dair mikroskobik incelemeden sonra mı karar verildi?

Ne sıklıkta anti-paraziter damla uygulanıyor, markası nedir?

Kısırlaştırıldı mi, ne zaman?

Eve girip çıkan başka evcil hayvan var mı?

Aile bireylerinden birinin vücudunda bozuk para büyüklüğünde beyazlamış döküntüler mevcut mu?

Hangi mamayı yiyor?

Daha önce mantar için tedavi gördü mü enjeksiyon yapıldı mı?

Ev kedilerinde uyuz çok sık gördüğümüz bir şey degil. Tedavi süresi de uzun ve anladığım kadarıyla ilerliyor. Bu yüzden emin olalım...

Serum fizyolojik ile temizlik + Thiocilline pomad (oridermyl muadili eczaneden alabilirsiniz 25 lira)

Beta Glucan takviye

Yattığı yere havlu serilip her gün değiştirilecek, havlular yüksek ısıda yıkanacak.

Ayrıca internette mite-ex isimli spreyi araştırın. Yattığı koltuk tepesi, yatak vs gibi yıkanamayacak tüm kumaş kaplı yüzeylere ayda bir sıkın.

Bunları edinmeden önce, aşağıdaki sorularımı cevaplarsaniz daha net konuşabiliriz.

Aile bireylerinden birinin vücudunda bozuk para büyüklüğünde beyazlamış döküntüler mevcut mu?

Hangi mamayı yiyor?

Ev kedilerinde uyuz çok sık gördüğümüz bir şey degil. Tedavi süresi de uzun ve anladığım kadarıyla ilerliyor. Bu yüzden emin olalım...
Kısır degil agustosta 2 yaşına girecek. Nd mama kullaniyoruz. Ic kulaga ilerlemis uyuzu. Evde baska kedi ya da bizlerde döküntü yok. Mantar tedavisi de görmedi. Benim kedim cok secici maltı bile zor yedirdigim icin ekstra bi ürün kullanamıyorum maalesef.
Bi forumda görmüştüm gentagut damlayi goz enfeksiyonlarinda kullaniyoruz ya kulakta da kullanabilirsiniz diyorlarsi veterinerleri alternatif olarak önermiş. Siz ne düşünüyorsunuz

Beta Glucan takviye

Hangi mamayı yiyor?

2 ayda bir düzenli veterinerin onerdigi ic paraziti yapiyorum ancak baska hayvan ile ne onun ne de bizim bi temasimiz yok ayrica ayakkabılarla da temasini kestik bu yüzden dıs parazit aşısını yapmamistım sanırım benim hatam oldu bu dimi

2 ayda bir düzenli veterinerin onerdigi ic paraziti yapiyorum ancak baska hayvan ile ne onun ne de bizim bi temasimiz yok ayrica ayakkabılarla da temasini kestik bu yüzden dıs parazit aşısını yapmamistım sanırım benim hatam oldu bu dimi
Gentagut kullanılabilir akıntı için evet ama...
Tavsiyem başka bir veteriner kliniğine goturmen olacak. Cunku;

Dış parazit damlası için hekiminizin sizi uyarması gerekiyordu. Özellikle şu durumda.Her dış anti-paraziter damla değil ama stronghold sadece pire tedavisinde değil aynı zamanda uyuz tedavisine ek olarak veya engellemek için kullanılıyor. Normalde zaten düzenli olarak stronghold uygulanmış olsa uyuz olması pek mümkün değildi direkt temas olmadığı sürece.Hayır bunda sizin bir kabahatiniz yok, bilemeyebilirsiniz.

Kullandıgınız mama kaliteli, bunu eliyorum.

Malt da kullanmıyorsunuz, iyi, bunu da eliyorum.( Bazı kedilerde sıcak havalarda egzamaya sebep olabiliyor )

Ben hala uyuzdan emin değilim... Bence, dediğim gibi başka bir hekimin görmesinde yarar var.Uyuz tedavisi zaten çok uzun süren bir tedavi ama kulak kanalına kadar ilerlediyse durum tehlikeli.

İlk önerimi pas geçip götürün bir an önce. Bu durum sonuç olabilir, yani demek istediğim sebep olan durumu bulup sonra uygun şekilde tedavi etmek gerek. Kızgınlığa girdiklerinde yaşadıkları stress bile bazen etkileyebiliyor çünkü.

Daha fazla yardımcı olabilmek isterdim ama durum ciddi 🙏

Dış parazit damlası için hekiminizin sizi uyarması gerekiyordu. Özellikle şu durumda.Her dış anti-paraziter damla değil ama stronghold sadece pire tedavisinde değil aynı zamanda uyuz tedavisine ek olarak veya engellemek için kullanılıyor. Normalde zaten düzenli olarak stronghold uygulanmış olsa uyuz olması pek mümkün değildi direkt temas olmadığı sürece.Hayır bunda sizin bir kabahatiniz yok, bilemeyebilirsiniz.

Malt da kullanmıyorsunuz, iyi, bunu da eliyorum.( Bazı kedilerde sıcak havalarda egzamaya sebep olabiliyor )

Ben hala uyuzdan emin değilim... Bence, dediğim gibi başka bir hekimin görmesinde yarar var.Uyuz tedavisi zaten çok uzun süren bir tedavi ama kulak kanalına kadar ilerlediyse durum tehlikeli.

İlk önerimi pas geçip götürün bir an önce. Bu durum sonuç olabilir, yani demek istediğim sebep olan durumu bulup sonra uygun şekilde tedavi etmek gerek. Kızgınlığa girdiklerinde yaşadıkları stress bile bazen etkileyebiliyor çünkü.

Cok teşekkür ederim ilk firsatta goturucem. Zaman ayırdınız teşekkür ederim 😊

Rica ederim keşke elimden bir şey gelse. Uzaktan bu kadar 🥺
Merhaba ne kadar güzel bilgiler verdiniz, bizide aydınlatırsanız çok memnun olurum, sekiz yıldır bizimle olan kedimiz var sokaktan aldık on aylıktı, bir buçuk yaşında kısırlaştırıldı gayet sağlıklı bir kedi fakat geçen mayıs ayında corona olduğu söylendi veerinerde tedavi gördü tetkikleri iyi çıktı gözünün içine bakıyoruz inanın, rc özel mama yiyor, geçen cumartesi parazit aşısı uygulanan bölgede bir kızarıklık belirdi, parazit ilacı en son 18 ekimde uygulanmıştı, veteriner baticon sürmemizi önerdi fakat geçmeyince sürüntü testi yapıldı ve uyuz tanısı konuldu çok şaşkınız ne başka kedi nede eve ayakkabı ile girmek gibi bir durum yok bir damla ev yemeği vs vermiyoruz, dışarı çıkmıyor üçüncü kattayız sadece balkona çıkıyor, veteriner iğneye başlamamız gerekiyor dedi karaciğeri yorabilir ama mecbur olduğunu belirtti, sizin öneriniz ne olur yanıtlarsanız çok memnun olurum, parazit ilacının adı advantage uygulanmış acaba o nedenle mi uyuz oldu, kulaklarında veya başka bir yerinde yara vs yok

merhaba, malt sıcak havalarda egzamaya mı sebep oluyor? yoksa başka bir şeyden mi bahsediyorsunuz? kedimde egzama sorunu var da neden olduğunu bulamıyorum.

X