Kabahatler kanunu borç odeme sorunu?

Mazef

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Aralık 2015
7.428
5.390
Iyi aksamlar. Sahsima mart 2022de kabahatler kanunu nedeniyle vergi borcu geldi. Avukata basvurdum mahkeme hala sürüyor. En son yargitaya taşındı. Bugun vergi dairesinden tebligat geldi. Borc odeme emri diye. Avukata ilettim takip ediyorum dedi. Mahkeme bitene kadar borcun beklemesi gerekmiyormuydu. Basima birsey gelir mi haciz gibi. Yada borcun mahkemede olduguna dair vergi dairesine bilgilendirme yapilmasimj gerekir. Tam anlatabildim mi bilmiyorum. Bilgisi olan varsa yardimci olup fikir verebilir mi?

Iyi aksamlar. Sahsima mart 2022de kabahatler kanunu nedeniyle vergi borcu geldi. Avukata basvurdum mahkeme hala sürüyor. En son yargitaya taşındı. Bugun vergi dairesinden tebligat geldi. Borc odeme emri diye. Avukata ilettim takip ediyorum dedi. Mahkeme bitene kadar borcun beklemesi gerekmiyormuydu. Basima birsey gelir mi haciz gibi. Yada borcun mahkemede olduguna dair vergi dairesine bilgilendirme yapilmasimj gerekir. Tam anlatabildim mi bilmiyorum. Bilgisi olan varsa yardimci olup fikir verebilir mi?
Öncelikle takibin bu borçtan kaynaklanıp kaynaklanmadığını netleştirin. Belki başka bir şeyden ödeme emri gelmiştir. Doğru borç davada kesin hüküm verilinceye kadar bekler ama bu demek değildir alacaklı bu süreç içinde icra takibi başlamasın. Başlatabilir herhangi yasal bir engel yok. Burada yapmanız gereken gelen ödeme emrine itiraz etmeniz ve itiraz ederken de borcun uyuşmazlık konusu olduğu ve halihazırda mahkemenin derdest olduğunu ifade etmeniz.

Öncelikle takibin bu borçtan kaynaklanıp kaynaklanmadığını netleştirin. Belki başka bir şeyden ödeme emri gelmiştir. Doğru borç davada kesin hüküm verilinceye kadar bekler ama bu demek değildir alacaklı bu süreç içinde icra takibi başlamasın. Başlatabilir herhangi yasal bir engel yok. Burada yapmanız gereken gelen ödeme emrine itiraz etmeniz ve itiraz ederken de borcun uyuşmazlık konusu olduğu ve halihazırda mahkemenin derdest olduğunu ifade etmeniz.
Vergi dairesine baktimda. Baska borc yok. Miktar ayni. Itiraz icin benim mi gitmem gerek yoksa avukatim halledebilir mi? Yada online olarak basvurabilecegim bir yer varmi. Bildiriyi gorunce korktum cok fazla dusunemiyorumda. Kaldim öyle. Cevabınız icin tesekkur ederim

Avukatla konustum. Onlarin bilmedigini mi saniyorsunuz. Onlar zaten biliyor. Odemeyin borcu dedi.

Avukatla konustum. Onlarin bilmedigini mi saniyorsunuz. Onlar zaten biliyor. Odemeyin borcu dedi.
Hanımefendi madem avukatınız var ve onunla konuşunca bilgi alabiliyorsunuz yine ona sorun. Burada konu açıp size verilen cevapları beğenmeyince terslemeniz doğru değil. Bu şekilde kimse size yorum yazmak istemez.

Yalniz size cevap veren de bir avukat. Ustelik tek kurus almadan yardimci olmaya calisti. Tavriniz itici.

Bence avukatın dediğini yazdı.
Aynen avukatın soyledigini yazdim. Avukatla konusunca hemen yazmak istedim. Kucagimda bebegim vardi o kadar yazabildim. Niyetim bilgi almak.farkli gorusler almak. Belkide birinin rahay ol birsey olmaz demesini okumak. Kimseyi terslemek degil. Cevap begenmeme gibi bir dusuncemde yoktu aslinda.

Vergi dairesine baktimda. Baska borc yok. Miktar ayni. Itiraz icin benim mi gitmem gerek yoksa avukatim halledebilir mi? Yada online olarak basvurabilecegim bir yer varmi. Bildiriyi gorunce korktum cok fazla dusunemiyorumda. Kaldim öyle. Cevabınız icin tesekkur ederim
Avukatınız ilgileniyorum demiş itirazı o yazar muhtemelen. Siz UYAP vatandaştan kontrol edin. Dosyaya borca itiraz başlıklı bir belge girmiş mi diye.

İtiraz etmeden takip durmaz. Hacze kadar gider, takibi mutlaka durdurun.
Gunaydin. Cevabiniz icin tesekkur ederim.kendi avukatim yapilacak biesey yok dedi. Dun farkli bir avukattan bilgi aldim. Onun dedigine gore ilk itiraz davasi acildiginda yurutmeyi durdurma karari aldirmak gerekiyormus sanirim. Eger o yapilmadiysa suan yapilabiilecek birsey yokmus. Haciz son ihtimal diyorlar. Ama vergi borcu cogu yerde karsina cikar dediler. Yargitayda sanirim bor yildan fazla sürüyormuş. Cok bunalirsqm borcu oderim. Dava kazanilirsa geri iade alirim. Kazanilmazsa zaten odemek zorunda kalacagim. Imkanim olsaydi vergi dairesine giderdim ama yok malesef.ne yapacagimi sasirmis durumdayim yani. Cevaplariniz icin tekrar tesekkur ederim.

X