işten çıkarılma,haklar konusunda yardım!

deathgirls

Guru
Kayıtlı Üye
16 Aralık 2008
7
0
merhaba kk. bu konuyu arkadaşım için açıyorum bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.
arkadaşım uzun yıllardır aynı okulda öğretmen olarak çalışıyordu fakat 2-3 yıldır kurumda sıkıntılar yaşıyordu. maaş alamama, kırtasiye ücretlerinin elden geri alınması, aylarca maaş alamadıkları oldu hep düzensiz oldu bugün yarın derken ve daha ne problemler yaşanıyordu mobbingleri saymıyorum bile içeride tazminatı olduğundan çıkıp gidemiyordu en sonunda düzensiz maaş ödenmesi nedeni ile ihtar çekeceği günden 1 gün önce çağırıp işten çıkarttılar.

kod 4 ile çıkışı yapılmıştı herşey yolunda gibiydi bu şekilde sgk ya bildirmişler, fakat içeride kalan maaşları ihbar tazminatı, kıdem tazminatı ortalama 50bin tl. muhasebe ise biz 25bin veririz ya kabul edersin yada sgk dan çıkış kodunu değiştiririz diyerek tehditte bulunmuş 10 gün süreyle bunu yapma hakları varmış. eğer kod değişirse kurumdan haklarını ve sonrasında işsizlik maaşı hakkını kaybettirebilirler. avukatla görüştük avukat dava açabilirsin fakat uzun sürer paran pul olur yarısını kabul et diyor. e bir öğretmen olarak daha dönem ortasında iş bulması çok çok zor. eğer ihtarını çekebilseydi tüm haklarını alabilecekti bu durumda neler yapılabilir?

Davadan önce arabuluculuk süreci olacak, o daha kısa. Eğer ücreti gerçek rakamdan gösterildiyse ve çıkarken istifa vs imzalamadıysa her şekide ispat eder.

Ama elden geri verdikleri eğitim ödeneğini unutsun. Banka hesabına yatan parayı cebir ve tehtidle falan aldılarsa ceza davası açması lazım.

X