Davranış Bozuklukları Isırma,cırmaklama sorunu. Kızlar Allah aşkına yardım :(

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

recheel

fredoom=hallucinations
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
21 Şubat 2012
575
984
Kızlar merhaba 19 aylık bir oğlum var. Son 1 aylık dönemde ısırma cırmaklama hatta çimdikleme huyu çıktı. Kızınca, emerken, hatta bazen durup dururken kollarıma saldırıyor inanın şu an her yeri mosmor diş ve tırnak izi. Artık sabrım tükendi. Kısa kollu giymeye utanıyorum gören eşim vurdu falan zannedecek o durumdayım. Konuşuyorum dikkatini dağıtmaya çalışıyorum yok olmuyor bazen otururken durduk yere koşa koşa gelip kollarımı sıkıyor tırnaklarını batırarak. Bu konuda deneyimli annelerin önerilerine ihtiyacım var ciddi anlamda sabrım tükenmek üzere 😢

Eklentiler

• IMG_20220420_113021.jpg
    IMG_20220420_113021.jpg
    69,4 KB · Görüntüleme: 76
  • IMG_20220420_113006.jpg
    IMG_20220420_113006.jpg
    68,5 KB · Görüntüleme: 61
Kızlar merhaba 19 aylık bir oğlum var. Son 1 aylık dönemde ısırma cırmaklama hatta çimdikleme huyu çıktı. Kızınca, emerken, hatta bazen durup dururken kollarıma saldırıyor inanın şu an her yeri mosmor diş ve tırnak izi. Artık sabrım tükendi. Kısa kollu giymeye utanıyorum gören eşim vurdu falan zannedecek o durumdayım. Konuşuyorum dikkatini dağıtmaya çalışıyorum yok olmuyor bazen otururken durduk yere koşa koşa gelip kollarımı sıkıyor tırnaklarını batırarak. Bu konuda deneyimli annelerin önerilerine ihtiyacım var ciddi anlamda sabrım tükenmek üzere 😢
Kızgın mi acaba bisilere

2 yaş sendromu yaşıyor beyefendi 🙈 ben kızımın kollarını tutup(sıkı değil sadece kontrol edebilecek şekilde) gözlerine bakarak net şekilde bana vurmazsın diyordum. Hiç uzun uzun açıklamalar yapmadım kafa karışıklığı olmasın diye işe yaradığını düşünüyorum hala ara ara dener hep aynı tavırda oluyorum asla sınırı aşamadı huy edinmedi

2 yaş sendromu yaşıyor beyefendi 🙈 ben kızımın kollarını tutup(sıkı değil sadece kontrol edebilecek şekilde) gözlerine bakarak net şekilde bana vurmazsın diyordum. Hiç uzun uzun açıklamalar yapmadım kafa karışıklığı olmasın diye işe yaradığını düşünüyorum hala ara ara dener hep aynı tavırda oluyorum asla sınırı aşamadı huy edinmedi
Beyfendi beni de sendroma soktu zaten 30 undan sonra anne olma sendromu. Dediğinizi deneyeceğim bir de inşallah işe yarar. İşine gelince anlıyor ama bakalım..

Normalde detaylı bilgi almadan bir şeyler söylemek pek doğru olmaz ama yine de tahmini bir şeyler yazayım.

Eğer bu davranışı yaparken şaka gibi gülerek eğlenerek siz dahil herkese yapıyorsa o zaman bunu oyun zannediyor diyebiliriz. Ama bu şekilde değilse ve sadece size yapıyorsa size bir nedenle kızgın olabilir. Çocukların temel fizyolojik ve psikolojik ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlarının karşılanmasında sıkıntı yaşayan, anne ile senkronizasyonda sorun yaşayan, anne tarafından anlaşılmadığını düşünen çocuk uyumaz ve/veya yemez / tuvaletini tutar / öfkeli davranışlar sergiler.

Fizyolojik olarak: yeme içme, boşaltım, uyku ve barınma ihtiyaçlarının doğru zamanda doğru şekilde karşılanmasını ister.
Psikolojik olarak Koşulsuz sevgi (çünkü ve eğer içermeyen her şeye rağmen sevgisi), Güven (fiziksel cinsel psikolojik ihmal ve istismar edilmeyeceğine karşın ebeveynin onu koruyacağına karşın güven), Takdir Onay, Değer görme, Sınırlar (sınırlar çocuğa kendini güvende hissettirir)
Bu ihtiyaçlarda bir sıkıntı / eksik olması mümkün. Çocuğun size bu şekilde davrandığı durumların öncesini sürekli not tutun. Hangi saatte nerede ne oldu? öncesinde neler oldu? bunu düzenli yazın tahminimce ortak bir nokta yakalayacaksınız.
Halen daha çözemezseniz bulunduğunuz ilde bir "çocuk - ergen psikoloğu"na başvurabilirsiniz. İlinizde bulamazsanız da uzaktan danışmanlıkla verdiğimiz Filial terapi vardır ebeveyn çocuk oyun terapisi tekniği ile de destek alabilirsiniz. Bu teknikleri bilen bir çocuk ergen terapisti size yardımcı olacaktır.

Bir de bu kitabı alabilirsiniz.

Beyfendi beni de sendroma soktu zaten 30 undan sonra anne olma sendromu. Dediğinizi deneyeceğim bir de inşallah işe yarar. İşine gelince anlıyor ama bakalım..
Şansınız bol olsun. Yaşı sorun etmeyin 31 de kızımı doğurdum 34te diğer kızımı kucağıma alacam inşallah, bunlar her yaş için ultra değişik nesil 😅

X