Grup Yorum

psefit_adige

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
31 Ağustos 2010
75
6
Grup YORUM, 1985 yılında aynı fakülteden 4 arkadaşın biraraya gelmesiyle oluştu. Amatör bir coşku ve profesyonel bir özlemle süren çalışmalar ve ardından gelen konserlerle kadrosu gelişti. Ruhi Su ve Zülfü Livaneli ile başlayan müzikte ulusallaşma çabalarını izleyen Grup YORUM, halk müziğinin özünü yitirmeden ülkemize özgü kültürün oluşmasına yönelik dolayısıyla uluslaşma yolunda üretilmesini amaçladı. İlk çalışması olan “Sıyrılıp Gelen”, Metin Kahraman, Kemal Kahraman, Tuncay Akdoğan, Gülbahar Uluer, Ayşegül Yordam ve Efkan Şeşen gibi şimdilerde bağımsız çalışan elemanlarla Ekim 1987’de çıktı. Grup YORUM ikinci albümleri “Berivan - Haziran’da Ölmek Zor” u Ekim 1988’de çıkardı. Bu albümde İlkay Akkaya, Efkan Şeşen, Tuncay Akdoğan, Metin-Kemal Kahraman, Kemal Sahir Gürel,Serdar Keskin gibi elemanlar yeraldı. Üçüncü albümleri “Türkülerle” Nisan 1989’da çıktı. Tahomas’ın, Wilheim Shakespeare’in “Bir ulusun türkülerini yapanlar yasalarını yapanlardan daha güçlüdür” sözlerini kanıtlarcasına bu albümde Anadolu halk ezgilerine ve türkülerine yer verildi.

Grup YORUM, Eylül 1989’da yayınlanan “Cemo-Gün Gelir” le bugünkü dinleyici profilini yansıtan geniş kitlelere ulaştı. Bu çalışmada Hilmi Yarayıcı’da gruba katıldı. Grup elemanlarının Mersin Cezaevi’nde tutukluyken yaptığı çalışmalar yansıtıldı.
Eylül 1990’da “Gel ki Şafaklar Tutuşsun” adlı albüm çıkarıldı. Grup YORUM 1991 yılında 2 albüm çalışması yaptı. “Yürek Çağrısı” Mayıs 1991’de, “Dünden Yarına-Türküler Susmaz Halaylar Sürer” Aralık 1991’de çıktı.

Topluluk 2003 yılında dünyanın önde gelen muhalif gruplarından “İNTİ İLLİMANİ” ve Grup Moğollar, Grup Munzur ile birlikte verdiği konserlerle başta İzmir ve Diyarbakır olmak üzere büyük kitlelere ulaştı.
İlk kasetinden bugüne çağdaş ve geleneksel enstrümanlarla çok sesli ve akustik müzik ritmine, Gevheri, Dadaloğlu gibi halk ozanlarının türküleriyle halk deyişlerine ve günümüzün şiirlerine yer verdi: Ahmet Telli, Erol Toy, A.Kadir, Hasan Hüseyin, Ahmed Arif, Arkadaş Z.Özger, Ülkü Tamer, Adnan Yücel, İsmail Uyaroğlu, Kemal Özer, İbrahim Karaca, Yılmaz Odabaşı, Ozan Telli gibi şairlerin dizeleri yanısıra, Nazım Hikmet ve Nihat Behram’ın kendi sesinden okudukları şiirleri yer aldı.

Çıkardıkları tüm albümleri aldım,hele İlkay'ın sesine bayılıyorum..Sonra kızılırmakın solisti oldu şimdide yanlız söylüyor İlkay diimi..
Şimdi grup dağıldımı takip edemiyorum..MAlum çoluk çocuğa karışınca..a.s.

Çıkardıkları tüm albümleri aldım,hele İlkay'ın sesine bayılıyorum..Sonra kızılırmakın solisti oldu şimdide yanlız söylüyor İlkay diimi..
Şimdi grup dağıldımı takip edemiyorum..MAlum çoluk çocuğa karışınca..a.s.

Dağılmadılar bu haziranda 25. yıllarını kutladılar bi 25 yıl daha bizlerle olurlar inş şarkılarından seslerinden mahrum bırakmazlar bizleri :)

Dağılmadılar bu haziranda 25. yıllarını kutladılar bi 25 yıl daha bizlerle olurlar inş şarkılarından seslerinden mahrum bırakmazlar bizleri :)

Yorum dinleyen, daha doğrusu bilen birini görünce inan çok heyecanlandım...

ÇÜnkü etrafımda o kadar cıstak dinleyen arttıki.:KK43:

Yeni üyesin sanırım,hoşgeldin aramıza...

Yorum dinleyen, daha doğrusu bilen birini görünce inan çok heyecanlandım...

ÇÜnkü etrafımda o kadar cıstak dinleyen arttıki.:KK43:

Yeni üyesin sanırım,hoşgeldin aramıza...

Hoşbuldum:) bende çok memnun oldum sizinle karşılaştığıma. Grup Yorum,Kızılırmak,Grup Munzur,Metin&Kemal Kahraman,Mazlum Çimen,Efkan Şeşen ve daha niceleri... İyi ki varlar

Hoşbuldum:) bende çok memnun oldum sizinle karşılaştığıma. Grup Yorum,Kızılırmak,Grup Munzur,Metin&Kemal Kahraman,Mazlum Çimen,Efkan Şeşen ve daha niceleri... İyi ki varlar

Aslında nice değerli müzisyenlerimiz daha vardı,Sivastan öönce..:KK43:

ne çok dinlerdim yarabbim, hala dostlarla bir araya geldiğimizde "haziran'da ölmek zor'u, "özgür tutsak"ı deliler gibi dinliyoruz ama inti-illimani'yi de tavsiye etmeden geçemeyeceğim,bu müzik türünü sevenlere. türkiye'de grup yorum dünya'da inti-illimani...

Güleycanı'ı dinliyorum,duygulu bir şekilde...:KK43:

Vayy be, ne uzak kalmışım bu hisse..:KK43:

her dinlediğimde ayrı bir keyif alıyorum muhteşem yorumlarıyla halka kendilerini sevdirmiş herzman halkla iç içe olmuş bir grup...

X