Oftalmoloji - Göz Hastalıkları Gözlük kullananlar

Monny

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
22 Mart 2019
700
1.451
Arkadaşlar ben miyopum yaklasık 15 senedir gözluk kullanıyorum sorunuma gelince

Numaram yükselmiş ve cami değiştim yaklaşık 2.5 hafta oldu ama eski camlarla daha iyi goruyordum şuan resmen her şey bulanık.
Ilk gittigim doktor 6 numara olmuş dedi yaklaşik 0.75 ve 1 numata büyümüş yani bende pek guvenmedim çünkü ilaçlı ölçüm falan yapmadı direk deyince dedim daha yeni 1 numara yükselmişti yinemi bukadar yukseldi diye baska doktora gittim ama ona soylemedim bu durumu o baktı 5.25 dedi yani 0.25 diger gozde 0.50 büyümüş dedi .Gittim camları değiştim ama delirecegim hani fotoğrafı focuslarsinizda o arada bulanik olur netlesmez ya öyle goruyorum gozlerimi kısıp yakinlasinca netlesiyor ve ne yapacağımı şaşırdım isin tuhafı onceki düşük numarayla bir sorunum yoktu rutin kontrol diye gittim gitmez olaydim dunyanin parasınıda verdim böyle bir sey yasayan var mi. Tekrar gozlukcuye gittim baktı numaraya her şey normal dedi.Ama ben görmüyorum şimdiye kadar kac kez degistirdim 2.5 haftada geçti bu sürese alısmam gerekti ama yok doktora gitsem kime guvenecegimide şaşırdım boyle bi durum yaşayan varsa lütfe yazsın

Numaram yükselmiş ve cami değiştim yaklaşık 2.5 hafta oldu ama eski camlarla daha iyi goruyordum şuan resmen her şey bulanık.
Ilk gittigim doktor 6 numara olmuş dedi yaklaşik 0.75 ve 1 numata büyümüş yani bende pek guvenmedim çünkü ilaçlı ölçüm falan yapmadı direk deyince dedim daha yeni 1 numara yükselmişti yinemi bukadar yukseldi diye baska doktora gittim ama ona soylemedim bu durumu o baktı 5.25 dedi yani 0.25 diger gozde 0.50 büyümüş dedi .Gittim camları değiştim ama delirecegim hani fotoğrafı focuslarsinizda o arada bulanik olur netlesmez ya öyle goruyorum gozlerimi kısıp yakinlasinca netlesiyor ve ne yapacağımı şaşırdım isin tuhafı onceki düşük numarayla bir sorunum yoktu rutin kontrol diye gittim gitmez olaydim dunyanin parasınıda verdim böyle bir sey yasayan var mi. Tekrar gozlukcuye gittim baktı numaraya her şey normal dedi.Ama ben görmüyorum şimdiye kadar kac kez degistirdim 2.5 haftada geçti bu sürese alısmam gerekti ama yok doktora gitsem kime guvenecegimide şaşırdım boyle bi durum yaşayan varsa lütfe yazsın
böyle bi durum yaşamadım ama gözlerinizi çizdirmeyi düşünmediniz mi çok yüksek çünkü dereceleri

Eski gözlüğünüzü takın?

Gözlüğünüzü degistireli ne kadar oldu? Ben cocuklugumdan beri yaklasik 25 26 senedir gozluk kullaniyorum.
Gozluk ilk degistiginde 1 hafta kadar problem yaşıyorum net göremiyorum basim dönüyor. Sonra duzeliyor.

Bende son aldığım gözlükte 2-3 gün baş dönmesi yaşadım. Benim emekli olduğu için gidemediğim bir doktorum vardı, doğru numara doğru açı bulunduysa hiç baş dönmesi olmaz demişti. Hakikaten onun verdiği gözlüklerde hiç sıkıntı yaşamamıştım. Hangi doktorun verdiğini aldıysanız, gözlükleri alıp bir kontrole gidin, bulanık görüyorum, alışamadım diye.

Eski gözlüğünüzü takın?
valla gozlukcuye en son onu dedim eski camlarım sizdeydi onlari verin dedim oda eski numaraya gore yapalım dedi keske eski camlarımı alsaydim o gun
Gözlüğünüzü degistireli ne kadar oldu? Ben cocuklugumdan beri yaklasik 25 26 senedir gozluk kullaniyorum.
Gozluk ilk degistiginde 1 hafta kadar problem yaşıyorum net göremiyorum basim dönüyor. Sonra duzeliyor.
2.5 3 hafta kadar oluyor bende bekledim düzelsin diye ama yok düzelmiyor
Canım numara dışında astigmat ayarıda oluyor gözde bulanık görmeye neden olan o acaba onun ayarınımıyi yapmadı
astigmatimda var 1 olarak verilmiş oncedende 1 miş simdide
Gözlüğünüzün odak noktasını ölçtürün belki onda problem vardır
Camı değiştiririm yer osak noktama bakip verdi

Bende gozluk kullanıyorum 7 derece var miyop astigmat gozluk değişince 2-3 gün bir hafif sorun oluyor rayına oturması için sonra düzeliyor.

ilk gittiğiniz doktorun verdiği cami aldınız mi eğer almasaydiniz belkide doktorun verdiği olcu doğrudur.

doktordan doktora 0.25 numara farkeder .
bide doktorlar camlari bir aletle denetip bu mu bumu daha iyi diye soruyorlar muaynede .mesala benim gozum 3.50 den 4 civarina yukseldi doktor 4.00 ve 4.25 numarali camlarla baktirip hangisi daha iyi diye sordu.
gozlugun odagini baska biryerde mumkunse bidaha olcturun olmadi doktora gidip durumu anlatin .
numaranin buyuk yazilmasi kisik bakmaya neden olmaz tersine kucuk yazilmis olmasi neden olur .14 yildir gozluk ve lens kullanicisiyim

Astigmati var kızımın oda kısinca normal görüyorum der hep. Acaba bir üçüncü doktora daha mı gitseniz

Merhaba
Ben gündüz lens, gece evde çalışırken de bilgisayar başında gözlük kullanıyorum. Aynen sizinki gibi geçen seneki kontrollerde değişen numaralar sebebiyle uzunca bir süre yeni gözlük camlarıma alışamamıştım ve sonra yeni gözlüğü bir kenara fırlatıp eskisini kullanmaya devam etmiştim. Hala daha eskisini kullanıyorum geceleri. Ancak haftaya ehliyet değiştirmek için tekrar göz kontrolüne gitmem gerekecek. Bu gözlük konusunu da soracağım, eğer buradaki arkadaşların söylediklerinden daha farklı bir problem olduğunu öğrenirsem veya çözüme ulaşırsam sizi de bilgilendiririm aklınızda bulunsun diye. Sağlıklı günler dilerim.

Ben de yaklaşık 10 senedir falan gözlük kullanıyorum ama camları değiştirdiğimde tam tabir cam gibi görüyorum 😁 Sadece yere bakınca çukurlaşma oluyor birkaç gün. Sizin göz numaranızda ya da camlarınızda sıkıntı olabilir. Önce farklı bi optiğe gidip camlarınızin doğru numara olup olmadığını kontrol ettirin. Sonra da göz doktoruna tekrar bi uğrayın derim. Geçmis olsun

doktordan doktora 0.25 numara farkeder .
bide doktorlar camlari bir aletle denetip bu mu bumu daha iyi diye soruyorlar muaynede .mesala benim gozum 3.50 den 4 civarina yukseldi doktor 4.00 ve 4.25 numarali camlarla baktirip hangisi daha iyi diye sordu.
gozlugun odagini baska biryerde mumkunse bidaha olcturun olmadi doktora gidip durumu anlatin .
numaranin buyuk yazilmasi kisik bakmaya neden olmaz tersine kucuk yazilmis olmasi neden olur .14 yildir gozluk ve lens kullanicisiyim
en son gittigim 5.25 ve 5.00 yazan doktorun yazdığını aldım diger 6.00 ve 6.25 yazmıştı.ilacsiz olcumde 6 cikarken ilacla 5 cikti ve 5 numara verdi gozlukleri isin garip olan yani benim kullandigim gozluk daha dusuk derece 6 ya kadar yükselmiş olsa anlardım ben rutin kontrol diye gittim ve gozlugumdende memnundum gercekten cok bunaldim
Bende gozluk kullanıyorum 7 derece var miyop astigmat gozluk değişince 2-3 gün bir hafif sorun oluyor rayına oturması için sonra düzeliyor.

ilk gittiğiniz doktorun verdiği cami aldınız mi eğer almasaydiniz belkide doktorun verdiği olcu doğrudur.
son gittigim doktor daha düşük olcude verdi normal gozlugumlede gorebiliyordum ama degistirdim keske degismeseydim obur doktorun verdigi numara 1 kusur numara fark ediyordu ve banada mantikli gelmedi daha once 1 numara buyudugunde anlamistim ama busefer kendi gozlugumle gordugum icin okadar buyumez diye supheye dusup ikinciye gittim ve 5.25 dedi bende degistim gozlugu keske degismeseydim

Merhaba
Ben gündüz lens, gece evde çalışırken de bilgisayar başında gözlük kullanıyorum. Aynen sizinki gibi geçen seneki kontrollerde değişen numaralar sebebiyle uzunca bir süre yeni gözlük camlarıma alışamamıştım ve sonra yeni gözlüğü bir kenara fırlatıp eskisini kullanmaya devam etmiştim. Hala daha eskisini kullanıyorum geceleri. Ancak haftaya ehliyet değiştirmek için tekrar göz kontrolüne gitmem gerekecek. Bu gözlük konusunu da soracağım, eğer buradaki arkadaşların söylediklerinden daha farklı bir problem olduğunu öğrenirsem veya çözüme ulaşırsam sizi de bilgilendiririm aklınızda bulunsun diye. Sağlıklı günler dilerim.
isin kötü yani gozluk camlarımı gozlukcude biraktim ve sanirim yeni camı o numarada yapacaklar eski camima kavuşamayacağım ne yapacağım bilmiyorum gerçekten

Merhaba benimde goz doktoru numaramin cok ilerlediğini söyledi 1.25ten 3.25 çıktığını söyledi ama dedim nasil olur ben 1.25 ile bile goruyordum. Sonra bi damla damlatip tekrar baktı ki derece yanlis ölçülmüş bir numara kadar. Asil derecem 2 numaraymis. Alisana kadar bir ay boyunca başım döndü 2 numara ile sonra alistim ozellikle merdiven inip cikarken bayılacak gibi oluyordum. Belki sizinde alisma surecinden dolayi gozunuz agriyordur bilemedim

X