Oftalmoloji - Göz Hastalıkları Goz kontrolümü erteliyordum simdide virus vs sebebinden gidemiyorum. lens hakkında

Bence özel hastane ye muayeneye gidin ve gözlük de alın akşam gözlük gündüz lens güzel olur dönüşümlü hem gözleriniz dinlenir şuan hiç mi gözlük yok kısa süreli taksanız? Bende gözlük kullanıyorum lens almak istiyorum acaba görmede sorun olur mu ya 2.25 e 3 numara alırsam dediğim gibi dönüşümlü kullanmak istiyorum sağlığım için. Birde kaç saat sonra kuruma yapıyor yani gözyaşı damlasına en çok ne zaman ihtiyaç duyuyorsunuz?

Ben cok uzun yillardir lens kullaniyorum. Her iki gözümde 4 numara miyop.
Lens konusunda cok güvendigim bir site var, yillardir oradan aliyorum ve recete istenmiyor.
Ama tabi ki doktora danismadan asla kafaya göre lens alinmamali.
Benim 4 numara gozlerim ama doktorum 3,75 lens yaziyor. Yani büyük numara yerine her zaman daha kücük numara verilir.

Büyütebilirsin bir şey olmaz. 0.25 büyüt en fazla. Yalnız büyüyen astigmat mi miyop mu bir de o var işte.

Lens için reçete rapor felan gerekmez öyle diyenler olmuş yanlış. Ama tabiki göz ölçümü derecesi vs. Ölçümleri düzenli olması gerek doktor muayenesi şart. Gözlerde tembellik olmasın diye bir tık düşük numara öneriliyor. O HD kalitesinde görüntüye alışınca insan bir kere 0.75 bile olsa istiyor o kalitedeki görüntüyü.

Lise yıllarında tatildeyken göz doktorunun yanında çalısırdım. Lens hakkında sunları söylerdi hastalarına. "Gözlük takmak, lenslerden daha sağlıklı. Eğer ısrarla lens istiyorsanız en azından akşam eve geldiğinizde mutlaka gözlük takın"

Lens numaranız ne ise onu alın, ne eksik ne fazla.
Gözlerim 2 numaraydı, çok zorlanıyordum. Anlattığınız numara 0,75 gibi değil sanki gözlerim 1 iken o kadar zorlanmıyordum

Bence özel hastane ye muayeneye gidin ve gözlük de alın akşam gözlük gündüz lens güzel olur dönüşümlü hem gözleriniz dinlenir şuan hiç mi gözlük yok kısa süreli taksanız? Bende gözlük kullanıyorum lens almak istiyorum acaba görmede sorun olur mu ya 2.25 e 3 numara alırsam dediğim gibi dönüşümlü kullanmak istiyorum sağlığım için. Birde kaç saat sonra kuruma yapıyor yani gözyaşı damlasına en çok ne zaman ihtiyaç duyuyorsunuz?

Çok bünyeden bünyeye değişen bir şey herhalde. Lise 2'den beri lens kullanıyorum. Aylık lens aldım, uyuyabiliyorum lensle. Doktorum ve optikçi rahatsız edene kadar çıkarma gözünden, dedi. Aylarca hiç damlaya ihtiyaç duymadan durabiliyor gözümde. Lise sondan üni 2'ye kadar hiç çıkarmamıştım hatta. Son kullanma tarihleri yaklaşınca aynı markadan aynı numaradan aldım. Bir süre de lensi bırakıp gözlüğe geçtim numara değistiği için. Kasımda da yeni lens aldım, geçen ay çapaklarım kirpiklerime yapışmış, onları temizlerken çıktı gözümden, yeni çift açtım.

Yıllar olsa bile rahatsız etmediği batmadığı sürece durmasında sıkıntı yok dedi görüştüğüm doktorlar. Hiç kanlanma, yanma şikayetlerim olmadı. Sadece ilk taktığımda 10 dakikalık bir acı oluyor, ağlatıyor baya. Sonrasında hiç yok gibi. 8 yıldır lens-gözlük-lens kullanıyorum. Göz sağlığımda hiçbiri sıkıntı yok uzağı görememem dışında.

Kızlar doğumdu vs di derken göz kontrolümü erteliyordum simdide korkudan gidemiyorum yani cookkk muhim birşeyde olmadıgı için çevremdekiler tutturuyor gitme diye. Normalde 0,75 numara uzagi görmüyorum lens kullaniyorum ama artık 0,75lede uzağı tam net görememeye başladım lenslerimde yırtıldı sipariş vericem 2 gundur takmıyorum baş ağrısından kıvranıyorum :KK43: ama 0,75den bi buyuk numara siparis etsem ne olur ki zaten 3 aylıklardan edicem hergun ev içinde takıyorum cünkü ciddi anlamda aynı odada insanlarin yüzünü seçmekte zorlanıyorum lens yokken . Yoksa gene son kontrolde doktorun yazdıgını mı almalıym . uzun zaman oldu ama 🙁

15 yıldır belki daha fazla lens kullanıyorum. doktorum hep 0,25-0,50 düşük yazıyor. iki göz numaram farklı ikisine de aynısını veriyor son yıllarda.

geçici olarak 0,75 alabilirsin düşük olması sorun değil. 1 büyük numara kafana göre alma bence.

Bu arada ben evdeyken hep gözlük kullanırım. Bu ara virüsten dolayı hep gözlük kullanıyorum. Lenslerimi çok özledim.

Gerekli önlemleri alıp bence hastaneye gidin.
Kafanıza göre almayın.

Astigmatim var ama astigmatlı lensleri kullanamadım takamadım bile onları

Acaba ilerlemişse buna ragmen bilmeden 0,75 kullanmamın bi zarari olur mu ki. Ama alışmış gözlerim çok fena, lens olmadıgı icin şuan baş ağrısından yerimde duramıyorum:KK43: dibimdeki şeyleri göremiyorm resmen

Senelerdir lens kullanıyorum, göz muayenesine gittiğim de 0.25 - 0.50 büyümüş oluyordu. Düşünün farkedene dek bu şekilde lens takmış bulunuyordum. Ancak bir kez ne olsa büyük numara alıp takmıştım, rahatsız etmişti. Şu anda 5.00 derece miyopum, benim de başım ağrıyor takmaz isem. Bence büyük almayın.

doktor gözlük numaramı biraz daha yüksek veriyor lens numaramı düşük veriyordu yine eski numara çok sıkıntı değilse eskisini alın bence

Çok bünyeden bünyeye değişen bir şey herhalde. Lise 2'den beri lens kullanıyorum. Aylık lens aldım, uyuyabiliyorum lensle. Doktorum ve optikçi rahatsız edene kadar çıkarma gözünden, dedi. Aylarca hiç damlaya ihtiyaç duymadan durabiliyor gözümde. Lise sondan üni 2'ye kadar hiç çıkarmamıştım hatta. Son kullanma tarihleri yaklaşınca aynı markadan aynı numaradan aldım. Bir süre de lensi bırakıp gözlüğe geçtim numara değistiği için. Kasımda da yeni lens aldım, geçen ay çapaklarım kirpiklerime yapışmış, onları temizlerken çıktı gözümden, yeni çift açtım.

Yıllar olsa bile rahatsız etmediği batmadığı sürece durmasında sıkıntı yok dedi görüştüğüm doktorlar. Hiç kanlanma, yanma şikayetlerim olmadı. Sadece ilk taktığımda 10 dakikalık bir acı oluyor, ağlatıyor baya. Sonrasında hiç yok gibi. 8 yıldır lens-gözlük-lens kullanıyorum. Göz sağlığımda hiçbiri sıkıntı yok uzağı görememem dışında.

Bende cok uzun zamandir lens kullaniyorum. Ama her aksam cikariyorum. En yakin arkadasim hic cikarmadan takiyordu, bes yil boyunca. Gecen ay bir gözü gormemeye basladi, bicak batiriyorlar sanki duramiyorum diye mahvoldu kiz.. Doktora gittiğinde buyuk bir enfeksiyonun olustugunu ve lensin bunu baskiladigini o yüzden bu kadar gec anlasildigini soyledi. Ve gozlerin oksijene ihtiyaci oldugunu en iyi lensin bile yari yariya oksijen gecirdigini kisacasi lensleri mutlaka 8 saatten fazla takmamasi gerektiğini soyledi. Suan bir gözü gormuyor.. islevini yitirdi.. tek sebep yillarca lenslerle uyumasi.. Benim göz doktorumda cok uyariyor beni, evet aylik lensler 1 ay cikarilmadan takilir diyorlar fakat lütfen her aksam cikar diyor bana.. O yüzden seni uyarmak istedim, lütfen yanlis anlama.. bu duruma düsmeni asla istemem, dikkat et lütfen

X