Goji berry tehlikeli zayıflama modası

Caddy

Guru
Pro Üye
28 Mart 2012
8.170
2.001
Goji berry, son zamanların mucize diye nitelendirilen besinlerinden biri olarak karşımızda. Televizyonda, internet haberlerinde, çevremizde adını sıklıkla duymaktayız. Peki nedir bu goji berry, gerçekten mucize mi ?
goji-berry-nedir-zayıflatır-mı-800x445.jpg

Goji berry (kurt üzümü), diğer tüm küçük renkli meyveler (örneğin yabanmersini) gibi antioksidan açısından zengin. İyi bir C vitamini ve lif kaynağı. Antioksidan özelliğinden dolayı vücudun atık ve zararlı maddelerden (toksin) temizlenmesine yardımcı; ancak bu özelliği onu farklı veya mucize olarak nitelendirmek için yeterli değil. Çünkü antioksidan özellikteki tüm meyvelerde bu etkiyi görebiliriz…

İyi hissettirme, sakinleştirme gibi etkileri bilimsel çalışmalarla desteklenmiştir. Ayrıca Asya’da uzun yıllardır uzun bir ömür için tüketilmektedir. Sporcu performansını artırmaya yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Goji berry’nin zayıflama üzerine etkili olduğu söylense de bu etkisi henüz kanıtlanmış değildir.
Goji, insülin üretimini etkiler. Diyabet için ilaç kullananların bu meyveyi bilinçsiz tüketmemeleri, doktor ve diyetisyenlerine danışmaları gerekir.

Coumadin gibi warfarin grubu, kan sulandırıcı, kan pıhtılaşmasını azaltıcı etki gösteren ilaç kullananların tüketmemesi gerekir. Yine hipertansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlarla da olası etkileşiminden dolayı bilinçsiz tüketilmemesi, doktor ve diyetisyenlerine danışmaları gerekir. Yüksek selenyum içeriği anne karnındaki bebeğin büyümesini etkileyebilir. Gebe ve emziklilerde yeterli çalışma olmadığı için gebe ve emziklilerin de tüketmemesi gerekir. Aşırı miktarda tüketimi enerji seviyesini artırır.

Diyetisyen Özge Aslan: “Bir avuç goji berry ara öğünde meyve yerine tüketilebilir.”
İngiltere Diyetisyenler Derneği’nin açıklamalarına göre üzerinde yapılan bilimsel çalışma sayısı oldukça az, yapılan çalışmalar ise çok az kişi ile sınırlı kalmıştır. Bu nedenle mucize demek yanlış olur.

Beslenmenizde mucize yaratmak istiyorsanız tüm besin gruplarından besin çeşitliliğini sağlayın ve yeterli-dengeli miktarlarda tüketimine dikkat ederek dengeyi koruyun.
Sağlıklı günler…

Dyt. Özge ASLAN

Benim ki bir yaşında ben 10 tane yiyorum çok az daha küçük emziren kadınlar için ben aradım sordum canım teşekkür ederim 10 tane zayıflatmaz beni.psikolojik olarak rahatliyorum.

Yok yaaa alakası yok.belki günde 200 gram yesek olur ama onada cüzdan dayanmaz

Ben de denedim , sabah bulantı , öğleden yatıp zıbarana kadar iştah ( aşırı derecede), bu arada fazla mutlu oluyosun :) :) ,sonuçolarak hdhedefim 56 dan 45- 46 ya düşmekti , maalesef 56 dan 58e çıktım ,

Ben de denedim , sabah bulantı , öğleden yatıp zıbarana kadar iştah ( aşırı derecede), bu arada fazla mutlu oluyosun :) :) ,sonuçolarak hdhedefim 56 dan 45- 46 ya düşmekti , maalesef 56 dan 58e çıktım ,
:KK57:Sizde yan etkisi olmuş zaten besinler zayıflatmaz düzenli ve sağlıklı beslenmek önemli bir ara herkes Çimen suyu içiyordu:KK70:birde altınçilek vakası vardı :KK70:

Herkez zayıflatyo diyo ama Ben bir ay denemek istiyorum mesala 50den 48e gelsem yeter

X